Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 8:20 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Apr 29, 2009 10:47 pm
Postovi: 75
Caos svima,

Moj bebac ima 15,5 meseci, zna nekoliko reci, ali do pola, npr.za macu, kaze ma, za kamion kam.Da li je to normalno?Nesto imam utisak da je vec trebao da prica voda, mleko...Kakva su vasa iskustva?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 10:06 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
To je ok tako je bilo i kod nas, pa da vidis sad kako moja torokusa trtlja, nekada se pozelim tisine. Pretpostavljam da je rec o decaku, oni su ionako malo tezi na progovaranju od devojcica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 10:12 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 16, 2009 6:28 pm
Postovi: 160
Bez problema to je sasvim normalno, posle kada progovori i pocne da vergla molices ga da stane


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Uto Okt 06, 2009 11:10 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
pedijatrija/rana-komunikacija-detetom-t24060.html?hilit=razvoj%20govora#p170538

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Sre Dec 09, 2009 2:57 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Nov 06, 2008 9:32 pm
Postovi: 1074
Autor:
Uredništvo Ringaraja.net

Govorom dete razvija intelektualne veštine – kada nešto kaže, ono pokušava rečima izraziti misli. Tako misli postaju jasnije.


Govor je povezan sa celokupnim razvojem deteta, a posebno razvojem mišljenja. To je komplikovan psihofiziološki proces koji se razvija na osnovu bioloških i psiholoških faktora i okoline. Govor je važan faktor za razvoj ličnosti i socijalizaciju.

Govorom dete razvija intelektualne veštine – kada nešto kaže, ono pokušava rečima izraziti misli. Tako misli postaju jasnije. Dete napreduje od »spoznajno-praktičnog« ka »verbalno-apstraktnom mišljenju«. Dete izgovara ono što spozna, razvija sposobnost imenovanja, kombinovanja, predviđanja - to su reči stvaralaštva. Govor se najintenzivnije razvija u predškolskom periodu, a usavršava se celi život.

Uslovi za razvoj govora

Za pravilan razvoj govora moraju biti ispunjeni određeni uslovi. Osnova za taj razvoj je zdrav nervni sistem sa intraktnim govornim centrima i nervnim vezama između njih, a čiji je zadatak nadzor i usklađivanje delovanja govornog aparata. Osim toga, moraju biti pravilno i dobro razvijene i psihičke funkcije kao što su: pažnja, zapažanje, mišljenje i pamćenje sa slušnim pamćenjem. Čula moraju biti razvijena, a govorni aparat zdrav. I na kraju, vrlo je bitan i pravilan i uzoran govor dečje okoline.

Početak govora je oko 15. meseca starosti. Obično devojčice progovore pre dečaka. Među decom su, naravno, i individualne razlike koje su uslovljene izrazitijom dispozicijom za komunikaciju, boljim uzorima za govor, jačim pobudama za govornu aktivnost i većom spremnošću za slušanje i imitiranje. Do 3. godine je govor oblikovan u grubim potezima. Dete izgovara većinu glasova i upotrebljava skoro sve vrste reči. Naučene reči već može povezati u kratke rečenice.

Prva godina

U prvoj godini imamo fazu koju zovemo »pripremni predfonetički period«.
Ima više nivoa:
- VRIŠTANJE (vokalizacija) Svi glasovi koje beba proizvodi instinktivno su neopredeljeni, ali su slični samoglasnicima (vokalima). Ti glasovi su neka vrsta pripreme za kasniju izvedbu samoglasnika.
- BRBLJANJE Brbljanje je slučajno i refleksno. Ono je tek izraz dečjeg (ne)zadovoljstva.
- TEPANJE U drugoj polovici prve godine beba počinje ritmički ponavljati slogove.
- EHOLALIJA Eholalija je period kada dete počne oponašati govor odraslih. Ta pojava bitno utiče na dalji razvoj govora. Dete sluša govor okoline, razne šumove i zvukove i sve to pokušava imitirati mimikom i pokretima. To imitiranje je još uvek instinktivno, ali slušanjem i imitiranjem okoline, počne mu prelaziti u svest. Pred kraj prve godine jako se razvije detetovo slušno razumevanje i zato se popravi i njegovo razumevanje govora. Uticaj pozitivnih emocija jako utiče na razvoj sposobnosti razumevanja govora, a sve to doprinosi detetovom bržem celokupnom razvoju.

_________________
Dajte mi dete od tri godine da od njega napravim coveka!






Slika


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: RAZVOJ GOVORA KOD DETETA
PostPoslato: Pon Dec 14, 2009 2:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Apr 14, 2006 2:13 pm
Postovi: 347
Lokacija: Beograd
Samo da prokomentarisem ko pre proprica...moj bebac od 18 meseci svasta brblja..nesto cisto nesto polovicno..a nesto samo zvukovno, samo ga ja mogu razumeti...elem, sta sam htele da kazem, ja cesto kazem mom muzu kako statistika kaze da decaci kasnije progovore da ne kazem da su lenji..a on se ljuti, jer je on propricao sa godinu dana, a njegova sestra sa 3...za nju su se brinuli i vodili je kod dr-a ili vec logopeda...
i evo sad...ona ima troje dece...decka i dve devojcice...i njen decko je brze progovorio( najstariji je) nego ove dve...

Sve zavisi od deteta...ovaj nas ima cak i recenice tipa mama daj me me (mleko) ...eto ne zna da kaze mleko...ili baci meni optu (loptu)...itd. ali smo ga naucili kad ga pitaju koliko ima godina, on pokaze jedan prst (kaziprst) i kaze edam (jedan)...a edem mu je za ne znam i za jedem...a sto je najsmesnije kad ga slusate zvukovno isti ima naglasak kao ja...upis zivi...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 13 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: