Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 10:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 23, 2009 9:55 pm
Postovi: 10
Posle nekoliko operacija na tankim crevima, usled spleta creva, sto je rezultovalo propadanjem i odstranjivanjem dela tankog creva, do sada je odstranjeno 2 metra i 30 cm, zanima me zna li se koja je minimalna duzina ostatka tankog creva, da bi ishrana,probava i rezim zivljenja, fizicka aktivnost itd. bili kao i u coveka sa celim tankim crevom?
p.s.Podrazumevam pojacanu paznju pri rezimu ishrane-vrsta, kolicina i ucestalost hrane i sl.
Unapred sam zahvalan na strucnom, i razloznom odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 10:31 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Tanko crevo je dugacko negde ~15m. Za varenje je najbitnija uloga zeludca i bez njega se ne moze. Potom jedna deo tankog creva dok debelo nije zivotno bitno iako ima svoju ulogu. Takodje je bitno koji je deo tankog creva odstranjenj, jer je u vezi sa zucnim solima bitan terminalni ileus. Sto se tice duzine sve ispod 1m je kriticno, tj <10% ukupnce duzine. Ako je neko imao 15m tankog creva i odstrani se 5m, ne bi trebalo da ima vece poteskoce u zivotu...ako je u pitnaju nekriticna sekcija verovatno nece biti znatne razlike. Videcete vec tokom rekonvalescentnog perioda, jedite bolnicku hranu a potom unosite sve normalniju...svakako se preporucuju probiotici i aditivi za lakse varenje, kad su u pitnaju gozbe...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 10:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 23, 2009 9:55 pm
Postovi: 10
zahvaljujem na odgovoru, jedino me zbunjuje vase navodjenje duzine od 15 m. Ono sto sam citao po netu ovih dana uglavnom jeste da je duzina tankog creva kod coveka u proseku 5 do 7 m. U ovom slucaju za koji sam pitao doktor je rekao da je odstranio nekih 2 m i 30 cm, a da je ostalo jos nekih 2 m i 60-70 cm, sto znaci da je osoba pre operacije imala duzinu tankog creva od nekih 5 metara. p.s. Radi se o tinejdzeru od 16 god, mada pretpostavljam da to nije bitno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Pon Nov 23, 2009 11:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Tako je. Oko 7m a ne 15m, Mea Culpa. Nemam pojma zasto sam ukucao 15. U glavi sam motao 1.5m za debelo i omasio onu decimalnu tacku. U svakom slucaju i 1m tankog ce vrsiti posao nakon zeluca, samo da je najbitniji deo sacuvan. A crevo ce mu i dlaje rasti jer je mlad, a mozda i dosegnuti minimalnu duzinu od 5m ako bi bio "programiran na 7m". Neko tako ima dolihokolon od 2+ metra, pa kad se skrati taman :) salu na stranu...nek racuna da ce jedan metar izrasti usled razvoja organizma, a slicno je i kada jedan bubreg atrofira drugi hipertrofira i donekle velicinom zameni nedostatak drugog, dakle delom preuzme ulogu nedostajuceg...slicno ce se i vode desiti, adaptacija je cudo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 12:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 23, 2009 9:55 pm
Postovi: 10
hvala jos jednom. Doktor je rekao da je sacuvan deo koji je spoj tankog i debelog creva i da je to dosta vazno, koliko to ima veze sa terminalnim ileusom-ne znam,kao i za ostalo sta je tacno odstranjeno. Vas stav o mogucnosti narastanja creva je za mene takodje nov i taj optimizam prija. Srdacan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 1:38 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
Terminalni ileum (omaklo mi se ileus, ileitis je upala) jeste zavrsni deo tankog i ulazi u debelo crevo, tu je i racva sa slepim crevom i tu je Bauhinijeva valvula. Dakle, to je to sto vam je kolorektalni hirurg i rekao...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 2:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Sep 11, 2008 9:05 pm
Postovi: 673
MACHINE je napisao:
Terminalni ileum (omaklo mi se ileus, ileitis je upala) jeste zavrsni deo tankog i ulazi u debelo crevo, tu je i racva sa slepim crevom i tu je Bauhinijeva valvula. Dakle, to je to sto vam je kolorektalni hirurg i rekao...


Ne znam sta mi je danas, premoren sam :) NIje kolorektalni hirurg vec abdominalni hirurg :) Svaki post po neku gresku


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Uto Nov 24, 2009 9:27 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 1:51 pm
Postovi: 1352
machine,drmni koju casu vina i pravac krevet... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 2:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Nov 23, 2009 9:55 pm
Postovi: 10
machine, greske koje ste pravili nisu uticali na sustinu odgovora, koja je imala znacaja za mene u datom trenutku....i ja sam,mada laik, napisao ileus, a ne ileum itd. p.s. glupo bi bilo da nastavljam sa pitanjima koja bi dublje ulazila u medicinsko znanje, ...ovo je ipak popularni forum kako sam shvatio


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: minimalna duzina tankog creva?
PostPoslato: Sre Nov 25, 2009 2:16 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Popularan medicinski forum :)

Slobodno postavite pitanje, mi ne ujedamo :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 15 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 97 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: