Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: polidiskopatija
PostPoslato: Ned Sep 20, 2009 1:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 11:42 pm
Postovi: 12
Zdravo svima,ja sam prvi put na ovom forumu i imam brdo prblema :(((
Imam 21 godinu,od pre sest meseci imam velike bolove u desnom ramenu,pokusala sam sa nekim masazama,fizioterapijom ( dijagnoza je da imam Spondilozu ) , medjutim ni to nije urodilo plodm,bolovi nisu presajali.Pre nedelju dana je uradjena marnetna rezonansa cervikalnog dela kicmenog stuba i izvestaj je sledeci:


MR pregleg cervikalnog segmenta kicmenog stuba :
Nacinjeni su T1w I T2w sagitalni,T2w/pdw transverzalni tomogrami C4-7 segmenta

Na nacinjenim aksijalnim I sagitalnim MR tomogramima registruju ispravljena cervikalna lordoza,sa degenerativnim promenama na prsljenskim telima,anularno bubrenje diskova,od nivoa C2 do C5.
Na nivou C3/C5 registruje se postojanje manje cirkularne proturzije diska sa obostranim diskradikularnim kontaktom,dominantnije levo.
Na i.v. nivou C4/C5 registruje se postojanje manje dorzomedijalne proturzije diska,sa obostranim,manje diskradikularnim kontaktom.
Na nivou C5/C6 u meduli desno registruje se samo u jednoj sekvenci manja hipersignalna promena,koja se na kasnijim precesima ne pojavljuje I odgovara artefaktu zbog pozicioniranja I skolioze.
Na ova dva nivoa registruje se I manje suzenje prednjeg subarahnoidalnog prostora.
Medula bez znakova siringsa ili znakova mijelopatije.

Zakljucak:

Degenerativne promene.Polidiskopatija.
Potrebna konsultacija neurologa i fizijatra.
Kontrola u skopu klinicke slike.

Moze li mi neko reci nesto o ovome,koliko je to opasno,sta treba raditi....?
Unapred hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Pon Sep 21, 2009 12:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 05, 2008 1:44 pm
Postovi: 546
jako mi je zao jer si jako mlada ..
ja sam imala 24 kada mi je rezonancom dijagnostikovana diskopatija L4-L5-S1 a imam slicnih problema i sa vratnom kicmom ali je nisam snimala. . .
koliko ja znam resenje je fizikalna terapija i vezbe koje bi trebalo da radis od sada pa do kraja zivota svakoga dana (ja ih ne radim, zato mi je lose)

mene zanima kako je moguce da se kod ovako mladih osoba radi o degenerativnim promenama? zar nije ipak prerano? :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Pet Sep 25, 2009 10:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 11:42 pm
Postovi: 12
Da ti iskreno kazem,vise ni sama ne znam za sta je prerano,a za sta nije. Vise ne znam ni kome,ni u sta da verujem. Niko od lekara nece da mi rastumaci tu dijagnozu,a ja se kao student elektronike bas i ne razumem mnogo u medicinu.
Uspela sam da slozim par kockica o tome, prateci sajtove i forume o medicini, ali to nikako ne resava moju problematiku, ja i dalje ne znam sta mi je :(
Ne znam ni kome da se obratim za fizikalnu terapiju ( ja sam inace iz Vranja,a studiram u Nisu ),
u Vranju ne bih mogla da idem, zbog obaveza na faksu, a pitanje da li bi ove u Nisu iko hteo da mi izadje u susret. :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Uto Sep 29, 2009 4:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 05, 2008 1:44 pm
Postovi: 546
pa naravno da moze da se lecis u Nisu ako sada tamo stanujes.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Sre Sep 30, 2009 10:55 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
U pitanju je prilichno ozbiljno oboljenje hrskavichavih diskova koji se nalaze izmedju vratnih prsljenova, oboljenje koje zahteva stalnu i pazljivo doziranu terapiju. Dobra stvar je shto medula nije oshtecena, pa sada morate raditi sve na tome da ovo stanje poboljshate, da ne dodje do dodatnih oshtecenja.

Nije bitno gde zivite a gde studirate sve dok imate osiguranje koje ce pokriti lechenje.

Vash sledeci korak je da se shto pre obratite fizijatru, da vam se prepishu terapije i vezbe i da pochnete da menjate navike, kako sedite, koliko sedite, rad za rachunarom, polozaj pri spavanju, ortopedski jastuci, uloshci za stopala ako imate ravna stopala...

Sve savete bi trebalo da dobijete od svog fizijatra ili terapeuta.

Jeli neko u porodici imao ovakve probleme sa cervikalnom kichmom?

Da li ste se vi ikad bavili nekim sportom?

Imali neku ozbiljniji povredu kicmenog stuba?

Kako bi opisali vasu telesnu tezinu?

Imate li problema sa posturom/telesnom stavom?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Sub Okt 03, 2009 3:11 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 11:42 pm
Postovi: 12
Bila sam na studentskoj poliklinici,dali su mi upute za neurologa i fizijatra.Problem nastaje sto su mi u Domu zdravlja zakazali pregled kog neurologa za 15 dana,a sa tim njegovim nalazom tek treba da zakazem kod fizijatara,kod kojih se na pregled ceka i po vise od mesec dana. Tako da cu se sita nacekati da uopste i odradim preglede,a o pocetku terapije da i ne govorim...
A kome sam se god obratila od lekara,svi su mi rekli da pijem diklofen,da radim neke sitne vezbice (naravno da se niko nije udostojio da mi pokaze koje ), da je to prolazno i da naravno nije nista strasno,a ja jedina znam kako se osecam :(
U porodici niko do sada nije imao takve probleme,zato i ne znam sta da radim.
Nikada se do sad aktivno nisam bavila nekim sportom,svremena na vreme neki mali dzoging ili stoni tenis,ali i to jako retko.
Dosta vremena provodim za racunarom, (vise od 5-6 sati dnevno ) , pa mi se desava da mi se desna ruka toliko ukoci da imam osecaj da je nemam :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Sub Okt 03, 2009 4:33 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Preglede chekajte strpljivo, bolje i to nego da platite 100 evra samo za preglede, a gde su snimanja, lekovi...

A dok chekate preglede odvojite novac i obratite se nekom terapeutu kako bi vam pokazao vezbe koje morate da radite.

Za pochetak radite vezbu podizanja ramena na gore, naizmenichno i zajedno oba ramena, podignite, kontakujte mishice i brojite do 5 pa opustite, ponovite bar 10 puta svakim ramoenom, da bi jachali mishic ekoji su zaduzeni da oslobode nerv koji je kod vas verovatno solidno ugrozen.

A rad za kompjuterom ne mora biti konstantan, radite i sedite 15 min pa ustanite i rastegnite se 5 min i tako stalno, mnogo znachi za vashu kichmu, tj za svachiju a posebno za on ekoji imaju slichnu dijagnozu vashoj.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Sub Okt 03, 2009 10:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 11:42 pm
Postovi: 12
Tamara,hvala Vam na savetima,jako mi puno znace,s obzirom na to da nemam kome da se obratim :(
Pocecu sa tim laganim vezbicama. Terapeut kod koga sam privatno isla par puta mi je pokazao neke koje bi trebalo da radim. Za sada ima malih poboljsanja,ali daleko od toga da je problem resen.
Sta bih jos mogla da radim?
Hvala Vam jos jednom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Pon Nov 09, 2009 7:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 17, 2009 11:42 pm
Postovi: 12
Posle vise od mesec dana cekanja i setkaranja od studentske poliklinike,preko doma zdravlja i klinickog centra,dosla sam u situaciju da vise ne znam ni od cega bolujem,i da li bolujem od necega :(
Od tolikog setkaranja,zaradila sam jaku prehladu koja me je drzala dobre dve nedelje,tako da je sve drugo doslo u drugi plan.
Moze li mi neko reci kakve veze sa mojim prvobitnim problemom ima stitna zlezda? Dobila sam upite da, izmedju ostalog,kontrolisem stitnu zlezdu, (ultra zvuk i hormoni) ali ja stvarno ne znam kakve sad ona veze ima.
Poznavajuci prilike u nasem zdravstvu,jos ce se naci neko pametan da me "opravi" recima: " Idi kuci,nije ti nista, sve je to od nervoze". :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: polidiskopatija
PostPoslato: Sub Jan 15, 2011 4:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 18, 2007 10:57 am
Postovi: 24
Lokacija: BG
Odgovor stize kasno, no Google. kaze da nervi koji izlaze odatla, C4/C5 inervisu stitnu zlezdu i krajnike.

Nego, kod koga u Bg da operisem vratne hernije, a da me ne upropasti?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 87 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: