Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Ned Okt 11, 2009 5:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 10, 2009 2:53 am
Postovi: 37
Lokacija: Niš
Kratkorocne posledice hipoglikemije svi dobro znamo i dele se u dve grupe - one izazvane uticajem niskog secera u krvi na mozak i one koje su rezultat prirodnog odgovora organizma na stanje niskog secera u krvi (tj posledice dejstva adrenalina & glukagona). U prvu grupu spadaju oslabljenje mentalne funkcije - slaba koncentracija i memorija, konfuzija, problem sa govorom, razdrazljivost... a u drugu grupu malaksalost, drhtavica, hladan znoj, ubrzani rad srca, utrnulost, glad, glavobolja... Cim dodje do hipo, luce se adrenalin i glukagon, koji razgradjuju glikogen (zalihe ugljenih hidrata, cuvaju se u jetri i misicima) i njega konvertuju u glukozu i time nedugo sami odrzavaju secer u krvi. Medjutim, ako se dugo ne tretira, hipoglikemija moze dovesti do gubitka svesti pa i smrti.

Sto se tice dugorocnih posledica e tu vec stvari postaju malo manje jasne i precizne, i svi pocinjemo da pricamo u nekim opstim okvirima, govoreci stvari tipa "hipoglikemija se i zvanicno smatra komplikacijom u terapiji", "ona je veliki stres za organizam", "mozak se hrani jedino glukozom sto znaci da je hipo losa za mozak". Ono sto je najgadnije je da ovo rade i neki lekari! Da ne bi ispali nestrucni, kada suoceni sa nekim delikatnijim pitanjem uglavnom odgovaraju po automatizmu sa nekim od ovakvih generickih izjava. Zatim svi mi ovo ponavljamo i sirimo dalje, al kad bismo se zapitali odakle nama to zapravo, odgovor bi uglavnom bio "to svi znaju, to je opste poznato" ili "cuo sam od tog i tog" ili "procitao sam negde". Citanjem po forumu sam video razne izjave (vecinom netacni i opasni mitovi), od toga kako su lekari govorili pacijentima "bolje 10 dana secer 8 nego jednom secer 2", do toga da "svaka hipoglikemija ubija celije mozga", koje su, kolko sam imao prilike da vidim, stvorile neku atmosferu gde se ljudi ovde plase hipoglikemije ko mis macke. E pa ja sam sto se tice hipoglikemije izgubio oci citajuci silnu literaturu, bas da bih se osigurao, posto sam na dosta agresivnoj terapiji, sa gotovo svakodnevnim hipoglikemijama.

Ajde da vidimo sta ne valja sa gornjim mitovima: Najpre, hipo se racuna kao komplikacija zbog onoga sto MOZE da ucini, a ne zbog toga sto to UVEK cini. Znaci hipo moze da dovede do nesvesti, trajnih ostecenja mozga, pa i smrti, ali to ne znaci da se to uvek i desi (zapravo desi se samo u ekstremnim slucajevima, a o tome vise kasnije). Secer koji se krece u proseku oko 8 ce dati rezultat HbA1c od oko 7%, sto je, iako solidno, za ceo 1% iznad normalne vrednosti, a najvece istrazivanje do sad, koje je ispitivalo korelaciju izmedju vrednosti HbA1c i pojave komplikacija, je pokazalo da svaki procenat vise u HbA1c rezultatu uvecava rizik od komplikacija za preko 30%. A sto se tice ovog da svaka hipoglikemija ostecuje mozak, brojna istrazivanja su pokazala da to jednostavno nije tacno, pacijenti koji cesto imaju hipo nisu pokazali nikakve oslabljene mentalne funkcije. Dakle, istina je da blage i kratkotrajne hipoglikemije (kakve svi najcesce i imamo), iako ucestale, nemaju nikakve dugorocne posledice, osim sto privremeno otupljuju "mehanizam detekcije" buducih hipo u organizmu, tj odlazu reakciju organizma na nizak secer (lucenje adrenalina i glukagona). Ovo znaci da se granica pojave simptoma hipoglikemije obara, sto moze uciniti "nalet" hipoglikemije naglijim. Ono sto se zapravo desava kod cestih hipo, jeste da mozak postane "neosetljiv" na hipo, mada izraz vara, jer se tada mozak zapravo adaptira na novi prag, tako sto uveca broj transportera glukoze u neuronima, pa mozak sebi tako obezbedjuje stabilan priliv glukoze i tokom nize vrednosti secera. U vecini slucajeva, period od dve nedelje malo viseg secera je dovoljan da mozak obnovi normalan prag. Sve u svemu, ukoliko vodimo urednu terapiju pojava hipo je makar predvidiva, pa ne moramo cekati da se i pojavi da bi reagovali.

Izuzetak od cele price su mala deca, kod kojih se mozak tek razvija, pa kod njih hipo cesce i lakse ostavlja dugorocne posledice, kao sto su umanjena velicina glave, smanjeni koeficijent inteligencije, pa i neke abnormalnosti mozdanog tkiva. Kod odraslih, tek u ekstremnim slucajevima, produzene i intenzivne hipoglikemije MOGU (sto ne znaci i da hoce) dovesti do trajnih ostecenja mozga (kognitivna, motorna funkcija...) i uvek ukljucuju dug period bez svesti, kada vec moze doci i do problema sa disanjem (pa mozak osim glukoze gladuje i za kiseonikom)

Da napomenem da sve ovo nisu moja licna razmatranja i zakljucci, vec informacije sa sajtova poput wikipedie, brda strucnih medicinskih sajtova i raznih knjiga, a tamo iza svih ovih tvrdnji stoje uredno referencirani izvori, pa mozete izguglati ako vas nesto konkretno zanima (naravno na engleskom jeziku). Dakle, smatram da forsiranje te neke uopstene teze kako je "hipoglikemija opasna i mnogo stresna po organizam i da je obavezno treba izbegavati", bez ulazenja u neophodne detalje, nepotrebno unosi strah u pacijente i samim tim utice na dobru terapiju i regulaciju secera. Ima jos dosta mitova o dijabetesu (guglajte "top diabetes myths"), a meni omiljeni su svakako da dijabeticari nikako ne smeju da jedu nista sto sadrzi secer, a najstroze su zabranjeni slatkisi, ili recimo onaj koji kaze da mi treba da koristimo specijalne dijetetske proizvode i proizvode namenjene dijabeticarima posto oni ne dizu secer, ili mozda to da mozemo da jedemo voce kolko hocemo posto je to prirodni secer i on je zdrav... ima ih mnoooogo i sto je najgore vecinom su me zatrpavali i sami lekari dok sam lezao u bolnici pri dijagnozi. Moramo se boriti protiv toga! :x


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Ned Okt 11, 2009 9:33 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Sve što si napisao je sasvim ok, ali ne razumem čemu ova reka reči o hipoglikemiji :D
Osim toga, potegao si ne jednu nego bar 10 tema ovde :D (npr. o zabludama i mitovima smo već pričali negde).
Samo da dodam da su naučnici dokazali da hipo MOŽE da utiče na razvoj demencije. Isrtaživanja su i dalje u toku, pa ćemo videti šta je na kraju istina.

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Pon Okt 12, 2009 3:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 10, 2009 2:53 am
Postovi: 37
Lokacija: Niš
Ah da, cemu ovo :D Pa eto, malo sam se u zadnje vreme razbesneo slusajuci razne ljude kako mi sole pamet po pitanju stetnosti hipo, a da pri tom sve sto znaju na tu temu je ono sto su culi od needukovanih pacijenata i nezainteresovanih/neobavestenih lekara. A i dosta sam citao ovde po forumu neke stare teme (posto ima svasta interesantno) i video da i ovde neki ljudi sire taj strah od hipoglikemije. I generalno, sve vise sticem utisak da kod nas vlada prava fobija od hipo :o A naravno i da ce da vlada, kad svi pricaju kako je ona jako opasna, stetna, stresna, ubija mozak i slicno... a niko nikad ne udje u konkretne informacije i ne kaze da se to desava samo u ekstremnim slucajevima. Takvo opste stanje svesti o hipoglikemiji medju pacijentima smatram da je jako stetno, jer utice na njihovu spremnost da primenjuju adekvatnu terapiju, pa umesto da secer drze u granicama normale ljudi u strahu od hipo beze u vise vrednosti secera, da im ona ne bi pojela mozak! :D Dakle, hteo sam da bacim akcenat na dugorocne posledice hipo i zablude na tu temu, al izgleda da sam se malo zaneo :roll: :D

A sto se tice demencije, paaa... to istrazivanje je bilo nad starijim osobama (prosek 65god) koji imaju tip 2, i odnosilo se ISKLJUCIVO na hipoglikemije koju su bile tako intenzivne da su zahtevale intervenciju hitne pomoci/hospitalizaciju (zbog napada, gubitka svesti, kome). Takodje, iako su rezultati pokazali veci rizik od demencije ukoliko je pacijent imao jednu ili vise takvih epizoda, krajnji zakljucak je bio da je istrazivanje "inconclusive" i da su dalja ispitivanja neophodna, jer nisu bili sigurni da hipo zapravo ne izaziva neuroloske posledice kod onih starijih osoba koje su vec ionako imale vecu sklonost ka razvitku demencije.

Dakle da ponovim: Hipo MOZE da bude opasna i da ostavi trajne posledice, ali su to ekstremni slucajevi, koji zahtevaju da ste bili dugo u stanju hipoglikemije, pa je doslo do napada, gubitka svesti, kome, mozda cak i problema sa disanjem, ali cak ni tad nije to obavezno! Sustina je da prednosti strogog odrzavanja secera u dobrim granicama daleeeeko prevazilaze rizike! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Pon Okt 12, 2009 4:14 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Sedi, odličan (5)! :D :lol:

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Pon Okt 12, 2009 8:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 31, 2008 6:51 pm
Postovi: 222
Lokacija: Beograd

janke 100 % :P :P :P pozz !!!

_________________
"Srce veselo krepi dušu,duh žalostan suši kosti"


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 11:05 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jun 15, 2007 11:33 am
Postovi: 101
Lokacija: KRANJ-SLO
Diabeta je napisao:
Sedi, odličan (5)! :D :lol:

Ja bi tu ocenu digao na 10! :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 2:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Feb 13, 2006 6:49 pm
Postovi: 75
Većina lekara nije edukova za bolest poput DMa pa je njihova reakcija normalna. Uopšte ishrana je malo poznata lekarima osim onih koji to moraju zbog svoje specijalnosti i posla da savlaadju. Pravilna ishrana je neophodna i zdravim ljudima. Što se tiče ocene slažem se 10. naročito opširan i precizan kad su u pitanju deca. :P :P


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Uto Okt 13, 2009 9:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 10, 2009 2:53 am
Postovi: 37
Lokacija: Niš
:oops: :oops: :oops:
Hvala! Uobrazicu se :D

Ksenija, to sto nisu edukovani ih ocigledno ne sprecava da sire dezinformacije :-? Oni su u mnooogo vecoj obavezi da merkaju reci od obicnih ljudi. Jer kad mi pacijenti cujemo nesto iz usta belog mantila, onda sve to ima posebnu tezinu i svi imamo obicaj da u to slepo verujemo i sirimo dalje. A i ne pricam samo o lekarima opste prakse. Meni je recimo jedan specijalista endokrinolog, dok sam lezao u bolnici po dijagnozi, odrzao lekciju kako vise nikad necu smeti ni da pogledam nista slatko, kako nikad necu moci npr da popijem vise od jedne soljice jogurta, alkohol ni da omirisem... i jos dosta takvih stvari. Sve je to imalo za posledicu da ja, umesto ohrabren, iz bolnice izadjem totalno isprepadan! Srecom pa je moj endokrinolog super :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Sre Okt 14, 2009 11:57 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Okt 22, 2004 10:53 pm
Postovi: 67
Na svu sreću odavno smo preuzeli stvar u svoje ruke i pročitali mnogo stranica o dijabetesu i to je ono što nas možda sve ove godine održava zdravim!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Sre Okt 14, 2009 6:27 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Upravo tako. Po ko zna koji put ću da ponovim da smo sami svoji lekari i da je samo potrebno čitati i primenjivati. Najbolje znamo šta odgovara našem organizmu, a literatura i dobri saveti nam pomažu da sprovedemo to i u praksi. Edukacija je bila i ostala majka :D

_________________
Posetite prvi domaći sajt o dijabetesu: http://www.diabeta.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Čet Okt 15, 2009 6:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 15, 2009 5:51 am
Postovi: 9
ne mogu da odolim da ne pohvalim temu i obrazloženje hipo iz
ovog ugla , janke i od mene 10 + i još sam ti poslao pp da ne smaram narod mojim opširnim stavom o hipo . Pozzzz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Hipoglikemija - kratkorocne i dugorocne posledice i mitovi
PostPoslato: Pet Okt 16, 2009 1:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 10, 2009 2:53 am
Postovi: 37
Lokacija: Niš
Znaci zakljucak je - od sad samoedukacija i nema sekiracija! :D :D :D


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 12 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: