Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 85 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 22, 2009 1:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Savet za vožnju bicikla. Postoje dva, uglavnom kontradiktorna pravila:
1. Sedište treba da bude u takvom položaju da noga koja se nalazi na nižoj pedali treba da bude gotovo neprimetno savijena (tim položajem se postiže najbolji potisak na pedale, odnosno maksimalno iskorišćenje snage)
2. Sedište treba da bude tako podešeno da se vrhovima prstiju dotiče podloga (ili bar vrhovima prstiju duže noge...).
Kontradiktorno jer većina osoba ne ispunjava oba navedena uslova. Za prosečan MTB (pa čak i običan bicikl), potrebno je da osoba bude najmanje 172 cm visoka. Za ostale je rešenje ram sa nisko postavljenim pedalama (mini ponika, većina trkačkih bicikli - još kad bi sklonili ležeće policajce sa ulica, da učine uslugu zaboravnima koji zaborave da izravnaju pedale).
Pedale se guraju delom stopala koji se odmah nalazi iza prstiju a ne prstima ili sredinom stopala.
Uspravan položaj kičme važi samo za klasične poni bicikle i city bajkove bez brzina, kod ostalih je gotovo nemoguće to izvesti zbog konstrukcije upravljača. Profesionalcima je obično sedište nešto višlje u odnosu na upravljač da bi smanjili otpor vazduha, ostali podešavaju kako njima odgovara, obično je fabričko podešavanje OK.
Pri nailasku na neravnine (udarne rupe, ispupčenja, uduljenja, raznorazne prepreke na putu,...) koje je nemoguće izbeći, poželjno je ustati iz sedišta ili bar malo odvojiti zadnjicu od istog: time se čuvaju noge, međunožje, leđa, a i bajk.
Menjači služe za olakšavanje i ubrzavanje vožnje, a ne radi ukrasa (iznenađujuće je koliko ljudi to ne zna, a poseduje dobre bicikle): Veća brojka - veći prenos (teže okretanje). Za brda se koristi što manji prenos: prvo se smanjuje postepeno zadnji menjač, pa onda prednji.
Kod bicikla sa mega rendžom (najveći zadnji zupčanik znatno veći od predzadnjeg), čuvati se kada se vraća sa najmanjeg prenosa, zna pošteno da "secne" i kada se pazi.
Poželjne kobinacije (prednji (3)-zadnji menjač (7), 21 brzina): 3-7/6/5, 2-6/5/4/3, 1-3/2/1.



Pasivne vežbe za zadnje i unutrašnje mišiće butne kosti? Ograničena pokretljivost oba kuka: 50-60% savijanje prema torzou, rotacija nikava, ... ne mogu nigde da pronađem nešto što bih mogla da radim.

Da ne bude ( već |. Funkcionalan i estetski problem :cry:
Glavni problem je u tome što su ti mišići gotovo neaktivni jako jako dug period, više godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 29, 2009 1:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Citiraj:
Pasivne vežbe za zadnje i unutrašnje mišiće butne kosti? Ograničena pokretljivost oba kuka: 50-60% savijanje prema torzou, rotacija nikava, ... ne mogu nigde da pronađem nešto što bih mogla da radim.

Da ne bude ( već |. Funkcionalan i estetski problem
Glavni problem je u tome što su ti mišići gotovo neaktivni jako jako dug period, više godina.


Možda pitanja i komentari deluju neozbiljno, ali jako sam OZBILJNA sa ovim jer ne znam kako da aktiviram problematične mišiće zbog ograničene pokretljivosti. Naučene vežbe na fizikalnoj nisu efikasne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 29, 2009 1:51 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Jachanje mishica se i zapochinje uvek pasivnim vezbama, tj. statichkim kontrakcijama, zatezanjem mishica bez pokreta, ali tome treba da vas obuchi terapeut.

Ako mishici nemaju aktivnost dugo vremena znachi da je i njihova snaga opala pa samim tim i obim pokreta, izdrzljivost...a sa takvim mishicima se pochinje potpomognutim pokretom, statichkim kontrakcijama dok se ne dodje do stadijuma da mishici mogu sami da izvedu pokret, bez pomoci druge sile.


A koji je glavni razlog ogranichenog obima pokreta u zglobu kuka, i da li je u pitanju samo jedan zglob ili obostano?
Od kada to traje, da li hodate, da li obavljate ostale svakodnevne aktivnosti samostalno?
I gde ste ishli na vezbe?
Kada ste poslednji put bili kod fizijatra?

Izvinjenje ako su to pitanja na koja ste vec pisali odgovor, ali lakshe je da sada napishete trenutno stanje.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 30, 2009 8:22 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Imam 33 godina i koji kg višak (to ja tvrdim, dok mi svi ostali pričaju da ne lupetam, ali meni smeta - 67kg i otprilike 170cm visine - poslednji put visina mi je merena u osmom osnovne na sistematskom i ako se sećam to je bilo 172cm, a od tada sam definitivno izgubila na visini, a ako nije to onda su prozori porasli u dužinu). U pitanju je obostrana sekundarna koksartoza - posledica urođenog iščašenja kukova. Uvek sam imala ograničenu pokretljivost, koja bi znala u etapama da se naglo pogoršava. E, sada je izgleda ta godina :cry: Dva dana u mesecu sam, moglo bi se reći, OK a ostalih dana kao da hodam na balvanima.
Desna noga mi je kraća za 2,5 - 3cm (zavisno kako je ko merio), ali imam utisak da se ta razlika povećala - znatno više hramljem, počinje da me boli zadnji par grudnjih rebara, uglavnom levo,... (inače kičma mi je definitivno vidljivo kriva bar jedno 20tak godina - od raznih dr bilo je samo konstatovano iskrivljenje, nikada nije mereno, nikada nije savetovana fizikalna, uz konstataciju da tako mora zbog nejednake dužine nogu)
Obično bi mi leti bilo znatno bolje u odnosu na zimu, ali ovog leta... Ne reagujem na ništa - smeta mi kada mirujem, smeta mi kada se krećem, lekovi gotovo neefikasni, a još počinju da mi otiču obostrano veliki zglobovi (skočni zglob, kolena, kukovi, čini mi se i stomak...). Merkam i najmanje neravnine na putu, trotoaru da li mogu da ih pređem, isto važi i za stepenište a prinuđena sam da bar dva puta dnevno prođem nezgodnim stepeništem na četvrti sprat. Uh, ko je slagao da ponavljanjem neke aktivnosti svaki dan ista postane laka-neproblematična!? Hodanje sve više izbegavam i često koristim bicikl - to mi dođe kao neka vrsta štapa/štaka. Mada i bicikl počinje da mi smeta, a do sada mi je bio jedini "lek" protiv bolova.
Kod fizijatra nisam bila odavno, ima već par godina. E, sada znam da je to Vaša oblast, ali prilično sam razočarana: Uvek iste vežbe, koje radim sama a neke od njih ni prvi put kada sam bila na terapiji (pre jedno 15tak godina), kada sam imala znatno bolji opseg pokreta, nisam mogla da izvodim pravilno. Pasivno jačanje mišića? Nisu oni još uvek čuli za to. Iskreno, prvi put sam i ja za to saznala na ovom forumu, a ispostavilo se da sam sama sporovodila neke vidove tih vežbi, samo što ja to nikada nisam računala kao vežbe. Interesantno je da vežbe kod mene gotovo nemaju nikakav efekat, ali zato je bajk bio zakon, sve do ove godine.
Da pokušam ponovo ne vredi: Svakodnevno pešačenje do medicine rada i nazad, poništilo bi svaki pozitivan efekat terapije, to se desilo poslednji put.
Neki mišići su mi sasvim OK, ali neki su totalno zapušteni - mišići leđa (slabinski deo), stomačni mišići, unutrašnji mišići butine, zadnji butni mišići (ne znam tačne nazive) i tu se najlakše hvataju masne naslage koje posle nikako ne mogu da skinem.
Pokretljivost: Rotatorni pokretni gotovo nevidljivi (kada ležeći na leđima savijem noge u kolenima i pokušam da ih raširim imam taman toliko prostora da jedva smestim obe šake između - dužinski, a ne poprečno), sa nekih 90 stepeni ka stomaku, spala sam na nekih 60 stepeni, pokret unazad mi je nekad bio OK, sada je problematičan (izvinjavam se što ne znam medicinske nazive), desni kuk slabije pokretljiv u odnosu na levi.
Bolovi se javljaju gotovo svuda i sa spoljne strane kuka i u preponima i u kolenima (i ona su malo oštećena), i u leđima (srednji i slabinski deo), sada počinju da bole i skočni zglobovi (spolja strana).
Kočim se i kada hodam (katastrofa kada naiđem na stepenik/neravninu posle samo 10-15 min hoda), kočim se kada ležim/sedim. Hodanje: posle par minuta kreću bolovi u srednjem delu leđa, da bi se posle najviše 15 min spustili u lumbalni deo leđa, kukove i kolena.
Kandidat sam za ugradnju totalnih endoproteza, ali izgleda da ću morati da odustanem od Banjice jer tamo je prevelika gužva - kod njih sam na listi od 2006 godine, a u ove ovde baš i nemam neko poverenje: Znate kako, obični ljudi viču beži daleko od njih, a kolege ih hvale.
Možda je važno da kažem da sam se pre dve godine porodila (carski rez, jedina opcija), da u trudnoći nisam imala gotovo nikakvih problema, nisam morala da ležim a možda je trebalo da mirujem... Počeli su problemi posle porođaja, pa je bilo prošlog leta manjeg poboljšanja, pa pogoršanje koje još uvek traje... :cry:

Još jedno pitanje. Već par meseci imam problema sa bolovima u stomaku sa leve strane u visini jajnika i otprilike na tom mestu kada stojim (samo tada) mogu da napipam nekakvu tvrdu strukturu. Nije u pitanju ništa sa ginekološke strane (provereno), znači nemam nikakve ciste, miome, tumore, apsolutno ništa. Reaguje na fizičku aktivnost i opterećenje a izgleda da nije u pitanju ni stomačna kila (bar sudeći po UZ-nisu vidljiva oštećenja mišića i ne pojačava se bol pri pritisku u ležećem stavu), periodično menja veličini ili se pomera, zato što nekada veoma lako je uočljivo na dodir, a nekada ne (spolja nije ništa vidljivo).
Da li je moguće da je to povezano sa kostima - kičmom, kukovima?

Nadam se da nisam nešto preskočila i da će da se snađete. Izvinjavam se zbog preopširnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 30, 2009 8:24 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
:cry: :x :cry:
Duplikat... izbrisan...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Avg 03, 2009 12:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 28, 2009 1:37 pm
Postovi: 6
Lokacija: NBG 9A
Nego sta mislite na vezbanje kod kuce uz Fitness Homegym....Meni to izgleda ok....Mislim da sa ovom spravom mogu dosta dobre vezbe da se rade...

_________________
Reality is for the people with no imagination


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 05, 2009 7:44 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
Zdrav i Prav je napisao:
Nego sta mislite na vezbanje kod kuce uz Fitness Homegym....Meni to izgleda ok....Mislim da sa ovom spravom mogu dosta dobre vezbe da se rade...


"Kiselo grožđe" :cry:
A uz to apsolutna većina tih spravica za vežbanje predviđena je za zdrave osobe koje žele da malo zategnu mišiće.
Da li ste primetili da u TV Shop-u i sličnim reklamama sve mašine za vežbanje reklamiraju osobe za koje je više nego očigledno da imaju dobar staž u fitnes centrima i teretanama?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 05, 2009 9:23 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Troshenje novca, bespotrebno po mom mishljenju, sve vezbe mogu da se rade u kucnim uslovima bez ovakvih sprava za muchenje :)

Mengele bi bio jako ponosan sada, on je patentirao jednu od prvih ovakvih mashina :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 11, 2009 10:42 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Jul 27, 2009 3:24 pm
Postovi: 98
Lokacija: Novi Sad
Kad smo već kod vezbanja, imam mali problem. Naime treniram kosarku vec 8god i sve je ok, ali ovog proleca mi je trener "naredio" da kupim male tegove za ruke jer je i on primetio da su mi bicepsi veoma malo razvijeni. I tako sam kupio tegove od 2kg i 3kg. Zanima me koje jos vezbe sa njima da radim osim onog uobicajenog: lakat na kolenu i ispravljanje i savijanje ruke.

P.S. Prochitao sam na forumu da ste protivnici tegova ali meni je ovo stvarno potrebno da bih opstao u KK "Vojvodina", tako da pomagajte što pre.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vezbajmo vezbajmo i samo vezbajmo
PostPoslato: Pet Avg 21, 2009 9:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Za vezbe pitaj svog trenera koji ti je vec i rekao da ih radish.

Potrazi vezbe za biceps po forumu ili po netu, ja nazalost nemam puno vremena ovih dana pa nemam ni mogucnosti da se vishe posvetim pisanju po forumu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vezbajmo vezbajmo i samo vezbajmo
PostPoslato: Uto Avg 25, 2009 1:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Avg 25, 2009 12:56 pm
Postovi: 1
Cao svima,

Vidim da pricate o vezbama i zdravom zivotu. Ja vezbam sa elasticnim trakama Thera-Band, ima ih u raznim bojama, sto je boja tamnija to je otpor veci i mogu vam reci odlicna je stvar za vezbanje kod kuce.

Mozete ih kupiti u nekim apotekama po Beogradu, ja sam konkretno uzela u Djak prodavnici u gradu preko puta pekare Toma. Mozete i na google da ukucate Thera-Band i saznate nesto vise o tome.


Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: Čet Sep 17, 2009 3:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 20, 2007 1:44 pm
Postovi: 64
Koki95 je napisao:
Kad smo već kod vezbanja, imam mali problem. Naime treniram kosarku vec 8god i sve je ok, ali ovog proleca mi je trener "naredio" da kupim male tegove za ruke jer je i on primetio da su mi bicepsi veoma malo razvijeni. I tako sam kupio tegove od 2kg i 3kg. Zanima me koje jos vezbe sa njima da radim osim onog uobicajenog: lakat na kolenu i ispravljanje i savijanje ruke.

P.S. Prochitao sam na forumu da ste protivnici tegova ali meni je ovo stvarno potrebno da bih opstao u KK "Vojvodina", tako da pomagajte što pre.


Po tvom nadimku bi zakljucio da si 95 godiste tj.da imas 14 godina. Te tegove od 2 i 3kg batali,jer to ti ne sluzi cak ni za zagrejavanje jer to su vrlo male tezine. Sto se tice teretane,mozda je bolje da jos ne kreces u nju. Kreni kod kuce da vezbas sa sopstvenom tezinom.

Sklekovi razne varijacije,zgibovi razne varijacije,trbusnjaci razne varijacije,propadanja,ovo je malo rizicnije,ali kreni da vezbas stoj na rukama i slicne vezbe. Evo ti dva dobra sajta za vezbe kod kuce>

http://bodyweightculture.com/
http://www.beastskills.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vezbajmo vezbajmo i samo vezbajmo
PostPoslato: Čet Sep 17, 2009 3:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
Vajda je napisao:
Cao svima,

Vidim da pricate o vezbama i zdravom zivotu. Ja vezbam sa elasticnim trakama Thera-Band, ima ih u raznim bojama, sto je boja tamnija to je otpor veci i mogu vam reci odlicna je stvar za vezbanje kod kuce.

Mozete ih kupiti u nekim apotekama po Beogradu, ja sam konkretno uzela u Djak prodavnici u gradu preko puta pekare Toma. Mozete i na google da ukucate Thera-Band i saznate nesto vise o tome.


Pozdrav!



koliko kostaju ove elasticne trake da li neko zna?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vezbajmo vezbajmo i samo vezbajmo
PostPoslato: Čet Sep 17, 2009 8:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Najlakshe je da pozovete call centar djak prodavnica pa pitajte za cenu 0800-10-05-05

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Vezbajmo vezbajmo i samo vezbajmo
PostPoslato: Čet Sep 17, 2009 8:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
hvala


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 85 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 49 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: