Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 10:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
dobro, izvini , neću da ih poredim...
krikotomiju sam radio još dok sam stažiro... http://www.youtube.com/watch?v=_VFJGkJy1G8
a traheotomiju tek u urgentnoj....

ovaj, da...nema se baš prilike za vježbanjem davanja inekcija...ista situacija i sa mnom...ne bih ni ja znao na kraaju da nisam završio sred.medicinsku, no budimo realni...već bi ja to nekkako naučio...

jelenaa1985 je napisao:
ja nisam imala prilike da vucem za rukav, da mi pokaze, nikoga iz urgentnog niti hitne, ali sam vec poslednja 2 leta veci deo provela po sobama za intervencije(veze i vezice :lol: )...trudim se da vidim sto vise svega i da naucim...ne plasim se ali rezonujem da ako postoji u kriticnom trenutku neki stariji i iskusniji kolega, necu ugroziti zivot pacijenta uceci se na njemu vec cu u pocetku posmatrati, a bice vremena i sama da uradim neke stvari...u pravu sam? :) pozz


Joj, al ne zvučiš mi ko jedna ambiciozna pacijentica... doduše u mojoj grupi su bili jako nametljivi ljudi, pa ako si htio nešto naučit... moro si bit dosta agresivan... što te opet na neki način ojačalo... a što se tiče da neću ugrozit život pacijenta...svaka procedura koju napravim ugrožava život pacijenta... mislim da je puno ugroženiji kad mu to nitko ne napravi....i sigurno nećeš u urgentnoj kad dobiješ ovkakv hitan slučaj zvat iskusnijeg liječnika: "Možete li napravit traheotomiju, ja ne znam...", moraš bit nad situacijom... dok ne završiš staž, moraš što više i čitat i učit....bogu hvala pa imamo razne video clipove, pa tako možeš vidjet svašta...knjige, skripte, protokoli...sve se to treba znat... sad kad si na stažu upijaj što više možeš... što više...kasnije..ako ne odeš na urgentnu ili kirurgiju, malo toga ćeš naučit....

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 1:40 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
nema to veze sa ambicijama vec sa tim dal si covek ili nisi tj. dal za sebe mislis da si popio svu pamet ovog sveta ili nisi(ovo se ne odnosi licno na vas) :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
mislim da uspješnog liječnika upravo čini ta loša kvaliteta da misli da je popio svu pamet svijeta...jer jedino takvi su dovoljno ludi da izvedu i najstrašnije postupke, kao amputacija ruke na mjestu nesreće... to je baš pričo jedna kolega iz japana na kongresu prije par godina... on ti je jedan od onih koji misle da su popili svu pamet svijeta... a sad ne znam...uvijek ću jednog takvog kraj sebe u timu...nego nekakvog plašljivog... ( ne mislim kolegice na vas :) )

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
u takvim situacijama i covek pored koji sme moze da uradi amputaciju :lol:
znate...pored toga sto studiram medicinu, nazalost sam imala priliku na svojoj kozi da vidim sta znaci urgentno stanje...
u ratu, ako je neophodno, svi mozemo biti lekari ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
oooo znam... i sam sam bio na kao bolničar u ratu...

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:22 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jul 10, 2009 2:36 pm
Postovi: 229
neko je ovde na forumu napisao, ne znam tacno gde, da bez adekvatne opreme lekar sam po sebi ne moze nesto puno da uradi :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 2:28 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
to je tolika istina.... nema apsolutno nikakve razlike u prvoj pomoći koju može pružiti liječnik koji se slučajno zatekne kraj žrtve bez opreme i jako dobro uvježbanog laika koji poznaje prvu pomoć ( po zapadu tzv. first aider)

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 5:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 20, 2009 1:48 am
Postovi: 201
Nemojte me pogresno shvatiti... Ne zelim da, kao, ja ispadam nesto pametan, a vi, kao, nemate pojma...
Ali koliko je vama pacijenata umrlo na ocima?
Ono, udju u hitnu zivi, dobri, zale se na neki trivijalan problem... Okrenete se da napisete izvestaj... Kad tehnicari vicu - doktore!!! Pa vi udri na reanimaciju...
je***a! Intubacija u tim situacijama je jako veliki problem! Jako!
A sto se urgentne traheotomije tice... Ja sam cuo da su u nasoj kuci uradjene dve i to pre 20 godina - oba puta su pacijenti umrli, a porodica je mesecima pretila lekarima jer su "zaklali" pacijente...
Manite se americkih serija... To nije tako cak ni u americi, a kamo li u nas.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Intubiranje lutke vs. intubiranje coveka
PostPoslato: Čet Sep 10, 2009 5:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Sep 06, 2009 2:46 pm
Postovi: 106
kolega... nadam se... ono što vidimo po američkim serijama sigurno nije odraz naše stvarnosti... ali ni ono što je bilo prije 20 godina...
u svojoj karijeri od 11 godina izgubio sam točno 17 osoba...njih 9 znam po imenima... iskusio sam raznorazne situacije od vt-a na monitoru pa do rušenja preda mnom i padanja u Vfib, mladića koji ne diše i nema puls i reanimacije od 3 sata... preko prestanka disanja dječaka kojeg je majka dovel an pregled zbog slabosti, do uvođenja politraume kroz vrata... možete govorit što hoćete...al poznavanje što većeg broja medicinskih postupaka omogućuje što bolje liječenje... hitna je više od mahanja okolo s defom i reanimiranje čovjeka... kad dobiješ pacijenticu na vrata s opisom bolesti mučnina, slabost, hipotenzija... a ispostavi se da je hemoragički šok... treba znat što učinit s bilo kojim pacijentom uvedenim kroz vrata... i kako doć do dijagnoze... i kako liječit... a ne klat okolo pacijente... i sigurno ne dobti poso...i nikad više ne izać iz te stolice koju ste dobili... pa ni da bi nešto naučili....

_________________
Samo se obrati liječniku pa će se već naći bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: