Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ishrana i dijabetes
PostPoslato: Uto Okt 12, 2004 1:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 15, 2004 2:00 am
Postovi: 7
Lokacija: Subotica
Imam veoma jaku porodicnu istoriju secerne bolesti, obe babe, 1 deda, imali su ovu bolest. Kolika je verovatnoca da i ja to imam, koji bi bili prvi simptomi?

Dali neka pravilna ishrana moye da posluyi kao neka preventiva da se to spreci?

Kada pojedem malo vise slatke hrane boli me glava i lose se osecam, imam vrtoglavice ali se bojim da odem na kontrolu krvi zbog mogucih losih rezultata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Okt 12, 2004 12:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
To što ne ideš na kontrole samo je odlaganje problema i može dovesti do nečeg mnogo goreg! Povišen šećer izaziva žeđ, umor, nekada i glavobolje. Bićeš mnogo mirniji ako odeš kod lekara. Ishrana je naravno veoma bitna. Ali najvažnije - PROVERI ŠEĆERE !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Okt 13, 2004 3:19 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Da ne bi mnogo nagađao, najbolje je da uradiš test sa glukozom, odnosno test opterećenja, u ambulanti. To se radi tako što se prvo izmeri šećer u krvi (bocnu te u prstić), pa onda popiješ rastvor od 70ml glukoze, pa se nakon 2 sata ponovi merenje šećera. To će pokazati kakva ti je funkcija pankreasa.

Ono što bi svakodnevno trebalo da radiš, kao prevenciju pojave (a i kasnije u životu), je sledeće:
1. ne preskači obroke (znači, tri glavna i 2-3 užine)
2. podeli vizuelno svoj tanjir: 1/2 povrće, 1/4 hleb (ili krompir, testenina, pirinač) i 1/4 meso (ili jaja, sir i sl.)
3. bavi se fizičkom aktivnošću, makar pešaci redovno pola sata dnevno. To možeš da uradiš i ako umesto kolima ili prevozom, jedan deo puta (ili ceo ako je moguće), jednostavno preprešačiš.

Današnja terapija tabletama je izuzetno dobra i održava šećere tokom celog dana, jer lek traje 24 časa (npr. Amaryl). Nemoj odmah da misliš da ceš morati da primaš insulin. Zato je veoma važno da prvo utvrdiš svoje stanje, da ne bi iscrpeo rezerve pankreasa pre vremena, a i da bi "mirno spavao". :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 14, 2004 12:30 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Moje lično mišljenje je da je insuli mnogo bolji od tableta! Čak i da se pokaže da si dijabetičar , razloga za paniku nema. Dešava se. Panika i strah bi ti u mnogome otežali situaciju. Ako se dokaže da jesi dijabetičar javi se ovde i sve će ti objasniti Dijabeta, a i ja ću ti rado pomoći iako sam dojabetičar početnik. :D
Ne brini. Dijabetes barem ne boli. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 15, 2004 9:58 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Maj 15, 2004 2:00 am
Postovi: 7
Lokacija: Subotica
Kako ne boli? Mom dedi su nogu odsekli zbog toga !?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 15, 2004 1:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Okt 07, 2004 1:07 pm
Postovi: 374
Lokacija: Beograd
Zaboga pa kada je to bilo. Sada to ne mora da se desi. Bitno je da redovno pratiš kretanja šećera u krvi, da redovno daješ sebi insulin i da redovno ideš na kontrole. Ako vodiš računa o sebi do takvih stvari zaista ne mora da dođe. Moj kum ima dijabetes već više od dvadeset godina i nema ni jednu jedinu komplikacju, ali samo zato što je brigu o svom zdravlju ozbiljno shvatio.
Nemoj da se paranoišeš jer sve to i nije tako strašno, a i valjda će nam ovaj 21. vek doneti neke novine. :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 15, 2004 3:39 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Sub Sep 11, 2004 3:51 pm
Postovi: 2318
Lokacija: Beograd
Eeeee, da… Upravo to "ne boli" je najveca zamka dijabetesa... Ukoliko čovek nije dobro obučen ili ne želi da sprovodi samokontrolu (a to je broj 1 u terapiji), dešavaju se stravične posledice! Neregulisani dijabetes onda podmuklo, iz dana u dan, godinicu po godinicu, sve više nagriza organizam i vitalne funkcije, pa se dešavaju i ovakve stvari kao tvom deki. Kardiovaskularni sistem strada, a to onda kasnije znači problem sa bubrezima, očima, srcem, itd, itd. Zato - pamet u glavu! Ako ne znate šta treba činiti, ili nemate adekvatnu podršku, uvek ima neko ko zna - makar na ovom forumu, pa ćemo dalje lako... :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 7 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 21 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: