Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sum na srcu
PostPoslato: Pon Mar 06, 2006 11:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 06, 2006 11:17 pm
Postovi: 38
Lokacija: bgd
Pre neki dan sam saznao da imam sum na srcu (u pitanju je kako mi je receno sum pri vrhu srca). Imam 25 godina i aktivno se bavim sportom (borilacki i atletika). Ponekad osecam probadanje u predelu srca. Osim toga nikakvih drugih smetnji nisam imao. Zanima me koliko ovo moze biti ozbiljno i da li i dalje mogu da se bavim sportom.
Cao!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 07, 2006 1:02 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
To je nedovoljno za neko preciznije objašnjenje. Potrebno je, osim mesta na kom se čuje šum, da se kaže u kojoj fazi ciklusa (sistolni ili dijastolni) i koliko je taj šum jak.
Šumovi sa vrh srca uglavnom potiču sa mitralnog zaliska, ali ne mora da znači.
Potrebno je uraditi ultrazvuk srca, tu će se tačno videti odakle potiče šum i šta ga izaziva. Tek tad, kada se postavi dijagnoza, može i da se kaže da li možete da nastavite sa sportom.
Ovo sve je napisano na osnovu onog što ste napisali, a to je krajnje nedovoljno, ako imate još neki nalaz, ili su vam postavili dijagnozu, napišite.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 07, 2006 3:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 06, 2006 11:17 pm
Postovi: 38
Lokacija: bgd
Na jednom od pregleda kod lekara interniste data mi je dijagnoza Block. fasc. ramii dex. incopl. susp.
Sta to znaci?
Da li sa ovakvom dijagnozom mogu da se bavim sportovima kao sto su padobranstvo, paraglajding ili ronjenje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 07, 2006 10:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Block fasciculi rami dextri incompletus suspectus = Sumnja se da postoji delimičan blok desne grane sprovodnog sistema srca

Ovo nije ništa zabrinjavajuće ako se aktivno baviš sportom. Inkompletni blok desne grane je relativno čest i obično ne označava neko oboljenje srca već samo prilagođavanje na povećan napor. Kod tebe bi eventualno bio potreban povećan oprez zbog tog šuma na srcu. Kod aktivnih sportista, i to najčešće baš kod atleta, mogu se naći sledeće promene u EKGu od kojih samo neke zahtevaju ozbiljno ispitivanje (ova tvoja nije takva).

Sinusna bradikardija
Sinusna aritmija
AV blok prvog stepena
AV blok drugog stepena - Weckenbach
Nekompletni blok desne grane - ovo tvoje
Nazubljeni P talas
Hipertrofija desne komore
Hipertrofija leve komore
Anomalije repolarizacije (uključujući depresiju ili elevaciju ST segmenta)
Korigovan QT interval duži od normale
Visoki, zašiljeni ili invertovani T talas

Dakle, nije za paniku. Da bi definitivno bio siguran, možeš da uradiš i test opterećenjem, tu ćeš konačno videti kako tvoje srce odgovara na pojačani napor. Tada ćeš definitivno biti siguran da li smeš ili ne smeš da se baviš tim sportovima, koji inače, predstavljaju izuzetno opterećenje za kardiovaskularni sistem. Nađi i nekog kardiologa koji se bavi sportskom medicinom. U klubu u kome treniraš sigurno znaju za takvog stručnjaka.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 09, 2006 5:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Mar 06, 2006 11:17 pm
Postovi: 38
Lokacija: bgd
Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: sum na srcu
PostPoslato: Uto Mar 14, 2006 12:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 28, 2006 9:39 pm
Postovi: 5
niko45 je napisao:
Pre neki dan sam saznao da imam sum na srcu (u pitanju je kako mi je receno sum pri vrhu srca). Imam 25 godina i aktivno se bavim sportom (borilacki i atletika). Ponekad osecam probadanje u predelu srca. Osim toga nikakvih drugih smetnji nisam imao. Zanima me koliko ovo moze biti ozbiljno i da li i dalje mogu da se bavim sportom.
Cao!
I ja sam imala sum na srcu prije 5 godina, aktivno sam se bavila atletikom i na pocetku mi je doktor rekao da bi trebala prestati u potpunosti. Nisam prestala da se bavim atl zato sto sam bila jako uspjesna... Bol se javljala jos godinu dana jacim intenzitetom da bi poslije skoro u potpunosti prestala. Na daljim pregledima su mi rekli da je sum na srcu slabijeg intenziteta i da se skoro povukao. Ako ti ovo nesto znaci... Nastavi se baviti sportom, jer je u mom slucaju atl pomogla u prevazilazenju bolesti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 20 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: