Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: bubuljica ili nesto drugo
PostPoslato: Ned Jun 14, 2009 5:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
Pozdrav,
imam inace problema sa aknama na licu (ali ih lecim kod jednog od poznatijih beogradskih dermatologa) ,medjutim od skoro imam problem sa bubuljicom na da oprostte guzi (tamo na pocetku zadnjice,gledano sa ledja) ...par puta se punila,i par puta sam je istisnula (gnoj + krv ) medjutim nije je lako ni istisnuti,moram da cekam da "sazri"..ne boli nista na dodir,ali me nervira,jer mi je neprijatno pred deckom da se skinem sa tom bubuljicom...sta da radim sa njom? izgleda mi kao da nije "klasicna bubuljica" tj nikako da prodje u celosti,vec se stvori krastica,ali se posle opet napuni...da li je to zapravo bubuljica ili je nesto drugo u pitanju i sta da radim? :(
Hvala puno unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 15, 2009 12:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 01, 2008 8:28 pm
Postovi: 150
Po opisu vrlo lako moze da se desi da je u pitanju pilonidalni sinus tj. abces koji se spontano prazni (zato ne boli). Cesce se javlja kod muskaraca ali koliko znam moze da se javlja i kod zena. Evo nesto vise o tome pa sama proceni, mada hirurg moze da ti da najprecizniji odgovor a verovatno i dermatolog. Inace i ja sam lecio akne roacutannom kad mi se ovo pojavilo tako da sam morao da se operisem, ako treba jos neki info na tu temu slobodno pitaj...

Pilonidalna cista (Sinus pylonidalis)

Opšte informacije
Pilonidalni sinus je hronična infekcija kože i potkožnog tkiva koja se javlja u brazdi između velikih sjedalnih mišića (m. gluteus maximus) oko 2 cm iznad čmara te se širi naviše i prema stranama. Uzrokovana je reakcijom na dlačice koje se ubadaju u razmekšanu kožu tog dijela tijela. Oboljenje je četiri puta češće kod muškaraca nego kod žena i javlja se najčešće od puberteta do 40 godine starosti. Češće je kod gojaznih osoba i osoba sa pojačanom dlakavošću tijela. Javlja se u različitim formama od manjih otvora na koži u toj regiji do velikih bolnih masa. Često se na tom mjestu javlja sekrecija koja može biti bistra, zamućena ili sukrvičava. Obično se u početku javlja gnojna infekcija (absces) koja se nakon spontane ili hirurške evakuacije zadržava u obliku pilonidalnog sinusa (šupljina) ispod kože koji se prazni van kroz jedan ili više manjih otvora, a u samom sinusu se obično nalazi dosta raspadnutih masa i dlačica.

Pravi uzrok nastanka nije sa sigurnošću poznat, ali se na osnovu nađenog sadržaja u nastaloj cisti pretpostavlja da konstitucionalni i mehanički faktori igraju ulogu u inverziji pravca rasta dlake. Uvijek je zahvaćen samo prostor potkožnog masnog tkiva i nikad ne prodire dublje prema krstačnoj kosti.

Na mjestu nastanka, nekoliko cm iznad čmara, redovno se nalazi jedno ljevkasto udubljenje na koži koje ponire i ispod kože se pretvara u potkožni kanal, odnosno cistu. Skoro redovno se u blizini tog mjesta, obično više prema leđima, na udaljenosti od 5-7 cm, na koži nalazi jedno mjesto koje liči na lokalnu infekciju. To je zapravo fistulozni otvor koji komunicira sa prethodno spomenutom cistom. Povremeno se, uglavnom usljed začepljenja jednog od izvodnih kanala, događaju gnojni procesi koji se šire prema čmaru i kod oboljelih izazivaju dramatičnu kliničku sliku sa bolovima i povišenom temperaturom. Takva stanja se često nazivaju čirevima, sakralnim ili analnim apscesom, a zapravo predstavljaju pogoršanje već postojećeg navedenog oboljenja.


Indikacije za operativni zahvat
Akutni apsces zahtijeva hitan hirurški zahvat, a hronični sinus obično stvara stalnu nelagodu kod oboljelih te ga je neophodno hirurški zbrinuti.

Pre-operativna ispitivanja i priprema
Dijagnoza pilonidalne bolesti se utvrđuje pregledom od strane hirurga te uz podatke o bolesti koje daje sam pacijent, je najčešće dovoljno za potvrdu dijagnoze. Akutni absces se obično operiše u opštoj anesteziji i to kao hitan slučaj dok je za opštu anesteziju kod operisanja hronične bolesti neophodna rutinska anesteziološka pre-operativna priprema. Sve operacije hroničnog pilonidalnog sinusa, moguće je bezbolno uraditi i u lokalnoj anesteziji.

Procedura
Akutni apsces se zbrinjava hirurški, incizijom i pražnjenjem abscesne kolekcije uz ispiranje i drenažu. Hronični sinus zahtijeva isjecanje oboljelog mjesta sa ostavljanjem rane da zarasta spontano (ova procedura ima manji stepen recidiva, ali zahtijeva dugotrajno zarastanje i previjanje) ili se rana različitim hirurškim tehnikama sašije (ova procedura ima nešto veći stepen infekcije rane i kasnijeg recidiva, ali je post-operativni period kraći). Postoperativno je neophodna redovna depilacija te regije uz pojačane higijenske mjere.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 15, 2009 1:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
hvala ti puno,ali mislim da nije to u pitanju...jer to nije izmedju gluteusa,u onom kao "rascepu" izmedju gluteusa maximusa,vec na kozi koja je recimo 1-2 cm od tog "rascepa",znaci nema veze bas sa analnom regijom...kad uspem da to "iscedim" to je neka belicasto,pa onda krvava tecnost,ali nije onako "gusto" kao kod bubuljica,vec je malo redje,i ne smrdi kao kod cira npr...
dermatologa mi je malo glupo da pitam da mi gleda guzu... :lol: mada ako ne prodje,pitacu... :roll: negde na forumu sam procitala nesto da se stavi obloga sa lukom i maslinovim uljem,i da posle dan-dva sve izadje,i da zaraste rana..da li bih to mozda mogla da probam,da li bi to pomoglo?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 15, 2009 2:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 01, 2008 8:28 pm
Postovi: 150
ni meni nije taj abces bio na rascepu vec iznad rascepa jedno 2-3cm sa desne strane negde u ravni sa ovim poslednjim repnim prsljenovima samo ne na sredini nego par cm sa strane... znaci ne mora da bude bas na rascepu i u analnoj regiji da bi to bilo to... takodje moze da smrdi ako ima kontakt sa debelim crevom ali i ne mora a taj "iscedak" koji si opisala mi nazalost zvuci prilicno poznato... u svakom slucaju za pocetak ti savetujem da pitas dermatologa jer sto se brze dijagnozira lakse se resava i da sam na tvom mestu ne bih to cedio i gubio vreme sa babskim lekovima, mozes samo jos veci problem da napravis. i nema sta dermatolog da ti razgleda guzu, sama si rekla da je iznad rascepa tako da ce on vrlo lako pregledom tj. gledanjem toga utvrditi o cemu se radi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 15, 2009 2:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
onda izgleda da je to to..joj nadam se da nije tako strasno :o :(
reci cu derm definitivno...koji blam boze :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 15, 2009 2:25 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
i meni je sa desne strane :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 24, 2009 10:58 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
danas sam bila u Institutu za majku i dete na hirurgiji zbog ovog cuda...
i ladno su mi ljudi to otvorili bez anestezije ,bez icega... :o uzeo covek skalpel i raseckao me,jos su tu bili neki momci koji su na praksi,a ja bez gacica,da umrem od blama....umrla sam od bolova,znaci strasno...a dijagnozu su mi svi dali drugaciju...privatni dermatolog da je to nesto blabla,dr opste prakse da je to cista,a hirurg da je to obicna potkozna "cibulja" :o :lol:
idem uskoro na kontrolu,pa ako bude ok,onda je ok,ako ne,idem na operaciju... a od bazena sad nema nista...uzgred,jedva sedim jer me bas boli... :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 24, 2009 2:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jul 01, 2008 8:28 pm
Postovi: 150
verovatno je bilo pod upalom i tada anestezija nema dejstvo pa su ti uradili inciziju, tj. napravili mali rez, istisnuli sadrzaj i ostavili da se spontano drenira, moze da se smiri tako i tu se zavrsava tvoj problem a ako opet krene da se pravi onda se resava operativno kad nije pod upalom tj. radi se ekscizija, a u zavisnosti od stanja koristi se lokalna, spinalna/epiduralna ili opsta anastezija... nadam se da ce tvoj problem ipak biti zavrsen incizijom:)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 24, 2009 2:57 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
patka je napisao:
verovatno je bilo pod upalom i tada anestezija nema dejstvo pa su ti uradili inciziju, tj. napravili mali rez, istisnuli sadrzaj i ostavili da se spontano drenira, moze da se smiri tako i tu se zavrsava tvoj problem a ako opet krene da se pravi onda se resava operativno kad nije pod upalom tj. radi se ekscizija, a u zavisnosti od stanja koristi se lokalna, spinalna/epiduralna ili opsta anastezija... nadam se da ce tvoj problem ipak biti zavrsen incizijom:)


i ja se nadam...
nego mi se nije svidelo sto je bilo onako puno "posmatraca" (stazista) :-? bilo mi je jako neprijatno...a to uopste nije nesto velika "bubuljica" ili sta je vec...i ne deluje nesto upaljeno,niti boli,niti ista,samo nije htela da "izadje"...doktor mi je rekao da postoji mogucnost i da je sinus,ali ja se nadam da nije to..posto iz sinusa sam cula da curi nesto vlazno,kao neki sekret,a meni se to nikada nije desavalo...da li mislis da postoji mogucnost i da je to?
licno mislim da nije,ali sta znam...doktor mi rece da je najverovatnije obicna "cibulja"...ali mi nije jasno kako mi onda ta "obicna cibulja" nije prosla sve do sad...
idem 27-og na kontolu pa cemo videti...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: The sun comes up in the east?
PostPoslato: Pon Jul 27, 2009 11:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 14, 2009 9:17 am
Postovi: 4
The sun comes up in the east?

_________________
WoW Power Leveling online!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 27, 2009 1:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
bila danas na pregledu...kazu nesto im je sumnjivo i "tvrdo" :o
zakazali mi kontrolu za 4 nedelje (jer sumnjaju na sinus) ,a do tad previjanja u DZ svaki drugi dan...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 27, 2009 9:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jun 08, 2007 6:54 pm
Postovi: 51
Nadam se da će to da se sredi brzo i bez ožiljaka i sličnih gluposti, ali, samo jedna mala digresija, ako te je blam da se skineš pred dečkom u stanju u kojem se nalaziš onda odnosi među vama nisu baš hm.. iskreni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 28, 2009 9:06 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
Vitamin je napisao:
Nadam se da će to da se sredi brzo i bez ožiljaka i sličnih gluposti, ali, samo jedna mala digresija, ako te je blam da se skineš pred dečkom u stanju u kojem se nalaziš onda odnosi među vama nisu baš hm.. iskreni...


i ja se nadam....
pa moras priznati da je malo neprijatna tema... :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 28, 2009 5:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jun 08, 2007 6:54 pm
Postovi: 51
anonimnaizbg je napisao:
pa moras priznati da je malo neprijatna tema... :oops:

U suštini, svako "estetsko" odstupanje od "savršenog" je neprijatno, evo recimo ja imam na ramenima tj. lopaticama isto neke bobuljice akne ne znam ni ja šta su a ne znam ni zbog ćega, upravo isprobavam hoće li se povući ako drastično smanjim unos slatkog i izbacim gazirana pića i nešto baš ne vidim efekte ali me to toliko ne tančira uglavnom, pričamo o tebi, izvinjavam se na offtopicu, ako te neko voli onda te voli zbog toga kakva si ti osoba i onda mu neće značiti tvoja estetska nesavršenost na jednom mestu koje se usput ne vidi tako često (nije na licu recimo... ne daj bože) već će ti davati svoju podršku i utehu i biće uz tebe kao da on ima problem a ako mu smeta tvoja "nesavršenost" onda te ne voli iskreno...

U svakom slučaju, ja sam donedavno bio žešći pesimista i ništa dobro mi to nije donelo, baš ništa tj. zaključak, uvek treba biti optimista :) zato budi i ti, srediće se to sigurno, mlada si i zdrava, pobedićeš jednu glupu bubuljicu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 28, 2009 5:34 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Ned Jun 14, 2009 5:34 pm
Postovi: 97
heh,bez brige,ja sam optimista :lol: 8)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 22 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 33 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: