Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dejstvo Antimikrozomalnih (Anti TPO) i Anti-Tg At
PostPoslato: Sub Apr 11, 2009 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Ja cu da startujem sa unosenjem informacija o efektima Anti TPO i Anti Tg antitela na organizam, a posto me posebno zanima efekat na trudnocu, pocinjem od tog aspekta.
Molim sve koji imaju bilo kakve informacije na ovu temu da se prikljuce.
Samo jedno pitanje, da li je ok da tekstove postavljamo na engleskom ili je potreban prevod?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 11, 2009 1:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Citiraj:
Anti-thyroid antibodies and miscarriage

Women with anti-thyroid antibodies and a normally functioning thyroid gland may be at greater risk for miscarriage. Some studies looked at women with recurrent miscarriage and found that they have higher levels of anti-thyroid antibodies compared to women without recurrent miscarriage. Some studies did not find an association. One publication combined the results of 18 studies on this topic (meta-analysis) and concluded that there is an ASSOCIATION between the presence of elevated anti-thyroid antibodies and miscarriage. One of the most recent studies on the topic, which has also been one of the largest, again showed a correlation between thyroid antibodies and miscarriage.

There are several explanations for why there may be an association between anti-thyroid antibodies and miscarriage.

# Link with other autoimmune problems.

It is possible that women with elevated levels of anti-thyroid antibodies may have other immune problems and these other problems may be responsible for miscarriage. It is well accepted, for example, that another type of immune problem involving anti-phospholipid antibodies can cause miscarriage. Some of the studies did try to control for this problem by excluding women who had abnormal levels of other known antibodies but there still may be immune issues that they did not control for.

# Direct involvement of the antibodies.

A commonly asked question is why antibodies against the thyroid gland would cause a problem elsewhere. It may be possible that the anti-thyroid antibodies may “get confused” or “cross react” and therefore also attack placental or fetal tissues. If this hypothesis were true, we should see a “dose-response relationship” That is, we would expect higher levels of anti-thyroid antibodies in women who actually miscarried compared to those who had a full term delivery. Most studies did not look at this. Two studies did not find a dose response relationship and one did.

# Effect of age

In most of the studies analyzed, women with elevated levels tended to be older as a group compared to those women with normal antibody levels. Since the miscarriage risk for women increases with age, this could be an explanation.


Iz gornjeg teksta, posebno mi je interesantan sledeci podatak: At mogu da se "zbune" odnosno da ukrsteno reaguju sa placentalnim ili fetalnim tkivom. U slucaju da je ova pretpostavka tacna, mora postojati dozno-zavisni efekat, tj sto je veci titar At, veca je mogucnost za pobacaj.

Citiraj:
Treatment of anti-thyroid antibody related miscarriage

Selenium

Very well designed trials indicate that selenium supplementation may reduce the levels of some types of anti-thyroid antibodies. It is possible that if the levels of the antibodies can be reduced, then the risk of miscarriage may also be reduced

The effects of selenium in pregnancy were recently evaluated in a study performed in Italy. Approximately 150 pregnant with with elevated levels of one group of thyroid antibodies were split into two equal groups. One group received 200 micrograms of selenium and the other group received placebo. During pregnancy and post-partum, more women who took the placebo were more likely to show evidence of thyroid malfunction and need thyroid hormone supplementation.


A evo i jednog teksta, vadim samo zakljucak, koji kaze da kod zena pozitivnih na ove dve vrste At nema problema u smislu vantelesne oplodnje, ali i u tim slucajevima moze doci do pobacaja.

Citiraj:
The study findings were as follows :

# The pregnancy rate with IVF was similar in all groups. In other words, the presence of anti-thyroid antibodies did not influence the chances for success and using thyroid hormone did not improve the chances for success.

# The miscarriage rate with IVF was higher in women who had anti-thyroid antibodies. Using thyroid hormone for treatment did not reduce the risk for miscarriage.
[/b]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 10, 2009 12:46 pm
Postovi: 42
Jeska samo da podrzim temu i da te pozdravim drago mi je da si dobro i da si aktivna na svim frontovima :D

Mene interesuje da li je neko u trudnoci koristio heparin ili neku slicnu terapiju samo zbog Anti TPO i Anti Tg. Ili se ta terapija koristi kod utvrdjene jos neke autoimune bolesti?

Javite se.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 11:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Citiraj:
Antitijela na štitnjaču (ATA)

Jasna veza je uspostavljena između ATA i neuspjeha reproduktivnog sustava (posebno rekurentnog spontanog pobačaja i neplodnosti). Uočili smo udvostručavanju uspjeha IVF-a kad se IVIg terapija primjenjuje na ATA+ pacijentice. IVIg terapija bi trebala biti započeta prije stimulacije i ponovljena još jednom nakon potvrđene trudnoća. Oko 50% žena koje imaju ATAs također imaju NKa. Rizik neuspjele implantacije kod ATA+ žena se izgleda događa samo ako su ATAs nađene zajedno s NKa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 11:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Citiraj:
rwchab: Hello. How high does anti TPO have to be for diagnosis of Hashimoto's. Mine is 111. Does level indicate severity of possible NK problem? If I tested negative for anticardiolipin at do I need to test for serine, ethanolamine and inositol?--My doctor didn't order those but just ordered b2 glycoprotein. What is it? Thanks for all you do!
Alan Beer MD: Hashimotos is caused by activated natural killer cells (NK celije) and the antibodies which results are part of the healing process. All women with antithyroid antibodies have activated nk cells in my opinion until proven otherwise. Please consider having the nk assay.


posle silnog trazenja informacija o efektima ovih At, na zalost, nisam mnogo odmakla od pocetka.
Zao mi je sto se niko nije ukljucio u ovu pricu.
Naisla sam na mnogo teorija kao sto je gore citirana teorija dr Beera: Anti TG i Anti TPO At su samo markeri u organizmu. Ona sama po sebi nemaju efekte (?) vec nam govore da se nesto desava. A to nesto su prekomerno aktivirane NK celije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 14, 2009 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 02, 2006 7:27 pm
Postovi: 41
Ja sam imala iskustva sa tim. na prvoj IVF mi nije ni proveravano stanje antitela. Nije uspela.

Druga vantelesna oplodnja AntiTpo 271
AntiTg 540

Prepisan mi je Pronison, pila sam mesec dana. Desila se trudnoća ali na žalost biohemijska. Posle pobačaja, Anti TPO 214
AntiTG 430

Verujem da psotoji uticaj ovih antitela, ali svi kažu da ne znaju šta treba činiti. Ja 8 godina imam hypothireosis, Pijem letroks 100 i 125 naizmenično i ujutru i uveče selen. Mislim da samo podizanje imuniteta može da smanji antitela.

_________________
zdravlje je prava sreca, cenite ga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 15, 2009 11:17 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Natalija,

da li si imala sem pronisona jos nesto u terapiji? (Aspirin npr.)? Da li si uzimala folnu kiselinu?

Ako sam dobro shvatila tebi At nisu odreagovala na terapiju Pronisonom?

I da li si mozda imala spontanih ostanaka u drugom stanju pre ove dve IVF?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 16, 2009 2:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 02, 2006 7:27 pm
Postovi: 41
Ne, nisam ostajala trudna prirodno jer mi jajovodi nisu bili prohodni. Osim Pronisona pila sam samo folnu kiselinu i ništa drugo. Mislim da pronison nije imao ili je imao jako malo efekta.

_________________
zdravlje je prava sreca, cenite ga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 19, 2009 3:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Vidim da se kod antitela na stitnu cesto u terapiju uvodi Aspirin od 50 ili 100 mg. Posebno ako se radi VTO. Ali to svakako moras uz nadzor lekara. Da li te prati neki hematolog?

Podizanje imuniteta nema efekta u ovom slucaju. Imunitet nije oslabljen, vec samo reaguje na drugaciji nacin.

Antitela su znak da se nesto desava, neka mikro-upala, razaranje tkiva stitne zlezde i sl. Ocigledno je da jednog i pravog objasnjenja kako At na stitnu zlezdu uticu na trudnocu - nema.
Ja sam posle jednog spontanog (koji se desio nakon tri godine pokusavanja) uradila 1001 analizu koja obuhvata sve od virusa, bakterija... do testa opetrecanja na glukozu, mutacija enzima koji uticu na koagulaciju krvi, protrombinsko vreme, D dimer ... i sve je to odlicno. (sem mutacije MTHFR za koju sam heterozigot i recimo da to nema velikog znacaja)
Zakljucak hematologa je sledeci - odmah po ostajanju u drugom stanju javiti se hematologu radi odredjivanja terapije.
Moje laicko misljenje na osnovu informacija koje posedujem: Anti TPO i Anti TG At menjaju perceptivnost endometrijuma za oplodjenu jajnu celiju. Ova perceptivnost je ili posledica poremecaja u prokrvljenosti endometrijuma ili preterane aktivacije NK celija, takodje u endometrijumu. Sama Antitela verovatno NE uticu na trudnocu, ali su ona marker necega sto se desava izmedju ostalog i na nivou endometrijuma.

Jedno si u pravu - niko ne zna mehanizam po kom se ovo tacno desava. Samim tim nema ni konkretnog leka. Ali, terapija aspirinom ili niskomolekularnim heparinom ocigledno gadja problem.

Ja sam otvorila ovu temu sa nadom da ce neko strucan u ovoj oblasti napisati nesto konkretnije, ali na zalost, za sada nista od toga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 19, 2009 3:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Vidim da se kod antitela na stitnu cesto u terapiju uvodi Aspirin od 50 ili 100 mg. Posebno ako se radi VTO. Ali to svakako moras uz nadzor lekara. Da li te prati neki hematolog?

Podizanje imuniteta nema efekta u ovom slucaju. Imunitet nije oslabljen, vec samo reaguje na drugaciji nacin.

Antitela su znak da se nesto desava, neka mikro-upala, razaranje tkiva stitne zlezde i sl. Ocigledno je da jednog i pravog objasnjenja kako At na stitnu zlezdu uticu na trudnocu - nema.
Ja sam posle jednog spontanog (koji se desio nakon tri godine pokusavanja) uradila 1001 analizu koja obuhvata sve od virusa, bakterija... do testa opetrecanja na glukozu, mutacija enzima koji uticu na koagulaciju krvi, protrombinsko vreme, D dimer ... i sve je to odlicno. (sem mutacije MTHFR za koju sam heterozigot i recimo da to nema velikog znacaja)
Zakljucak hematologa je sledeci - odmah po ostajanju u drugom stanju javiti se hematologu radi odredjivanja terapije.
Moje laicko misljenje na osnovu informacija koje posedujem: Anti TPO i Anti TG At menjaju perceptivnost endometrijuma za oplodjenu jajnu celiju. Ova perceptivnost je ili posledica poremecaja u prokrvljenosti endometrijuma ili preterane aktivacije NK celija, takodje u endometrijumu. Sama Antitela verovatno NE uticu na trudnocu, ali su ona marker necega sto se desava izmedju ostalog i na nivou endometrijuma.

Jedno si u pravu - niko ne zna mehanizam po kom se ovo tacno desava. Samim tim nema ni konkretnog leka. Ali, terapija aspirinom ili niskomolekularnim heparinom ocigledno gadja problem.

Ja sam otvorila ovu temu sa nadom da ce neko strucan u ovoj oblasti napisati nesto konkretnije, ali na zalost, za sada nista od toga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 21, 2009 2:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 02, 2006 7:27 pm
Postovi: 41
Aspirin deluje na antifosfolipidna, ACA i ANA antitela, a ne na Anti TPO i Anti TG. On deluje na krv i probleme u koagulaciji krvi

_________________
zdravlje je prava sreca, cenite ga


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dejstvo Antimikrozomalnih (Anti TPO) i Anti-Tg At
PostPoslato: Uto Avg 18, 2009 10:47 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 10, 2009 12:46 pm
Postovi: 42
Natalija pozdrav, znamo se i sa drugih foruma!

Jeska da li znas da li u Srbiji neko radi analizu aktivnosti NK celija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dejstvo Antimikrozomalnih (Anti TPO) i Anti-Tg At
PostPoslato: Sub Avg 22, 2009 11:04 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 07, 2007 10:58 pm
Postovi: 145
Pre trudnoce TPOAt povisena,tokom trudnoce sve super,sada opet povisena!Bzvz ali sta da se radi!U trudnoci sam u pocetku pila folnu posle do kraja Mama vit!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dejstvo Antimikrozomalnih (Anti TPO) i Anti-Tg At
PostPoslato: Ned Avg 23, 2009 6:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Koliko ja znam, ne radi se nigde analiza NK ćelija. Mislim da postoje neke varijante u Hrvatskoj, ali se valjda i tamo radi iz krvi, a ne lokalno iz endometrijuma, što opet nije baš sjajno dijagnostičko rešenje.
Definitivno se radi u Americi i u nekim od razvijenih evropskih zemalja. Možda bi mogle neke od forumašica koje žive van Srbije da nam to provere, kakva je procedura, koliko košta, gde tačno se radi i slično?

Aspirin ne deluje ni na jedna antitela. On deluje na krv, banalno rečeno "razređuje krv" pa tako omogućava njen protok kroz mikrokapilare u endometrijumu i u posteljici i sprečava zagušenja odn formiranje malih trombova u njima.
Postoji mogućnost da on deluje i antinflamatorno, tj da deluje na neki proces mikro-inflamacije u endometrijumu, možda na NK ćelije i slično. Nisam uspela mnogo informacija o tome da pronađem.
E sad, pošto su ANA i ACA - antitela koja su i direktni markeri poremećaja koagulacije, mesto Aspirina u terapiji je sasvim jasno. A kako Anti Tg i Anti TPO nisu markeri poremećaja koagulacije, oni su markeri mikrozapaljenja, tj povećane aktivnosti nekih ćelija imunog sistema na nivou štitne žlezde, postoji mogućnost da se isti taj proces odvija i u endometrijumu, npr NK ćelije su aktivne ili nešto drugo, ne znam šta (ne zna izgleda niko). Tako da, na žalost mesto aspirina u terapiji ovde nije baš jasno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Dejstvo Antimikrozomalnih (Anti TPO) i Anti-Tg At
PostPoslato: Ned Avg 23, 2009 6:34 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 20, 2007 11:13 pm
Postovi: 34
Lokacija: beograd
Koliko ja znam, ne radi se nigde analiza NK ćelija. Mislim da postoje neke varijante u Hrvatskoj, ali se valjda i tamo radi iz krvi, a ne lokalno iz endometrijuma, što opet nije baš sjajno dijagnostičko rešenje.
Definitivno se radi u Americi i u nekim od razvijenih evropskih zemalja. Možda bi mogle neke od forumašica koje žive van Srbije da nam to provere, kakva je procedura, koliko košta, gde tačno se radi i slično?

Aspirin ne deluje ni na jedna antitela. On deluje na krv, banalno rečeno "razređuje krv" pa tako omogućava njen protok kroz mikrokapilare u endometrijumu i u posteljici i sprečava zagušenja odn formiranje malih trombova u njima.
Postoji mogućnost da on deluje i antinflamatorno, tj da deluje na neki proces mikro-inflamacije u endometrijumu, možda na NK ćelije i slično. Nisam uspela mnogo informacija o tome da pronađem.
E sad, pošto su ANA i ACA - antitela koja su i direktni markeri poremećaja koagulacije, mesto Aspirina u terapiji je sasvim jasno. A kako Anti Tg i Anti TPO nisu markeri poremećaja koagulacije, oni su markeri mikrozapaljenja, tj povećane aktivnosti nekih ćelija imunog sistema na nivou štitne žlezde, postoji mogućnost da se isti taj proces odvija i u endometrijumu, npr NK ćelije su aktivne ili nešto drugo, ne znam šta (ne zna izgleda niko). Tako da, na žalost mesto aspirina u terapiji ovde nije baš jasno...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: