Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: zavisnost od marihuane ili ti trave
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 7:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Nov 27, 2008 7:41 am
Postovi: 5
ne znam nisam neki strucnjak,jel da nisam doktor,al mislim da postoji zavisnost od marihuane :(


na svojim ledjima sam sve to iskusio :(
naravno da ne postoji fizicka zavisnost ,al ljudi moji vugla ode u tri lepe :o

voleo bi misljenja drugih da vidim :D


i ko kaze da trava nije droga................taj je lud


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 9:55 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
:o

A sta je novo u tome da marihuana stvara ovisnost??

Ne razumem bash najbolje ovu temu i tvoje konstatacije...

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Nov 28, 2008 10:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Svetska zdravstvena organizacija dala je sledeću podelu psihoaktivnih droga:

* alkohol (alkoholna pića, napici i kokteli)
* amfetamini
* barbiturati, hipnotici, sedativi, trankvilizanti
* halucinogeni (LSD-25, meskalin, psilocibin i dr.)
* kanabis (marihuana, gandža i hašiš)
* kokain (čista materija i lišće biljke koke)
* opijati (sirovi opijum, heroin, morfijum, kodein, sintetički preparat metadon i petantin)
* isparljiva sredstva i lekovi bogati organskim rastvaračima (aceton, gasolin, etar, hloroform...)
* droge pojedinih regija ili nove droge (krek, ekstazi...)


Primeri lakih droga su kanabis, meskalin, psilocibin i LSD. Pojam lakih droga se najčešće upotrebljava za indijsku konoplju (marihuanu ili hašiš) jer nije povezana sa smrtnim slučajevima, niti kriminalom i nasiljem među korisnicima, niti postoje dokazi da izaziva fizičku zavisnost. Ovo razlikovanje lakih i teških droga je važno za politiku droga Holandije, gde je uzgajanje i upotreba konopnje tolerisana. Neke psihodelične droge, poput psilocibina i LSD-a se takođe smatraju lakim drogama jer ne postoje dokazi da izazivaju fizičku zavisnost i skoro je nemoguće predozirati se njima. Ali postoje zdravstveni rizici vezani za njihovu upotrebu.


Zavisnost

Kada osoba više nije u stanju da kontroliše svoje ponašanje u odnosu na upotrebu psihoaktivne supstance ili droge. Javlja se prinuda i potreba za daljim unosom i pored očiglednosti štetnih posledica i suprotno zdravom tazumu, logici i svojoj svesnoj želji.

Fizička zavisnost

Ona podrazumeva prilagođavanje organizma na stalno prisustvo droge (ili PAS). Uskraćivanje ili nedostatak droge dovodi do burne reakcije organizma, sa simptomima i znacima koji se zovu apstinencijalna kriza. Kod korisnika «teških ilegalnih droga» apstinencijalna kriza je izuzetno neprijatna i teška i jednom doživljena ostavlja strah od ponovnog javljanja, što je i razlog da su oni spremni na sve da ne dožive ponovo tu krizu.

Psihička zavisnost

Ona podrazumeva psihološko prilagođavanje na korišćenje neke PAS. Ispoljava se kao žudnja koja postaje osnovni pokretač ponašanja. Zavisnik vremenom sve više počinje da se oslanja na drogu i ona postaje neka vrsta «psihičke štake» i glavno sredstvo za rešavanje svih problema. Pomoću droge zavisnik beži od neprijatnih osećanja i teškoća. Zavisnik drogu ne doživljava kao problem već kao rešenje problema, ali je ovo početak začaranog kruga u kojem se gubi sposobnost koje je stekao jer je upravo rešavanje problema i prevazilaženje poteškoća ono što nas jača i za život osposobljava.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Dec 02, 2008 10:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Dec 02, 2008 9:35 pm
Postovi: 2
Lokacija: Tuzla
Ne znam druže, ja to konzumiram od 1999-e i ev sad trenutno ima sigurno tri mjeseca kako nisam joint stavio u usta... i ne osjećam potrebu da ga stavim...
Al, stavit ću ga...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 30, 2009 11:07 pm
Postovi: 2
Saudin je napisao:
Ne znam druže, ja to konzumiram od 1999-e i ev sad trenutno ima sigurno tri mjeseca kako nisam joint stavio u usta... i ne osjećam potrebu da ga stavim...
Al, stavit ću ga...
Taj fazon care... ja sam pusio 5 godina i jedno vreme sam prestao, nekih 5-6meseci. Nikakvu ama bas nikakvu potrebu nisam osecao.... sada sam naravno opet poceo jer je mnogo lepse ovako :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 11:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jun 30, 2009 11:07 pm
Postovi: 2
Sve te price o Marihuani i navlacenju su gluposti... Marihuana je izvanredna biljka za opustanje i trebalo bi da je legalizuju, a ne cigare i alkohol!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zavisnost od marihuane ili ti trave
PostPoslato: Sre Jul 01, 2009 10:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 01, 2009 8:59 pm
Postovi: 2
Evo jednog nestrucnog misljenja baziranog na licnom iskustvu.

Marihuanu konzumiram vec duzi niz godina. Ucestalost koriscenja varira od 1 mesecno , do 5 puta sedmicno. Apsolutno nema nikakvih pravila.. Ako je leto , ako su zurke, izlasci, letovanje onda to radim bash cesto. Na moru - skoro svaki dan. Kada dodje zima, ako sedim kuci , ako sam sa porodicom ili udjem u ritam posao-kuca-spavanje-posao, onda ne zapalim nedeljama..

Kada sam otisao u vojsku, odlucio sam da potpuno obustavim upotrebu, s'obzirom da sam se prijavio za specijalnu jedinicu. Tamo sam tacno video po simptomima ko i kada koristi travu, ali nisam imao nikakvih problema da se obuzdam. Samo sam drugima rekao "da to nikad ne koristim" cisto da me ne bi smarali 'uzmi dim, uzmi dim'.. Zapalio sam 1 dzoint na redovnom odsustvu i posle ponovo 2 meseca pauze dok se nisam skinuo.

Apsolutno tvrdim - fizicka zavisnost ne postoji. Psihicka postoji i prilicno je jaka, ali ako ste jaka osoba i imate cvrst karakter, cak i psihicka se moze prevazici vrlo brzo. Primera radi ako ste gojazni i navikli da jedete slatko i jako zacinjeno, teze je trajno promeniti nacin ishrane nego odreci se marihuane. Ne postoje krize , ne drhte ruke , nema bolova i grceva. Jednostavno vam se jede cokolada, pije vam se koka-kola, pusi vam se joint..

Sada imam 30 godina i pusim znatno manje iz jednostavnog razloga sto je vreme razvrata, zurki i divljanja proslo. Moj carobni trenutak za pusenje marihuane je petak uvece , kad se zavrsi radna nedelja ili kada nadjem vremena da se opustim sa drustvom.

Ovim postom ne zelim nikoga da ohrabrim ili uplasim. Moj savet mladjima je jasan. Ljudi , nemojte se drogirati , nemojte piti alkohol i nemojte pusiti cigarete. Ali ako morate da birate izmedju 3 zla - izaberite najmanje. Nazalost kompanije koje proizvode alkohol i duvan u svetu su danas toliko jake, da vam niko nikada javno nece reci sta je od ta 3 najmanje zlo.

Mozete u toku jedne nedelje popusiti i 3 paklice cigareta.
Mozete u toku jedne nedelje popiti 10 piva.
Ali ako zelite da zivite duze i zdravije, popusicete 1 joint..


Samo jedno upozorenje. Iako vas umereno koriscenje marihuane nece odvesti u neku tesku bolest (kao sto je to slucaj sa alkoholom i nikotinom), nemojte se igrati sa drogom. Ako ste naucili da kontrolisete marihuanu i svoje potrebe vezane za nju, pa pomislite da cete to moci i sa drogom, napravicete gresku koju mnogi naprave. Teske droge nisu voda u kojoj se pliva. Ta voda nosi..
Meth , heroin, barbiturice itd.. ne izazivaju teske bolesti. One izazivaju smrt !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 05, 2009 10:03 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
Ali ako zelite da zivite duze i zdravije, popusicete 1 joint..


da li postoje administratori na ovom sajtu!!!!

marihuana je predvorje intravenske zavisnosti!
ne postoje lake i teske droge!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 05, 2009 8:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 01, 2009 8:59 pm
Postovi: 2
drbgd je napisao:
Citiraj:
Ali ako zelite da zivite duze i zdravije, popusicete 1 joint..


da li postoje administratori na ovom sajtu!!!!

marihuana je predvorje intravenske zavisnosti!
ne postoje lake i teske droge!


Tacno. Ne postoje.
Postoje samo legalne i nelegalne.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 07, 2009 1:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 12:02 am
Postovi: 116
drbgd je napisao:
Citiraj:
Ali ako zelite da zivite duze i zdravije, popusicete 1 joint..


da li postoje administratori na ovom sajtu!!!!

marihuana je predvorje intravenske zavisnosti!
ne postoje lake i teske droge!


Nije tačno. Marihuana nije droga, ni laka ni teška, ako se pod drogom smatra supstanca koja uzrokuje zavisnost.
Slažem se da je okruženje u kojem se kod nas koristi marihuana takvo da potencijalno implicira korišćenje droga poput heroina itd...
Mada ta praksa se polako menja, danas klinci kreću sa "energetskim" pićima i raznim tabletama, pa i ta aspekt brani marihuanu.

Marihuana jeste neurostimulator, ali takvi su i mnogi lekovi koji se redovno prepisuju, razni blokatori koji privremeno "lažu" naš mozak i tako osećamo ublažavanje tegoba.

Ako se priča o neurostimulatorima koji stvaraju zavisnost, onda administrator treba da reaguje i na svaki pomen: cigareta, veštačkih zaslađivača, slatkiša, aromata...

Lično, mislim da od marihuane ne treba praviti bajke, niti mislim da je pušenje marihuane dobro, ali upravo ovakvo tretiranje marihuane je i dovelo do zanemarivanja opasnosti od brzorastuće konzumacije supstanci koje stvaraju zavisnost.

_________________
“Čvrsto sam uveren da kad bi ukupno medicinsko znanje koje se danas primenjuje mogli baciti na dno mora, to bi bilo u korist čovečanstva i na štetu riba.“ - Oliver Wendell Holmes
"Virusi ne postoje" - kojekude


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 08, 2009 10:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
Marihuana jeste neurostimulator

marihuana je dikotiledona jednogodisnja biljka, poznata u srpskom jeizku pod nazivom indijska konoplja, itd..itd..

Citiraj:
takvi su i mnogi lekovi koji se redovno prepisuju

lekovi koji deluju na cns se, kao sto ste rekli PROPISUJU, dakle ne uzimaju ih ljudi "sa ulice" ili jos gore deca nego visoko kvalifikovan kadar indikuje situacije kada je biohemizam mozga poremecen i vraca ga (bar delimicno)u normalu!
Citiraj:
Ako se priča o neurostimulatorima koji stvaraju zavisnost,...veštačkih zaslađivača, slatkiša, aromata...

ugljeni hidrati NISU neurostimulatori! zasto za njima posezu neuroticari, ili i obicni ljudi u stresnim situacijama bi veoma prosirilo pricu, cija je sustina da oni oni ne vrse stimulaciju CNS


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 09, 2009 4:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 11, 2009 12:02 am
Postovi: 116
Već sam pomislio da sam svašta nalupetao.
A onda vidim da se slažemo, da me u stvari niste demantovali:
Marihuana je neurostimulator, ali privremeni i ne stvara zavisnost, kao i neki lekovi koji se prepisuju kada je "biohemizam mozga poremecen i vraca ga (bar delimicno)u normalu! ".
Koliko razumem logiku, npr blokator blokira neki proces privremeno (dok traje dejstvo što zavisi od količine doze), a ne leči uzrok tegoba.
Da ne kažem da se od dosta takvih lekova razvija zavisnost.
Ne vidim u čemu je stvar u fokusiranju na razlike pristupa supstancama.
Ako npr kupim paradajz ili lubenicu od seljaka direktno na njivi, da li to onda nije paradajz ili je čak i droga?
Kod ugljenih hidrata ste opet napravili zamenu teza: ja sam nabrajao i napisao slatkiši, a vi objašnjavate da ugljeni hidrati nisu neurostimulatori.
Izvinjavam se ako sam bio neprecizan, ali stvar je u tome da u nekim artiklima obavezno idu štetne supstance za koje smatram da su mnogo veće zlo od marihuane.
Evo da nabrojim pa ako biste bili ljubazni da napišete o njihovoj (ne)štetnosti i eventualnom stvaranju zavisnosti (načinu dejstva u organizmu) konzumiranjem istih:
1. alkohol
2. cigarete
3. aspartam (veštački zaslađivač)
4. E621, tj monosodium glutamate, pojačavač ukusa (i do 14-15% u dodacima jelu)
5. kofein

_________________
“Čvrsto sam uveren da kad bi ukupno medicinsko znanje koje se danas primenjuje mogli baciti na dno mora, to bi bilo u korist čovečanstva i na štetu riba.“ - Oliver Wendell Holmes
"Virusi ne postoje" - kojekude


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Truth is the daughter of time?
PostPoslato: Uto Jul 14, 2009 9:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Jul 14, 2009 9:17 am
Postovi: 4
Truth is the daughter of time?

_________________
WoW Power Leveling online!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re:
PostPoslato: Sub Avg 22, 2009 12:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 21, 2009 6:54 pm
Postovi: 5
drbgd je napisao:
Citiraj:
Ali ako zelite da zivite duze i zdravije, popusicete 1 joint..


da li postoje administratori na ovom sajtu!!!!

marihuana je predvorje intravenske zavisnosti!
ne postoje lake i teske droge!


Ocigledno je covek nikotinski zavisnik :) nemoj da ga dirate... :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zavisnost od marihuane ili ti trave
PostPoslato: Pet Avg 22, 2014 8:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 22, 2014 4:02 pm
Postovi: 10
Skoro svega sam se uspio da riješim, i mogu iskreno reći da su cigare do sada bile najveći problem. Ostala je još samo ovisnost o hrani (valjda popratna pojav prestanka pušenja)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: