Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Bol u vilici
PostPoslato: Pet Jun 19, 2009 11:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 11:46 am
Postovi: 5
Posle dve nedelje vadjenja zivca iz umnjaka imam jake bolove u vilici. Ne mogu da zinem, ne mogu da grizem prednjim zubima i osecam bol u tom zubu. Bolovi u vilici u podrucju oko uha, tj. ispred uha. Vadjenje zivca je trajalo sat i po bez anestezije, sat i po mi je vilica bila otvorena. Sta se desava sa mojom vilicom?
Hvala unapred


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u vilici
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 11:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
majled je napisao:
Posle dve nedelje vadjenja zivca iz umnjaka imam jake bolove u vilici. Ne mogu da zinem, ne mogu da grizem prednjim zubima i osecam bol u tom zubu. Bolovi u vilici u podrucju oko uha, tj. ispred uha. Vadjenje zivca je trajalo sat i po bez anestezije, sat i po mi je vilica bila otvorena. Sta se desava sa mojom vilicom?
Hvala unapred


Ima par nelogicnosti u vasem tekstu...
Najpre umnjaci se retko endodontski tretiraju uglavnom zbog nepravilnog rasporeda i broja kanala, pa ne znam koliko ste sigurni da je to umnjak, verovatno je sedmica...
Ne znam kako su mogli da vam vade zivac bez anestezije...
Jedino ako je prethodno stavljen lek za umrtvljivanje ili je pulpa spontano nekrotisala...
Simptome koje vi opisujete posle 2 nedelje mogu biti 2 stvari...
Ili je doslo do nekog nategnuca vilicnog ligamenata zgloba, pa osecate posledice toga (ali 2 nedelje je predug period za tako nesto)
Ili mozda imate infekciju zbog koje ne mozete da otvorite usta...
Da li imate jos neke simptorme osim bola...temperaturu, otok, otezano gutanje, krckanje u zglobu...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u vilici
PostPoslato: Ned Jun 21, 2009 7:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 11:46 am
Postovi: 5
Jeste, osmica, umnjak je u pitanju. I ja sam mislila da mi je to sedmica ali na snimku smo utvrdili da je to umnjak.Doktorica koja je radila vazi za poznatu doktoricu u NS i radi u ozbiljnoj stomatoloskoj ustanovi. Kada je pocela da radi nije bilo price o vadjenju zivca jer je bio povrsinski kvar. Kasnije mi je rekla kako se mora vaditi zivac. Posle leka (lek, otrov ili sta vec) koji je stajao u zubu 10 dana vadjen mi je zivac bez anestezije i posle sat i po koliko je to trajalo nisam mogla ni vilicu da zatvorim.
Da ne pricam da sam sa otvorenim zubom isla na drugi kraj Novog Sada da snimam pa sutra isla da zatvaram.
Posle 2 nedelje su se pojavili konstantni bolovi. U pocetku je to bio zanemarljiv bol. Mislila sam da tako treba ali sada...
Najveci bol je ispod uha, cini mi se da se tu spajaju vilice. Isto tako osecam bol i pri gutanju isto na toj levoj strani. Nemam temperaturi ni otok.
Ukoliko je doslo do nategnuca, koliko traje sve to? Kako se to resava?

Hvala Vam mnogo


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 1:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Draga majlend,

Situacija koju ste opisali,moze biti razlicite prirode.Naime,kako sami navodite,stomatoloska intervencija vadjenja zivca,strucno poznata kao mortalna ekstirpacija pulpe,radi se na prethodno nekrotisanoj pulpi,ili "ubijenom zivcu",narodski receno.Sigurno vam je pri prvoj poseti,u cilju postavljanja leka,data anestezija.Pretpostavlja se,da ce lek delovati dovoljno dugo,koliko je prema specifikaciji leka,i vrsti oboljenja pulpe-zivca odredjeno,da se sledeca faza (posle par dana do dve nedelje u zavisnosti od preparata i vrste oboljenja pulpe,ne znam koji je koleginica koristila),a to je vadjenje zivca,moze uciniti bez anestezije,jer se ocekuje da je zivac ubijen,i neosetljiv na bol.

E sad,posle vadjenja zivca,sledi obrada kanala,koji se na taj nacin pripremaju za definitivno punjenje.Desava se,a pogotovu imajuci u vidu da se,kako navodite,ipak radi o osmici,kanali prilikom obrade preforsiraju (osmice su poznate po svim mogucim nepravilnostima-broj korenova,oblik korenova,broj,izgled,oblik korenskih kanala...)To znaci,da instrumenti za obradu korenskog kanala prelaze njegov vrh,i idu u kost.Ovo najcesce kasnije dovodi do preforsiranog punjenja,pa se sredstvo za konacno zatvaranje kanala nadje,cak i u samo delu milimetra,ili vise u kosti.Ovo moze izazvati bol,koji nastupa odmah,ili odlozeno,sto bi bio i prvi uzrok bola koji opisujete.

Takodje,uzrok u okviru ovoga,moze biti i nepotpuno punjenje korenskih kanala (dovoljno je i samo jednog od njih),i da nastane bol,zbog zaostatka pulpe,koja nije izvadjena do kraja.Ili,da zbog silnih nepravilnosti kod osmica,kanal jednostavno stomatolog ne "otkrije" i potpuno u lecenju previdi u svim fazama rada,ili da zbog polozaja kanala,njega jednostavno nije moguce u potpunosti obraditi.U svim slucajevima,moze doci do nadrazaja kosti oko vrha korena,ili korenova,sto daje bol.

U cilju lecenja,doktorka bi trebala da napravi jedan kontrolni snimak,da utvrdi dokle ide punjenje,i da li je preforsirano,ili je kanal/kanali nedovoljno punjen/punjeni,sto moze dati bolove,koji zrace i u sam zglob.Lecenje u ovakvom slucaju je najcesce vadjenje takvog zuba,mada postoje hirurski zahvati kojima se taj visak materijala za punjenje odstranjuje,ili se kanal "dopunjuje" od vrha.Imajuci u vidu da se radi o osmici,zahvat bi bio relativno tesko izvodljiv.

Drugi uzrok ovakvog bola,moze biti preduga stomatoloska intervencija,kada su usta,kako kazete dugo vremena sirom otvorena.Tada ponekad nastane ili istegnuce pojedinih zglobnih ligamenata,ili takozvana anteriorna subluksacija,ili narodski receno,nepotpuno iscasenje vilicnog zgloba unapred.Iako je u jednom trenutku "iscasen",zglob se pri zatvaranju usta vrati na svoje mesto,ali dodje do povrede diskusa-to je jedna mala hrskavicna struktura,koja se nalazi izmedju povrsina gornje i donje vilice, u vilicnom zglobu,koje se preko tog diskusa oslanjaju jedna na drugu.Uglavnom,najcesce dodje do povrede tog diskusa,i nastaje bol,koji opisujete.

Mozda je kod vas doslo do ovoga,ali se bol kasnije pojavio,jer ne reaguje svako na povredu na isti nacin-nekoga boli jako,a nekoga slabo,sto je sasvim individualno.Ali postoji mogucnost,da ste posle intervencije,usled nelecenja povrede (ako se o ovom uzroku radi,i za sta vi niste krivi),normalnim funkcijama donje vilice jos vise iziritirali zglob,i on je poceo da boli tek naknadno.

Lecenje se u tom slucaju sastoji u savetu pacijentu da sto manje otvara usta-sto manje govori,sto manje se smeje,ne grize tvrdu hranu,sto manje zvace-preporucuje se meka hrana,i hladne obloge.Takodje,daju se i lekovi protiv bolova.Izlecenje najcesce dodje posle dve nedelje,ali je i to individualno,i zavisi i od opstih uslova za oporavak organizma.

Jos jedan od uzroka ovakvog bola moze biti sasvim banalan.Naime,posto se kanali ispune odgovarajucim preparatom,postavlja se definitivni ispun-plomba.Desava se,ponekad,da se stavi vise materijala nego sto je potrebno.To pacijent ponekad po zavrsetku intervencije ne oseti odmah (i sam u svojoj praksi sam imao takve slucajeve),a tek kasnije oseca kao da mu je tu "visoko","debelo",da postoji prerani kontakt zuba,koji jednostavno udaraju jedan u drugi,i pre nego sto i ostali zubi dodju u kontakt pri zatvaranju usta.Dovoljno je i samo jedan milimetar vise materijala za ispun,pa da dodje do prevelikog pritiska na leceni zub,i dolazi do pojave bolova.

Lecenje se u ovakvim slucajevima sastoji u takozvanoj artikulaciji plombe-opet,narodski receno,utvrdjuje se gde je "visak",i uklanja se brusenjem do zadovoljavajuceg kontakta,da on ne bude suvise jak na tom zubu,vec istovetan kao i na ostalim zubima.U tom cilju,artikulacija se moze vrsiti ne samo na tom zubu,vec i na drugim zubima ako se ukaze potreba,razlicitim metodama,koje su u domenu struke i za pacijenta nisu od znacaja da ih poznaje,ali je za pacijenta znacajan konacan ishod-prestanak bola,ili drugih simptoma i nelagodnosti koji se u ovakvium slucajevima mogu javiti.

I konacno,jedan od uzroka ovakvog bola,moze biti i reakcija vilicnog zgloba na pojedina sredstva za definitivno punjenje korenskih kanala,kada se razvija zapaljenje,koje je sasvim lagano,tiho,ali dugotrajno.Opisani su slucajevi reakcije vilicnog zgloba zapaljenjem na pojedine materijale.

Lecenje se u takvim slucajevima sastoji u uklanjanju materijala kojim su kanali ispunjeni,i stavljanjem drugog,koji takvu reakciju zgloba ne izaziva.

U svakom slucaju,ja samo navodim moguce uzroke i uzmite ih sa rezervom,a vama toplo savetujem da se sto pre javite svom stomatologu,koji ce utvrditi konacan uzrok bola,i prema uzroku,sprovesti odgovarajucu terapiju.

Sve najbolje.


Poslednji put menjao whitesmile dana Pon Jun 22, 2009 1:57 am, izmenjena samo jedanput

Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 1:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Draga majlend,

Situacija koju ste opisali,moze biti razlicite prirode.Naime,kako sami navodite,stomatoloska intervencija vadjenja zivca,strucno poznata kao mortalna ekstirpacija pulpe,radi se na prethodno nekrotisanoj pulpi,ili "ubijenom zivcu",narodski receno.Sigurno vam je pri prvoj poseti,u cilju postavljanja leka,data anestezija.Pretpostavlja se,da ce lek delovati dovoljno dugo,koliko je prema specifikaciji leka,i vrsti oboljenja pulpe-zivca odredjeno,da se sledeca faza (posle par dana do dve nedelje u zavisnosti od preparata i vrste oboljenja pulpe,ne znam koji je koleginica koristila),a to je vadjenje zivca,moze uciniti bez anestezije,jer se ocekuje da je zivac ubijen.

E sad,posle vadjenja zivca,sledi obrada kanala,koji se na taj nacin pripremaju za definitivno punjenje.Desava se,a pogotovu imajuci u vidu da se,kako navodite,ipak radi o osmici,kanali prilikom obrade preforsiraju.To znaci,da instrumenti za obradu korenskog kanala prelaze njegov vrh,i idu u kost.Ovo najcesce kasnije dovodi do preforsiranog punjenja,pa se sredstvo za konacno zatvaranje kanala nadje,cak i u samo delu milimetra,ili vise u kosti.Ovo moze izazvati bol,koji nastupa odmah,ili odlozeno,sto bi bio i prvi uzrok bola koji opisujete.

Takodje,uzrok u okviru ovoga,moze biti i nepotpuno punjenje korenskih kanala (dovoljno je i samo jednog od njih),i da nastane bol,zbog zaostatka pulpe,koja nije izvadjena do kraja.U oba slucaja,dolazi do nadrazaja kosti oko vrha korena,ili korenova,sto daje bol.

U cilju lecenja,doktorka bi trebala da napravi jedan kontrolni snimak,da utvrdi dokle ide punjenje,i da li je preforsirano,ili je kanal/kanali nedovoljno punjen/punjeni,sto moze dati bolove,koji zrace i u sam zglob.Lecenje u ovakvom slucaju je najcesce vadjenje takvog zuba,mada postoje hirurski zahvati kojima se taj visak materijala za punjenje odstranjuje,ili se kanal "dopunjuje" od vrha.Imajuci u vidu da se radi o osmici,zahvat bi bio relativno tesko izvodljiv.

Drugi uzrok ovakvog bola,moze biti preduga stomatoloska intervencija,kada su usta,kako kazete dugo vremena sirom otvorena.Tada ponekad nastane ili istegnuce pojedinih zglobnih ligamenata,ili takozvana anteriorna subluksacija,ili narodski receno,nepotpuno iscasenje vilicnog zgloba unapred.Iako je u jednom trenutku "iscasen",zglob se pri zatvaranju usta vrati na svoje mesto,ali dodje do povrede diskusa-to je jedna mala hrskavicna struktura,koja se nalazi izmedju povrsina gornje i donje vilice, u vilicnom zglobu,koje se preko tog diskusa oslanjaju jedna na drugu.Uglavnom,najcesce dodje do povrede tog diskusa,i nastaje bol,koji opisujete.

Mozda je kod vas doslo do ovoga,ali se bol kasnije pojavio,jer ne reaguje svako na povredu na isti nacin-nekoga boli jako,a nekoga slabo,sto je sasvim individualno.Ali postoji mogucnost,da ste posle intervencije,usled nelecenja povrede (ako se o ovom uzroku radi,i za sta vi niste krivi),normalnim funkcijama donje vilice jos vise iziritirali zglob,i on je poceo da boli tek naknadno.

Lecenje se u tom slucaju sastoji u savetu pacijentu da sto manje otvara usta-sto manje govori,sto manje se smeje,ne grize tvrdu hranu,sto manje zvace-preporucuje se meka hrana,i hladne obloge.Takodje,daju se i lekovi protiv bolova.Izlecenje najcesce dodje posle dve nedelje,ali je i to individualno,i zavisi i od opstih uslova za oporavak organizma.

Jos jedan od uzroka ovakvog bola moze biti sasvim banalan.Naime,posto se kanali ispune odgovarajucim preparatom,postavlja se definitivni ispun-plomba.Desava se,ponekad,da se stavi vise materijala nego sto je potrebno.To pacijent ponekad po zavrsetku intervencije ne oseti odmah (i sam u svojoj praksi sam imao takve slucajeve),a tek kasnije oseca kao da mu je tu "visoko","debelo",da postoji prerani kontakt zuba,koji jednostavno udaraju jedan u drugi,i pre nego sto i ostali zubi dodju u kontakt pri zatvaranju usta.Dovoljno je i samo jedan milimetar vise materijala za ispun,pa da dodje do prevelikog pritiska na leceni zub,i dolazi do pojave bolova.

Lecenje se u ovakvim slucajevima sastoji u takozvanoj artikulaciji plombe-opet,narodski receno,utvrdjuje se gde je "visak",i uklanja se brusenjem do zadovoljavajuceg kontakta,da on ne bude suvise jak na tom zubu,vec istovetan kao i na ostalim zubima.U tom cilju,artikulacija se moze vrsiti ne samo na tom zubu,vec i na drugim zubima ako se ukaze potreba,razlicitim metodama,koje su u domenu struke i za pacijenta nisu od znacaja da ih poznaje,ali je za pacijenta znacajan konacan ishod-prestanak bola,ili drugih simptoma i nelagodnosti koji se u ovakvium slucajevima mogu javiti.

I konacno,jedan od uzroka ovakvog bola,moze biti i reakcija vilicnog zgloba na pojedina sredstva za definitivno punjenje korenskih kanala,kada se razvija zapaljenje,koje je sasvim lagano,tiho,ali dugotrajno.Opisani su slucajevi reakcije vilicnog zgloba zapaljenjem na pojedine materijale.

Lecenje se u takvim slucajevima sastoji u uklanjanju materijala kojim su kanali ispunjeni,i stavljanjem drugog,koji takvu reakciju zgloba ne izaziva.

U svakom slucaju,ja samo navodim moguce uzroke i uzmite ih sa rezervom,a vama toplo savetujem da se sto pre javite svom stomatologu,koji ce utvrditi konacan uzrok bola,i prema uzroku,sprovesti odgovarajucu terapiju.

Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 2:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Izvinjavam se na duplom,a poprilicno dugackom postu,jer oboljenja vilicnog zgloba zaista zahtevaju da i sam pacijent bude podrobno informisan o prirodi oboljenja vilicnog zgloba.Zato i davih ovoliko sa strukom.

Pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 6:32 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 19, 2009 11:46 am
Postovi: 5
Hvala Vam mnogo na odgovoru


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 22, 2009 7:20 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Draga majlend,nema na cemu.Ako imate bilo kakvih drugih pitanja,slobodno pitajte,jer pacijenti imaju pravo da znaju sta im se radi.Rado cu odgovoriti,ako znam.Ako ne znam,"dubecemo na trepavicama" da dodjemo do odgovora,jer ima clanova kojima su pojedine stomatoloske grane specijalnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 23, 2009 9:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 29, 2009 5:00 pm
Postovi: 31
Lokacija: Bgd
@whitesmile, bravo na iscrpnom odgovoru...

_________________
It's probably me...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 3:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 01, 2008 2:10 am
Postovi: 39
Hvala Voogla,da ne bude da su stomatolozi na losem glasu,samo da uzmu novac,a za ostalo,briga ih,ne daju nikavo objasnjenje ili savet... :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol u vilici
PostPoslato: Uto Nov 12, 2013 3:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 12, 2013 3:07 am
Postovi: 1
Poštovani, već godinu dana imam problema sa vilicom. Naime, pola godine mi je samo puckala pri otvaranju i zatvaranju, a poslednjih 6 meseci imam bolove. Rastu mi umnjaci, snimila sam ih, i ne rastu kako treba, već se vidi na snimku da zakrivljuju sedmice. Oralni hirurg mi je rekao da bol u vilici nije od umnjaka, nego da je problem verovatno u zglobu, tako da sam se uputila maksilofacijalnom hirurgu koji mi je dao nepotpun izveštaj (složili su se sa tim i lekar opšte prakse i oralni hirurg). Rekao mi je da pijem brufen 2-3 nedelje, da ne jedem tvrdu hranu i to je to. Bol ne nestaje, čak me boli i kada pričam. Ja i dalje mislim da je to od umnjaka, ali kako da operišem kada moj oralni hirurg misli da problem ne potiče odatle i da ne bih mogla da izdržim operaciju upravo zbog bola.
Bila sam i kod fizijatra (tamo me je uputio lekar opšte prakse jer 'ne zna više šta da radi sa mnom') i bila na magnetnoj terapiji 10 dana, kao i grejanju onom lampom.
Sledeće što treba da uradim jeste snimanje vilice, dobila sam uput, ali nemam nade, i niko da mi kaže konkretno šta da radim.
Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 11 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: