Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: trudnoca i negativna krvna grupa??????
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 1:27 am
Postovi: 3
Da li bi neko mogao da mi napise nesto i objasni o komplikacijama u trudnoci sa negativnom krvnom grupom??? :-?....... .i uopste da li je potrebno pre prve trudnoce koristiti neke lekove?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 4:58 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 06, 2005 11:23 am
Postovi: 87
Pretpostavljam da mislis na Rh negativan faktor majke.

Mozes da pogledas ovaj clanak sa sajta Klinike Majo.

Problem u trudnoci moze da nastupi ako beba ima Rh pozitivnu krvnu grupu (inace, to moze da se desi iskljucivo ako je bebin otac takodje Rh+). Tada majcin organizam proizvodi antitela koja unistavaju Rh pozitivne celije, sto moze da dovede do teske anemije kod deteta.

Radi prevencije tog problema, trudnica kasnijem periodu trudnoce (kako je napisano u ovom clanku), kao i posle porodjaja, treba da primi injekciju koja ce spreciti stvaranje tih antitela. Injekcija se daje i posle spontanog pobacaja, kao i kod nekih drugih komplikacija u kojima je majcina krv dosla u dodir sa bebinom.

Dakle, uzimanje lekova zbog Rh faktora pre trudnoce nije potrebno.

Pozdrav i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 8:33 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
Ja sam 0-, i ako je prva trudnoca, rizici su minimalni, samo ides jednom mesecno da izvadis krv na antitela, i to pod uslovom da je otac deteta pozitivan rh faktor (npr. B+), ukoliko analize pokazu da je sve OK samo 72h posle porodjaja ili bilo kakvog zavrsetka trudnoce moras da primis ROgam koji uglavnom sada bolnice imaju, a ako nemaju ima ga skoro svaka apoteka i kosta oko 50evra, to je zastita za sledecu bebu. Ukoliko se pojave antitela u toku trudnoce onda se rogam prima ranije koliko znam, a nisam 100% sigurna, tvoj dr ce ti objasniti, ili mozda neko od dr na forumu.
u svakom slucaju, zablude o krvnim grupama su proslost, mene je jedna starija baka pitala kako sam uopste rodila sa tom krvnom grupom :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 03, 2006 9:31 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Ako trudnica ima Rh faktor negativan neovisno o vrsti krvne grupe ( O, A, B, AB ), potrebno je da poslije svakog pobacaja, namjernog ili spontanog, i svake intervencije u trudnoci ( amniocenteza, CVS ), porodjaja, primi Rhogam imjekciju...intramuskularno.
U trudnoci ako je Coombs negativan potrebno je da dobijete Rhogam 300 mcg u 28 nedjelji trudnoce i poslije porodjaja, ako beba ima Rh faktor pozitivan.
I to je sve.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 04, 2006 11:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 23, 2006 1:27 am
Postovi: 3
Hvala na objasnjenjima.........ali izgleda da i danas vladaju zablude o negativnom rh faktoru..... :roll:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kada kontrolisati antitela u DRUGOJ trudnoci?
PostPoslato: Ned Jun 22, 2008 4:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Jan 13, 2008 5:49 pm
Postovi: 5
U 6. sam nedelji druge trudnoce. Prva je prosla bez stvaranja antitela, a kako je dete rodjeno Rh pozitivno primila sam Rogham. Pored toga primila sam Rogham jos tri puta (zbog amniocenteze i dva nezeljena abortusa), sto, predpostavljam, povecava rizik u ovoj sad trudnoci u kojoj sam (DA LI ?). Zanima me u kojoj nedelji trudnoce bih trebala da pocnem da kontrolisem pojavu antitela u krvi i kojim ritmom? Da li se kontrole sastoje samo od antiglobulinskog testa ili od jos neceg?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: