Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Skocni zglob
PostPoslato: Čet Maj 01, 2008 12:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 03, 2005 1:10 pm
Postovi: 3
Pre dvadesetak dana sam u mraku nagazio u 20-ak santimetra
duboku rupu i tom prilikom iskrivio desnu nogu u skocnom zglobu.
Iako sam imao jak bol (malo i straha od loma) uspeo sam da
dopesacim do kuce, nekih 500 metara.
Video sam da mi je zglob otekao (samo sa spoljnje strane) ali kako
sam mogao da hodam i da se oslanjam na nogu zakljucio sam da nista
nije slomljeno i odlucio sam da prenocim tako.
Sutradan sam otisao kod 'starice' (bivseg fizioterapeuta) i ona je
pogledala nogu, malo namestala a zatim uvila zavojem i rekla da
se javim za nekoliko dana.
Ja sam tih dana bio prezauzet na poslu pa nisam lezao vec sam gotovo
ceo dan provodio u stolici.
Posle par dana otisao sam na kontrolu i receno mi je da je sada sve
u redu i da nakon nekoliko dana mogu da skinem zavoj.

Javljam se zato sto mi taj zglob i dalje preko dana otice (samo sa spoljnje strane)
a kada odmaram otok splasne. Preko noci otok gotovo i da se izgubi,
pa sledeceg dana sve nanovo.
Zadnjih nekoliko dana zglob zavijam elasticnim zavojem za vene sto mi
dosta olaksava dugo hodanje.
Inace nemam problema sa hodanjem, mogu i da potrcim ali na savijanje
u spoljnju stranu osecam blagi bol.
Neki poznanici su mi rekli da su oni takve probleme posle uganuca vukli mesecima.

Pretpostavljam da je u pitanju istezanje ligamenta, pa se pitam da li moze doci
do nekih komplikacija i da li treba nesto da preduzimam.

Nadam se da necu izazvati burne reakcije sto se nisam obratio lekaru ali s obzirom
da nije bio lom smatrao sam da ne treba da paranoisem.

Molim za savet strucnjaka ili nekoga sa slicnim problemima


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 01, 2008 9:47 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ljudi su cesto skloni da povredu ligamenata shvate neozbiljno. U pocetku se ne lece adekvatno, ili se ne lece uopste, pa onda oporavak ide jako dugo.

Kod povreda ligamenata skocnog zgloba je jako vazno naterati zglob da jedno vreme odmiruje kako bi se otok povukao, a ligamenti se oporavili. Kako ste propustili ranu fazu, kad bi to bilo najefikasnije, moracete malo strozi sada da budete prema sebi da se otok ne bi odrzavao mesecima.

Kad god mozete, odmorite nogu tako sto cete je drzati podignutu. Dok sedite, lagano vezbajte pokrete skocnog zgloba gore-dole. Bilo bi dobro da se javite fizijatru radi dopunske fizikalne terapije.

Korisno bi bilo da nabavite stabilizator za skocni zglob i nosite ga dok hodate.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 01, 2008 1:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 03, 2005 1:10 pm
Postovi: 3
Veljko Jovanovic je napisao:
Ljudi su cesto skloni da povredu ligamenata shvate neozbiljno. U pocetku se ne lece adekvatno, ili se ne lece uopste, pa onda oporavak ide jako dugo.

Kod povreda ligamenata skocnog zgloba je jako vazno naterati zglob da jedno vreme odmiruje kako bi se otok povukao, a ligamenti se oporavili. Kako ste propustili ranu fazu, kad bi to bilo najefikasnije, moracete malo strozi sada da budete prema sebi da se otok ne bi odrzavao mesecima.

Kad god mozete, odmorite nogu tako sto cete je drzati podignutu. Dok sedite, lagano vezbajte pokrete skocnog zgloba gore-dole. Bilo bi dobro da se javite fizijatru radi dopunske fizikalne terapije.

Korisno bi bilo da nabavite stabilizator za skocni zglob i nosite ga dok hodate.


Hvala na brzom i sadrzajnom odgovoru.

Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Maj 03, 2008 6:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Mar 16, 2008 6:19 pm
Postovi: 350
Dobar ti ja sam upao u rupu od 30-40 cm dok sam trcao, i jos mi ne prolazi otok potpuno, tj imam blago ispucale kapilare sa leve strane desnog skocnog zgloba, koristim biofrizee gel, kako da njih izlecim?

U jednom podforumu sam procitao da bi to sasvim proslo treba da prodje dugo vremena cak nekoliko godina?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 21, 2009 2:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Maj 21, 2009 2:12 pm
Postovi: 2
Dobar dan,
Nova sam ovde na forumu i treba mi savet, pisem ovde da ne bih ponopvo otvarala slicnu temu.
Naime, kao klinka sam imala povredu istegnuce ligamenata desnog skocnog zgloba, gips 15 dana i naravno da posle toga nisam isla na vezbe.
Sada (skoro 21 godinu posle) je pocelo da mi se desava da mi taj isti zglob natekne iz cista mira, zadnjih par dana nosim stabilizator za zglob (nadam se da sam se dobro izrazila) i to mi prija, mazem hepalpanom i kako skinem isti zglob pocinje da me boli, cak i deo sa desne strane iznad zgloba.
Interesuje me kod kog lekara da idem, ako uopste i jesam za lekara?

Unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 21, 2009 4:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Pa ako imate tegobe tipa, bola, ukochenog zgloba, trnjenja, oticanja, bola pri hodanju, naravno da cete se javiti lekaru a ne trpeti tegobe.

Javite se fizijatru.

A do tada bez povecanja telesna mase, shtikli i chestog menjanja obuce, skakanja, trcanja itd.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 28, 2009 12:07 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 27, 2009 11:56 pm
Postovi: 1
prije dvije godine na treningu sam imala malu povredu skocnog zgloba..doktor mi je bez uradjenog snimka rekao da to nije nista i rekao da slobodno mogu da treniram..naravno nisam nastavila sa treninzima,ali bol i oteklina nisu prolazili..mjesec dana poslije takodje bez uradjenog snimka poslao me je na fizikalnu terapiju,15 dana hladna procedura 15 dana u vrucem blatu..aalii ni nakon tih mjesec dana nista nije bilo bolje samoo mi se stanje pogorsalo..na incijativu mojih roditelja uradila sam snimke..snimke su pokazale ukostavanje zgloba i otkinut komad ligamenta..nakon toga potrazila sam pomoc u inostranstvu i doktor mi je savjetovao operaciju...

pitanje:da li bi u mom slucaju preporucili operaciju i koliko bi ona bila uspjesna???koliko traje oporavak poslije te operacije??

Unaprijed hwallaa...;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 31, 2009 12:36 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Na rentgenskom snimku se ligament ne moze videti. Ako je na osnovu snimka nadjeno da je ligament pokidan, onda Vam je radjen CT ili MR. Medjutim, nuiste napisali koji je ligament pokidan, a eventualna operacija dosta zavisi od toga. Sem toga, posle operativne rekonstrukcije ligamenata je neophodna intenzivna fizikalna terapija.
Sto se tice uspesnosti operacije, to mnogo zavisi od toga koji je ligament pokidan, koja se operacija planira, koliko je vremena proteklo od povrede, od radnih i zivotnih zahteva pacijenta, od vrste i trajanja fizikalne terapije posle operacije...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 17, 2009 12:46 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 17, 2009 12:39 am
Postovi: 4
Pozdrav svima!
Nov sam ovde, ustvari registrovao sam se na ovaj forum jer sam naiso na ovu temu, a tema je - skocni zglob.
Istegnuo sam ligamente skocnog zgloba, danas popodne, kad sam igrao kosarku... skocio sam i onda sam se lose "docekao na noge" iskrivio sam nogu i istegao ligamente... Pojavio se veliki otok oko skocnog zgloba... Stavljam hladne obloge, nogu sam umotao u zavoj, noga me je bolela kad sam pomerao, tj. samo u jednom polozaju nije... onda sam stavio preko zavoja ovakav steznik:
Slika
i noga me ne boli toliko, bol je znatno umanjen...
Koliko dugo vremenski bih trebao da mirujem, tj. koliko dugo bi trebao da traje oporavak?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 17, 2009 1:05 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sve sto si pitao zavisi iskljuchivo od obima povrede, koliko su ligamenti i tetive povredjeni, do koje mere im je elastichnost narushena, pa onda od toga da si aktivan sportista ili rekreativac, da li je povreda ponovljena, da li je tkivo bilo zagrejano ili ne pre povrede, pa da li cesh zaista mirovati ili ne...

Najbolje reshenje je da odesh fizijatru, da se pogleda zglob, i da fizikalnom terapijom ubrzash oporavak i sprechish stvaranje oziljaka unutar ligamenata i tetiva i naravno sto pre se vratish svakodnevnim aktivnostima, bez bola.

To je ono sto ce ti svaki terapeut preporuchiti, a samolechenje elongacionih povreda ligamenata upali ali kasnije daje probleme zbog dugotrajnog 'zarastanja' povrede i nepravilno lechenog zgloba, zapravo nikako lechenog.

Dok se ne obratish fizijatru led mozesh da koristish ali ne obloge vec masazu ledom, do 2 puta u toku dana, po 3-5min, kriznim pokretima, do osecanja trnjenja koze i posle bar 15 min mirovanja umotan u peshkir.

Sve ostale terapije ne mogu se sprovoditi kod kuce, a mogu znatno da ubrzaju oporavak.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jun 17, 2009 1:19 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 17, 2009 12:39 am
Postovi: 4
Hvala!
Zaboravio sam da pomenem, ja sam se obratio fizijatru, putem telefona jer mi je kucni prijatelj :D
Kaze, samo da mirujem, stavljam led non stop, nogu da podignem malo kad lezim, tj. naslonim na nesto... i da ce proci za 4-5 dana...
Ne znam koliko su ligamenti povredjeni, ali mislim da nisu mnogo jer noga me sad boli dosta manje nego pre 4-5 sati... mada to ne mora nista da znaci...
A sportista, moze se reci aktivan, ne treniram trenutno nista, ali svaki dan igram kosarku... Pre povrede tkivo je sigurno (ja mislim) bilo zagrejano... A da li cu mirovati, pa mogu da izdrzim 2-3 dana, pa da vidim kako napredjuje sve to...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jun 20, 2009 12:25 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 17, 2009 12:39 am
Postovi: 4
Otok mi je manji nego prva dva dana... Smanjuje se svkaodnevno. Samo je noga (oko skocnog zgloba) vise modra, i na nekim mestima sam osecao bol sada je pomodrelo. Da li znaci da ce da pomodri i na ostalim mestima, gde isto osecam bol?
Evo kako sad izgleda:
Slika
Led sam drzao prva 3 dana, bar 12 sati dnevno, i pokazalo se uspesno, da li i dalje da stavljam led (otok i dalje postoji)?
Da li bi trebao jos uvek da nosim steznik, zavoj, ili nista?
Malopre sam izasao napolje, malo sam prosetao, nisam mnogo opteretio nogu, osecao sam bol na pojedinim mestima oko noge, to je neki kratak, ne previse ostar a ne ni blag bol... Kasnije sam opet izaso i mislim da sam nogu opteretio... Nisam trebao to da radim...
Jos jedno pitanje, da li treba da nastavim da mirujem, da ne izlazim uopste, sto manje da naprezem nogu, ili bi mogao da izadjem malo, kratka setnjica, da na neki nacin razmdravam nogu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Još jedno pitanje za skočni zglob
PostPoslato: Sre Jun 24, 2009 12:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 24, 2009 12:41 pm
Postovi: 2
Lokacija: Sarajevo
Poštovani,
Prije 13.dana na ivičnjaku sam izvrnula lijevu nogu kojase totalno deformisala u skočnom zglobu na vanjsku stranu. Odmah su me odvezli u hitnu, odatle u glavnu bolnicu Koševo i u roku od 12 h urađena je operacija skočnog zgloba na kojem je ustanovljen lom. Bio je veliki otok i dok sam cekala operaciju fiksirali su mi nogu langetom. Operacija je trajala 3 h, bolovi su prestali tek 9.dan nakon operacije. Vidjela sam na slici da je ugrađena pločica s vanjske strane sa 6-7 šarafa, a sa unutračnje strane samo rez. 10.dan su me pustili kući da ležim i sutra treba da idem vaditi konce. Čim mi je noga malo spuštena (duše od 5 min) otiče i kucka bol, da li je to OK? Rekli su mi kada sve dobro sraste ići ću na fizikalne terapije. Koliko otprilike traje oporavak, tj, koliko otprilike treba proći da stanem na nogu, sada su mi podvukli da ne smijem ni malo da dodirnem nogom pod? Da li se pločica mora vaditi i otprilike kada? Unaprijed hvala svima koji mi daju bilo kakav odgovor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jun 26, 2009 1:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Oticanje noge je uobicajena stvar kada je spustena, a ne oslanjate se.
Konci se skidaju 15-20 dana nakon operacije.
Pun oslonac se zavisno od vrste prelomas, dozvoljava posle 8-12 nedelja.
Plocica se moze (ali ne motra) vaditi kada prodje bar 12 meseci od operacije.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 30, 2009 10:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jun 17, 2009 9:18 am
Postovi: 4
pre 2 nedelje imala sam malu saobracaku. naime, bila sam na motoru (suvozac) i jedan momak je izlateo na raskrsnici ispred nas i mi smo se bukvalno "zakucali" u njega. medjutim, nismo uopste pali s motora, ali je meni povredjen skocni zglob noge. bio mi je natecen , stavljala sam borove obloge, mazala konjsku mast. oblog je spao, ali mi je ostala neka kvrzica iznad zagloba. i ona me boli jedino kad je pipam, jer inace nemam problema i mogu normalno da hodam , cak i da trcim. na hirurgiji nisu hteli da me prime jer su rekli da nisam hitan slucaj jer je proslo vise od 24 h. sta mi predlazete posto tek treba da idem na rtg.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 56 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: