Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Podmukli rak limfe
PostPoslato: Sub Maj 09, 2009 2:28 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Čim bolesnik primeti neku uvećanu limfnu žlezdu, čije uvećanje ne može da poveže sa, na primer, istovremenim bolovima zuba, odmah treba da se javi lekaru. To su bezbolne žlezde, a i svi laboratorijski testovi u početku mogu biti negativni. Najvažnije je i neophodno brzo uraditi histološku dijagnozu.

Obzirom da imam limfni cvor uvecan vec 2-3 meseca radena mi je biopsija juce i nalaze cu saznati tek 28-og.
Ovaj clanak sam pronasla pa imam pitanje za sve one koji znaju.
Meni je krvna slika u redu ali to ne znaci da nemam Nedaj Boze nesto gadno.Da li je to tacno?
Zahvaljujem vam na svim odgovorima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 12:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Čim bolesnik primeti neku uvećanu limfnu žlezdu, čije uvećanje ne može da poveže sa, na primer, istovremenim bolovima zuba, odmah treba da se javi lekaru. To su bezbolne žlezde, a i svi laboratorijski testovi u početku mogu biti negativni. Najvažnije je i neophodno brzo uraditi histološku dijagnozu.
Citiraj:

Ovo svakako nije tacno. Ovakvi "saveti" samo su inspiracija hipohondrima da smisljaju nove razloge za posete lekaru. Naravno, ako bas primetitie (napipate) naki cvor bilo gde na telu pod kozom, poseta lekaru je potrebna, ali to nikako ne znaci da je (sic!) "najvaznije i neophodno uraditi histolosku dijagnozu"...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 12:29 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Pardon, u prethodnom postu pogresno kao "citiran" tekst stavljen je moj odgovor...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 12:42 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 5:46 pm
Postovi: 128
A jel tacno da se kod osoba limfaticne konstitucije,zlezda moze uvecati i kod najbanalnijih stvari?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 4:37 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Sep 02, 2002 2:00 am
Postovi: 511
Verovali ili ne, meni su se znale povecati zlezde ispod ruke kod vecih fizickih napora. Bolele bi dva dana a onda prosle. Nisam isla kod lekara zbog toga ali sam im tacno uhvatila ritam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 10:18 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav
Dragi Doktore Ivice ja sam prvi puta radila ultrazvuk 13 Marta i to sam ga jedva dobila posto je moj lekar bio skeprican.Nije kaze osetio nista pod prstima,a gledao mi je na pogresnu stranu.Kada su stigli nalazi da je 1,7x0,7x1,2cm i tada nije hteo uraditi nista niti me posati specijalisti.
Molila sam ga!
Rekao je praticemo i to je sve.....
Otisla sam kod drugog lekara i molila ga da mi se ponovi ultrazvuk na sta je pristao jer je ovaj video kakav mi je vrat.Prije 2-3 nedelje bila sam i sada je 1,8cm i sada su mi pregledali i desnu stranu gde su videli several :o :o i nisu odredili dimenziju.
Ponovo sam otisla kod mog lekara i ponovo ga molila da me posalje na daljnje pretrage.Odbijao je i jedva je pristao da me posalje kod ORL specijaliste.
Cim je specijalista osetio pod prstima odma je uzao iglu i uradio biopsiju.
Sretna sam zbog toga jer sam citavo vreme bila u neizvesnosti.
Malo je zastarujuce jer covek moze imati kancer,a da nalazi krvi budu uredu :o :o :o
Svi uvek govore,ma krv pokaze........pokaze sipak :lol: :lol: :lol:
Ovo kod mene traje 2-3 meseca,znam da sam pila i antibiotike.
Jako je tvrdo na dodir i ne boli me samo je jako neugodan osecaj kao da mi nesto stalno stoji ispod brade.
Svima veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 10:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Pozdrav
Dragi Doktore Ivice ja sam prvi puta radila ultrazvuk 13 Marta i to sam ga jedva dobila posto je moj lekar bio skeprican.Nije kaze osetio nista pod prstima,a gledao mi je na pogresnu stranu.Kada su stigli nalazi da je 1,7x0,7x1,2cm i tada nije hteo uraditi nista niti me posati specijalisti.
Molila sam ga!
Rekao je praticemo i to je sve.....
Otisla sam kod drugog lekara i molila ga da mi se ponovi ultrazvuk na sta je pristao jer je ovaj video kakav mi je vrat.Prije 2-3 nedelje bila sam i sada je 1,8cm i sada su mi pregledali i desnu stranu gde su videli several :o :o i nisu odredili dimenziju.
Ponovo sam otisla kod mog lekara i ponovo ga molila da me posalje na daljnje pretrage.Odbijao je i jedva je pristao da me posalje kod ORL specijaliste.
Cim je specijalista osetio pod prstima odma je uzao iglu i uradio biopsiju.
Sretna sam zbog toga jer sam citavo vreme bila u neizvesnosti.
Malo je zastarujuce jer covek moze imati kancer,a da nalazi krvi budu uredu :o :o :o
Svi uvek govore,ma krv pokaze........pokaze sipak :lol: :lol: :lol:
Ovo kod mene traje 2-3 meseca,znam da sam pila i antibiotike.
Jako je tvrdo na dodir i ne boli me samo je jako neugodan osecaj kao da mi nesto stalno stoji ispod brade.
Svima veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Maj 10, 2009 10:27 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Doktore Ivice evo gde sam to nasla:



.Arhiva

BG Info




20 vrhunskih lekara o 20 najopasnijih bolesti (4)
Podmukli rak limfe

Klasični udžbenik za internu medicinu, biblija te vrste medicine, kaže da je 20. vek bio doba kardiovaskularnih oboljenja, a da se očekuje da 21. vek bude doba malignih bolesti.

- Zato su danas u svetu sva velika istraživanja okrenuta terapiji malignih bolesti, dok se kod kardiovaskularnih bolesti ide na prevenciju. Kod malignih bolesti, među kojima su i limfomi, teško je uraditi prevenciju jer se kod velikog broja kancera još ne zna razlog njihovog nastanka - kaže hematolog dr Darinka Bošković, profesor Medicinskog fakulteta u Beogradu i prvi čovek Instituta za hematologiju Kliničkog centra Srbije.

Limfomi su heterogena grupa bolesti limfnog tkiva, zahvataju sve delove organizma u kojima se nalazi limfno tkivo, znači ne samo limfne žlezde. Zasad se ne zna šta je uzrok njihovog nastanka. Dele se na dve grupe: Hočkinov i nehočkinski limfom. Dijagnoza se postavlja isključivo histološkim pregledom.

U populaciji je broj obolelih od Hočkinovog limfoma, približan broju obolelih od leukemije. Postoje studije koje njegovu pojavu povezuju sa infektivnim uzrocima, ali se smatra da ta veza još nije dokazana. Nehočkinski limfom predstavlja veliku grupu bolesti histološki različitih tipova, a kod nas su najčešći tipovi limfoma B krupnoćelijski i dobrodiferentovani ili, kako se još zovu, polikularni limfomi. Iz praktičnih razloga, dele se i na one koji imaju dobru, srednju i lošu prognozu toka i ishoda bolesti. Danas je kod nas kao i svuda u svetu izrazito povećanje broja bolesnika od nehočkinskih limfoma. Kao što se ne zna uzrok, ne zna se ni razlog relativno naglog širenja ove vrste bolesti. Jedino je dokazano da se češće javlja u ruralnim sredinama. Postoje pretpostavke da bi uzroke širenja nehočkinskih limfoma valjalo tražiti u sve široj primeni hemijskih sredstava u poljoprivredi ili u virusnim mutacijama.

- Ništa se, međutim, ne smatra dokazanim, iako se ogromna sredstva ulažu u molekularnobiološka istraživanja u hematoonkologiji. Otkrivene su jako velike promene koje se dešavaju na nivou gena, ali se ne zna šta dovodi do tih promena. Kod nas je tokom prošle godine samo na Institutu za hematologiju Kliničkog centra Srbije bilo 180 novih bolesnika sa nehočkinskim limfomima, a pretpostavlja se da je broj novih bolesnika koji su lečeni u drugim centrima bar još toliki. Na beogradskom institutu je bilo i pedesetak novih bolesnika od Hočkinovog limfoma, nešto više nego što je uobičajeno - navodi dr Bošković.

Čim bolesnik primeti neku uvećanu limfnu žlezdu, čije uvećanje ne može da poveže sa, na primer, istovremenim bolovima zuba, odmah treba da se javi lekaru. To su bezbolne žlezde, a i svi laboratorijski testovi u početku mogu biti negativni. Najvažnije je i neophodno brzo uraditi histološku dijagnozu.

- Ja svojim studentima uvek govorim da je bolje da pacijent ima jedan mali rez, da se izvadi žlezda ako je uvećana, nego je pratiti i pustiti da raste, pa da se proširi. Takođe nije dobro, a nije retko, davati na veliku i tvrdu žlezdu antibiotike ili se premišljati da li je od zuba ili nečeg sličnog. Posle sedam, osam, deset dana od kada je primećena uvećana žlezda, ako se povećava ili se ne smanjuje, treba je izvaditi ili celu ili samo parče i uraditi histološku analizu jer je, naglašavam, kod limfoma najvažnija rana dijagnoza. Od nje zavisi preživljavanje bolesnika. U prvom kliničkom stadijumu prognoza za preživljavanje je dobra, ali je u četvrtom stadijumu kada je već zahvaćena i koštana srž veoma loša - kaže dr Bošković.

Nekada bolesnik dođe sa ogromnom tumorskom masom koju uopšte nije primetio. To se događa, recimo, kada ne primeti da su mu se povećale limfne žlezde u grudnom košu i kada uoči problem tek pri većem fizičkom naporu, kada oseti gušenje.

- Ove bolesti su podmukle, posebno ako se ne radi o perifernim limfnim žlezdama. Ako su u grudnom košu ili u trbuhu, nekada je teško u početku otkriti postojanje limfoma. Bolovi praktično ne postoje, osim ako neka uvećana limfna žlezda ne vrši direktan fizički pritisak na neki nerv. Kod Hočkinovog limfoma posebno, one bivaju i tvrde. Svako bezbolno uvećanje žlezda je opasno. Gde god žlezda boli, to znači da je u pitanju neko zapaljenje - objašnjava dr Bošković.

Najveći procenat izlečenja i najveći progres u lečenju malignih bolesti, kada je u pitanju hemoterapija, a ne hirurške intervencije, postignut je kod limfoma, posebno kod Hočkinove bolesti.

- Kada sam ja bila student medicine, sve ove bolesti su bile praktično smrtonosne, znači niko nije bio izlečen ni od Hočkinove bolesti, ni od nehočkinskog limfoma. U prethodnih tridesetak godina terapija je toliko uznapredovala da se danas bolesnici od Hočkinovog lmfoma u prvom stadijumu bolesti mogu izlečiti sa preko 90 odsto verovatnoće samo lokalnim zračenjem ili kratkom kurom citostaticima. Kada se otkrije u četvrtom stadijumu, kada su već zahvaćeni jetra i kosti, procenat preživljavanja je manji od 50 odsto. Drugačiji su nehočkinski limfomi. Membrane patoloških ćelija kod ovih bolesti imaju određene antigene koji nose oznaku CD20. Postoji lek koji se u različitim zemljama zove „maptera“ ili „rituksimat“, koji sadrži antitela za ovaj antigen i koji u kombinaciji sa specifičnom hemoterapijom predstavlja danas takozvani zlatni standard u lečenju takvih bolesnika. Sa ovom terapijom bolesnici sa B krupnoćelijskim nehočkinskim limfomom u prvom stadijumu imaju 80 odsto šansi da preko pet uzastopnih godina ne pokazuju znakove bolesti, što se onda smatra izlečenjem. Kod ovog nehočkinskog limfoma u četvrtom stadijumu, kada on zahvati koštanu srž, prognoze su veoma loše jer prelazi u jednu vrstu leukemije, pa se tada tako i zove, limfom leukemija - kaže dr Bošković.

Polikularni ili dobrodiferentovani limfom se zasad smatra neizlečivim ali je bolest dugotrajna, pa bolesnici ponekad prožive i normalan životni vek. On se smatra bolešću sa niskim stepenom rizika, pa se veoma skupi lekovi koriste uglavnom u kasnijim stadijumima da bi bolesnicima bio omogućen pun, kvalitetan život.

- Danas se, ne samo kod ove vrste kancera, sve više govori ne samo o izlečenju nego i o kvalitetu života. Bolesnici koji se leče najsavremenijim protokolima mogu da rade, mogu da žive normalno u svojim porodicama. Psihičko stanje, pozitivan odnos prema lečenju, kod svih malignih bolesti, a posebno kod hematoloških oboljenja, jednako je značajan kao svi naši lekovi.

Dokazano je da bolesnici koji imaju, kako mi to kažemo, pozitivan odnos mnogo bolje prolaze i da im se mnogo ređe javljaju recidivi.

- Kod limfoma su najvažniji rano otkrivanje, jako dobra dijagnostika, to su posebne laboratorije, terapija koja nimalo nije jeftina, ali koja obećava izlečenje i normalan kvalitet života - upozorava dr Bošković.

Nehočkinski limfom se pojavljuje slično Hočkinovom, zahvata limfno tkivo, povećavaju se limfne žlezde, nema bolova. Bolesnik i kod jednog i kod drugog limfoma može da oseti malaksalost, gubitak apetita, da se lako i više zamara, da ima male temperature. Međutim, ovi, takozvani opšti simptomi kod limfoma ukazuju na bolest koja je već progresirala. Ako bolesnik stalno kašljuca, na primer, to može između ostalog da ukaže na limfom u tkivu grudnog koša i tada bi trebalo napraviti jedan snimak pluća.

Takozvani dobrodiferentovani, polikularni nehočkinski limfomi češće se javljaju kod starijih osoba, a slabije diferentovani, krupnoćelijski su češći kod mlađih osoba. Limfomi imaju dva pika, prvi je u trećoj deceniji života, a drugi nakon pedesete godine života. Kod svih limfoma neuporedivo su bolje prognoze kod mladih osoba. Kod bolesnika sa Hočkinovim limfomom starost veća od 40 godina smatra se lošim prognostičkim parametrom.

- Mi imamo dobre kadrove koji su sposobni za kvalitetnu dijagnostiku. Nemamo, međutim, dovoljno reagenasa i primorani smo da jedan broj bolesnika pošaljemo u privatne laboratorije, jer bez prave, precizne dijagnoze nema lečenja. Te analize koštaju nekoliko hiljada dinara i mi na to moramo da upozorimo naše pacijente - zaključuje hematolog dr Darinka Bošković.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Maj 11, 2009 7:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Da li se secate one stare decije pesmice "Ciganin hvali svoga konja"?

OK, toliko do uvazene profesorke, a sada malo racionalnog pristupa - odnosno, sad da malo i ja kazem nesto iz perspektive lekara opste medicine. Evo dela "Prirucnika za lekare opste medicine" koji mi ovih dana izlazi iz stampe, a koji se odnosi na leukemije i limfome:

==================================

Limfadenopatija se, kao i poremećaj broja leukocita, posmatra u kontekstu opšte kliničke slike, kao i zavisno od lokalizacije uočenih ili palpiranih limfonodusa. Postojanje izražene limfadenopatije na nekom od predilekcionih mesta (vrat, ingvinum), uz pozitivnu anamnezu o dužem osećaju malaksalosti, noćnom preznojavanju, cikličnoj febrilnosti i /ili uz nalaz hepatosplenomegalije, ukazuje na veliku verovatnoću postojanja limfoma. Kao i leukemije, i limfomi su prikazani u posebnom onkološkom odeljku.

Kod limfadenopatije sa odgovarajućom anamnezom mora se uzeti u obzir i moguća HIV infekcija.

Obzirom na kompleksnost građe limfnog sistema, sledeća tabela predstavlja korisno pojednostavljenje i smernicu za efikasno kliničko rasuđivanje:


1. Waldeyer-ov prsten

Čine ga palatinalne tonzile, adenoidne vegetacije ("treći krajnik"), jezične tonzile i tubarne tonzile oko ulaza u Eustahijevu tubu. Skoro uvek limfadenopatija ovih limfatika je upalna ili reaktivna.

2. Submentalne i submandibularne limfadenopatije

Najčešće posledica stomatoloških oboljenja, ponekad se teže razlikuje limfadenopatija od sijaloadenitisa

3. Limfadenopatija vrata
(prednji i zadnji jugularni lanci, subokcipitalno...)

Jedno od mesta karakterističnih za maligne primarne i sekundarne (metastatske) limfadenopatije, ali i za brojne reaktivne limfadenopatske manje ili veće promene (limfadenitis kod akutnih infekcija ili naknadni "fibrozni limfadenitis"). Bez karakterističnog brzog uvećavanja praćenog promenama u KKS, nije potrebno dalje ispitivanje. Ponekad se maligna priroda isključuje RTG pregledom pluća i palpatornim i UZ pregledom dojki. Ultrazvučni pregled mekih tkiva vrata ne donosi bitne informacije. U slučaju sumnje na malignitet, najkorisnija je posteksciziona biopsija.

4. Hilarna limfadenopatija

Češće posledica TBC infekcije, sarkoidoze i infekcije mycoplazmom, maligna priroda isključuje se stavljanjem nalaza u kontekst anamneze, fizičkog pregleda i rezultata dopunskih dijagnostičkih procedura, pre svega CT-a grudnog koša.

5. Virchow limfadenopatija

Limfonodus supraklavikularno levo uvećen kod meta-promena poreklom iz karcinoma želuca ili creva. Bez ostalih karakterističnih simptoma, palpatoran Virchow-ljev nodus ne treba proglašavati metastatski uvećanim.

6. Aksilarna limfadenopatija

Karakteristično predilekciono mesto za metapromene poreklom iz tumora dojki, uvek je neophodan pažljiv pregled dojki (palpatorni, ultrazvučni, mamografski, sa ili bez tumor-markera).

7. Ingvinalna limfadenopatija

Umerena limfadenopatija bez nodusa većih od 1cm je često fiziološka. Reaktivna limfadenopatija može da bude rezultat upala organa donjeg abdomena i male karlice. Ova lokalizacija jeste "predilekciona" za limfome. Bilateralna limfadenopatija je manje suspektna od unilateralnih promena.


* * *


Kod oko 80% pacijenata sa limfomom primarno se limfadenopatija uočava na vratu. Oko 10% limfoma su takozvani Hodgkin (Hodžkin) limfomi. Od 2001. godine Svetska Zdravstvena Organizacija, WHO, ukinula je upotrebu izraza "Non-Hodgkin Lymphom" za preostalih 90% limfoma, i usvojila je listu od preko 40 različitih histoloških formi. Oko pola pacijenata sa Hodgkin limfomom pozitivni su na Epstein-Barr virus (EBV), koji je označen i kao uzročnik Burkitt-ovog limfoma.

Dijagnoza se postavlja na osnovu anamneze, fizičkog pregleda, laboratorijskih analiza, vizializacionih metoda (UZ, CT, MR) i - egzaktno - na osnovu biopsije i patohistološkog nalaza.

(...)

Ako je stadijum bolesti odmakao i praćen simptomima, limfom se obično se leči hemoterapijom. Ako je bolest ograničena, obično se primjenjuje zračenje zahvaćenog limfnog čvora i okolnih tkiva. Početnom hemoterapijom (prva linija lečenja) moguće je izlečiti više od 75% bolesnika s Hodgkinovim limfomom. Pacijenti često ulaze u veoma duge remisije.

Imunoterapija je relativno novi, ali efikasan način lečenja. Zasniva se na davanju antitela koja ciljano uništavaju tumorsku želiju, a bez negativnih efekata na zdrave ćelije. Takva antitela prepoznaju samo jednu vrstu belančevina koje se nalaze na površini tumorske ćelije. Karakterističan proteinski marker koga sadrže ćelije Non-Hodgkino limfoma je belančevina nazvana CD20.

Transplantacija matičnih ćelija sprovodi se kod bolesnika kod kojih se limfom ponovno javlja posle lečenja.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 12, 2009 2:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ovo je doktore malo blaze i puno bolje zvuci!
Ja se nadam da nije nista opasno.
Ako limfna zlezda reaguje i ako nalaz biopsije pokaze Nedaj Boze kancer to znaci da je kancer negde drugo,jetra,pluca,slezena zar ne?
To mi je danas rekla prijateljica kojoj je onkolog sve objasnio i koja ima operaciju u sedmom mesecu.Njen raste....i ne znaju sta je dok ne izvade...
Eto zanima me da li je to tacno?
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Maj 12, 2009 9:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 5:46 pm
Postovi: 128
Pitanje za dr Ivicu:
A jel moze zlezda koja je pozicionirana desno iznad kljucne kosti u jamici skroz desno da otekne reaktivno?Ja inace imam uvecane zlezde tj limfaticne sam konstitucije,juce sam dobila varicele i zlezde koje sam imala ispod pazuha i na vratu su porasle i pojavile su se nove na vratu i preponama,neke bole neke ne?Ima ih svuda gde ima ospica.Imam 18 godina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 13, 2009 5:23 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
@ mica-maca

najverovatnije je rec o reaktivnom uvecanju. Sacekajte da prodju ovcje boginje.


@ ontario:

Citiraj:
Ako limfna zlezda reaguje i ako nalaz biopsije pokaze Nedaj Boze kancer to znaci da je kancer negde drugo,jetra,pluca,slezena zar ne?


Ne, limfna zlezda moze da bude i PRIMARNO ishodiste raka, to je onda limfom, ali ta se dijagnoza ne postavlja tek tako i biopsija se ne radi za bilo koje uvecanje limfnih zlezda (pravilnije: limfbih cvorofa, lymph node, LND, jer zlezde nesto luce, a nodusi ne luce nista).

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 13, 2009 8:01 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Hvala Vam doktore Ivice na odgovoru kao i uvek!
Znaci bilo je sigurno razloga pa mi je uradio biopsiju?
Doktore krv mi je uredu pravili su neke testove,pa sam malo zbunjena.
Moze li mi to ispod vilice na levoj strani biti od umnjaka na toj strani?
Ne boli me ali je u uzasnom stanju.
Radila sam snimak tog zuba kod jednog zubara i kaze nema upale.Ne znam koliko mu je za verovati.
Znate sta vas hocu jos pitati:
cesto me zigne uho na toj levoj strani i levi deo nosa i ispod levog oka me podmuklo boli vec jako dugo.
Citava strana samo leve strane,cak i glava u potiljku.
Kaze ENT specijalista da su mi usi uredu i nos.
Od cega me onda boli?
Zasto me leva strana nosa boli?
Znam da vas previse umaram ali uvek mi je milo i od koristi cuti vase misljenje jer znate i sami zasto......ovde sam.....
Leva strana slepoocnice.....ma citava leva strana.
Puno vas pozdravljam i tebe Mica-Maco


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 14, 2009 12:22 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ontario, bol koji opisujete podseca delom na neuralgiju trigeminusa. To se leci karbamazepinom (Tegretol), a dijagnozu egzaktno postavljaju neurolozi. Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 15, 2009 12:52 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Doktore hvala vam puno na odgovoru!
Sta je to doktore i zbog cega dolazi?
Probacu da nadem na kompjuteru ali nisam sigurna da cu uspeti.
E da bar mogu da dodem kod nas u zemlju pa da se pregledam kod lekara.
Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 125 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: