Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Jedno pitanje u vezi sa UZ nalazom i limfnim zlezdama
PostPoslato: Ned Mar 22, 2009 1:20 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2005 6:16 pm
Postovi: 25
Uradio sam prosle godine UZ mekih tkiva i dobio ovaj nalaz:

EHO VRATA

Stitasta zlezda odgovarajuce velicine uredne ehostrukture, bez fokalnih promena
Sve loze vrata slobodne, nema par. izmenjenih Igl.
Obostrano na vratu prisutna solitarna reactivna Igl. vel do 13 mm
Salivarne zlezde bo

Rekla mi je doktorka da je nalaz u redu sto sam i ja posle zakljucio iz teksta.

Mene zanima sledece

1. Ja mogu da opipam na desnoj strani vrata tvrdji cvoric to je pretpostavljam taj jedan od dva sa UZ (zbog njega sam i otisao na UZ). Da li je UZ dovoljan pokazatelj da nije nista ozbiljno jer sam negde citao da ako je cvoric veci od 1cm i ako ne nestane nedeljama i mesecima da bi trebalo da se uradi biopsija da se iskljuci Non Hodgkinov Limfom.

Mene zanima da li je problem ako cvoric nikad ne nestane. Ja sam znao za taj desni cvoric ali nisam ni znao za levi.

Pre UZ kada sam radio lab. analize nisu bile bas dobre: leukocitozis, neutrofilia, monocitosis, anisocitosis i hipohromic a posle UZ kada sam opet uradio bilo je sve OK samo je i dalje bilo anisocitosi i hipohromic.

Da li mogu da bude miran da je sve u redu cak i ako nakon godinu dana mogu da napipam taj cvoric?

Izvadio sam i oba umnjaka, mislio sam da ce posle proci ali nista. Ne znam da li ima veze i za krajnicima.

Molim za savet u vezi sa cvoricem i objasnjenja ono za anisocitis i hipohromic.

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 22, 2009 5:17 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Moj je veci cvor od 1 cm,tacnije 1,7x0,7x1,2 i nece mi se raditi biopsija.Mozda cu imati CT skan.......
Ni ovde to ne smatraju opasnim.Pijem antibiotike pa cu videti.I ja sam mislila da je od zuba ali nije.Imam na toj strani samo jedna umnjak i posto me i uho pobada,oko i citava leva strana glave ne znam sta je......
Jedan od lekara misli da je zbog uvacenog cvora.Videcemo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 22, 2009 5:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Moj je veci cvor od 1 cm,tacnije 1,7x0,7x1,2 i nece mi se raditi biopsija.Mozda cu imati CT skan.......
Ni ovde to ne smatraju opasnim.Pijem antibiotike pa cu videti.I ja sam mislila da je od zuba ali nije.Imam na toj strani samo jedna umnjak i posto me i uho pobada,oko i citava leva strana glave ne znam sta je......
Jedan od lekara misli da je zbog uvacenog cvora.Videcemo!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 5:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2005 6:16 pm
Postovi: 25
A da li iz mog nalaza mogu da budem siguran da je sve u redu? Da li je dovoljno uraditi UZ da bi se eliminisao N/HL?

Ja imam nekad da me svrbi razliciti delovi tela, ali sam i maljav pa je mozda od toga a primetio sam da mi se nekad malo oznoje u toku spavanja iako ne spavam u pidzami. Znam da je nesto vezano za to povezano i sa N/HL ali to je valjda kada je mnogo vece znojenje. Nemam drasticno gubljenje tezine iako sam po prirodi relativno mrsav uvek bio pa i sad 1.87m/77kg

Sta mi preporucujete ako zelim da budem 100% siguran da je sve u redu da uradim. Da li treba da idem kod hematologa pa da uradi neku krvu analizu? Pre (u vreme kada sam radio UZ) je prvi put krvna slika nije bila najbolja da li zbog stresa a posle samo 2 vrednosti van opsega: anysocitosis i hypochromic ako se dobro secam. Znam da je valjda prvo povezano sa velicinom crvenih krvnih zrnaca, ne znam da li drugo ima veze sa hromom i koliko je to problem.

MCHC 312, g/L
RDW 15.9 %CV

Molim za savet.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 5:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 10:51 pm
Postovi: 97
Lokacija: beograd
Da bi bio siguran dali se radi o limfomu radi se punkcija tankom iglom same zlezde,a na osnovu rezultata punkcije eventualno se radi biopsija.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 5:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 23, 2005 6:16 pm
Postovi: 25
Cvet_bg hvala na brzom odgovoru. Da li bi iz mog nalaza preporucio/la da to uradim, zbog toga sto i dalje mogu da napipam nesto na vratu iako je UZ bio uredan? Znaci, zanima me da li je to nesto sto se vise cesce radi kada se moze nesto opipati na vratu ili redje, da li je uobicajeno da se to odmah radi? Par puta kada sam bio kod lekara opste prakse pa su opipavali rekli su da je sve u redu a uradio sam jednom UZ mekog tkiva a prethodno je doktorka gledala samo stitnu zlezdu i rekla da je redu. Nije htela da gleda ostalo, rekla je da ona gleda samo stitnu zlezdu, rekla je da vidi nekih "paketa", na drugim mestima iako ne znam sta to znaci. Meni se inace jos od osnovne skole u nekim situacijama znoje ruke pa sam zato proverio stitnu zlezdu i hormone stitne ali je sve bilo u redu.

Koliko traje ta procedura punkcije, da li nesto boli, kakav je post-tok, da li imas preporuke gde da se to uradi i koja je neka okvirna cena.

Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 7:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Maj 26, 2008 10:51 pm
Postovi: 97
Lokacija: beograd
freespirit,poslala sam ti PP


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 7:49 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 7:20 pm
Postovi: 20
Zdravo svima!
Ja takodje imam vise povecanih limfnih zlezda na vratu od 0.8-20mm.
Radiolog mi je uradio UZ i napisao sledece:
Stitasta zlezda parastitaste zlezde uredne obostrano bez foaklnih promena. Parajugularna regija desno uredna, a levo se uocava vise limfnih nodusa homogenih hiperehogenih do 0.8mm. U preskalenskoj i nuhalnoj regiji desno se uocava vise plocastih limfnih nodusa oko 17, 11, 12, 20 mm, podvilicne regije obostrano uredne.
Sa leve strene se uocava parajugularno vise limfnih nodusa do 8 mm iza mskm oko 16 i 13mm kao i u nuhalnoj regiji do 13mm. Svi nodusi su homogeni hiperehogeni poneki sa hiperehogenim fibroznim sredistem.

Treba da izvadim krv, a radiolog mi je rekao da mu se to cini kao neki virus ili upala iako nisam imao nikakve simptome sem dva dana po nekoliko sati niske temperature od prilike 37.2. Imam 20 god. i istraumiran sam, naravno jedino sto mi pada na pamet je limfom. Zanima me sta moze da pokaze analiza krvi ako je limfom i da li je moguce da je neki virus u pitanju, a da ne pokazuje simptome. Molim vas odgovorite strasno sam pod stresom posto inace jako retko imam zdravstvenih problema.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 7:20 pm
Postovi: 20
Da, zaboravio sam da napisem da osecam blagu bol u predelima gde se nalaze zlezde i da su mekane. Takodje moja devojka ima izrazene limfne zlezde na vratu i jednu bas veliku na potiljku ali ona nije savesna kao ja i nece da ide kod lekara i govori mi kako sam luda hipohondra :lol: . Jel moguce da mi je ona prenela nesto i sta to moze biti ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:05 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 5:46 pm
Postovi: 128
Ja imam isto tako nekoliko uvecanih zlezda na vratu,radila sam sve moguce analize krvi na razne viruse i sve sto vec ide s tim...Sve je bilo normalno.Moj UZ je vrlo slican tvom.I dan danas imam te zlezde ,a niko nije znao da mi konkretno kaze zasto.Koliko sam se informisala kod svog hematologa limfome u nasim godinama obicno prate propratni simptomi tipa gubljenje na tezini,nocne temperature,obilno znojenje itd.A koliko dugo vec imas uvecane zlezde?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:28 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 7:20 pm
Postovi: 20
Nisam tacno siguran, ove vece sa desne strane vrata sam primetio pre neke dve nedelje. Ali imam jednu manju iza levog uha koja stoji dosta dugo. A jel znas mozda sta analiza krvi tacno pokaze, da li moze da ukaze na nesto ozbiljno osim povecanog broja leukocita i limfocita? Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:43 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 5:46 pm
Postovi: 128
U sustini koliko ja znam (idem u medicinsku skolu),povecani leukociti i limfociti mogu biti i pokazatelji neke infekcije.Tako da ako ti budu poviseni nemoj odmah da pomislis na nesto strasno.Verovatno ce te dalje slati na analize na viruse cisto da se vidi da li neki virus izaziva reakciju zlezda.Da li si imao infektivnu mononukleozu?Da li mozda imas kvarne zube?Zlezde se naglo uvecaju a dugo im treba da se smanje,neke mogu da ostanu zauvek uvecane.Dosta sam se informisala o limfomima i mislim da tu stvari idu postepenije,da sa toliko puno zlezda prosto moraju da se jave dodatni simptomi.A onkolog mi je rekao da zlezda pozicionirana iza uva nije karakteristicna za ovo ruzno oboljenje,tako da to odmah iskljuci,ali se za svaki slucaj iskontrolisi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 8:54 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 7:20 pm
Postovi: 20
Nisam imao mononukleozu, znam sta znaci povecanje limfocita i leukocita ali mislio sam mozda ima nesto sto u krvi jasnije ukazuje na limfom. Ne znojim se nocu, a uopste se u preseku manje znojim od mojih vrsnjaka tako da to odpada , temperaturu sam imao ali vrlo nisku i samo dva-tri dana po nekoliko sati(ne nocu). Imam jedan zub koji me bolucka ispod plombe i jedan "mrtav" koji ume nekad da malo otekne i slabo krvari ako desni unutar "zida" povredim hranom. Pa zar je moguce da ima tako puno uvecanih zlezda zbog zuba ili neceg tako bezazlenog ? U svakom slucaju hvala sad mi je donekle lakse, ali osim krvi nisam siguran sta jos mogu da iskontrolisem sem onih intezivnih metoda koje se rade?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 9:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 20, 2009 5:46 pm
Postovi: 128
Mislim da jeste,jer je meni radiolog koji mi je radio UZ rekao da to moze da krene i od zuba,a imala sam jedno 6-7 uvecanih zlezdica.Reci cu ti na koje sam analize ja sve isla.Testovi na Ebstajn-bar virus,citomegalovirus,streptococus pneumonie,toksoplazmu...CRP (c reaktivni protein),ASTO test,Igg antitela,transaminaze...I tako,poslali su me na mnogo ispitivanja koja ujedno i mnogo kostaju i sve je bilo ok.Mozda si jednostavno limfaticne konstitucije.Recimo moja sestra od tetke ima mnogo uvecanih zlezda na vratu,ispod pazuha,na preponama i nije joj nista tj limfaticne je konstitucije..A to je pocelo da joj se desava tako negde sa 19 godina.Mislim da te detaljnije analize nece obici,jer po nekom pravilu obicna krvna slika ne moze da kaze od cega ti je to.A po mom nekom laickom gledistu,pa kad vec imas toliko zlezdica do sada bi se neki simptomi ispoljili da je nesto ozbiljnije.Znam da nisam neki strucnjak i da ti ne mogu puno pomoci,ali znam koliko je meni bilo lakse kad sam uvidela da ima slucajeva poput mojih.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Apr 23, 2009 9:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 23, 2009 7:20 pm
Postovi: 20
A da li te analize rade u drzavnim ustanovama ili samo privatno. A kolike su tebi zlezde bile, mane plasi ova velika sa desne strane kad okrenem glavu na levo uocljiva je golim okom. Pa ok to sto nisi strucnjak nema veze :wink: , bar si mi prenela sta su ti specijalisti rekli, a kazes da ti je UZ slican mom, u svakom slucaju sem te niske temperature nisam imao nikakav drugi simptom. I da vadio sam krv pre nekih mesec dana prilikom vojne regrutacije i opsta krvna slika je bila idealna, moguce da se nesto u medjuvremenu promenilo. Kad je limfom jel su tada zlezde bolne ili ne, uopste dali se primeti nekakva razlika ?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 63 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4, 5  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 41 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: