Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 21, 2009 11:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
[quote="vaska"]Ako sam dobro razumela, starije zene bi trebalo da koriste intimne gelove sa visim PH, kao. npr. kao sto si dala primer preparata sa PH 7,0 ? Ima li neko konkretno objasnjenje za to?
Zna li neko odgovor za pomenuti ojed i testosteron gel?[/quote]
U ovom tekstu koji nisam imala vremena da prevedem se napominje da se Ph zena posle klimaksa menja i zato se preporucuje taj sa PH 7.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 29, 2009 5:27 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Mar 26, 2009 7:20 pm
Postovi: 6
Lokacija: Beograd
extra je ova tema
i samo hocu da kazem da su danasnje djevojke veoma upucenj i da se razgovori o vagini veoma cesto vode
ja sam 90 % ovih stvari znala kao sto ih znaju i moje drugarice
mislim da je odnos djevojaka prema svom tijelu i intimi puno uznapredova i ja stvarno ne znam ni jednu djevojku koja svoju vaginu smatra ruznom :D

mozda sam ja izuztak

u svakom slucaju sve djevojke koje ja znam kao i ja smo veoma upucene i na veoma i psihicki i fizicki zdrav nacin uzivamo u svom tijelu :D

i mislim da je danas u vecini slucajeva tako, a mozda se i varam :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 30, 2009 9:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2009 12:33 am
Postovi: 1
E sad onaj malo nezgodniji deo svega ovoga lepog shto sma izpisala poslednjih dana :)
Ko se ne pazi i nije dobar prema svojim polnim organika...
Vaginalne infekcije

Zamolila bih te da me posavetujes...vise od godinu dana se patim sa neki problemima. Primetila sam da mi je sekret pojacan,pracen svrabom,cesto i nepodnosljivim peckanjem. Izlecim streptokoke( koje decko nije ni imao),izlecim i ureaplazmu(i decko bio na terapiji),ali sekret je i dalje prisutan,a svrab povremeno. Da nije ovog foruma ne bih znala sta je ureaplazma,posledice i sl. No,posto mi ginekolog ne prica nista o mojim problemima,nista ne objasnjava,interesuje me sta bi jos moze biti uzrok,ako je taj pojacan sekret moje ''normalno'' stanje (inace,javio se otprilike sa redovnim seksualnim odnosima) kako to mogu da proverim? Mogu li tome uzrok biti uroloski problemi?
p.s. otkad sam shvatila da sam sklona ''problemima'' koristim kondome redovno, o higijeni jos vise vodim racuna( ne koristim gelove za intimnu negu,vec zalfiju,izbacila sam iz upotrebe i dnevne uloske,a sto se pamucnog vesa tice- ceo zivot ga nosim) Stvarno ne znam sta vise da radim, o cemu jos da vodim racuna,kom doktoru da se obratim ( a ginekologa menjam! ). Sigurno jos i stres i nervoza uticu na sve,dodatno...

Hvala!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Mar 30, 2009 9:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 17, 2009 12:33 am
Postovi: 1
E sad onaj malo nezgodniji deo svega ovoga lepog shto sma izpisala poslednjih dana :)
Ko se ne pazi i nije dobar prema svojim polnim organika...
Vaginalne infekcije

Zamolila bih te da me posavetujes...vise od godinu dana se patim sa neki problemima. Primetila sam da mi je sekret pojacan,pracen svrabom,cesto i nepodnosljivim peckanjem. Izlecim streptokoke( koje decko nije ni imao),izlecim i ureaplazmu(i decko bio na terapiji),ali sekret je i dalje prisutan,a svrab povremeno. Da nije ovog foruma ne bih znala sta je ureaplazma,posledice i sl. No,posto mi ginekolog ne prica nista o mojim problemima,nista ne objasnjava,interesuje me sta bi jos moze biti uzrok,ako je taj pojacan sekret moje ''normalno'' stanje (inace,javio se otprilike sa redovnim seksualnim odnosima) kako to mogu da proverim? Mogu li tome uzrok biti uroloski problemi?
p.s. otkad sam shvatila da sam sklona ''problemima'' koristim kondome redovno, o higijeni jos vise vodim racuna( ne koristim gelove za intimnu negu,vec zalfiju,izbacila sam iz upotrebe i dnevne uloske,a sto se pamucnog vesa tice- ceo zivot ga nosim) Stvarno ne znam sta vise da radim, o cemu jos da vodim racuna,kom doktoru da se obratim ( a ginekologa menjam! ). Sigurno jos i stres i nervoza uticu na sve,dodatno...

Hvala!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 12:26 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 05, 2009 10:47 pm
Postovi: 2
Lokacija: Lazarevac
Uclanila sam se danas na forum jer imam problem a nadam se da neko od vas moze da mi pomogne. Uzgred, odvojila sam 2 sata i procitala celu temu, ne znam sta je tamaraft po struci ali saznala sam dosta stvari iz tekstova koje je postavljala.

Dakle "...kada ste seksualno uzbudjeni vagina luchi svetao sekret, to je luchenje koje olakshava penetraciju u vaginu tokom snoshaja..." jutros sam sa partnerom imala sexualni odnos, koristeci kondom naravno, oboje smo bili blizu orgazma, medjutim hteli smo da promenimo pozu. Kada sam ustala sa njega na kondomu je bila neka bela tecnost, vrlo slicna spermi. Sada nismo sigurni da li je to taj sekret koji vagina luci ili je to partnerova semena tecnost, ali mi nije jasno kako je ona bila sa spoljne strane kondoma..Inace, ovo nam se nikad ranije nije dogodilo a zajedno smo vec godinu ipo dana. Moze li neko da mi odgovori sto pre? Hvala.

_________________
JuSt TaKe It EaSy!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 12:28 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 05, 2009 10:47 pm
Postovi: 2
Lokacija: Lazarevac
Uclanila sam se danas na forum jer imam problem a nadam se da neko od vas moze da mi pomogne. Uzgred, odvojila sam 2 sata i procitala celu temu, ne znam sta je tamaraft po struci ali saznala sam dosta stvari iz tekstova koje je postavljala.

Dakle "...kada ste seksualno uzbudjeni vagina luchi svetao sekret, to je luchenje koje olakshava penetraciju u vaginu tokom snoshaja..." jutros sam sa partnerom imala sexualni odnos, koristeci kondom naravno, oboje smo bili blizu orgazma, medjutim hteli smo da promenimo pozu. Kada sam ustala sa njega na kondomu je bila neka bela tecnost, vrlo slicna spermi. Sada nismo sigurni da li je to taj sekret koji vagina luci ili je to partnerova semena tecnost, ali mi nije jasno kako je ona bila sa spoljne strane kondoma..Inace, ovo nam se nikad ranije nije dogodilo a zajedno smo vec godinu ipo dana. Moze li neko da mi odgovori sto pre? Hvala.

_________________
JuSt TaKe It EaSy!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 2:08 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 06, 2009 12:43 am
Postovi: 9
Student_oligofrenolog je napisao:
Koleginice, samo sam cekala da ti pukne film :D Svaka cast za temu! :)
divna je tema ja sam novi clan i ovo je prvo sto sam procitala tako da imam samo reci hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kontradiktornost
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 2:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 06, 2009 12:43 am
Postovi: 9
tamaraft je napisao:
Drago mi je pa imamo toliko chitateljki, nadam se da ce i mushki da prochitaju koji tekst :)

Pa da nastavimo...

Vodite brigu o svojoj stidnici

Pranje

Perite svoje usmine blagim, hipoalergenskim technim sapunom ili nemojte uopshte koristiti sapun. Izbegavajte teshke, obojene, parfemisane sapune.

Rashirite usmine na stranu i operite prostor izmedju velikh i malih usmina. Tu se moze nakupiti gust i lepljiv sekret koji luche zlezde smeshtene u usminama. Upotrebite mekanu vlaznu rukavicu za tushiranje ili uperite mlaz vode tusha na to mesto da biste sprali sekret.

Da biste odrzavali klitoris chistim i zdravim, povucite unazad kapuljachicu ili perpucijum klitorisa i koristeci se toplom vodom i mekim ruchnikom nezno otklonite svaki sekret koji se nakupio izmedju navlake i glavica. Kod mushkaraca se taj sekret zove smegma, chini ga gust sekret koji sadrzi celije koje i loj il zlezda perpucijuma, a moze da izazove lepljenje perpucijuma za klitoris. Ako se ovo dogodi mozete osetiti bol prilikom odnosa ili masturbacije.

Posle odnosa obavezno operite svoju vaginu i stidnicu. To znachi da ako ste uveche imali odnos operite se pre nego sto odete na pochinak. Budite sigurni da ste potpuno uklonili tragove gela, lubrikanta, meda, chokolade, shlaga, ukoliko ste ih koristili prilikom odnosa. Ako se ostave duzi vremenski period ostatci ovakvih materija mogu izazvati iritaciju ili infekciju usmina. Osim toga, mnogo je bolji prirodni ukus i miris usmina.

Bez obzira da li ste se tushirali ili kupali u kadi napunjenom vodom budite sigurni da ste uklonili sve tragove sapuna iz vagine i stidnice. Obrishite potpuno stidnicu od vlage. Fen nameshten na hladno duvanje moze biti zabavan nachin da se osushite.

Nemojte koristiti vaginalno ispiranje, ono uklanja dobre bakterije, menja hemijsku ravnotezu vagine i povecava sanse za infekciju. Pokazalo se da povecava rizik od zapaljenskih oboljenja (infekcija jajnika).jedan ginekolog mi je rekao da koristim irigator za pranje vagine i da je to najbolji nacin odrzavanja vagine,sta sad


Dnevne navike

Uvek se brishite od spreda ja pozadi-od stidne kosti ka analnom otvoru. Brisanje u suprotnom pravcu moze dovesti bakterije iz analnog otvora u vaginu gde izazivaju infekcije.

Kupujte uvek beo. nenamirisan toaletni papir. Boja i mirisni sastojci mogu biti iritirajuci.

Ne gnjavite se time da kupujete deodorantne tampone i uloshke. Mentrualna krv nema miris, bakterije koje se namnoze daju neprijatan miris. Ako chesto menajte uloshke ili tampone necete imati problema za zadahom.

Izbegavajte zenske higijenske sprejeve jer izazivaju alergijske reakcije, crvenilo koze i ozbiljna zapaljenja stidnice, povecavaju rizik od nastanka vaginalne infekcije. Pored toga, losheg su ukusa i mogu biti smetnja prilikom oralnog seksa, ako ej vash partner alergichan na sprej, vash provod za oto veche je propao.

Pre nego sto reshite da se depilirate bilo kremom ili voskom, nanesite malu kolichinu te supstance na vashe velike usmine da bi testirali da li ste alergichni na to sredstvo. Bez obzira koje sredstvo koristite za depilaciju nikako nemojte da dozvoite da hemikalije tog proizvoda dodju u kontakt sa vashim osetljivim malim usminama.

NE STAVLJAJTE U VASHU VAGINU NISHTA STO NE BISTE STAVILI U USTA! Vagina je jedno od najchistijih mesta na vashem telu. Chistija je od vashih usta, stoga pre nego upotrebite krastavac za samozadovoljavanje prvo ga dobro operite.

Budite sigurni da su ruke koje dodiruju vashi vaginu dobro oprane i dobro podrezanih noktiju. Dugi i iskrzani nokti mogu izazvati ranice unutar vagine.

Nosite samo pamuchni donji vesh. Sintetichke gacice zadrzavaju vlagu i ne dozvoljavaju kozi stidnice da dishe, povecavaju rizik od infekcija.

Nemojte nositi donji vesh u krevetu. Zapravo, skinite ga chim udjete u kucu.

Jedite dobro izbalansiranu hranu. Smanjite unos prostih shecera. Hrana bogata secerima povecava rizik od infekcija.




Seksualne navike

Unutar vashe vagine koristite samo lubrikante na bazi vode. Lubrikant pomaze pri suvoci vagine shtiteci je od povreda i iritacija tokom seksa, ali lubrikanti na bazi ulj mogu oshtetiti kondom od lateksa ili dijafragmu. Ulje moze izazvati i infekciju.

Nikada nemojte dopustiti da penis prst ili bilo shta drugo udje iz rektuma u vashu vaginu pre nego sto bude oprano.

Koristite kondom da biste smanjili rizik od polno prenosivih bolesti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 9:53 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Visnjica je napisao:
Uclanila sam se danas na forum jer imam problem a nadam se da neko od vas moze da mi pomogne. Uzgred, odvojila sam 2 sata i procitala celu temu, ne znam sta je tamaraft po struci ali saznala sam dosta stvari iz tekstova koje je postavljala.

Dakle "...kada ste seksualno uzbudjeni vagina luchi svetao sekret, to je luchenje koje olakshava penetraciju u vaginu tokom snoshaja..." jutros sam sa partnerom imala sexualni odnos, koristeci kondom naravno, oboje smo bili blizu orgazma, medjutim hteli smo da promenimo pozu. Kada sam ustala sa njega na kondomu je bila neka bela tecnost, vrlo slicna spermi. Sada nismo sigurni da li je to taj sekret koji vagina luci ili je to partnerova semena tecnost, ali mi nije jasno kako je ona bila sa spoljne strane kondoma..Inace, ovo nam se nikad ranije nije dogodilo a zajedno smo vec godinu ipo dana. Moze li neko da mi odgovori sto pre? Hvala.




Pozdrav.

To je ipak bilo tvoje a ne njegovo :) tvoje technosti!

Zenska technost je vecinom belichasto providna ali i belichasta, i zaista podseca na predsemenu technost, chak i spermu :)

Ne brini se.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 9:54 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
durlansity je napisao:
Student_oligofrenolog je napisao:
Koleginice, samo sam cekala da ti pukne film :D Svaka cast za temu! :)
divna je tema ja sam novi clan i ovo je prvo sto sam procitala tako da imam samo reci hvala


Odopozdrav sa ove strane... :)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 06, 2009 11:40 am 
Korisnikov avatar OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 05, 2009 10:47 pm
Postovi: 2
Lokacija: Lazarevac
tamaraft je napisao:


Pozdrav.

To je ipak bilo tvoje a ne njegovo :) tvoje technosti!

Zenska technost je vecinom belichasto providna ali i belichasta, i zaista podseca na predsemenu technost, chak i spermu :)

Ne brini se.


Hvala najlepse! :wink:

_________________
JuSt TaKe It EaSy!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
GARDNERELLA VAGINALIS

Gardnerella vaginalis je anaerobna bakterija koja uzrokuje bakterijsku vaginalnu infekciju – vulvovaginitis. Ona se može nalaziti kao sastavni dio normalne vaginalne flore, kod nekih žena i da nikada ne prouzrokuje infekciju.

Da li gardnella vaginalis može izazvati i neke druge infekcije osim vaginalne?

Ona može da prouzrokuje, iako rijetko, infekcije mokraćnog sistema, bartholinitis - upalu Bartholinijevih žlijezda, upalu ždrijela, apsces vagine i jetre, endometritis-upalu sluznice materice.

Da li se ta bakterija može naći i kod muškaraca?

Bakterija se može naći i kod muškarca i kod žena te je moguć uzajamni prijenos tokom polnog odnosa, iako kod muškaraca rijetko izaziva simptome bez obzira što se može naći na penisu i u mokraćnoj cijevi.

Kakve simptome ova bakterija izaziva kod muškaraca?

Vrlo često prolazi asimptomatski, tako da muškarac obično i ne zna da je zaražen a prenosi bakteriju svojoj partnerici. Ukoliko se jave simptomi, onda su to osip, peckanje i svrab penisa.

Kakve simptome ova bakterija izaziva kod žena?

Simptomi se javljaju 5-10 dana nakon infekcije, a najčešći simptomi su pojačan vaginalni sekret uz pojavu peckanja i svraba. Sekret ima neugodan miris -po ribi.

Kako se postavlja dijagnoza?

U toku ginekološkog pregleda uzima se vaginalni bris za mikrobiološki pregled.

Kako se liječi ova infekcija?

Za liječenje se koriste antibiotici. Metronidazol se pokazao vrlo uspješnim u terapiji gardnelle vaginalis. Važno je da se oba partnera liječe istovremeno kako ne bi došlo do ponovne infekcije – ping pong efekta.

Da li prisustvo ove bakterije, ali bez pojave simptoma može uzrokovati komplikacije u trudnoći?

Bakterijske vaginoze su povezane su s brojnim komplikacijama u trudnoći, kao i sa spontanim pobačajima i prijevremenim porođajem, tako da je potrebno liječenje i kada bakterija ne izaziva nikakve simptome.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:29 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sve polno prenosive bolesti (dalje SPB) i urogenitalne infekcije prenose se polnim kontaktom, što nije jedini put zaraze.

Najčešći uzročnici "modernih" polnih bolesti su virusi, najopasnija bakterijska infekcija je klamidija, a "klasične" su u porastu.
Jako česte (u žena i 40 puta češće) su uroinfekcije i bolesti koje nisu isključivo polne - trihomonijaza, genitalna kandidijaza, bakterijske vaginoze i vaginitisi, stidna ušljivost i svrab.

Godišnje se u svetu registruje oko 500 miliona novih slučajeva polnih infekcija. Najvažnije komplikacije su ženska i muška neplodnost, kasni pobačaji i prevremeni porodjaji te prenos na potomstvo.

Prevencija se temelji na edukaciji mladih pre ulaska u polni život, otkrivanju kliconoša, brzoj dijagnostici i učinkovitoj terapiji, pronalaženju i lečenju svih polnih partnera zaražene osobe i preventivnim vakcinisanjem postojećim vakcinama. Lečenje često podrazumeva terapiju za nekoliko osoba, a osobito pažljivo treba lečiti trudnice zbog mogućnosti prenosa na dete.


Najčešće infekcije urogenitalnog sastava u oba pola

bakterijske - infekcije urotrakta (najčešće E. coli),
vaginoze (najčešće Gardnerella vaginalis),
cervicitisi i upale male karlice u žena te balanopostitis, epididimitis i prostatitis u muškaraca (najčešće Chlamydia, Gonorrhea, Syphilis)
virusne - HPV, HSV, HIV
gljivične - kandidijaza
protozoarne - trihomonijaza


Najčešći uzročnici bolesti koje se prenose polnim putem


virusi

* Humani Papilloma virusi
* Hepatitis B i A virusi
* Herpes simplex virusi tip 1 i 2
* Human Immunodeficiency virus

bakterije

* Chlamydia trachomatis
* Ureaplasma urealyticum
* Mycoplasma hominis
* Neisseria gonorrhoeae
* Treponema pallidum
* Haemophilus ducreyi
protozoe
* Trichomonas vaginalis
gljive
* Candida albicans

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
GENITALNI HERPES - potraga za vakcinom pri kraju?

Uzrokuju ga tip 1 (poznat i kao uzročnik groznice nosa i usana) i tip 2 humanog herpes simplex virusa (HSV).
Glavni je uzrok pojave genitalnih ulceracija u mlade polno aktivne populacije i česta koinfekcija u HIV pozitivnih osoba. U rizične skupine spadaju prostitutke (prevalencija 60-90 posto) i homoseksualni muškarci (prevalencija 80-95 posto).
Oko 80 posto inficiranih su kliconoše bez simptoma, u 20 posto inficiranih česti su recidivi, a 60 posto ima blagu, atipičnu bolest.
Stručnjaci procenjuju da je 50 posto ljudi u svetu zaraženo jednim ili oba tipa.

Klinička slika - Nakon infekcije kože i/ili sluznice, virus kroz ranicu ulazi u nervne završetke i putuje do korena kichmene moždine, gdje je doživotno miran ili se povremeno aktivira u stanjima pojačana stresa, fizičkog napora, izlaganja suncu, imunodeficita, postojanja drugih bolesti, neodgovarajuće prehrane.
Kod recidiva virus "putuje" istim putem natrag i izbija u području kožne inervacije istoga ili susednoga nervnog završetka kroz koji je i ušao (dva, šest, pa i deset puta godišnje).

Kod prve infekcije simptomi nastupe za dva do deset dana i traju dva, tri nedelje. Na mestu izbijanja promena koža i sluznica svrbe ili peku, nastanu bolovi u nogama, kichmenoj moždini, stražnjici, regiji spolovila i rektuma te peckanje kod mokrenja.
Kožni mehurići za nekoliko dana pucaju, stvaraju zamućenja i krastice. Mogući su isedak iz vagine, osjećaj pritiska u trbuhu, povišena temperatura te povećanje i bolnost limfnih čvorova u preponama. Ranice zarastu za oko dva nedelje. Simptomi kod recidiva su blaži i kraće traju.
Većina inficiranih nakon primoinfekcije neće više imati simptome, niti posumnjati da su kliconoše, što je razlog za oprez jer su potencijalno zarazni svim budućim partnerima. U zaražene trudnice aktivna infekcija se tokom poroda može preneti na novorođenče, uz rizik od upale pluća, sepse i smrti deteta.

Dijagnostika - Dokaz virusne DNA metodom PCR, dok je provera statusa antitela od sekundarne vrednosti jer ih većina ljudi ima.

Lečenje - Osobe sa simptomima treba lečiti. Lekovima (aciklovir, valaciklovir, famciklovir) se može smanjiti težina i trajanje bolesti te broj recidiva. U osoba koje imaju šest i više recidiva godišnje, supresivna terapija smanjuje rizik od prenosa za 75 posto.
Vakcina kompanije GSK pokazalo je relativno visoku zaštitu od infekcije (74 posto), dobru imunogeničnost i slabu neželjenu reaktivnost kod žena čiji partneri imaju genitalni herpes, ali je potpuno nedelotvorno kod muškaraca.
U međuvremenu, osnovna prevencija ostaje apstinencija tokom klinički aktivne bolesti, pranje ruku i zaštita barijernim sredstvima. Virus ne prolazi kroz latex kondome, ali kondom ne pokriva celo područje genitalnih organa, pa stoga nije potpuno sigurna zaštita.



KLAMIDIJSKA INFEKCIJA - tiha bolest opasnih posledica

Najčešća polna bolest koja uzrokuje 50 posto svih nespecifičnih upala mokraćne cevi i više od 50 posto svih epididimitisa u muškaraca.

Serotipovi L1, 2 i 3 uzrokuju lymphogranuloma venereum, a serotipovi A, B, B1 i C trahom, koji je uz kataraktu i glaukom najčešći uzrok slepoće u svetu.

U svetu se godišnje registruje oko 90 milijuna, a u Europi oko 10 miliona novih slučajeva, od čega 600.000 upala jajovoda, a 120.000 završi sterilitetom.

Zato je Svetska banka proglasila klamidiju ekonomski najvažnijom spolnom bolesti nakon HIV-a.

Infekcija se naziva tihom jer 50 posto muškaraca i 70 posto žena nema simpoma, pa nisu svesni da su izvor zaraze. Klamidija se prenosi svim načinima polnog opshtenja i sa zaražene majke na dete, a i inkubacija je prosečno 7-21 dan.

Simptomi u žena su iscedak, peckanje, slabije krvarenje izvan menstrualnog ciklusa, bol u maloj karlici i kod mokrenja.
U muškaraca se javlja učestalo mokrenje, uz žarenje i pečenje pri mokrenju u mokraćnoj cevi i spolovilu, vodenast, prozirni isedak iz mokraćne cevi te bol u testisima i prostati.

Važno ju je prepoznati i lečiti zbog opasnih posledica: u muškaraca sterilitet i hronični prostatitis, a u žena upala organa male karlice, neplodnost i izvanmaternične trudnoće.

Terapija je antibiotska, ali ne daje uvek dobre rezultate zbog neredovita uzimanja leka, prekidanja terapije, nelečenja svih zaraženih partnera i nepridržavanja uputa o zaštiti i apstinenciji za vreme i nakon lečenja još sedam dana. Vakcina je prvoj fazi kliničkih ispitivanja, a osobito će biti korisno u prevenciji neplodnosti.

Test na klamidiju prema CDC preporukama trebaju napraviti jednom godišnje sve polno aktivne žene mlađe od 25 godina; spolno aktivne žene starije od 25 godina ako imaju novog partnera u poslednja tri meseca ili neredovito koriste kondom; trudnice u prvom trimestru (kod rizičnih trudnoća ponoviti test u trećem trimestru) i pre svake intrauterine manipulacije te ponoviti test tri, četiri meseca nakon lečenja.

Kontrolno testiranje trebaju nakon terapije obaviti oba partnera, muškarci najranije nakon mesec dana, a žene mesec dana nakon prve menstruacije posle terapije.


GONOREJA - polna bolest iz starog zaveta

Gonoreja se može uspešno lečiti, ali je zbog promiskuiteta opstala vekovima. Dok se u svetu godišnje registruje do 300 miliona novih slučajeva, u nas je sve ređa, kao i u većini europskih zemalja.

Muškaraci obolijevaju tri do pet puta više od žena.

Uzročnik se prenosi sekretima, svim vrstama polnih odnosa i sa zaražene majke na dete.

Nakon inkubacije od jednog do 14 dana, u 90 posto zaraženih muškaraca razvije se upala mokraćne cevi, semenika i prostate, uz gnojni iscedak i bol kod mokrenja, odnosno svrbež rektuma, isedak i bol kod defekacije kod analne infekcije.
U žena se javlja uretritis, cervicitis i upala u maloj karlici, uz bol pri mokrenju, žut ili krvav isedak, krvarenje između ciklusa i bol u trbuhu. Visok je i rizik od neplodnosti, ektopičnih trudnoća, Bartholinitisa i apscesa, konjuktivitisa, perihepatitisa i diseminirane infekcije.
Kod zaraze oralne sluznice moguća je grlobolja.
Moguće su i upale oka, ždrela i rektuma.

Dijagnostika - Metoda izbora je PCR dokaz bakterijske DNA iz obriska, a mikroskopski pregled preparata bojenog po Gramu važan je za brzu orijentaciju. Kultura bakterije radi se kao potvrda dijagnoze postavljene mikroskopom.

Terapija je antibiotska. Lečiti se moraju oba partnera, a do izlečenja suzdržavati se od polnih odnosa ili koristiti kondom.


SIFILIS - veliki imitator

Uzročnik sifilisa je bakterija Treponema pallidum, koja izvan ljudskog organizma brzo ugine jer je izuzetno osetljiva.
Otkrićem antibiotika, nakon II. svetskog rata broj slučajeva se smanjuje, pa je u Europi krajem 20. veka gotovo iskorenjen, ali poslednjih godina doživljava "renesansu".

Treponema ulazi kroz oštećenu kožu i sluznice tokom polnog kontakta. Dovoljan je već poljubac.

Nakon inkubacije od tri nedelje, na mestu infekcije nastaje primarna lezija - papula čije se dno raspada i nastaje bezbolna ranica (ulcus durum), koja spontano nestane za mesec dana.

Sekundarni sifilis nastaje nakon rasapa bakterije krvlju i limfom u tkiva i organe. Nastaje osip na koži i sluznici usne šupljine, a makule su jako zarazne i pune bakterija.
Povećane su i tonzile.

Od opshtih simptoma javlja se povišena temperatura, umor, glavobolja, bolovi u kostima, mišićima i zglobovima. Tercijarni sifilis nastaje nakon tri do pet godina kod nelečene infekcije.
Javljaju se promene na koži (čvorovi i veće, dublje tvorbe), promene na krvnim žilama, srcu, kostima i nervnom sastavu.
Prenosom s majke na dete moguć je sifilis konatalis.

Dijagnoza se postavlja pretragama krvi i likvora i mikroskopiranjem u tamnom polju te direktnim dokazom uzročnika PCR metodom. Lek izbora je penicilin. Lečenog bolesnika treba još neko vreme laboratorijski pratiti zbog moguće reaktivacije bolesti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Apr 13, 2009 11:32 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
U Srbiji ne postoje zvanične statistike o broju stanovnika zaraženih polnim bolestima, dok je npr. u Americi procenjeno da 65 miliona ljudi boluje od polno prenosivih bolesti. Ako napravimo uslovnu, proporcionalnu analogiju sa SAD, možemo dobiti delimičan uvid koliko su polne bolesti rasprostranjene u Srbiji. Naime, s obzirom da u Americi živi oko 305 miliona ljudi u ovom trenutku, lako zaključujemo da je procentualno 21.3% Amerikanaca (ali mnogo veći procenat seksualno aktivne populacije!) oboleo od neke polno prenosive bolesti. S obzirom da popis stanovništva iz 2002. godine pokazuje da Srbija broji oko 7.5 miliona stanovnika, onda ako pretpostavimo da je u Srbiji zaražen isti procenat stanovništva, dakle 21.3% (što naravno ne mora da bude istina) dolazimo do moguće brojke od oko 1.6 miliona zaraženih polnim bolestima u Srbiji.

Kada uzmemo u obzir navode domaćih stručnjaka, koji prijavljuju naglu ekspanziju “modernih” polnih bolesti u Srbiji poslednjih godina, pri čemu prvo mesto zauzimaju kondilomi (genitalne bradavice), a zatim hlamidija, nije teško poverovati da kada su polno prenosive bolesti u pitanju, procentualno verovatno ne zaostajemo previše za vodećom svetskom silom. Najvećem riziku su izloženi mladi između 16 i 26 godina, pre svega zbog češćeg menjanja seksualnog partnera, ali i zbog češće upotrebe droge i alkohola, koji utiču i na smanjenje opreznosti pred seksualni odnos.

Postoji mnogo tipova seksualno prenosivih bolesti i virusa.

Hlamidija, Kondilomi (Polne Bradavice, Genitalne Bradavice), Genitalni Herpes, Urinarna Infekcija (Infekcija Urinarnog Trakta, Infekcija Mokraćnih Kanala), Šuga (Sarcoptes Scabies), Stidne Vaši (Pediculosis Pubis, Picajzle), Gonoreja (Triper), Sifilis, Sida (Aids) i Hepatitis A, B, C.

Ako želite da znate koji simptomi su pokazatelj polne bolesti ili polne infekcije, napravili smo kratku ali prilično efikasnu Listu koju možete proveriti, pre nego što posetite vašeg doktora ili kliniku. Dakle, evo liste na kojoj se nalazi spisak najčešćih simptoma polnih bolesti:

* • Imate li pojačanu sekreciju neprijatnog mirisa iz vaših genitalija?
* • Imate li osip ili svrab u genitalnom predelu?
* • Da li imate bilo kakve otoke, bradavice ili plikove u pubičnom regionu ili u blizini analnog otvora?
* • Da li ste primetili neuobičajen-neprijatan miris u predelu genitalija?
* • Da li ste primetili čudan plik ili otvorenu ranu u blizini genitalija?
* • Imate li bol tokom seksualnog odnosa?
* • Imate li krvarenje prilikom seksualnog odnosa?
* • Da li imate bol u stomaku?
* • Da li ste primetili ikakvu neuobičajenu ili neobjašnjivu natečenost?
* • Da li je vaša mokraća tamna ili ima neprijatan, čudan miris?
* • Da li imate osećaj pečenja prilikom mokrenja?

Ako imate bilo koji od navedenih simptoma, odmah se obratite vašem doktoru. Većina polnih bolesti je izlečiva, i to jako brzo ako se sa lečenjem počne blagovremeno. Dakle vreme je bitan faktor, ne čekajte ni sekunda. Čak i najopasnije bolesti mogu se uspešno lečiti ako se sa lečenjem počne na vreme, kako se stanje ne bi pogoršalo.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 300 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 8, 9, 10, 11, 12, 13, 14 ... 20  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 75 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: