Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: cena CT skeniranja srca u Srbiji
PostPoslato: Sre Mar 11, 2009 9:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
Kolika je cena usluge slicne ovoj (da se dobije kalcijum skor):

http://www.medisys.ca/medical-imaging/heart-scan.htm


Kolika je cena u Beogradu? Da li ima takav servis i u unutrasnjosti Srbije?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 11, 2009 9:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
Takodje, da li se radi virtuelna kolonoskopija u Beogradu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 12, 2009 11:00 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
CT-koronarografija zraci kao 2500 klasicnih snimaka pluca!!!!
pregled kolona slicno tome, povrh svega rezultati nisu 100% pouzdani i ako bude nesto "sumnjivo" NIKO vas nece operisati bez klasicne koronarografije, i klasicne kolonoskopije. koronarografija takodje zraci.
savet bi bio da ne podlezete reklamama privatnih ordinacija koje mame pacijente na ove skupe procedure...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 1:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
drbgd je napisao:
CT-koronarografija zraci kao 2500 klasicnih snimaka pluca!!!!
pregled kolona slicno tome, povrh svega rezultati nisu 100% pouzdani i ako bude nesto "sumnjivo" NIKO vas nece operisati bez klasicne koronarografije, i klasicne kolonoskopije. koronarografija takodje zraci.
savet bi bio da ne podlezete reklamama privatnih ordinacija koje mame pacijente na ove skupe procedure...


Ali nazalost, kalcijum skor se ne moze drugacije dobiti? Kalcijum skor je jedini nacin da se vidi da li coveku neposredno preti smrt od srca. Studije su pokazale da je krvni pritisak samo 50% uzrocnikom iznenadne smrti od srca, isto kao i holesterol pokazatelji (a sad prevenivna kardiologija koriguje dosadasnja saznanja, pa je sada normalan holesterol manji od 4,2, a dobri holesterol mora biti veci od 100mg a do sada je bio 50mg, itd, sto znaci da ubuduce moze biti jos korekcija).
Mada covek snizenjem pritiska do 115/75 smanjuje rizik od raznih srcanih oboljenja, to mu ne garantuje da nece iznenadno umreti od srca. po literaturi samo kalcijum skor mu moze pomoci da sazna o neposrednom stanju i opanosti od infarkta. Poznato je da i kardiolozi iznenadno umiru od srca, a nekmoli obican covek. Znaci po ovome bi covek vise dobio nego izgubio sa ovim testom, ili? Mada 2500 zvuci stravicno, zar je zaista toliko?

Jos ako covek ima visok krvni pritisak (esencijalni) onda bi logicno bilo da pretpostavi da to esencijalni proistice od naslaga kalcijuma u srcanim krvnim sudovima. Da li postoji jos neki test sa istom vrednoscu kao CT skan a da nije tako opasan?
U biti vrlo malo se zna o srcu, mislim zna se ali mnogo toga je jos uvek nepoznato, npr ti parametri, doktor pogleda 6 holesterol ni ne kaze pacijentu a pacijent je najverovatnije u ogromnoj opasnosti jer 4,2 je granica a ne 5,2.

Zar CT nije slican digitalnoj radiografiji u stomatologiji? Digitalna radiografija je izmisljena zbog smanjenja zracenja prilikom slikanja zuba. Koliko ja shvatam CT to je isto sto i dig. radiografija ali se vise reznjeva i slojeva slika ali ukupno zracenje je unutar prihvatljivog?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 13, 2009 3:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
vi ste upali u masineriju za uzimanje para, koja (zlo)upotrebljava vasu brigu za zdravlje!!! vi ne navodite ni jednu jedinu svoju tegobu!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 9:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
drbgd je napisao:
vi ste upali u masineriju za uzimanje para, koja (zlo)upotrebljava vasu brigu za zdravlje!!! vi ne navodite ni jednu jedinu svoju tegobu!


ali nema tegobe kod iznenadnog umiranja od srca, ili desi se tegoba ali istog momenta umres i nikome ne stignes da opises tegobu (epitel se osteti, holesterol krpi ostecenja, dolazi do kalcifikacije, do naglog zakrcenja suda jer stvori se tromb; holesterol sve normalno, krvni pritisak gornji normalan 137/84, jasno da nije normalno, normalno je ono sto je pokazala cuvena australijska studija ali tek nedavno 115/75 to je normalno, svako odstupanje od tog normalnog je rizik, a kalcijum skor nam kaze jedini koliko smo blizu infarktu)? zato i jeste taj skor vazan (otuda i ime PREVENTIVNA KARDIOLOGIJA), bar prema kardiologu koji je objavio knjigu o tome na amazonu.
Zracenje je opasno i hvala na informaciji. A opasno je i iznenada umreti od srca. CT sken daje definitivni odgovor o stanju srca, ali da bi dobio taj odgovor moras da budes ekstremno ozracen (ima li neki link?). 2500 puta vise nego regularno zracenje to je ogromno, to je rizik, dobro treba promisliti da li ici na taj rizik. Svaki covek mora dobro da odredi koji mu se rizik vise isplati.
Ali bez obzira na to, sve podatke sa svih izvora na sto a svacija odluka ce onda da bude najbolja za njega samoga. Vazno je da svaki covek ima sve moguce informacije za samoga sebe, i da sam interpretira i LDL i HDL i total i odnos, i homocistein i C-reaktiv protein i kalcijum skor i genetska slika, itd. Ipak, radi se o zivotu i smrti, vrag je odneo salu. Sve se vise saznaje o tajnama srca. Najnovije je da je srce takodje i mozak, ima slicnu funkciju kao i mozak (neurokardiologija). Ta dva mozga, srce i mozak, komuniciraju medjusobno u realnom vremenu.
Trans-masnoce, pa to se donedavno nije ni spominjalo. Doktori govorili rostilj zdrav, posno meso na rostilju, a ispostavilo se da je to opasan izvor trans-masnoca, uzasno opasan. Ispostavlja se da je tacno samo ono sto su nasi stari govorili: samo kuvano, samo kasikom. Lonac kljucale vode i unutra stavi parce ribe, parce mesa. To jedi sa salatom, dosta povrca i voca (voce umereno). Nikad nista osim kuvanog i barenog.

CT SKAN je skup, cim nisu objavili cenu. Ali koliko skup? 500eur? 1000eur? vise od 1000eur?
Znam da ljudi idu na Tajland turisticki pri cemu je ukljucen CT skan jer tamo je mnogo jeftinije. Ali koliko je to, to me zivo zanima? i ima li u Beogradu? Budimpesta? Bec? Ljubljana?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 9:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
prema preporukama evropskog udruzenja kardiologa, za vas kao nekoga ko nema tegobe preventiva je EKG-snimak, laboratorija (secer, holesterol /ukupni, HDL, LDL/, CRP, trigliceridi).
CT-srca spada u TERCIJARNU uslugu! i NIGDE u svetu se ne radi u sklopu primarne jer to nije! iduci vasom logikom, svi mi koji smo zavrsili medicinu, trebalo bi da spavamo u laboratorijama i raznim dijagnostickim kabinetima, jer u svakom trenutku svoga zivota pripadamo nekoj statistici (koja je nama najbolje poznata)!

razmislite zasto se kod vas javio strah od smrti?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 9:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
drbgd je napisao:
prema preporukama evropskog udruzenja kardiologa, za vas kao nekoga ko nema tegobe preventiva je EKG-snimak, laboratorija (secer, holesterol /ukupni, HDL, LDL/, CRP, trigliceridi).
CT-srca spada u TERCIJARNU uslugu! i NIGDE u svetu se ne radi u sklopu primarne jer to nije! iduci vasom logikom, svi mi koji smo zavrsili medicinu, trebalo bi da spavamo u laboratorijama i raznim dijagnostickim kabinetima, jer u svakom trenutku svoga zivota pripadamo nekoj statistici (koja je nama najbolje poznata)!

razmislite zasto se kod vas javio strah od smrti?


pa nije se javio, nego sam samo zeleo da saznam cenu kao sto znam cenu televizora a to ne znaci da cu da ga kupim (a da li bih otisao na CT ne znam, o tome bih razmisljao posle i to veoma dugo. Postoje za i protiv. Za: imam krvni pritisak 140/90, sigurno i vise, prestao sam u zadnje vreme da merim, i to uz Diovan 160mg. Znaci moram da dodajem druge lekove a to nikako mi se ne dopada, zbog sporednih efekata (kao sto rece mi moj doktor svi oni imaju sporedne efekte). Ideja je sledeca: Ako CT pokaze opasnost onda cu da uzmem najbolje koktele lekova za pritisak, da smanjim pritisak na 120/80, pa operacija, stent itd. A ako ne pokaze opasnost onda cu da ostanem na Diovanu 160mg pa makar isao pritisak na 150.)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 14, 2009 11:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ideja vam nema nikakve veze sa preporukama niti praksom...
ako vam je pritisak visok vama onda preti pre svega slog, zatim otkazivanje bubrega, itd... a nista od toga se ne vidi na CT-u srca!
ako nemate bolove u grudima, onda nije opravdana dijagnostika koronarne bolesti!
u celoj vasoj situaciji najmanje je rizicno da pijete 2 leka za pritisak!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 1:12 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Doktore pozdrav,moj je holesterol 7,3........a trigleceridi 4,9 znaci li to da sam u opasnosti? :o :o :o
Nisam na tabletama,mada bih iz rado uzela ako mi ih daju.
Ovde se dosta prepisuje Crestor(muz ga pije)ali meni moj doktor nije dao.
Mozda ceka da me nesto opali pa ce onda
:cry: :cry: :cry: :cry:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 11:59 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
ontario,
po ovim vrednostima treba da vam se urade enzimi jetre AST i ALT, i ako su rezultati u granicama normale (a verovatno jesu) treba da vam se propise kombinacija fenofibrat + atorvastatin


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 4:08 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Postovani doktore enzimi u jetri su mi dobri.
I ja sam ocekivala lekove da ce mi moj doktor dati ali nije.Ja idem kod njega u sredu pa cu ga pitati.Secer mi je isto visok(on kaze)da su nalazi 5,9 i da sam na samoj granici.Evo vec drugu nedelju pazim sta jedem jer mi je rekao da obavezno moram skunuti kile u roku 3-6 meseci.
Da li mislite da ce mi gubitak kila pomoci da imam manji holesterol?
S obzirom da je mama imala dva mozdana,tata umro od 3 infarkta i svi sa njihove strane umrli od srca ja sam verovatno u riziku ako ako hitno ne preduzmem nesto.Veliki pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 4:44 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
za holesterol iznad 7, i trigliceride oko 3.5x vise od normalnih treba da se uvedu lekovi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 5:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Hvala Vam doktore na savetu.Trazicu lekove!
Kazite mi molim Vas jos nesto,znam da nije ovo pitanje da postavim pod ovom temom ali me zanima sta mi mozete reci o lymph node na vratu,blizu vilice.Raden mi je ultrazvuk i receno mi je da je dobro jer je "prosarano"sa belim na ekranu ,a nije dobro kada je cve crno.Nalazi se iza parotid gland.
Ne znam velicinu ali me vec dugo vremena boli vilica sa te strane i malo mi je oteceno.Nije duguljasto na ekranu nego okruglo.Kao se na nasem kaze parotid gland?Ne mogu da nista pronadem na nasem jeziku,na kompjuteru.
Moze li to biti od zuba?Dobicu nalaze u sredu.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 15, 2009 8:23 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
moze, i najverovatnije je od zuba.
parotidna je jedna od pljuvacnih zlezdi.
ne bi bilo lose da uradite digitalizovani ortopan pregled (isto se kaze na engleskom) da se vidi da li postoji neki proces na korenu zuba


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: