Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Krvni pritisak
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 1:39 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 28, 2008 9:15 am
Postovi: 38
Poštovani DRBGD

Imam 34 godine a u 20 sam godini otkrio da mi je krvni pritisak
120/150 sa 80/95. Obracao sam se doktorima i do danas ne pijem nikakve lijekove..
Po prirodi sam temperamentan i imam zivotne probleme kao i svi..
Zadnjih godinu dana moj pritisak mjeren ujutro oko 120/80 ,
Stres i svakodnevnica(posao) cine da mi pritisak tokom dana i popodneva a i veceri bude uvijek 135/140 sa 85/90.
Vikendom i tokom rasterecenosti pritisam je nizi ..
Bavim se rekreativno trčanjem (svaki drugi-treci dan po 60min, sa pulsom do 150 o/s),
Nakon trčanja pritisak je 120/80 (najčešće)
Pazim na ishranu i ne koristim sol.
Krvna slika , lipidni status, secer su ok.. Nemam problema sa bubrezima !
Ono sto me zabrinjava je ovaj pritisak 140/90 kojeg cesto izmjerim..
Da se mjenjam , da budem manje temperamentan i da se ne sekiram, mislim da nije rijesenje. (Mnogo sam radio na tome)
Bio bi sretan kada bi tokom dana imao manji pritisak.
Sta mi vi mozete preporuciti..

p.s Majka (59) i Otac (65) su mi srcani bolesnici a nikad nisu imali pretjerano visok pritisak..

Hvala Vam mnogo na razumjevanju ...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 4:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Uraditi EKG, UZ bubrega.

Kontrolirati ureu,kreatinin.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 20, 2009 5:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
uradite Doppler renalnih arterija, iz lab. analiza je jasno da nema potrebe za ultrazvucnim pregledom bubrega.
ako je nalaz ovog pregleda u redu, uz normalnu telesnu masu, adekvatnu ishranu - nema razloga za paniku. kada merite pritisak uradite 2 merenja sa pauzom od 30 minuta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 21, 2009 12:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Feb 21, 2009 12:24 pm
Postovi: 1
U ponedeljak sam se na samo jedan minut osecao veoma fizicki slab. Pre i nakon toga, sve je delovalo sasvim normalno. Ponovilo se svaki dan samo po jednom. U petak sam otisao lekaru i dobio uputu za nalaze, ali mogu da ih izvadim tek u ponedeljak. Nikada nisam imao problema sa pritiskom i generalno sam dosta zdrav. Nisam debeo, imam 50 godina i u solidnoj sam kondiciji. Sinoc kada sam legao da spavam, stvar se ponovila. Supruga je uspela da mi izmeri pritisak koji je bio 150/125. Dva minuta kasnije sve je bilo normalno. Ono sto me brine je donji pritisak. Sta ga moze uzrokovati? Hvala!

_________________
Mozak glavu cuva!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 01, 2009 12:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Mar 01, 2009 12:46 pm
Postovi: 1
Lokacija: macedonija
:oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 04, 2009 3:48 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 04, 2009 3:03 pm
Postovi: 5
Koliki je normalan krvni pritisak za osobu od 26 godina tešku 47kg?

_________________
Radost je umijeće koje se moze naučiti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 04, 2009 5:46 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
za SVE odrasle osobe do 135/85


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: krvni pritisak
PostPoslato: Čet Mar 05, 2009 8:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 28, 2008 9:15 am
Postovi: 38
DRBGD

Kad se kaze 135/85 to se odnosi na mjerenje u mirnom (pripremljenom) stanju.. Kakva su iskustva sa pritiskom tokom kretanja, stajanja, blagog napora, emocionalnog stanja itd .. O tim stvarima se daje veoma malo ili nimalo informacija .
Molim Vas pri ergometriji koliko se povecanje pritiska smatra hipertenzijom ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 07, 2009 4:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Sep 27, 2008 3:38 pm
Postovi: 169
otprilike me isto zanima...

uglavnom mi se prilikom samokontroli krece od 120-135/75-90...

da li se povremeni skokovi pritiska kao sto sam imao a pri tom bez tezih fizickih zamaranja, mogu smatrati nekim zacetkom hipertenzije kao bolesti ili je normalno da povremeno coveku skoci pritisak......

(opet ja, znam, ali moram da pitam kad je vec tema tu... :) )


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 17, 2009 11:44 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
Neshar je napisao:
otprilike me isto zanima...

uglavnom mi se prilikom samokontroli krece od 120-135/75-90...

da li se povremeni skokovi pritiska kao sto sam imao a pri tom bez tezih fizickih zamaranja, mogu smatrati nekim zacetkom hipertenzije kao bolesti ili je normalno da povremeno coveku skoci pritisak......

(opet ja, znam, ali moram da pitam kad je vec tema tu... :) )



Nije normalno da u stanju mirovanja (npr. posle 5 minuta relaksacije), u 3 razlicita termina ili vizite doktoru bude izmeren pritisak sistolni veci od 135 ili dijastolni veci od 85 (od 130-135 do 80-85 je visoki normalni koji ce najverovatnije za koju godinu da se pretvori u Stadijum I pritisak) ili i sistolni veci od 135 i dijastlni veci od 85 istovremeno.

Ako se tako nesto izmeri onda najpre treba pokusati sa:

- promenom dijete (preci na DASH dijetu)
- svakodnevni brzi hod od 40 min, 3 puta sedmicno plivanje ili lagano dizanje tegova
- akupunktura kod certifikovang akupunkturologa
- Qi-Gong vezbe

Ako se posle 5-6 meseci takvog rezima ponovi tri puta merenje i ponovo neki od parametara na jednom od merenja bude visi od propisanog, tada mora da se predje na lek za pritisak (uz nastavak gornjeg rezima, da bi doza bila minimalna).
Ako nema nekog obolenja nego je samo u pitaju taj pritisak koji je iznad prpisane granice, tada treba poceti uzimati odmah Diovan 80mg ili 160mg, zavisno koliko je iznad normale izmereno.
Postoje i drugi lekovi iz te grupe ARB blokeri kao Cozaar koji rade na slicnom principu, ali se najbolje pokazao Diovan jer najravnomernije i najstabilnije skida (u proseku i drugi skidaju isto ali su vece varijacije). U odnosu na ACE inhibitore koji su takodje odlicni za skidanje pritiska npr Ramipril, Diovan je selektivniji u skidanju, to jest ima manje sporednih efekata, mada ih ima. Diovan takodje, uzgred, stiti i bubrege kao i ACE inhibitori. Diovan treba uzimati navece jer je tada najefikasniji, a poznato je da se najveci broj infarkta desava ujutro pa je to jos jedan razlog.
Beta-blokeri su takodje efikasni ali imaju uzasne sporedne efekte tako da bih ih ja preskocio u toj situaciji (ukoliko se samo bira jedan lek za pritisak. Ukoliko se uzimaju dva onda uzeti Diovan plus neki diuretik).

Svakih 20mm viseg pritiska nosi sa sobom povecanje rizika od smrti dva do cetiri puta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 17, 2009 6:12 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
Kakva su iskustva sa pritiskom tokom kretanja

a na koji nacin mislite da izmerite pritisak tokom kretanja? i da li smatrate da je normalno da se okupirate merenjem pritiska na taj nacin da cete prvo npr. trcati, potom stopovati 5 min pa meriti pritisak!?
dakle pritisak se meri 2x dnevno i vrednosti koje sam vam dao su okvir.
teoretski, to sto me pitate, pritisak skoci u datim situacijama, ali ga regulacioni mehanizmi vracaju na normalu za nekoliko minuta!

@nedkit,
molim vas
NEMOJTE PISATI O STVARIMA O KOJIMA NISTE KVALIFIKOVANI jer su one nekada mnogo komplikovanije nego sto izgledaju!
npr.
Citiraj:
Beta-blokeri su takodje efikasni ali imaju uzasne sporedne efekte tako da bih ih ja preskocio u toj situaciji

beta blokatori su u upotrebi vec vise decenija i ako se pravilno izabere preparat i adekvatno dozira - to je najsigurnija grupa lekova za koju je dokazano da je srcanim bolesnicima produzila zivot za oko 10 godina!!!!!!!!

Citiraj:
- akupunktura kod certifikovang akupunkturologa

NIKO u ovoj drzavi nije kvalifikovan da sertifikuje akupunkturologe, i ne postoji nikakva medjunarodna standardizacija njihovih kurseva za edukaciju

Citiraj:
Qi-Gong

:D :D :D gde ste ovo iskopali?
salu na stranu - fizicku aktivnost bi mogle da predstavljaju recimo Reganove vezbe za kicmu, jer vecina populacije ima nepravilno drzanje

sartani (losartan, itd...) se medju sobom prema efektu ne razlikuju statisticki znacajno ni prema jednoj studiji koja je radjena nezavisno od farmaceutskih kompanija. jedina prava razlika izmedju ACE-inhibitora je u ceni, sartani su mnogo skuplji a ucinak je zapravo isti kao i kod ACE-inh. tako da je jedino opravdanje za propisivanje sartana kasljanje na ACE-inhibitore.

Citiraj:
Diovan treba uzimati navece jer je tada najefikasniji, a poznato je da se najveci broj infarkta desava ujutro pa je to jos jedan razlog.


infarkti se dogadjaju ujutru zbog cirkadijalnog lucenja hormona - tada je prirodno da se pojacano luce kateholamini, i od infarkta stite beta-blokatori koji se uvek daju u jutarnjoj dozi, i koji potiru dejstvo kateholamina. sartani nemaju veze sa zastitom srca od infarkta! oni stite od hipertenzije i fibroze srcanog misica.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 18, 2009 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
drbgd je napisao:
Citiraj:
Kakva su iskustva sa pritiskom tokom kretanja

a na koji nacin mislite da izmerite pritisak tokom kretanja? i da li smatrate da je normalno da se okupirate merenjem pritiska na taj nacin da cete prvo npr. trcati, potom stopovati 5 min pa meriti pritisak!?
dakle pritisak se meri 2x dnevno i vrednosti koje sam vam dao su okvir.
teoretski, to sto me pitate, pritisak skoci u datim situacijama, ali ga regulacioni mehanizmi vracaju na normalu za nekoliko minuta!

@nedkit,
molim vas
NEMOJTE PISATI O STVARIMA O KOJIMA NISTE KVALIFIKOVANI jer su one nekada mnogo komplikovanije nego sto izgledaju!
npr.
Citiraj:
Beta-blokeri su takodje efikasni ali imaju uzasne sporedne efekte tako da bih ih ja preskocio u toj situaciji

beta blokatori su u upotrebi vec vise decenija i ako se pravilno izabere preparat i adekvatno dozira - to je najsigurnija grupa lekova za koju je dokazano da je srcanim bolesnicima produzila zivot za oko 10 godina!!!!!!!!

Citiraj:
- akupunktura kod certifikovang akupunkturologa

NIKO u ovoj drzavi nije kvalifikovan da sertifikuje akupunkturologe, i ne postoji nikakva medjunarodna standardizacija njihovih kurseva za edukaciju

Citiraj:
Qi-Gong

:D :D :D gde ste ovo iskopali?
salu na stranu - fizicku aktivnost bi mogle da predstavljaju recimo Reganove vezbe za kicmu, jer vecina populacije ima nepravilno drzanje

sartani (losartan, itd...) se medju sobom prema efektu ne razlikuju statisticki znacajno ni prema jednoj studiji koja je radjena nezavisno od farmaceutskih kompanija. jedina prava razlika izmedju ACE-inhibitora je u ceni, sartani su mnogo skuplji a ucinak je zapravo isti kao i kod ACE-inh. tako da je jedino opravdanje za propisivanje sartana kasljanje na ACE-inhibitore.

Citiraj:
Diovan treba uzimati navece jer je tada najefikasniji, a poznato je da se najveci broj infarkta desava ujutro pa je to jos jedan razlog.


infarkti se dogadjaju ujutru zbog cirkadijalnog lucenja hormona - tada je prirodno da se pojacano luce kateholamini, i od infarkta stite beta-blokatori koji se uvek daju u jutarnjoj dozi, i koji potiru dejstvo kateholamina. sartani nemaju veze sa zastitom srca od infarkta! oni stite od hipertenzije i fibroze srcanog misica.



Ima jedna cuvena studija, mislim da je u pitanju ACE Rimipril. Ta studija je dokazala izuzetan znacaj Rimpiprila u zastiti od infarkta. A kao sto spomenuste ACE je slican ARB-u. Mada nema dovoljno studija za ARB kao za ACE, pojavile su se ipak neke studije, da ARB stiti i srce i bubrege a da pomaze i kod dijabetesa. Beta blokeri su najduze u upotrebi i postoje mnoge studije. Ali ako posteno pogledamo ima mali milion raznih beta i alfa i kombinovanih blokera, vise nego u bilo kojoj drugoj klasi lekova. Da su oni toliko savrseni ne bi naucnici stalno tragali za novim beta blokerima (i dan danas jedan beta bloker pronadjen 60-ih godina proslog veka, zaboravio sam mu ime, pokazao se kao najmanje stetan po pitanju sporednih efekata. On verovatno ima druge mane koje nemaju veze sa sporednim efektima, ali je cinjenica da su beta-blokeri sampioni sto se tice sporednih efekata, cak kad je u pitanju i najmanja doza.)

A sto se tice Qi-Gonga, Bela Kuca je uvela Qi-Gong vezbe u americki zdravstveni sistem, pretpostavljam da su konsultovali medicinsku zajednicu jer to im je uobicajena procedura kad donose odluke na nivou zemlje. A Diovan je najprepisivaniji lek u Americi za pritisak danas, zvanicni podatak.
Ja licno bih voleo da sam imao sva ta saznanja ne samo kada sam pocinjao terapiju protiv pritiska, nego jos mnogo ranije, jos u srednjoj skoli. Voleo bih da sam znao sve sto danas znam jer sigurno bih uspeo da svojevremeno spasim oca da ne umre od infarkta, bez obzira sto nisam doktor. Moje je licno misljenje da danas u svetu samo ljudi iz elite, iz samoga vrha, mogu da ocekuju vrhunsku kardiolosku zastitu. Jasno je kao dan da ne moze svako doci do vrhunskih dijagnostickih metoda, do stalnoga vrhunskog pracenja zdravstvenog stanja, pracenja dijete, navika, korigovanje itd. ne moze svako imati konzilijum lekara uz sebe kao da je neki predsednik drzave. Milijarde i milijarde ljudi a samo sacica kardiologa u svetu, a i pitanje je koliko oni vremena mogu da posvete svakom individualnom bolesniku! Zato svi mi moramo da budemo pomalo doktori da bismo spasili sebe i familiju. Svako ko sad ovo cita imao je u familiji tragicni slucaj u vezi srca. I u 99% slucajeva taj koji je tragicno zavrsio bio je pod zvanicnom zdravstvenom zastitom zemlje u kojoj se nalazio. Zdravstvena zastita nije medjutim mogla da mu pomogne ali on to nije znao niti je mogao da zna (i zato je umro).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: krvni pritisak
PostPoslato: Čet Mar 19, 2009 4:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 28, 2008 9:15 am
Postovi: 38
Postovani Drbgd

Hvala na odgovorima ..
Mislio sam na holter pritiska jer se ljudi iznenade kada vide da pritisak tokom kretanja ili nekih drugih situacija nije onakav kakav je u mirovanju..
Dali se hipertenzija otkriva samo mjerenjem u mirnom stanju ?
Koje se vrijednosti smatajau hipertenzijom tokom ergometrije ?

Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Mar 19, 2009 11:37 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
nedkit,
u dalju diskusiju se necu upustati - samo cu da vas posavetujem da ste na potpuno pogresnom putu! briga za zdravlje ne znaci citanje strucne literature - doktori se skoluju oko 10-tak i vise godina da bi dosli do stadijuma da se usavrsavaju citajuci rezultate studija! izmedju ostalog moram napomenuti da se ja, kao i citava srpska skola kardiologije drzim(o) evropskih preporuka koje su razlicite od prekookeanskih.
s obzirom da ste napisali da zivite u kanadi, jasno mi je poreklo vaseg problema - kanada je jedna od zemalja u kojoj je najteze doci do specijaliste. iskoristie priliku, sigurno povremeno dolazite "ovde" - za 200 evra mozete se pregledati kod prof. univerziteta

ele,
pritisak se meri u kuci, tokom mirovanja. holter registruje normalnu pojavu skoka vrednosti tenzije, koja se adekvatno tumaci jer pacijent vodi dnevnik.
ergometrija je stanje u kojoj se covek izlaze fizickom naporu, i ta vrednost pritiska ne figurise u dijagnostici hipertenzije! test opterecenja sluzi da se dijagnostikuje angina pectoris.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 24, 2009 12:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 11, 2009 9:20 pm
Postovi: 15
drbgd je napisao:
nedkit,
u dalju diskusiju se necu upustati - samo cu da vas posavetujem da ste na potpuno pogresnom putu! briga za zdravlje ne znaci citanje strucne literature - doktori se skoluju oko 10-tak i vise godina da bi dosli do stadijuma da se usavrsavaju citajuci rezultate studija! izmedju ostalog moram napomenuti da se ja, kao i citava srpska skola kardiologije drzim(o) evropskih preporuka koje su razlicite od prekookeanskih.
s obzirom da ste napisali da zivite u kanadi, jasno mi je poreklo vaseg problema - kanada je jedna od zemalja u kojoj je najteze doci do specijaliste. iskoristie priliku, sigurno povremeno dolazite "ovde" - za 200 evra mozete se pregledati kod prof. univerziteta


Stvari se menjaju brzo! Prekjuce je objavljeno da je uzrok Iznenadne srcane smrti genetske prirode (10 gena je u pitanju, mutacija). Do sada se smatralo da je glavni uzrok koronarna arterijska bolest! 2008 i 2009. su godine velikih otkrica u oblasti srcnih obolenja. Mnoge nove studije su se pojavile. Ko to ne prati glava mu je "u torbi".
Ja mogu dobiti sta hocu u Kanadi jer se drzim jednog doktora vec 15 godina dok drugi menjaju doktore. To je jedan stari i iskusni doktor, ali ja nemam vremena da posecujem puno doktora jer se ovde radi celi dan a dokori zavrsavaju obicno oko 2 popodne, jedan dan u nedelji do 4 po podne. Imao sam kolonoskopiju ovde na insistiranje doktora, izbegavao sam koliko sam mogao ali doktor je bio uporan. Operaciju je radio gastroent. hirurg. Nije bilo polipa a da ih je bilo ovaj hirurg bi ih skinuo skalpelom u toku samog pregleda (pacijentu pre mene je uklonio 13 polipa). Ta operacija kostala me 0 (nula), znaci nista. Kaze hirurg Vidimo se za 10god. a moj doktor kaze za pet (proverim kasnije i stvarno moj doktor je u pravu, znaci jedna sinhronizacija izmedju family doktora i specijaliste koji se dopunjuju).
E ali doktor moje zene je poseban doktor, ona ne moze preko njega jer ne zna na pravi nacin da prezentuje svoj slucaj. Otuda moje pitanje o CT-u. Da i zenu i sebe posaljem na CT pa da vidimo stanje.
Mene je iskljucivo interesovao CT skan. CT skan nije u sklopu zdravstvene zastite. Dobio bih ja od doktora uputnicu za kardiologa da hocu, ali necu jer ne mislim da bih dobio CT skan, a samo CT skan moze da odredi opasnost od Iznenadne srcane smrti (a bio sam pre nekoliko godina i kod kardiologa u Beogradu, prepisao je odmah ARB, znaci nije isao na ACE, mozda zato sto sam ja bio na Altace ACE-u tada. Vidio je neku malo povecanu aktivnost, neko malo uvecanje, pa je prepisao carvedilol 6mg ujutro i candesartan 8mg popodne. Nista zabrinjavajuce stekao sam utisak. Nisam nikad uzeo tu verujem odlicnu terapiju jer beta blokeri imaju sporedne efekte snazne (lose iskustvo sa metaprololom). Pojacao sam Altace dozu na 10mg, posle toga presao na modernije Cozaar i sada Diovan 160mg. Nevolja je sto sa uduplavanjem doze pritisak se samo dodatno snizi 7% a sporedni efekti se multipliciraju!)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: