Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 60 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Abortus
PostPoslato: Pon Okt 25, 2004 10:50 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 10, 2004 1:15 pm
Postovi: 9
Na koje sve nacine se danas vrsi abortus? Kakva je zakonska regulativa povodom toga tj. do kog mjeseca trudnoce se smije izvrsiti abortus, sa koliko godina...? Postoji li zemlja u kojoj je moguce abortus izvrsiti bez obzira na to koji je mjesec trudnoce? Kakve su statistike tj. koliko se abortusa godisnje izvrsi kod nas i u svijetu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 31, 2004 7:48 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Pet Jun 18, 2004 2:00 am
Postovi: 352
S obzirom da se bavim medicinom u nasoj zemlji, odgovoricu na pitanja, koja se odnose na zakonsku regulativu kod nas. ( u Gradskom i Republickom zavodu za zdravstvenu zastitu postoje tacni podaci o broju izvrsenih abortusa, po godinama, koji su prijavljeni od strane ustanova ukojima se radi). Zakonom je dozvoljen prekid trudnoce do 10 nedelja, sto bi rekli u narodu do 2,5 meseca, a ne do 3 meseca.Osoba mora biti punoletna, a ukoliko je mladja mora postojati saglasnost roditelja, tj.staratelja. Tehnika je ujednacena i najcesce se sastoji u dilataciji grlica materice i vakum aspiraciji sadrzaja materice.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 25, 2006 7:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
A kakav je to sadržaj materice? Šta je to?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 26, 2006 12:10 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Pa plod je sadrzaj materice + endometrijum...

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 26, 2006 9:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
Ali tako ružno zvuči nazivati dete sadržajem, kao da je prašak za pecivo, a ne živo dete.
Ovo nije kritika upućena doktoru koji je u ovoj temi to tako nazvao, već celokupnoj eufemističkoj terminologiji vezanoj za pobačaj, u kojoj se redovno zaobilazi činjenica da je taj sadržaj, tj. plod, živo dete. Pa i naizgled običan termin "prekid trudnoće" je takav, jer akcenat stavlja na prekid stanja u kom se žena nalazi, umesto na prekid života tog deteta.
Neću sad da kritikujem one koji odobravaju abortus, ali bar nazovimo stvari pravim imenom. "Aspiracija sadržaja materice" nije usisavanje tepiha, već prekid dečijeg života sličnim efektom. Ako neko taj postupak odobrava i podržava, zašto da ga ne nazove tako, već da koristi eufemizme?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 26, 2006 6:02 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Verovatno zato sto se aspiracija sadrzaja materice neradi samo kad je u pitanju abortus.
Tako se to valjda strucno kaze pa je Dr. tako napisao ovde, svi znamo sta to zanci. Zvali ga ovako ili onako to ce se nazalost i dalje raditi! Tuzno ali istinito!

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 27, 2006 10:59 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
Blonde je napisao:
Verovatno zato sto se aspiracija sadrzaja materice neradi samo kad je u pitanju abortus.

Ali time je objašnjen samo jedan u čitavom nizu eufemizama, koji se koriste da bi se izbegla činjenica da je reč o detetu, koje bi moralo da ima pravo na život. Tom terminologijom se opravdava tretiranje deteta kao nekakvog tumora, koji se prosto odstranjuje. Osim toga, mislim da ti izrazi nisu toliko bezazleni, jer navode čoveka (pogotovo neobrazovanog) da poveruje da je taj postupak nešto sasvim normalno, da to u stomaku i nije dete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 27, 2006 10:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Mislim da oni sto hoce na abortus vrlo dobro znaju "sta odstranjuju" i cega zele da se rese!
Nije problem u lekarskoj terminologiji vec o neobrazovanom i needukovano narodu. Tesko je to u zemlji Srbiji promeniti jer ipak je ovde sex zabava za sirotinju sto i jeste vecina stanovnistva u ovoj zemlji. I da im doslovce kazete da ubijaju zivo bice (sto oni i znaju)mislim da im to nece puno znaciti. Oni su zeleli da se zabave a kasnije zele da odstrane produkt svoje zabave pa taman im nacrtali na stomaku bebu-uradice to!
Koliko ja znam svaki lekar kaze ili bi trebao da kaze sta se na abortusu radi i kako se radi i koje su posledice. Mislim da bi pre trebalo eukovati narod da se zastiti od nezeljene trudnoce ili kako vi kazete nezeljene bebe a da lekarima ostavimo da se medjusobno izrazavaju kako hoce. Povodom toga mogu vam reci da sam osnovala nevladinu organizaciju koja ce se baviti i tom problematikom. Ukoiko zelite da ucestvujete u radu slobodno mi se javite.
Pozdrav,
Blonde

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 27, 2006 11:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
Što se tiče doktora: Nije njihova dužnost da upute ženu da je abortus ubistvo, već da ubistvo ne izvrše. Mislim da je Hipokratova zakletva jasna kad kaže da doktor NE SME da pomaže ženi u tome, pa ne znam kog vraga tu zakletvu polažu.
A inače, mnogi poriču da je dete u prvim mesecima trudnoće dete i da je abortus ubistvo.
Što se tiče nevladinih organizacija, nikada nisam učestvovala u tako nečemu, ne znam ni koja im je svrha ni da li imaju nekog efekta, ali me zanima koja je Vaša ideja, čime se ta organizacija bavi, itd. Treba li za te informacije da Vam se javim na private, ili to možete i ovde da izložite? (vezano je za temu, a možda i zainteresuje nekoga...)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 28, 2006 9:30 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 18, 2005 1:47 am
Postovi: 385
Lokacija: Beograd
Ovo je deo iz statuta koji se tice ciljeva i delatnosti nase organizacije. Pogledajte pa javite ako bude bilo potrebno dodatno objasnjenje. Ova sada tema spada konkretno pod zastitu reproduktivnog zdravlja.
Ciljevi
Nevladina organizacija "Kolevka", u daljem tekstu Organizacija, osnovana je kao udruženje građana, nestranačka, nevladina i neprofitna organizacija čiji su ciljevi: zaštita ljudskih prava; zaštita reproduktivnih prava i reproduktivnog zdravlja; sugerisanje i sudelovanje u sprovođenju reorganizacije zdravstvene zaštite u segmentu koji se odnosi na zaštitu osoba sa problemom steriliteta; zaštitu trudnica, porodilja i dece; edukacija i saradnja u edukaciji trudnica, dojilja i roditelja; programska edukacija mladih u cilju očuvanja reproduktivnog zdravlja, kao i stručno i naučno istraživanje o problemima vezanim za probleme steriliteta; programska edukacija i saradnja u edukaciji manjina o zaštiti reproduktivnog zdravlja i reproduktivnih prava; upoznavanje ljudi sa postupkom i načinima lečenja steriliteta klasičnim ili alternativnim metodama, kao i problemom i metodama asistirane oplodnje; aktivna podrška i pomoć parovima oko kontakata sa socijalnim i zdravstvenim ustanovama u vezi lečenja steriliteta ili usvajanja dece, kao i u ostvarivanju njihovih prava i položaja u društvu; finansiranje ili pronalaženje finasijskih sredstava za asistiranu oplodnju.

Član 2.
Delatnost
Radi ostvarivanja svojih ciljeva Organizacija naročito:
(1) prikuplja i obrađuje naučnu i stručnu literaturu u oblasti očuvanja reproduktivnog zdravlja i lečenja steriliteta;
(2) organizuje, samo ili u zajednici sa drugim organizacijama iz zemlje ili inostranstva, stručne skupove, savetovanja, seminare, akcije, projekte i druge oblike stručnog obrazovanja u ovoj oblasti;
(3) organizuje, samo ili u zajednici sa drugim organizacijama iz zemlje ili inostranstva mirna okupljanja i vrši formalne i neformalne apele i pritiske u cilju ostvarenja ciljeva Organizacije;
(4) objavljuje knjige i druge publikacije u ovoj oblasti, u skladu sa zakonom;
(5) sarađuje sa univerzitetima, stručnim udruženjima, zavodima za zdravstvenu zaštitu i osiguranje, porodilištima, bolnicama i drugim ustanovama koje se brinu o trudnicama, porodiljama, deci i porodici, i drugim organizacijama u zemlji i inostranstvu koje se bave zaštitom reproduktivnog zdravlja, lečenja steriliteta i povećanja nataliteta;
(6) radi na poboljšanju uslova u zdravstvenim ustanovama;
(7) sarađuje sa ustanovama u zemlji i inostranstvu koje se bave donatorstvom semene tečnosti i jajnih ćelija u skladu sa zakonom;
(8) sarađuje sa ustanovama u zemlji i inostranstvu koje se bave zaštitom dece lišene roditeljskog staranja;
(9) sarađuje sa organima lokalnih samouprava;
(10) saradjuje sa bankama i drugim finansijskim organizacijama
(11) zajednički nastup članova-ica pred državnim telima i ustanovama, lokalnim zajednicama i saradnja sa nadležnim ministarstvima Vlade SCG i njenim stručnim telima;
(12) udružuje se sa drugim društvenim organizacijama u zemlji ili inostranstvu;
(13) unapređuje i vrši istraživanja u razumevanju problema steriliteta.

_________________
SlikaSlika
Slika
Making the decision to have a child is wonderous! It is to decide forever to have your heart go walking around outside your body!
http://www.*/forum/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 29, 2006 11:06 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
Blonde je napisao:
Mislim da bi pre trebalo eukovati narod da se zastiti od nezeljene trudnoce ili kako vi kazete nezeljene bebe a da lekarima ostavimo da se medjusobno izrazavaju kako hoce. Povodom toga mogu vam reci da sam osnovala nevladinu organizaciju koja ce se baviti i tom problematikom.

Zanima me deo koji se odnosi na vašu izjavu koju sam citirala. Kako to mislite da edukujete narod i čemu da ga učite? Šta po Vašem mišljenju ne znaju ljudi koji se podvrgavaju abortusu?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 29, 2006 5:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
za Xantipu...

Ovako je izgledao moj ponedjeljak...23 godine stara medicinska sestra, upucena od ginekologa iz lokalne bolnice sa nalazom UZ u kome nisu vidjeli bebinu glavu u cjelini...prva trudnoca, prethodno zdrava, trenutno u 20-toj nedjelji trudnoce...ponovimo ultrazvuk i uradimo detaljan pregled fetalne anatomije...i nadjemo da je fetus: Anencephalus...prevod: nema dio glave od ocijue prema gore i mozak !

Ovako je izgledao moj utorak: salju zenu kojoj je ovo 3. trudnoca, dosla je iz lokalne bolnice jer su joj na ultrazvuku koji je radjen prvi put u njenoj trudnoci u 28.nedjelji nasli fetus koji ma hydrops, ascites i perkardijalni izljev..uz to fetus je znacajno manji nego sto odgovara rastu u toj gestacijskoj starosti, inace pusac, ali zdrava. Ne sjeca se nikakvih problema u trudnoci...uradila sam amniocentezu da se odredi kariotip, i jos neke pretrage da se iskljuci infekcija kao moguci uzrok ove rane fetalne bolesti...fetus je veoma bolestan i sigurno ce umrijeti u roku od 2 nedjelje...

Trece, sto se desilo prosle sedmice...isto tako 24.g prva trudnoca, sve bilo u redu, do ultrazvuka u 24.nedjelji kada nisu mogli da pregledaju bebino srce, i kada su nas poslali kod na da uradilo level II UZ, ustanovili smo da fetus ima 1 ventricul i 1 atrijum !

Odmah da Vam kazem da ja radim abortuse ( i medicinski i hirurski ) kao ginekolog i u prvom trimestru, kada pacijentkinja odluci da ne rodi, i kada pocne da profuzno krvari i kiretaza za nju znaci terapija i spasavanje njenog zivota, i kada vidim da nema embrionalnog odjeka...isto tako i u drugom semestru prema medicinskim indikacijama.

Kako biste Vi sa tim Vasim stavom oko doktora - ubica i abortusa - ubistava savjetovali ove tri zene ? i koji bi bio Vas plan sto se tice informacija koje ste im duzni dati i sta da urade one sa svojom trudnocom ?
- da nastave trudnocu i cekaju dok fetus umre ?
- da ako umre fetus, ostave mrtav fetus i sacekaju da se raspadne, i izloze svoj zivot stanju koje se zove DIC i eventualno umru zbog potrosne koagulopatije i krvarenja ?
- da rode bebu sa letalnom anomalijom kao sto je u slucaju 3, i cekaju roditelji svaki dan kada ce beba da umre?

Moje pitanje Vama je...ako sam ja ubica kao ginekolog koji vrsi abortuse, ko je i kakav je Gospod koji dade ovakav potomak mladim zdravim zenama ? jesu li one to zasluzile ? tu patnju bol i fizicki i psihicki ?
Ne postavljam ja pitanje o postojanju Boga, i njegove pravicnosti, nego Vaseg stava oko 'osudjivanja' ljudi oko sebe na potpuno pogresnim osnovama...
Cekam Vas odgovor.
POzdrav,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 29, 2006 7:21 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 24, 2005 9:31 am
Postovi: 43
Lokacija: Antička Grčka
Kao prvo, veoma poštujem Vas i Vašu želju da putem ovog foruma pomažete ljudima. Nisam lekar. Verujem u Vašu procenu kada dete ne može da preživi i mora se izvršiti abortus. Ali ja uopšte nisam o tome govorila.
Zar nemate mnogo više pacijentkinja koje zdrave dolaze da im „vakuum aspiracijom“ ili kako već iz utrobe iščupate zdravo dete? Neke od njih su čak i udate, samo ne žele više decu. Zašto navodite samo primer bolesnih? Ja sam mislila da su to izuzetni slučajevi, a ne većina, kako bi se na osnovu Vašeg opisa dalo zaključiti. To mene boli, što danas svaka žena po zakonu ima pravo da se otarasi svog zdravog deteta, kao da ono nema pravo da živi samo zato što se još nije rodilo. A ima li ono neko pravo? I ima li pravo otac tog deteta, ako ne želi da žena abortira? Medicinski gledano, zar dete postaje dete tek u trećem mesecu? Zar nema srce već dok je veličine zrna pasulja? I zar ne govori Hipokratova zakletva da doktor ne sme da pomaže ženi u odstranjivanju tog deteta, ili je ta zakletva promenjena? Ako i ne piše više tako, zar nije i samo dete pacijent, kao i svi drugi kojima se doktor zakleo da će pomagati?
Ponoviću samo da verujem u Vaše dobre namere prema pacijentima, kao i to da ne govorim ni o bolesnoj deci, ni o bolesnim majkama, ni o silovanim majkama. To su posebni slučajevi. Govorim o onoj većini koja na pravdi Boga ubija zdravo dete, za čije je začeće sama odgovorna.
Citiraj:
ko je i kakav je Gospod koji dade ovakav potomak mladim zdravim zenama ? jesu li one to zasluzile ? tu patnju bol i fizicki i psihicki ?

Ko je šta od Boga zaslužio, ne znam. Nisam kompetentna, kao ni Vi. Možda i jesu, a možda to i nije pitanje zasluge, nego iskušenja. Nije moje da se u Božije petljam, ali verujem u Njegovu pravdu. Svako bi mogao na Njega da svaljuje krivicu za neku nepravdu koja ga je snašla, ali ovo više nije tema za medicinski forum.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 29, 2006 10:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Xantipa,
Sa Vama je veoma tesko razgovarati, jer jeste mladi i jeste neiskusni i Vase misljenje je vrlo iskljucivo.

U bolnici i zemlji u kojoj ja radim, elektivni abortusi se rade relativno rijetko u odnosu na nasu zemlju, jer zene koriste razna sredstva za kontracepciju i sigurno su vise informisane i vise vode racuna o svom zdravlju...prekid trudnoce je manji sigurno za najmanje 50%, nego tamo.

Nije Vase a niti moje, da odlucujete o tome ko ima pravo na elektivni abortus, i sva sreca da je tako ! Vi biste nekome glave skidali zbog njihove nepaznje, neznanja, neplaniranja, nezrelosti, a ja sam svoj profesionalni zivot stavila u sluzbu zena i zaista mislim da zena ima ne potpuno pravo da odluci sta ce da uradi sa trudnocom....iz vise razloga:

- ako se trudnoca desila sa partnerom sa kojim ne zeli da zivi zajedno ili radja djecu
- ako nema sredstava da podize dijete
- ako je nezrela i ne osjeca se sposobnom psiholoski da vodi racuna o nekom drugom
- ako ce izgubiti mogucnost da zavrsi skolu, postane samostalan covjek koji finansijski ne ovisi ni o kome
- i mogu Vam jos navesti stotine razloga, koje zene imaju da prekinu nezeljenu trudnocu.

U odgovorima na kontracepciju uvijek kazem da je kiretaza, dilatacija, sa ili bez vakuum aspiracije najgori nacin kontracepcije i da su zene pale na ispitu iz kontracepcije i ljubavi prema sebi, kada moraju da se podrvgnu takvoj intervenciji, ali mi niti jednog jedinog puta nije palo na pamet da osudim niti jednu zenu koja dolazi u bolnic ili kliniku zahtijevajuci zavrsetak trudnoce.

Zelim Vam mnogo srece u zivotu i da Vam se sva ta NIKAD koje ste nebrojeno upotrijebili u oba odgovara meni i drugima, nikad ne razbiju od glavu. Vise Vam necu odgovarati na postove, jer niti cete Vi promijeniti moje misljenje niti ja Vase...ali ako Vam se ikada desi da se razbijete u zivotu od sopstvene principe, javite nam, da znamo da ste ziv covjek.

ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 29, 2006 11:50 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Nov 03, 2004 4:09 pm
Postovi: 300
Lepo su ovde navedeni razlozi za prekid eventualne trudnoce,ali ja bih
navela jos jedan razlog zbog kojeg mislim da zena mora ima apsolutno
pravo da odlucuje o prekidu trudnoce......a to je silovanje...pitam protivnike abortusa sto bi rekli zeni koju je neki manijak silovao,koji joj je na najgrublji nacin narusio telesni i duhovni integritet pitam ih sta bi joj rekli ....da li bi joj rekli da treba da rodi dete tog i takvog coveka(a verujte mi na rec desava se i te kako se desava da zene ostanu trudne i u ovakvim situacijama)?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 60 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3, 4  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 105 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: