Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Povisen nivo beta hcg?
PostPoslato: Sre Jan 25, 2006 10:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:46 pm
Postovi: 11
Pozdrav,
Imam 22 godine i ovo mi je prva trudnoca. Ultra zvucni pregled je u redu. Radila sam tripl test u 20--oj nedelji iako je normalno da se radi u 16-oj na 17-u nedelju. AFP i uE3 su OK ali mog ginekologa je zbunio beta HCG koji iznosi 29697 mlU/ml tj 3.04(Corr.MoM). Na klinickom centru su pogledali referentne vrednosti pa je 29697 mlU/ml u granicama normale ali kao 3.04 nije OK(trebalo bi da bude 2.05 u 20-toj nedelji).
Po tripl testu risik za trisomy21 je 1:411, Age risk 1:1483 i nalazi se u obalasti low risk. Na klinickom su mi preporucili da uradim kordocentezu.

Zanima me:
1. Da li je beta HCG u granicama normale, posto me lekari zbunjuju sa njihovim procenama i,
2. Sta je to kordocenteza, da li je neophodna i koliki rizik nosi sa sobom?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 26, 2006 10:31 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 06, 2005 11:23 am
Postovi: 87
Evo linka sa tekstom na engleskom jeziku o kordocentezi:

http://www.americanpregnancy.org/prenataltesting/cordocentesis.html

Ukratko, tamo pise da je kordocenteza procedura uzamanja fetalne krvi iz pupcane vrpce.

Izmedju ostalog, tamo je napisano da je rizik da ce ta procedura izazvati pobacaj od 1 do 2%. Obrati paznju da je, prema tripl testu, rizik da tvoja beba ima Daunov sindrom samo 0,24%. Moje (nestrucno) misljenje je da je neosnovano da svoju bebu izlazes riziku da izgubi zivot, da bi se eliminisala mogucnost genetskog poremecaja cija je verovatnoca 5-10 puta manja od pobacaja posle te procedure.

Sto se tice pitanja neophodnosti, apsolutno nikakva procedura nije neophodna niti ti je doktori mogu nametnuti - ti imas puno pravo (koje je, izmedju ostalog, garantovano i zakonom) da ucestvujes u odluci da li ce neka terapija ili lekarska intervencija biti primenjeni na tebi. Lekar je duzan da ti predoci sve pozitivne i negativne strane, rizike i koristi, od svake procedure koju predlaze.

Posto se lekari u mnogo slucajeva (a narocito kod nas) ne postavljaju na taj nacin, vec pacijentima samo nude gotova resenja bez ikakvih objasnjavanja, uz stav da to tako mora, informisi se sama i odluci po svojoj savesti i razumu.

Sta god odlucila, zelim ti puno srece, i da kroz neki mesec uzivas u zdravoj bebici u svom narucju!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jan 26, 2006 2:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:46 pm
Postovi: 11
Hvala ti puno. Prva mi je trudnoca, malo panicim a oni su me dodatno zabrinuli odgovorima koji nisu konkretni vec samo nagadjanja :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 27, 2006 3:50 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Mozete li mi objasniti sta je indikacija za kordocentezu u Vasem slucaju ?
Da li je iko radio ultrazvuk fetalne anatomije izmedju 18 i 20 nedjelje ? ako jeste kakav je bio ? pozdrav obgyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 27, 2006 8:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:46 pm
Postovi: 11
Pa po njihovim recima "Sa ovakvim rezultatima covek nikad ne moze biti siguran pa preporucujemo kordocentezu." Za tri minuta koliko su odvojili vremena za tumacenje rezultata cas su vrednosti bile ok cas nisu.


Radjen mi je obican ultrazvuk (ne znam da li to podrazumeva utvrdjivanje fetalne anatomije). Obican ultrazvuk je kao ok (velicina, otkucaji, plodova voda) jedino sto se beba nalazi u poprecnom polozaju.


Kako mi niko nije pojasnio tacno o cemu se radi, vec samo da vrednosti mozda jesu a mozda i nisu ok ponadala sam se da ce mozda neko ovde znati
da li su te vrednosti beta hcg ok za 20-tu nedelju :|. Nisu mi cak ni objasnili sta je kordocenteza vec samo da kupim iglu od 20 g :|


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 30, 2006 4:51 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Mene zaista zanima onako profesionalno koji screening test za fetalne aneuplodije koriste Vasi ginekolozi ?
Ako je triple MSS onda je potrebno da se mjeri izmedju 15-20 nedjelje:
- beta HCG,
- unkonjugovani estriol i
- alfa fetoprotein.

Triple screening / ako je to sto Vasi ginekolozi rade/ jeste napusten u nekim drzavama Amerike i nekim kanadskim provincijama zato sto ima relativno nisku specificnost ili nizak % otkrivanja hromozomskih anomalija oko 70% a ima velik false positive rate 8% ( sto znaci test vam je pozitivana a beba je zdrava ).

Ja sam na nekim u ovih javljanja napisala bazicno objasnjenje o Integrated Prenatal Screening ili IPS, i ne bih da to ponavljam. I taj test jeste SCREENING TEST i % detekcije hromozomskih anomalija je 90% a lazno pozitivni rezultati su 2%, sto je izuzetan pomak i mi se njime sluzimo vec 4 godine i imamo odlicne rezultate.
Primarni cilj je svakako da se poveca % otkrivanja hromozomskih anomalija, da se smanji lazno pozitivan rezultat, i da se SMANJI BROJ NEPOTREBNIH INVAZIVNIH PROCEDURA KAO STO SU AMNIOCENTEZA.

Pitam Vas za ultrazvuk fetalne anatomije iz razloga sto ako IPS ili MSS test pokaze pozitivan rezultat, onda je potrebno dobiti rezultate prije 18 nedjelje, a onda se radi detaljan ultrazvuk tako sto se pregleda fetalni mozak sa svim njegovih strukturama, fetalna kicma, srce, stomak, bubrezi, besika, noge, ruke, prsti, insercija pupcanika, usta i nos, da li pupcanih ima 2 ili 3 krvne zile, broj srcanih otkucaja...ne mjeri se kolicina plodne vode osim ako nije ocigledno velika ili mala kolicina sto se vidi na prvi pogled, i taj test na ultrazvuku nema nikakve vrijednosti...taj ultrazvuk u principu traje oko pola sata do 45 minuta, toliko mi vremena bukiramo za svakog pacijenta koji dolazi na ultrazvuk FEtalne anatomije.

Ako je MSS pozitivan to ne znaci da fetus ima hromozomsku anomaliju kao sto je Down syndrome, Edwardsov Syndrome, Patau Sy / koji se ne otkriva MSS testom, niti da ima defekt neuralne cijevi.
Ako je testo pozitivan onda se preporucuje amniocenteza !!! ne kordocenteza, jer je mnogo invazivnija, duze traje i NEPOTREBNA U OVOM SLUCAJU !!!
Pitali ste me za HCG...postoji program kojim se odredjuju ta tri markera i sva tri se tumace zajedno...dakle ne mogu Vam reci da bih rezultat tumacila na osnovu HCG samog, nego na osnovu konacnog rezultata, sto bi program kojim se pretpostavljam Vasi ginekolozi koriste, trebalo da izbaci. Dakle MoM znaci multiple of median, i znaci da se za svaki od tih hormona koje sam Vam nabrojala, odredjuje vrijednost u normalnoj trudnoci prema svakoj gestacijskoj nedjelji, i onda se testira novi pacijent i odredjuje koliko je odstupanje, ali kako rekoh test ne treba tumaciti kao rezultat pojedinacnih hormona, nego sveukupni cut off koji program koristi.

Rizik tokom amniocenteze jeste da 1-2 zene na 200 amnicenteza izgube trudnocu...dakle komplikacije su rijetke ali se desavaju i o tome treba da znate kada odlucite da idete na amniocentezu. Kordocenteza jeste vadjenje krvi iz pupcanika pod kontrolom ultrazvuka i nosi rizik od 1-2 % sto je duplo veci nego ako se podvrgnete amniocentezi.
Kordocenteza nije dijagnosticki test za otkrivanje hromozomskih anomalija i na to niko ne moze da Vas natjera...pa u Beogradu se sve placa, nadjite privatnu kliniku gdje ce da Vam to urade i sacekajte 2 nedjelje do rezultata.

Srecno, mnogo pozdrava i javite nam rezultate amniocenteze.
Zelim Vam zdravu bebu, koja to najvjerovatnije i jeste.
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 30, 2006 5:17 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
nedelja
gestacije vrednosti
3 5.4- 72 mIU/mL
4 10.2-708 mIU/mL
5 217-8245 mIU/mL
6 152-32177 mIU/mL
7 4059-153767 mIU/mL
8 31366-149094 mIU/mL
9 59109-135901 mIU/mL
10 44186-170409 mIU/mL
11 35646-186012 mIU/mL
12 27107-201615 mIU/mL
13 25704-147630 mIU/mL
14 24302-93646 mIU/mL
15 12540-69747 mIU/mL
16 8904-55332 mIU/mL
17 8240-51793 mIU/mL
18 9649-55271 mIU/mL

16-19 1400-53000 mIU/mL
29-41 940-60000 mIU/mL


Slobodni estriol -DSL
trimestar nedelja ocekivane vrednosti
I 4-13 0.00-0.48ng/mL
II 14-28 0.20-4.43ng/mL
III 29-40 1.47-13.92ng/mL


evo ovo su vrednosti beta HCG i nekonjugovanog estriola u trudnoci


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 30, 2006 8:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jan 25, 2006 9:46 pm
Postovi: 11
Nisam navela ostale vrednosti zato sto je ginekolog protumacio da su ok(moja greska). Tripl test je radjen u priv. laboratiriji.

19+5 nedelja, 22 godine, 78,5 kg

AFP 44 ng/ml 0,88 Corr.MoM
uE3 4.34 ng/ml 0.85 Corr.MoM
HCG 29697 mlU/ml 3.04 Corr.MoM

Tr.21 risk 1:411 , Age risk 1:1483
Tr.18 1:10000

Od dve doktorke jedna se nije bash mogla pohvaliti dobrim znanjem engleskog jezika, ali je po vrednostima zakljucila da mozda beta hcg nije u redu(tj nije znala vrednosti za 20 nedelju vec samo za 16). Druga doktorka je uz dva ass na klinickom samo na brzinu pogledala rezultate koji su im cas izgledali ok cas nisu i preporucili su da odradim kordocentezu u 22 nedelji.

Zbog ovakvih tumacenja(mozda jeste,mozda nije) i preporucivanja metode bez objasnjenja sta znaci i koji rizik nosi obratila sam se ovde.
Za sada cekam josh jednog doktora da se vrati sa putovanja pa da on uradi detaljniji pregled (ukljujutji i uz fetalne anatomije) a u medjuvremenu se nadam da ce neko mozda moci protumaciti vrednosti.

U svakom slucaju hvala svima na odgovorima, koliko toliko sam smirenija za sada (:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Feb 04, 2006 12:14 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jan 12, 2005 12:01 am
Postovi: 1058
Lokacija: Beograd
:o Ako niste prešli 21 nedelju trudnoće uradite tzv quadruple test u koji je uključeni i inhibin A.
Vaša vrednost beta HCG je normalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 07, 2006 3:39 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Avg 06, 2005 11:23 am
Postovi: 87
Pitanje za veki30:

Gde si nasla vrednosti hormona u pojedinim etapama trudnoce? Ako su negde sa Interneta, molila bih te da ostavis link.

Osim toga, interesuje me na sta se odnose sledeca dva reda:

Citiraj:
16-19 1400-53000 mIU/mL
29-41 940-60000 mIU/mL


Jel' to mozda AFP?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 2:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
nisam nasla na internetu, prepisala sa referentnih vrednosti na mom nalazu tripl testa, a ovo znaci od 16-19 nedelje i od 29-41, tj ja sam poslednji put vadila betu u 16 nedelji i neznam nikoga da je radio njene vrednosti kasnije, osim ako su u sklopu kvadripl testa koji ja nisam radila
A za AFP (alfa feto protein su mi rekli da cak i ne postoje referentne vrednosti i da u sustini njegove vrednosti nisu merodavne ukoliko u istom trenutku ne uradis i betu i slobodni estriol, sto bi znacilo nista bez tripl testa


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 3:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Mar 23, 2005 11:15 pm
Postovi: 88
Raditi prenatalnu dijagnostiku trudnici od 22 godine :o :o :o po meni je stvarno van pameti...osim ukoliko nemate genetskih opterecenja u familiji...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 10, 2006 4:04 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Lidija,
Napisah Vam u prijasnjem odgovoru da se 75% fetusa sa Down Syndrom detektuje kod trudnica koje su mladje od 35 godina. To su rezultati istrazivanja detekcije hromozomskih anomalija iz prosle godine.Tako da je vrlo opravdano raditi screening za svaku trurdnicu.
Naravno da se kod zena koje su starije od 35 godina taj rizik veci, ali mladje zene su vecina koju treba testirati...jer to je vecina koja radja.
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kordocenteza
PostPoslato: Sub Apr 28, 2007 3:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Apr 28, 2007 2:46 pm
Postovi: 1
Molim vas da li bi neko znao da mi odgovori jer sam veoma zabrinuta.Ovo mi je prva trudnoca,imam 28 godina,upucena sam kod geneticara koji je dao sledecu dijagnozu:Dosadasnji nalazi:EUZ(13 n)nije radjen;EUZ(15n)uredan.Biohemijski markeri u 14 nedelji fhCg 2,49 MOMA povisen,PAPPA 0,64 MOMA snizen.Zbog biohemijskih markera postoji rizik nerazvijanja hromozoma te uraditi:RAC u periodu od 16 do 18 nedelje:pratiti plod EUZ om.Uputili su me da vadim plodovu vodu,kad su stigli rezultati bili su:fetalni kariotip(AMNION-30 metafaza):46,xx,t(3;9) (3) / 46, xx (27) .Metafaze sa translokacijom su iz istog flaska.Potrebno je uraditi kordocentezu radi davanja konacnog misljenja.Dana 27.04. 2007 mi je uradjena kordocenteza i sad se brinem da li ce to sve biti u redu,ne znam sta da mislim jer mi nisu objasnili kakav rizik postoji,jer jednostavno nista nekomentarisu i ostavljaju te na milost i nemilost da cekas rezultate,a nemam predstavu kakav bi ishod svega toga mogao da bude.Unapred zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 28, 2007 3:42 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Mar 14, 2007 8:46 pm
Postovi: 1001
Nisam uopste strucna na ovu temu, ali bih htela sa vama da podelim jedan odlican savet koji je moja drugarica dobila (44. god i prva trudnoca) na to da li da radi kordocintezu ili aminocintezu:

Da li bi uradila abortus da su nalazi nepovoljni? Ukoliko bi zadrzala dete bez obzira na nalaze (jer ipak dijapazon fenotipa je ogroman) onda je to nepotrebno.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 60 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: