Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: karbapin
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 9:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Maj 15, 2007 11:31 pm
Postovi: 5
Lokacija: vrsac
moja mama ima problema sa zivcima.od lekova pije vestibo,flunisan,ksalol i karbapin.moja mama je zabrinuta jer je cula da karbapin piju epilepticari.dali neko nesto zna o tome?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Dec 17, 2008 11:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Karbapin spada u grupu antiepileptika, tacnije u grupu karbamazepina.

Karbamazepin po svom farmakološkom i kliničkom delovanju podseća na fenitoin, mada se pokazalo da je on posebno efikasan u terapiji kompleksnih parcijalnih napada (psihomotorna epilepsija). Takođe se koristi u terapiji različitih neuropatskih bolova uključujući trigeminalnu neuralgiju.

Karbamazepin se dobro apsorbuje. Ima jaku indukcionu moć i poluvreme u plazmi se skraćuje na oko 15 časova kada se daje u više ponovljenih doza. Preparat sa modifikovanim (produženim) dejstvom daje se pacijentima kod kojih su se javlja dozno-zavisna neželjena dejstva.

Ovaj lek izaziva širok spektar neželjenih dejstava, od pospanosti, vrtoglavice, nesvestice i ataksije, do težih mentalnih i motornih poremećaja. Takođe, može izazvati zadržavanje vode i različita gastrointestinalna i kardiovaskularna neželjena dejstva. Učestalost i težina ovih neželjenih dejstava relativno su male u poređenju sa drugim lekovima. Veoma retko se javljaju teška oštećenja koštane srži sa neutropenijom i druge teške rekcije preosetljivosti.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 11:46 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Ajde i ja nesto kao psihijatar da kazem:
Karbamazepin (farmakoloski naziv leka koji se proizvodi pod fabrickim nazivom Karbapin, Mazepin, Tegretol ili Karbamazepin) pripada grupi PSIHOSTABILIZATORA i zbog svojih antikonvulzivnih (zaustavlja praznjenja u mozgu koja izazivaju epi napade) psihostabilizatorskih svojstava koristi se kao potentni (snazni) antiepileptik. Medjutim, on nije samo antiepileptik, vec kao sto i sama grupa kojoij pripada kaze - PSIHOSTABILIZATOR. TO znaci da se daje pacijentima s arazlicitim psighickim problemima, tegobama i dijagnozama (od poremecaja licnosti, do histericnog reagovanja, psihosomatskih sindroma, depresije sa agitacijom, poremecaja kontrole impulsa i agresivnosti, borderline pacijentima, itd itd itd).

Mama nema razloga da se plasi karbamazepina zbog toga sto je on antiepileptik po svom delovanju, jer on svojom psihostabilizatorskom funkciom svakako utice na smirivanje razdrazenog nervnog sistema kod raznih pacijenata koji uopste nemaju epilepsiju i daje se po drugim indikacijama. U svakom slucaju moze svog psihijatra upitati i s anjim porazgovarati zbog cega joj je napisao ovaj lek (kao i druge lekove, lekar je duzan da je o tome obavesti i da joj sve neophodne podatke o leku). Uz cinjenicu da karbamazepin kao i svi drugi lekovi koje uzimamo moze imati citav niz nezeljenih odnosno sporednih efekata napominjem da je iskustvena psihijatrija s aovim lekom ustanovila veoma mali, prakticno neznatan postotak pacijenata koji su ispoljavali nezeljena dejstva i to uglavnom na dihgestivnom traktu. Obzirom da se karbamazepin metabolise preko jetrinih enzima, i da posle nekog vremena upotrebe dolazi do njegove povecane eliminacije (da ne objasnjavam farmakokinetiku i dinamiku preko jetrinog sistema), kada se daje u svrhu tretiranja epilepsije, nakon 3 meseca mora se raditi koncentracija u krvi jer je efektivna doza u krvi obicno manja od neophodne terapijse doze (dakle koncentarcija lkeka u krvi je veca na samom pocetku uzimanja nego posle 3 meseca uzimanja pa se doza mora povecati i prilagoditi potrebama pacijenta).
Za sva pitanja oko lekova uvek je bolje obratiti se psihijatru (lekaru) u ordinaciji nego odgovore traziti preko interneta po forumima gde cete dobiti cesto i konfuzne i dvosmislene i pogresne podatke, ili podatke koji su previse strucni terminoloski pa ce VAs samo dodatno zbunjivati. POzdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 04, 2009 10:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 5:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: Beograd
Ovako...nisam htela da otvaram novu temu posto videh da je vec neko otvorio temu povodom ovog leka...naime, ja bolujem od MS-a i prepisan mi je pre nekih par meseci i imam stravichne vrtoglavice i glavobolje.Kad sam to prijavila lekaru, on je rekao da Karbapin nije uzrok tome, ali kad sam jedno kratko vreme bila skinuta sa njega, ti efekti su nestali a sad kad mi je ponovo uveden (zbog nevoljih pokreta noge i bolova u misicima) javili su se isti problemi. :-?
Probala sam Myolastan i upala sam u neko bunilo...znaci, niti sam mogla da spavam niti sam bila budna a opet nisam mogla da reagujem..izazvao mi je moram priznati poprilican strah

Da li mogu da Vas zamolim za savet?

Btw, pijem 3x/1/2


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 11:23 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Maj 05, 2007 12:41 pm
Postovi: 1224
Za kakav savet?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 4:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 5:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: Beograd
Garfield je napisao:
Za kakav savet?


Pa sta da radim? Da li da nastavim da ga pijem...Vishe nisam pametna jer me stvarno ometa u svakodnevnim obavezama :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 5:29 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Naravno da nastavish da pijesh terapiju, zar zelish spazme, nemogucnost kretanja?

a isto ovo pitanje verujem da si postavila svom neurologu koji te lechi? i da je njegov odgovor bio isti, da nastavish sa terapijom?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 5:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 5:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: Beograd
tamaraft je napisao:
Naravno da nastavish da pijesh terapiju, zar zelish spazme, nemogucnost kretanja?

a isto ovo pitanje verujem da si postavila svom neurologu koji te lechi? i da je njegov odgovor bio isti, da nastavish sa terapijom?


Pa naravno da sam prvo njemu postavila ali on tvrdi da karbapin nije uzrok mojim smetnjama :-?
Prosto ni sama vishe ne znam sta mi je gore...grcevi ili ova vrtoglavica..da li uopste postoji zamena za karbapin?
Znam da zvucim hao histericna ludaca, ali ja idem svaki dan na vezbe i onda mi se desilo da me par puta posalju kuci jer nisam u stanju da stojim od vrtoglavice..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 6:04 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
eh, to tu najcheshce pojave pri navikavanju na karbapin, koliko ja znam, izborite se sa tim i posle ce biti sve kako treba.

A da ne utiche, pa ne znam bash, taj odgovor mi lichi na mog profesora Nebojshu ;)

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 6:09 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 5:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: Beograd
E bas je taj! Inace ga obozavam i predivan je ali me ovo bas iritira...Ok, probacu da ga pijem do kontrole pa cu da vidim sa njim sta dalje...i izvinjavam se za davljenje :D


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 6:19 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Hmm, Maro?

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 05, 2009 8:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 04, 2009 5:07 pm
Postovi: 10
Lokacija: Beograd
tamaraft je napisao:
Hmm, Maro?


da da...skontah i ja :lol: :lol: :lol: :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Apr 14, 2009 1:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 14, 2009 1:32 pm
Postovi: 1
Lokacija: skopje
Imam 19 godina od kad pijem karbapin nisam imao problem.Ali otprilike pred oko 4meseca mi prekinunule terapiju sa izgovor da nije vise potreban jer vise nemam napadi.Ali nakon ti 4 meseca bez karbapin napadi(epileticni) su produzile i moj doktor me vratio na staru terapiju sada nemam napade ali custvujum nesigurnost da moze da mi se ponovi svaki trenutak.Sada pijem samo 200mg navecer.Zelim da znam dali neko imao slican problem i kako je postupio.
Hvala puno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: karbapin
PostPoslato: Pet Apr 29, 2011 9:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Apr 29, 2011 6:46 pm
Postovi: 3
Postovani,

Interesuje me konkretno, koliko se dugo zadrzava lek "Karbapirin" u krvi coveka? Za blizu informaciju lek koristim vec tri nedelje.

Molim vas jako mi je hitno ovo da znam.

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: