Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Visok gornji pritisak
PostPoslato: Ned Feb 01, 2009 11:29 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Feb 01, 2009 10:57 pm
Postovi: 2
Imam 62 godine, prije sedam godina otkriven mi je povišen krvni pritisak. Vrijednosti donjeg pritiska izlazile su do 115, a gornjeg 180 - 200. Kardiolog mi je propisao slijedeću terapiju: Amlopin, Presolol 50mg, Andol 100 i Lexilium 1,5mg. Ova terapija dovela je do sniženja vrijednosti krvnog pritiska 60-70/115-120, a uzgred se pojavila i aritmija sa povremenim naglim skokom gornjeg pritiska. Nakon višemjesečnog uzimanja Amlopina pojavio se otok gležnjeva, pa mi je porodični ljekar ukinuo ovaj lijek. Od terapije mi je jedino ostavio Presolol 2x50mg. Sa ovom terapijom gornji pritisak je uvijek povišen (kreće se od 150-200) dok je donji gotovo uvijek u granicama normale (od 70 - 90). Po preporuci ljekara pri visokom gornjem pritisku povremeno uzimam tablete Lometazid.

Kako sve dosadašnje terapije nisu uspjele normalizovati i držati pod kontrolom vrijednosti gornjeg pritiska molim vas da mi odgovorite postoji li način da se moje stanje stabilizuje.
Unaprijed hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 7:30 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Vidosava, ja se takodje lecim od hiperetnzije i mislim da se lek ne ukida a da se ne preporuci drugi.
Bar moja dr to ne bi tako uradila.

Hoce kod Amlopina da se jave otoci gleznjevaa, ali nije isto ako si uzimala Amlopin od 10 ili od 5mg (mozda je trebalo samo da ti smanji na 5mg).

Lometazid je diuretik i ne deluje trenutno, vec deluje obicno ili tek uvece ili tek sutradan, a cula sam da su ti lekovi i prevazidjeni kod lecenja hipertenzije (mada ga i ja uzimam po 1/3 svaki 4-ti dan te tako uzimam manju dnevnu dozu onog osnovnog leka... mada moj muz misli da je u pitanju placebo efekat, sto uopste nije tacno... ali ti i sama treba da korigujes terapiju koju dobijes: ne mislim da ti sama menjas lek, vec mislim da sama doziras - naravno da pri tome redovno meris i belezis vrednosti TA --> ovo mi je reklo nekoliko kardiologa) - takodje ne treba ista doza kada je leto i kada je zima: leti se sasvim izbacuje diuretik.... te detalje ti sama korigujes onako kako ti diktira tvoj organizam.

Kazes da imas i aritmiju (sto je cesto povezano sa hipertenzijom), a uzimas i presolol - sto znaci da kardiolog treba da vidi prirodu tvojih aritmija (jer ocito presolol na njih slabo deluje), a to moze videti ako ti da da nosis holter egk 24 sata.

U svakom slucaju, tebi treba nesto bolji lekar koji ce ti izvrsiti manju korekciju terapije jer postoji jos citav niz lekova za visok krvni pritisak.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 8:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Vidosava,
beta blokatori (presolol) prema preporukama nisu lek izbora za vase godine! zbog cega nemate u terapiji ace-inhibitor, da li je mozda kasalj uzrok? ukoliko vam oticu gleznjevi na amlodipin, postoji preparat iz grupe kalcijumskih antagonista novije generacije (lercanidipin) koji ne izaziva otoke. sve u svemu, terapija koju pijete nije optimalna....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 9:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Bas je lepo je imati informaciju o novom leku leku te vrste koji ne izaziva otok - meni to deluje vrlo, vrlo umirujuce (znati u slucaju potrebe) jer i ja pijem Amlopin (ace inhibitori mi slaboje deluju, alli to je krajnje individualno).
pozdrav
Posebno pozdravljam drbgd i zahvaljujem se na savetima , lekara ovde ima jako malo i cenim trud!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 02, 2009 10:51 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 07, 2008 1:47 am
Postovi: 175
Posto sam mami kupila novi merac za pritisak probala sam ga i merila mom decku i potpuno slucajno smo shvatili da ima izgleda visok.Ima 26 god.,juce je imao 152 sa90 a danas sam mu opet merila i popodne je bilo 136 sa 85 a sad je 151 sa 90.On to ne shvata ozbiljno ali ja sam se uplasila.jel` to moze da ima veze sa bubrezima posto je tri puta razbijao kamen i od tada,ima jedno 2 god. nije ni isao ali verovatno ima bar pesak.Koliko je taj pritisak opasan za njega?Molila bih drbgd da mi kaze svoje misljenje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 03, 2009 12:15 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
majabgd,
moguce je da bubrezi uzrokuju. a moguce je i da se uplasio pred merenje!
najbolje je da uvezba da sam sebi meri i onda da belezi vrednosti 10-tak dana


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 03, 2009 12:18 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
danka,
norvasc je bolji od amlopina, jer je u "toj" kuci (da je ne imenujem) ova supstanca i nastala!

hvala.. :oops:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 03, 2009 1:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Nov 07, 2008 1:47 am
Postovi: 175
Hvala vam puno!Malo sam se uplasila jer njega covek ni puskom kod lekara ne moze da natera da ode i uopste ne shvata ozbiljno.Ne pusi,ne pije,(zenske ne juri,nadam se) :D ,nije gojazan i uopste mi nije jasno odakle to sad.Znam,jednom davno ga je bolela glava i bilo mu je lose pa smo mu izmerili i secam se da je bio visi ali niko na to nije obracao paznju,mislili smo da je prolazno.Videcemo ovih dana.Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 03, 2009 2:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Majo, ja sam u njegovim godinama imala strah od samog merenja pritiska koji me je prosao kada sam ucila kako da merim roditeljima, te sam stalno sebi merila dok nisam ovladala tim aparatom - i tako me je strah prosao.

@drbg, zahvaljujem na informaciji, ali se sinoc desilo da mi je muz ukazao da i ja imam blaze otoke oko gleznjeva nogu (koje sam ja nekako ignorisala) unazad 4-5 meseci, sto me je navelo da stupim u kontakt sa mojom dr-kardiologom koja mi je rekla da kupim Lercanil sto sam i ucinila.

Ovaj text je ucinio nesto korisno. :)
pozdrav

PS pitanje za @drbgd: moj muz je bio sportista-amater i danas dobrog zdravlja, da cuknem o drvo.
Od pre jedno 8 meseci povremeno ima TA do 150/95, ali ne uvek te se jos nije obratio lekaru.
Od pre 10-tak dana je poceo da pije Trental (koji je i ranije dobijao radi hladnih ruku ) i od tada mu je TA sasvim na normali (120-130/70-80)
Inace, ima 60god.

Mene interesuje, da li da Trental pije redovno (posto mu dobro deluje na TA) , ili da ga pije kako je i ranije cinio (samo zimi). Nikakve druge lekove ne pije.
Napominjem da svi u njegovoj porodici imamju hipertenziju (i mladji brat i mladja sestra, te ce je svakako jednoga dana i on dobiti, ali ocito jos nije za one prave lekove pa ne znam sta ciniti u slucaju kada su to granicne vrednosti i to samo povremeno)?
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 04, 2009 1:39 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
trental samo zimi.
neka prati vrednosti pritiska, i ako se visoko normalne odrzavaju, ili postanu vise da se odmag uvede terapija


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Feb 04, 2009 2:15 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Feb 06, 2009 9:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jan 26, 2009 9:03 pm
Postovi: 2
:lol:JA IMAM VELIKI PRITISAK 165/88 PIJEM LEK ENAPRIL OD 20 ML MALO KASNIJE SAM IMALA 174/90 NEZNAM STA DA RADIM .MILICA


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok gornji pritisak
PostPoslato: Pet Sep 17, 2010 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Sep 17, 2010 9:48 pm
Postovi: 3
E ovako,moj decko ima 30 godina i vec poslednjih 7 godina ima povisen krvni pritisak.Pre 5 dana je isao kod doktora opste prakse i pritisak mu je bio 130/100 i doktorka mu je dala da pije tritace od 2.5 mg po pola dnevno.Bez pregleda bez nalaza krvne slike,kardiologa bez icega.Zatim je nakon 5 dana isao na kontrolu i pritisak mu je 115/75 i ona opet nije uradila EKG nego mu je rekla da nastavi da pije taj lek i da ce mozda do kraja zivota morati da pije lekove za pritisak.Da li lekar opste prakse moze na svoju ruku bez drugih nalaza i misljenja da tako nesto odredjuje?I da li je to sve opasno s obzirom da ima 30 godina.Hvala.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok gornji pritisak
PostPoslato: Sub Sep 18, 2010 1:30 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
jelenaj810,

terapiju nekomplikovane hipertenzije I stepena propisuje izabrani lekar (opste prakse), i nigde "u svetu" za ovu dijagnozu ne bi bio poslat kardiologu.
trebalo je da se uradi rutinska laboratorija, i da se uradi EKG.
propisana mu je adekvatna, najsavremenija terapija.

da li je on gojazan? da li pusi?
da li je izlozen stresu?

_________________
Moj YouTube kanal, na kome cu odgovarati na Vasa pitanja:
https://www.youtube.com/channel/UCofiOKZJ3l4XBTjpRaYrbtw/feed
Facebook: https://www.facebook.com/Internet-doktor-1034611066561672/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Visok gornji pritisak
PostPoslato: Čet Jan 12, 2012 8:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 12, 2012 8:02 pm
Postovi: 2
Pozdrav svima. Posto je verovatno svako primer za sebe,evo moj problem.
Imam 53 god,gojazan,od drugih tegoba imam Giht,stres ima svako,ali i visoki pritisak.
Vec vise godina pijem tablete,ali od pre godinu dana mala promena zbog
pojave visokog pritiska i pored lekova.
Povremeno Pritisak mi je u rasponu 170-190/95-110,ali bude i manji.
1.Pijem ujutro prinelap HL 20mg + Milenol 12,5mg
2.u podne milenol 12,5 + Alphapres 2mg
3.uvece prinelap 20mg + milenol 12,5mg
4.Sada mi je dodato jos prinelap 20mg po zelji,ali sam da ispitam ujutro ili uvece.
KardioLekar je predlozio Zoloft a moj lekar je rekao da se izbegne.
KardioLek. je predlozio i Lercanil 1-2 puta na dan,ali je to toliko skupo taman za novi stres(oko 1000 din)?
Uvece isto Lorazepam koji koristim ponekad,i redovno od juce pod sve 4 tacke.
Znaci NE-Zoloft i jos nisam kupio Lercanil-dali ima neka zamena ili bar jeftiniji,jer nedaju na recept.
Sta da radim jer pritisak povremeno pada na oko 140-150/85-90, ali isto tako se penje na gore napisanu vrednost.
Hvala na odgovoru.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: