Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pukao vodenjak u osmom mesecu trudnoće
PostPoslato: Čet Jan 29, 2009 9:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 1:15 pm
Postovi: 30
Moja prijateljica je trudna 8 meseci i 15 ak dana. Jutros joj je pukao vodenjak, istekla je mala količina plodove vode i sada joj trudnoću održavaju lekovima u bolnici je. Inače je imala oslabljen grlić materice i nije joj uradjena serklaža..pa se verovatno zbog toga ovo i desilo.
koliko je ovo opasno, po majku i bebu, koliko se može lekovima odložiti prevremeni porodjaj...kakve su posledice ako se beba sada rodi??
Molim Vas za odgovor


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 12:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Ako sam dobor pohvatala, ona je u 37-oj nedelji? To je ok. Tada se razviju i bebina pluća, pa više nije u "crvenoj zoni". Rizik uvek postoji, čak i kod školskih primera, ali mislim da je sada bar zbrinuta i da nema mnogo mesta za brigu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 1:00 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
ja sam se porodila u 36+6 znaci cak par dana ranije. Moja beba nije morala u inkubator. Ne vidim razloga zasto je ne porode?
Sa nama u bolnici je lezala zena koja je bebu nosila 8 nedelja bez plodove vode. Pila je non sto antibiotike ( a i bebi su davali posle rodjenja) da ne bi doslo do infekcije. Beba je kasnije bila ok, ali je u pocetku bila dosta bolesljiva i slaba....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 2:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 1:15 pm
Postovi: 30
Ne ona je u 34-toj nedelji trudnoće (osmi mesec) znači skoro 3 nedelje ranije joj je pukao vodenjak i sada joj daju neke lekove za zaustavljanje kontrakcija. Što duže beba izdrži unutra to će se više razvijati... Čula sam da postoje neke inekcije koje u ovakvim situacijama ubrzavaju razvoj deteta..da li je to tačno?
Zašto kažu da je osmi mesec kritičniji po bebu ako se rodi nego kada se rodi u sedmom, po meni to nema logike? (ovo nije stručno mišljenje već su mi neke žene to rekle)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 9:42 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Jun 09, 2004 2:00 am
Postovi: 778
Maki* je napisao:
Zašto kažu da je osmi mesec kritièniji po bebu ako se rodi nego kada se rodi u sedmom, po meni to nema logike? (ovo nije struèno mišljenje veæ su mi neke žene to rekle)


ovo spada u "bapske price". naravno da je bolje da se beba zadrzi u stomaku duze, tako da je, naravno, bolje da se rodi u osmom nego u sedmom mesecu.

nadan se da ce vasa prijateljica biti ok, i beba , naravno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 10:22 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ovo za osmi mesec je bapska prica. Ja sam zbog skracenog grlica materice lezala od 29 nedelje u bolnici pa sam se detaljno raspitala. Davali su mi inekcije kortizona da se bebi brze razviju pluca. Inace od 34 nedelje beba prodise svojim plucima, tako da su rizici ako se prijateljica sada porodi manji nego pre 34-nedelje. Bebe u danasnje vreme uspevaju da prezive vec posle 26/27 nedelje, s tim sto su u to vreme rizici veliki.....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 1:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 1:15 pm
Postovi: 30
Ja imam onu knjigu ''Šta sve da očekujete dok čekate bebu'' i tu je opisan razvoj bebe od prvog do zadnjeg meseca trudnoće. U VIII mesecu se bebi razvijaju pluća tj. to je završetak formiranja-razvoja svih njenih organa. Već IX mesec služi da se beba još više razvije u smislu težine i dužine kao i tada se ''namešta'' da izadje napolje :) Pa kad su mi te žene rekle da je rizik da beba preživi veći u VII nego u VIII mesecu, nije mi to bilo baš razumno. Ali rekoh da pitam i to :)

Nadam se da će joj tim lekovima produžiti još malo trudnoću bar još nedelju dana i da će sve biti ok. Javiću šta je bilo.

A vama drage moje hvala puno što ste mi odgovorile, puno mi znači svaki odgovor :) Divne ste. Ljubim vas


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 4:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 3:42 pm
Postovi: 368
Lokacija: Bgd
tetkino sunce se rodilo u 32-goj nedelji, snajkici vodenjak pukao nenadano, nista nije ukazivalo, pa je uz lekarski nadzor jos 10-tak dana lezala pre nego se porodila
Bebac je bio 20-tak dana u inkubatoru i sve je u najboljem redu, mila devojcica puni godinicu u februaru i osim sto je po konstituciji malo sitnija nista joj ne fali :)
Opusti se to je vec dovoljno visoka trudnoca da su rizici minimalni

_________________
double trouble is my life


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 5:30 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 1:15 pm
Postovi: 30
Veki hvala puno za odgovor :) Ljubac


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 31, 2009 12:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pet Jan 18, 2008 3:52 pm
Postovi: 98
Ja sam se porodila 36.nedelji, primila steroide za ubrzan razvoj bebnih pluca.

Bilo bi super da beba ostane sto duze unutra jer u ovom periodu se razvija i nervni sistem, nama je nas dr. rekao ovako, mi spasavamo decu od 21.nedelje, ali ako se rode bas ranije , mogu imati kasnije problema sa recimo onim 'finim' zadacima iz matematike. Mozda i jeste tako, verovatno oni imaju neke medicinske statistike, ali po meni nema pravila, deca koja se radjaj u 9.mesecu nisu sva vrsni matematicari.

Moji bebani (blizanci) nisu bili u inkubatoru, imali su samo malo problema sa termoregulacijom, tj da se naviknu na T spolja, pa su u pocetku bili u tzv. toplim posteljicama, a kasnije su imali obicno do ledja termaforcic sa toplom vodom, to jeno nedelju dana.

Tako da nema razloga strahu ako dodje do ranijeg porodjaja u ovom periodu.

Puno srece!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 01, 2009 2:58 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Apr 17, 2007 1:15 pm
Postovi: 30
To i pokušavaju evo danas je četvrti dan kako joj odlažu porodjaj, dobro je. Doktor će proceniti kada će se poroditi :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 71 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: