Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Potres mozga?
PostPoslato: Pon Jan 05, 2009 7:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 24, 2007 12:25 am
Postovi: 169
devojcica je juce prilikom ustajanja udarila jako od drveni predmet da joj se zavrtelo u glavi i posle dva sata je imala blagu vrtoglavicu.danas joj je znacajno bolje, dugo je spaval i uzimala tecnost, ima samo cvorugu na celu.Da li je to potres m. i sta uraditi u tim slucajevima? (pre odlaska kod dr)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 10, 2009 6:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
s obzirom na to da nije povracala verovatno nije imala potres mozga.
da je bio u pitanju potres mozga - vi biste zapravo zakasnili! za neuroloske stvari se ide ODMAH, ako ne radi pedijatar u domu zdravlja, uvek je na raspolaganju derurni pedijatar u tirsovoj ili insitutu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 3:30 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Mar 06, 2007 8:05 pm
Postovi: 157
samo mala korekcija... kako su mene ucili, nema potresa mozga bez gubitka svesti. povracanje +/-.

i kako je drbgd i rekao, za svaku povredu glave koja vam je iole sumnjiva idite kod lekara bez odlaganja!!!

sto se konkretne situacije tice, stav je da ako nema simptoma posle 24 sata nemate ni razloga za brigu.

lep pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 12:32 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
dalton je napisao:
samo mala korekcija... kako su mene ucili, nema potresa mozga bez gubitka svesti. povracanje +/-.

i kako je drbgd i rekao, za svaku povredu glave koja vam je iole sumnjiva idite kod lekara bez odlaganja!!!

sto se konkretne situacije tice, stav je da ako nema simptoma posle 24 sata nemate ni razloga za brigu.

lep pozdrav


Ispravka, povraćanje prati potres mozga ukoliko je došlo do izliva krvi u mozak. Gubitak svesti: ne mora da bude evidentan, osoba može da bude svesna za okolinu. "Sumnjiv" znak može da bude jaka vrtoglavica, čak i u stanju mirovanja. Ako toga nema, nema ni potresa mozga. Normalno je da kada neko glavom jako o nešto udari da mu se zavrti u glavu i da se pojavi čvoruga (proveren trik protiv čvoruga - namazati mesto udara hladnim margarinom).
Ja kada sam imala potres mozga "izgubila sam 10-15 min": tih 10-15 min ja sam bila potpuno svesna sa gledišta osoba oko mene: hodala sam, pila sam sok, pričala razumno, ali ja ni dan danas ne znam ništa šta se tada dešavalo, čak se i ne sećam ni pada. Posledice sam osetila tek sutradan: nemoguća vrtoglavica i totalna upala mišića.

Ćao, žurim


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 23, 2009 9:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
Citiraj:
povraćanje prati potres mozga ukoliko je došlo do izliva krvi u mozak

to vise nije potres mozga (commotio cerebri) nego ozbiljniji poremecaj, sa prekidom kontinuiteta tkiva (contusio cerebri)

Citiraj:
Gubitak svesti: ne mora da bude evidentan, osoba može da bude svesna za okolinu

:D :D gubitak svesti nije relativna kategorija - ne postoje stepeni gubitka svesti! ako je covek izgubio svest, on je pao, i kasnije su mu drugi, kada su ga "probudili" ispricali sta se desilo!
vi ste bili svesni, ali je kasnije nastupila amnezija, mozda ste bili somnolentni (stanje slicno pospanosti) itd..


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 30, 2009 9:19 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 01, 2006 7:16 am
Postovi: 605
drbgd je napisao:
Citiraj:
povraćanje prati potres mozga ukoliko je došlo do izliva krvi u mozak

to vise nije potres mozga (commotio cerebri) nego ozbiljniji poremecaj, sa prekidom kontinuiteta tkiva (contusio cerebri)

Citiraj:
Gubitak svesti: ne mora da bude evidentan, osoba može da bude svesna za okolinu

:D :D gubitak svesti nije relativna kategorija - ne postoje stepeni gubitka svesti! ako je covek izgubio svest, on je pao, i kasnije su mu drugi, kada su ga "probudili" ispricali sta se desilo!
vi ste bili svesni, ali je kasnije nastupila amnezija, mozda ste bili somnolentni (stanje slicno pospanosti) itd..


Može detaljnije objašnjenje?
Da ne komplikujem. Pala sam, čega se ne sećam, za tih 10-10min ja sam bila svesna za društvo oko sebe (pričala sam normalno, pila sam sok, hodala sam samostalno i sl.) ali ja se ničeg od toga ne sećam. Kada sam se "osvestila" imala sam utisak da sam se tek probudila - zaspala san u krevetu, a "probudila sam se" na zidu započete kuće. U prvom momentu između ništa nije postojalo. Posumnjala sam na potres mozga, ali kako mi se samo pomalo vrtelo u glavi (to je trajalo manje od pola sata) i nije mi se povraćalo (bila sam ubeđena da potres mozga uvek prati povraćanje), to sam odbacila. Taj dan sam bila prilično fizički aktivna na suncu po temperaturi od 30-tak stepeni. Pred kraj dana počelo je da me boli čelo i vrat pri potresima ali ništa to nije bilo strašno. Tek ujutru, kada sam se probudila još u krevetu mi se strašno vrtelo u glavi, bez mučnine. Onda sam znala "koliko je sati". Prvo neurolog u medicini rada je konstatovao blaži potres mozga, a onda i neurolog u bolnici, ortoped mi je stavio meku kragnu (iako sam se ja bunila, a posle sam bila zahvalna jer je kragna sprečavala da uradim nezgodan nagli pokret vratom i glavom). Imala sam opštu upalu (ili šta već) mišića. Od lekova sam samo dobila diklofen protiv bolova, i preporuku strogog mirovanja narednih mesec dana uz dosta tečnosti (hm, mirovala sam dok mi nisu skinuli kragnu...). A da, sve mi je bilo smešno (neurolog je prokomenterisao nešto tipa: "Što volim kad mi dođe pacijent sa teškom povredom glave i to još posle 24h i još se smeje?!"
"Posledica": Sada strogo moram da vodim računa da vlažne kose ili vrata ne budem na promaji/vetru jer "zaradim" upalu centra za ravnotežu, odnosno vrtoglavice (jednom sam morala da se držim za kadu da ne padnem sa wc šolje). To mi se dva puta do sada desilo, i oba puta probleme sa vrtoglavicom (jednom mi se vrtelo sve u krug, a drugi put imala sam utisak da me nešto gura u levu stranu). Oba puta mi je bilo interesanto to da dok sam vozim bicikl apsolutno nisam imala nikakvih problema sa vrtoglavicom, kao da mi nije ništa, ali zato pešaka ... najmanji trzaj ili okret glavom i gubim ravnotežu?!
Šta se zaista desilo? I, ako možete da objasnite tačno šta je to potres mozga i koji su siptomi? Somnoletnost?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: