Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 93  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 24, 2009 10:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Valdez, pogledaj ovde mislim da ces tu naci odgovore na svoja pitanja


http://www.doktor.rs/forum/viewtopic ... c&start=15


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 24, 2009 11:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
Nisam isla na kontrolu godinu i vise.Povremeno uradim lab. analize kad su krupni eritrociti pijem folan i to se sredi. Znam da bi trebala ponovo kod gastro ali mi se ne mili isla sam osam puta na rekto i jednom na kolonosk.Cesto me boli dole desno (i sada ) posebno posle vise stolica u danu, zna da traje mesecima taj bol, pa se neko vreme izgubi.Los sam pacijent jer nisam bila kod nekog koga je briga za mene, ko je istrajan u pokusaju da mi bude bolje. Znam da i njima nije lako losi uslovi rada mnooogo pacijenata, cimanja i akutnih desavanja koja moj problem marginalizuju...U opstoj praksi mi napisu recept kad trazim i to je to. Od Bozica ne mogu da se dovedem u red ako potraje jos par nedelja javicu vam sta sam preduzela.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 25, 2009 12:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Da, znam. Cak je i meni tesko da odem kod doktora na kontrolu! Sva presvisnem, to je psihicka priprema ceo dan. Ali se posle lakse osecam, i znam da je sve pod kontrolom. Ne treba da ti pricam kako treba redovno da ides na kontrolu. jesi proveravala B12 vitamin, mogu od toga isto da ti budu veliki eritrociti?

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 25, 2009 12:41 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Mislim da ne trebate da odustajete od ideje da nadjete dobrog gastroenterologa. Iako zivim u drugoj zemlji, mogu reci da su uslovi relativno slicni ( a jedno vreme sam odlazila i kod lekara u Srbiji). Trebalo mi je dosta vremena (3 godine) da nadjem dobrog lekara. Promenila sam nekoliko i sad nasla jednog starijeg lekara, vrlo simpaticnog (recicu vam podatak da moja mala cera jedino kod njega u ordinaciji ne place - a place kada god joj neko dira mamu). Kod njega se termin za kontrolu dobija mnogo u napred (kada imam urgentnih problema onda banem bez najave) a cekanje bez obzira na zakazano vreme je uvek sat ili dva. ALi zato kada udjem u njegovu ordinaciju mogu da ostanem sve dok mi ne odgovori na poslednje postavljeno pitanje i dok ne uradimo sve ppreglede za koje on i ja mislimo da su neophodni.
S obzira da imam dosta iskustva sa raznim lekarima, moj iskren savet je da je dobar lekar zaista dobra osnova da se ova bolest lakse podnese.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 25, 2009 11:36 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
B.M.W. mora tako za lekove. Bas je opterecujuce, posebno sto se u mom DZ zakazuje, a ceka i kada je zakazano, na telefon se ne javljaju...Ma, gledam tamo one bake i deke kako dolaze po recepte i zavidim im sto se bar usput medjusobno ispricaju :) .
Ne znam sta uzimas, ja sam za Salofalk pocela da obavezno trazim onaj od 500mg, po dve kutije. Pa kad uzimam dozu od gram i po imam za dva meseca. Nadam se da ne gresim tj. da nije neka prednost uzimati rasporedjeno u vise tableta. Jer mi je dr. i kada je rekao da probam sa dozom od tri grama pominjao samo tablete od 250mg, tri puta dnevno po cetiri :o .
Sto se tice kontrola, ja sam se malo umorila od svega, pa sam i ispala iz redovnijeg kontakta sa gastro. Procenim kada mi treba veca, kada manja doza... U pocetku sam se osecala toliko nesigurno da bih najradije imala kameru Velikog Brata u stomaku :roll: . Iskreno, ne vidim ni sta mi doca moze trenutno, osim da porazgovaramo - pa nije mi providan stomak. Ne znam da li je praksa da imate broj telefona svog lekara. Meni to dosta znaci, tako se osecam sigurnije.
Dea, super sto si nasla dobrog cika - doktora. Poverenje da si u sigurnim rukama i da ne moras pored svega jos i sama da se opterecujes na temu sta da preduzmes, neizmerno znaci.
Valdez, sacekaj malo od prethodnog pregleda, prati situaciju. Ako nemas nikakvo pogorsanje, prihvati da i iritabilni kolon daje neugodnosti i tegobe. Ako i dalje ne budes siguran u svoju situaciju, kada budes spreman zakazi jos jednu kolonoskopiju, obavezno pod anestezijom. Da ti je odrade do kraja, pogledaju i terminalni ileum i da te vise ne muci neizvesnost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
B.M.V Znam i to sam pronasla i proverila ,OHB12 je za cudo bio na samoj gornjoj granici! To mi nije bilo jasno zbog ovako deficitarne ishrane mozda su pomesali epruvete... radila sam to kod privatnika.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 12:19 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 24, 2008 7:36 pm
Postovi: 178
B12 ispravljam se , nisam rekla da mi je kalcijum uvek ispod normale ali kad ga pijem kao tabletu imam kiselinu i boli me zeludac. Poradicu malo na svom zdravlju posle ovih saveta, treba se kontrolisati a ja sam upala u neku negativu...i naravno necu da tako ostane.Drage moje vi jeste podrska i hvala vam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 2:40 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Samo napred, Blue. Javi sta si uradila!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 10:37 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ejmi u pravu si. I ja sam naucila kroz godine da osluskujem svoj stomak i da lekove doziram kako se i sama bolest krece. Kad naidje duzi bas los period onda odem kod lekara. To bude otprilike 4 puta godisnje. Sva sreca kad odem kod lekara on odmah pogleda ultrazvukom kakvo je stanje na dva kriticna mesta. Ono sto je bitno je da pregled kod njega ne dozivljavam kao neprijatnost, pa mi nije tesko da odem.
Lekova nema neograniceno (mislim na vrste) ima samo jos jedan koji nisam probala (ali je jos u fazi ispitivanja pa ne bih da izigravam zamorce - tako nesto sam probala u BGD pa zavrsih u bolnici iako sam pila placebo!).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 4:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Blue, ako ti je B12 na gornjoj granici onda je to ok. Posto imam izvadjeno parce terminalnog ileuma, jednom u tri meseca dobijam po injekciju B12. To i nije tako strasno, vise mi je to sto dnevno moram da progutam po tri puta po dve pilule od 500mg Salofalka, a to mi nadrazi zeludac (pa sam stalno gladna!), i traje mi za mesec dana. trebalo bi da imamo neke povlastice sto se tice tih recepata, s obzirom da stalno trosimo lekove...A i apotekarima nije bas najjasnije, otprilike me pitaju svaki put:a vi ste bili i pre mesec dana?! valjada im nije jasno da popijem 100 tableta za mesec dana :lol: Jesi pogledala kalcijum u mokraci? probaj sa tabletama D vitamina, one isto uticu na povecanu apsorpciju kalcijuma.
Ne secam se da mi dr pregledao stomak ultrazvukom...vrovatno bi to morala zakazati.
Dea, sa tim ispitivanjima je veliki problem, sto ne znas je l dobijes lek ili placebo, a to obicno ne zna ni doktor koji ti da "lek".Ne preporucujem nikom da se lati takvih ispitivanja.
Skoro sam procitala da Omega3 masne kiseline deluju povoljno i da smanjuju inflamaciju! I posle sam se setila da sam jedno vreme (oko mesec dana) uglavnom jela ribu i da sam se super sjajno osecala. Sad cu ponovo probati takvu ishranu i mozda sa dodatkom Omega3, pa vam javim za rezultate!

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 5:28 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Ma da tada nisam znala da sam pila placebo, to mi je rekao lekar tek mnogo kasnije (nisu ni oni znali). No ja u tom trenutku zbog stomacnog gripa (nije bio cak ni napad Krona) odlezah 8 dana u bolnici.
Za omega3 je meni rekao lekar u BGD. Kupila sam cak bila i kapsule, ali nisam bila istrajna. Na zalost riba mi nije omiljena hrana ali se isforsiram bar jednom nedeljno....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 7:27 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Sad bas procitah da su Omega3 supstancom bogati orasi, lesnici, bademi, kikiriki.... Tako da eto nesvesno provodim ovu terapiju....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 10:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 25, 2008 10:00 pm
Postovi: 309
Da, izgleda da gastro ovde nemaju na repertoaru ultra zvuk.
Joj, te eksperimentalne terapije mi zvuce strasno. Ja bih se vecito pitala da li je placebo i ne bih bila mirna. Mene je dr na pocetku uplasio takvom ponudom, ali je posle nije pominjao. Bas sam se bila bacila u razmisljanje sta da odgovorim.
Jeste i meni je bilo tesko da se naviknem na pilule. Isprva sam bila jako kruta da postujem raspored, a posle sam shvatila da to ne mora bas sve po jusu :roll: . Malo se odmaram od njih trenutno.
U Dea, super sto to sve mozes. Ja sam sumnjiva da li podnosim orahe. Zato mi pistaci bas lepo pristaju, blansirani bademi mmm...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 26, 2009 10:47 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Dec 24, 2004 7:22 pm
Postovi: 2202
Lokacija: Nemacka
Orahe iskreno ne volim, pa ih ne jedem, no u trenutku mi ne pade na pamet da kazem kostunjavo voce (dugo sam vec u inostranstvu) pa sam onda jednostavno nabrojala....
Ma to sa tim experimentalnim lekom je bilo na pocetku moje bolesti kad sam jos bila lakoverna da mi nesto moze lako pomoci.... Sad radije pustam druge da izigravaju experimentalne kunice, ja se drzim onog sto je vec ispitano...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 27, 2009 10:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jan 22, 2009 9:07 pm
Postovi: 30
Eto ni ja nisam znala, tek sada cu da tamanim milku s lesnicima!!! :D salim se, volim cokoladu, ali ne preterujem, a sad kao da mi i ne prija vise...
Al' zato pivo i kikiriki, uz caskanje sa prijateljima,najbolje opustanje...:)))

_________________
Ms Crohn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 1381 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7 ... 93  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 38 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: