Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 87 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 3:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 21, 2006 2:29 am
Postovi: 19
Ja imam 27 godina. Imam krivu kicmu i karakteristicnu rupu izmedju grudi, koja je veoma uocljiva. Medjutim nikada nisam imao bolove... Treniram redovno, do 25. godine aktivno se bavio kosarkom. Visok sam 205cm sto je vjerovatno i bio razlog krive kicme u periodu naglog rasta.

Snimao sam kicmu kad sam bio mladji ali su rekli da ugao nije prevelik iako mi je na snimku kicma kao glista na kisi. I rekli su mi da sto vise treniram to bolje.

Sa tegovima ne pretjerujem, najvise radim sklekove, razboj, vratilo... Ima li neka vjezba koja nije bas dobra za kicmu? Dizanje tereta sa bench klupe? To sam odavno primjetio da mi neodgovara tako da uopste ne radim.

Je li tacno da sto tvrdji krevet to bolje za kicmu? Eto, nekoliko pitanja od mene. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 25, 2008 11:24 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Jan 26, 2007 12:03 am
Postovi: 724
Lokacija: Subotica
Krivljenje kicme treba pratiti pogotovu u fazi aktivnog rasta, ali i nakon toga. Sport je generalno dobar za kicmu, ako je ne opterecuje, odnosno, ako prsljenovi ne trpe stres. Zato je najbiolji sport za kicmu plivanje. Sto se drugih vezbi koje ste naveli tiche, ne mogu da kazem da su loshe, ali ni da su nesto ekstra dobre. trebalo bi da se kicma ponovo snimi, izmeri krivina, i onda u saradnji sa fizijatrom da dobijete set vezbi, koji bi pomogao da se paravertebralna muskulatura tako ojaca da odrzava kicmeni stub u koliko toliko ispravnom polozaju.

_________________
Sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 09, 2009 7:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 09, 2009 7:24 pm
Postovi: 3
imam 14 god i imam skoliozu. utvrdili su mi je na sistemackom pregledu i prepisane su mi vezbe koje nisam radila. sada sam konacno dosla pameti i pocela da radim vezbe. snimili su mi kicmu i rekli su da nije za mider ali da moram da radim vezbe godinu ipo jer za to vreme mogu jos nesto da popravim. imam problem kada trcim sprint. kada stanem posle trcanja osetim jak sevajuci bol u donjem delu kicme kod karlice. da li to ima veze sa tom mojom krivinom i sta da uradim povodom toga? :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jan 09, 2009 7:44 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 09, 2009 7:24 pm
Postovi: 3
imam 14 god i imam skoliozu. treniram odbojku ali doktorka mi je rekla cu mozda morati da prestanem zbog deformiteta. ne nosim mider ali radim vezbe. da li cu morati da prestanem sa treninzima? :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 11:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Ako Vam je odredjeno samo da radite vezbe, verovatno se radi o blazem stepenu skolioze pa mislim da cete moci da nastavite sa treninzima. Ipak, najbolje je da ovo pitanje postavite ortoepdu ili fizijatru kod koga se kontrolisete.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 1:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 12, 2008 11:02 am
Postovi: 22
Pozdrav svima,

cuo sam da se na obcnom rendgenskom snimku ne mogu videti sve promene na prsljenovima. Navodno je magnetna rezonanca najbolji metod pregleda. Da li je to to tacno? Takodje, koja je razlika oko nepovoljnog zracenja kod jednog i drugog snimanja?
Hvala...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 2:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Da to je tachno, MR je najbolji nachin da se sve promene na kichmenom stubu vide, a o zrachenju smo pisali po forumu, koristite opciju Trazi.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 3:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 12, 2008 11:02 am
Postovi: 22
Hvala na odgovoru, potrazicu ovo oko zracenja.
Ono sto mene zanima je sledece. Pre oko 8 godina sam radio MR kicme. Tada mi je ustanovljena skolioza, ali niko nije rekao kog stepena?! Bilo je kao nije tako strasno?! Takodje je bila dijagnoza: blaze degenerativne promene na prsljenovima i postojanje osteofita, ako se dobro secam. Ovo sa ostefitima je rekao lekar koji je gledao snimak, ali se kasnije ostali lekari nisu bas slozili sa tim, jer koliko sam cuo to je vrlo opasno??? Tada sam imao 30 godina. Isao sam na mnoge vezbe, diadinamik, elektro terapije, terapije ledom, cak akupunktura i nikakav vidljivi boljitak nisam primetio.
Vec 8 godina imam bolove, narocito ujutro, a nekada i tokom dana. Zbog posla sam prestao sa terapijama, ali bih morao ponovo, jer je stanje takvo da covek jednostavno ne moze izdrazti bol svaki dan duzi vremenski period. Ne znam uopste ima li tome leka? Da li da ponovo radim MR, da li je u medjuvremenu moglo doci do pogorsanja (8 god) ili da koristim stari snimak kada budem isao na pregled. U sustini ne znam sta da radim jer mi do sada nista nije pomoglo.

Unapred hvala na svakom savetu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 21, 2009 6:39 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Novi snimak!

Ako opet ne dobijete nikakvo mishljenje i terapiju posle pregleda sami se obratite terapeutima za terapiju.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 01, 2009 1:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jun 01, 2009 12:50 pm
Postovi: 3
Imam 21 god. skolioza mi je dijagnostikovana u 17-18 oj, tada sam dobio vezbe ali sam ih batalio posle nekog vremena, sad sam ponovo poceo da ih radim i primecujem da mi je znatno slabija leva strana tela, ali sam uporan u nameri da se ispravim, posto sad vec cesto imam bolove od dugog stajanja i hodanja. Moj brat takodje ima dijagnostikovanu skoliozu i to strukturnu, ne mogu da ga nateram da vezba i zabrinut sam za njega. Da li uopste postoji mogucnost da se vezbom dodje do recimo potpune korekcje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 02, 2009 11:40 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pet Mar 04, 2005 12:42 am
Postovi: 1177
Lokacija: Beograd
Sve zavisi od swtepena deformiteta. Kod blazih deformiteta je potpuna korekcija moguca i vezbama, a mogucnost potpune korekcije opada sa stepenom deformiteta i sa godinama pacijenta


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....grudni kos i blaga skolioza...
PostPoslato: Sre Jul 01, 2009 1:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 31, 2009 8:57 pm
Postovi: 9
...izvinite ako nesh prekidam...ali iam jedo ili dva pitanja i potrudicu se da budem kratak,a zamolio bi nekog od strucnih lica,ili nekog ko je imao ovakav problem da mi odgovori...imam 15 godina,treniram plivanje a idem i u teretanu....visok sam 183....i ustanovljena mi je skolioza sa 12 godina...nikad nije bilo reci o operaciji...samo sam isao na vezbe....nemam bolove ali mi je jedna lopatica spustena....sta je najbolje za ovaj porblem....da li teretana lose utice na skoliozu i njen razvoj,i zasto....nemam deformitet grudog kosa,ali mi je na sredini sa prednje strane malo izrazeniji,mozda nekih 5 mm....nije skupljen ,ali opet nije ni nesto sirok....ovako u celini izgleda normalno ali ipak ima malo ispupcenje...moj doktor mi je reko da je to sad gotovo i da nema smisla da nosim mider....jer imam vec 15 god,....i gotovo da sam zavrsio rast u visinu....nzn da li je rano da postavim ovo pitanje,tipa,kako da prosirim ramena i grudni kos...mislim kojim vezbama,ali molim nekog da mi odgovorio...jer me ponekad hvata panika....treba napomenuti da meni jos ne nicu ni brkovi ni brada...tako da verovatno se jos ne razvijam....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: skolioza kicme
PostPoslato: Uto Nov 30, 2010 7:35 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 17, 2009 8:07 pm
Postovi: 4
Vezano za vezbanje, imam par pitanja:

1. Da li je bolje vezbati sat vremena u komadu ili 2 puta po 30 min?
2. Ako imam vrlo malo vremena i mogu da postignem da vezbam samo nekih 15-ak minuta, pa tek nekada kasnije opet tako, da li to vredi vise nego da nikako ne vezbam, ili nema nikakvog efekta?
3. Koliko je uopste potrebno vremenski odraditi vezbe? Sat vremena dnevno?
4. Neka devojka je negde spomenula da je isla na Banjicu, jer je bila zaboravila redosled vezbi... Kako to? Zar je redosled bitan? Koje vezbe treba prve odraditi, a koje za kraj?
5. Da li bi mi neko znao objasniti tehniku disanja prilikom izvodjenja vezbi, jer sam cula da je to jako bitno?

Unapred se zahvaljujem na odgovoru...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: skolioza kicme
PostPoslato: Uto Nov 30, 2010 7:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 17, 2009 8:07 pm
Postovi: 4
Osim toga, zanima me da li smem da trčim...
Naime, negde pročitah da su nekoj devojci zabranili trčanje zbog sabijanja :-?

I kada se tačno ide na operaciju...? Kada je bol neizdržljiv, ili kada doktor to smatra kao jedini izbor jer je kičma jako kriva?
Mene trenutno kičma povremeno boli, i krivina mi se baš vidi, ali nemam pojma koji mi je stepen, jer mi ga nikad nisu izmerili :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: skolioza kicme
PostPoslato: Uto Nov 30, 2010 7:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 17, 2009 8:07 pm
Postovi: 4
Osim toga, zanima me da li prilikom vezbanja treba da radim samo jednu stranu ako mi je skolioza desna grudna, leva lumbalna?
Tako sam procitala u nekim uputstvima, a fizijatar mi je rekao da radim obe strane da ne bi zapostavila onu koju ne radim, pa da ne oslabe misici...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 87 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3, 4, 5, 6  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 19 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: