Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Najpouzdaniji preparat za podizanje krvne slike kod beba
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 1:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Koji preparat (sirup) je najdelotvorniji (najbolji) za podizanje krvne slike? U pitanju je malokrvna beba od godinu dana...

Hvala unapred.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 1:47 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Mi pili Ferrum lek sirup. Ne zatvara.
Ali nisam joj davala baš svaki dan, dve bočice sam razvukla na tri meseca a uz to, teškom mukom je ubedila da jede ribu (meso neće ni pod razno). I naravno forsirala ostale namirnice bogate gvožđem: malo tamnozelenog povrća u svaki ručak, proso za večeru uz voće, žumance sa nečim za doručak i riba svaki dan. I super se popravila KS za ta dva meseca. Isto je tad imala oko godinu dana.
Nama je dr rekla da je bitno da pre i posle uzimanja gvožđa pola sata ne jede/ne pije ništa mlečno. I da uzima dovoljno vit C jer se bolje apsorbuje Fe. Maloj sam davala puno voća, a pošto dojim ja sam uzimala vit C u prahu, valjda je nešto stiglo i do nje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 2:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Hvala ti,i trazim nesto sto ne zatvara.

Ako kazes da joj je popravilo krvnu sliku za tako brzo vreme,nema razloga da ga ne kupim...

Reci mi samo jos jedno,jel potamne zubici od tog sirupa?Cula sam da to hoce da se desi kad se daje sirup sa gvozdjem,pa cisto da cujem i tvoje iskustvo...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 2:27 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Ne znam, moja mala ga je isisavala direktno iz šprica. Nikakvih promena na zubićima. A pošto je odvratne tamne boje, i ostavlja grozne fleke ja sam joj davala dok sedi u kadi a pre pranja zubića. Tako da ako pljucne malo, ide u kadu a ne na tepih.
A šta vam dr preporučuje? Nama je prvo prepisala neki drugi, ali mala nije htela ni da proba, a onda ovaj i ukus joj se svideo.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 2:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 25, 2007 4:28 pm
Postovi: 420
Slamka ili slamčica je spas za ispijanje Fe preparata.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 5:23 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Hvala vam,ta ideja sa spricem ili slamkom je odlicna,definitivno ste mi pomogle...

Dr mu jos nista nije dao (iako sam povela to pitanje) jer je bio blago prehladjen na zadnjoj kontroli,a Fe se ne sme uzimati ako dete nije sasvim zdravo (kako nam dr rece,a i ja sam cula za to).Imamo zakazano za mesec dana ponovo,mada da budem iskrena,ja bih mu sama nesto uzela posto i ovako slabo jede i bledunjav je pa mi se ne ceka,a dr je na godisnjem pa ne mogu da odem ranije.Smatram da svakako ne moze da skodi jer je gvozdje-gvozdje,a videcemo sta ce lekar reci,odnosno predloziti kad odemo.

Nekako imam puno poverenja u iskustva drugih mama,one nekako najbolje znaju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 9:07 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Sep 20, 2006 6:34 pm
Postovi: 295
Višak gvožđa se taloži na jetri i nekim drugim organima. To je prema mojim saznanjima. Ne bih davala preventivno, bez konsultacije sa pedijatrom.
A za otvaranje apetita probajte šetnje, aktivnosti po zimi, boravak na svežem vazduhu. I u krajnjem slučaju, ja bih pre na svoju ruku dala neki kompleks B vitamina za otvaranje apetita, pre nego gvožđe.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 17, 2009 11:25 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Sumnjam da bi doslo do pojave viska u tako kratkom periodu davanja,ali verovatno si u pravu,najbolje je da se suzdrzim do dr,a u medjuvremenu "krljacu" ga sokom od cvekle dok ne dodje vreme da idemo u savetovaliste.

U svakom slucaju,hvala jos jednom. 8)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 18, 2009 12:09 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Taj sirup je prilagođen bebama, tako da ono o mleku ne stoji. Kod svih ostalih preparata gvožđa treba izbegavati gomilu namirnica (mleko i mlečne proizvode, kofein, tein, bromein, jaja...).
Moj mališa je sa oko 8-9 meseci dobio tri ture sirupa, najmanju dozu, određenu prema težini deteta. Kada krvna slika nakon toga pokaže nizak nivo, prelazi se na drastičnije mere, a inače nema potrebe za brigom i kad ste na oko 95-100 (hemoglobin).
Ferum lek ne boji zubiće (to čine preparati za odrasle ili za veću decu, a tada špric odradi svoje), prijatnog je ukusa, moj je mlatio po ručku, samo da što pre dobije dozu koju sam mu davala nakon klope.
Ako voli cveklu, pokušaj sok da napraviš od presne. Dodaj par kapi nekog kiselog soka (iscedi direktno). Delotvornija je.
Zeleniš je super, riba ukoliko si je već uvela...

Što se lekara tiče, ako misliš da je dete malokrvno, idi kod bilo koga ko je zamena za vašeg redovnog. Napravićete krvnu sliku (to što je bled ne mora ništa d aznači), otkriti pravo stanje i potom dobiti terapiju - odmah ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 18, 2009 5:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Radili smo krvnu sliku pre oko 1,5 mesec,Hg je bio 109 (sto je jos i ok), ali eritrocita ne secam jer su nalazi ostali kod dr,mada predpostavljam da su niski,jer je sam dr konstatovao anemiju.Ali tada je jos bio na formuli,a sada je vec uveliko na kravljem,tako da verujem da mu je ks jos opala...

Uvela sam ribu (mada nije odusevljen),cveklu mu jos nisam davala,ali cu pokusati,pa makar je mesala sa jos necim.

Puno ti hvala na korisnim savetima. :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 12:17 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Maj 23, 2005 9:20 am
Postovi: 237
Nema na čemu, silom prilika - posle porođaja završih sa transfuzijom, ali je to bila prva pomoć, nakon toga sam mesecima pila lekove i "narodne" bućkuriše. Ispostavilo se da je narod ipak efektniji :) a i mališa je bio malokrvan u nekom periodu kad bebe i imaju relativno nisku KS...
Ako se obrati pažnja na hranu sve će se dovesti u red, sirup je tu samo da ubrza oporavak i pomogne kad je zaista potrebno, a u nastavku će ti svejedno savetovati malo obazriviji režim ishrane i to je to ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 2:57 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
Najpoznatije i najbolje sredstvo za dobru krvu sliku je sveze cedjeni sokovi od cvekle, bundeve, sargarepe, kelja, banane, jabuke, celera...

A sta da kazemo za pravi maticni mlec, propolis, polen i med? Apsolutna je glupost da bebe ne smeju da jedu pcelinje proizvode, naravno u malim kolicinama je sasvim dovoljno.

Ima i dalje, ali i ovo je dovoljno za poetak da se primeni.

Bacite preparate u kantu za smece, bacite fabricke formule, bezbojne kase i "sokove" sto dalje od kuce (mislim, nemojte sad da zagadjujete prirodu).

Evo ide prolece pa naberite sveze koprive za sok, mozete da mesate sa klicama jecma iuli psenice. A kad pocnu da sazrevaju bobice pred jesen, a vi trk u neko Planinarsko drustvo pa na planinu da se najedete ko ljudi kupina i borovnica! Sveza bobica je zakon! A ako usput budete srecni da nadjete malo sremusa, ne vracajte se kuci sledecih mesec dana.

Pa kad deca pocnu da vam PUCAJU od zdravlja, nemojte da se cudite sto su ova druga uvek slinava i histericna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 3:02 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
Samo da ti kazem, ako ti je beba mala, nema veze, sto ti budes pila ide i u njeno telo. A vec sa 3-4 meseca moze da pije sokove po malo, ili da mesas sa mlekom.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jan 19, 2009 3:09 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 27, 2008 10:57 am
Postovi: 254
Mama 80 je napisao:
Radili smo krvnu sliku pre oko 1,5 mesec,Hg je bio 109 (sto je jos i ok), ali eritrocita ne secam jer su nalazi ostali kod dr,mada predpostavljam da su niski,jer je sam dr konstatovao anemiju.Ali tada je jos bio na formuli,a sada je vec uveliko na kravljem,tako da verujem da mu je ks jos opala...

Uvela sam ribu (mada nije odusevljen),cveklu mu jos nisam davala,ali cu pokusati,pa makar je mesala sa jos necim.

Puno ti hvala na korisnim savetima. :wink:


Mrtvim, obezvredjenim, pasterizovanim mlekom i sokovima, neces postici dobre rezultate. Probaj da zasuces rukave pa da sama iscedis ili nabavi dobar sokovnik ali ne centrifugalni, nego sa presom (ima u SLoveniji ili Madjarskoj). Ako pomesas babe i zabe, neces nista dobiti, samo sipak.

Jesi li videla ove stranice?
http://vegan.editboard.com/sirova-hrana-raw-food-f9/

http://vegan.editboard.com/sirova-hrana ... o-t359.htm

http://www.cpsbl.org/zdravlje/index.htm

http://www.zakonizdravlja.com/


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 20, 2009 1:17 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jan 17, 2009 1:28 am
Postovi: 27
Lokacija: Novi Sad
Citiraj:
Samo da ti kazem, ako ti je beba mala, nema veze, sto ti budes pila ide i u njeno telo. A vec sa 3-4 meseca moze da pije sokove po malo, ili da mesas sa mlekom


Nije mali,ima skoro godinu dana,ne sisa vise...

Hvala ti na savetima i ovim stranicama,sada cu ih detaljno iscitati.A sa konstatacijom da najbolje dolazi iz prirode se apsolutno slazem i podrzavam,a imam i dokaze za to...

Imam mogucnost da nabavim takav sokovnik iz Madjarske,a moram da priznam da bih ga nabavila ne samo zbog deteta,nego i nas odraslih... :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 26 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: