Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: sinusi pomazite ako jos moze
PostPoslato: Pet Jan 06, 2006 8:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 06, 2006 8:15 am
Postovi: 5
imam vec duze vreme otezano disanje sta vise jedna nozdrva mi je uvek zapusena ,nesecam se kad sam zadnji put mogao da disem a i omirisem nesto lepo ,pio sam neke lekove ali mi lekari nikad nisu rekli da su to sinusi zasigurno a sada se plasim da nisu prerasli u hronicne
cito sam nesto onjima ali neznam dali se oni lece tj hronicni sinusi
meni neprestano suze oci ,susi grlo nocu ,nemogu lepo da disem ,uzas pogotovo ujutru
da li meni ima pomoci ili je to hronicni sinus
hvala unapred :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 11, 2006 1:33 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Zapušena nozdrva nije jedini simptom hronične upale sinusa. Da li imate neke bolove, koje je boje sekret iz nosa?
Dijagnozu može da postavi samo specijalista ORL posle pregleda nosa spekulumom, posle rendgenskog snimka maksilarnog sinusa i eventualno endoskopije.
Akutna pogoršanja leče se antibioticima (po antibiogramu dobijenom iz uzorka nosa) i analgeticima (Brufen, Tenaprost i sl.). Preporučuju se redovne inhalacije - udišite vodenu paru kroz nos iznad šerpe sa vrelom vodom, 10-15 minuta, 1-2 dnevno, a po potrebi i više puta. Pazite da para ne bude isuviše vrela, jer je u tom slučaju veća šteta nego korist.
Kapi za nos mogu da se koriste, ali najviše 3-5 dana zaredom, inače se javlja medikamentozni rinitis (upali se sluzokoža nosa i javlja se dug i uporan otok nosne sluznice).
Dobro je često ispiranje nosa fiziološkim rastvorom.
U ORL ambulantama može da se brimeni i aspiracija sekreta vakuum-pumpom.
Ako su pogoršanja česta ili se bolest teško podnosi, moguća je hirurška intervencija koja se zove FES - funkcionalna endoskopska sinusoskopija. Operacija se radi u opštoj anesteziji uz upotrebu endoskopa (cev koja se uvlači u nos i sinus) tako da nema rezova.

Kao što vidite, sve je moguće, ali ono što je sigurno jeste da se bolest leči i iz tog razloga treba da posetite nekog specijalistu koji će da postavi konkretnu dijagnozu i predloži adekvatno lečenje, jer u obzir mogu da dođu još neke dijagnoze (alergije, hronični rinitisi...).

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 11, 2006 4:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 06, 2006 8:15 am
Postovi: 5
hvala najlepse i od sveg srca
juce sam bio kod lekara koji je rekao da su u pitanju hronicni sinusi prepisali su mi nek lekove i neki sprej za nos pored toga radim i inhalaciju belim lukom par dana tako da mogu da vidim napredak
hvala jos jednom
a sta je sa sportsdkim aktivnostima da li mogu da plivam ili ne jer se polse poslednjeg plivanja nos zapusio kao kamen
hvala od sveg srca


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jan 11, 2006 11:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Pa sad plivanje baš i nije idealno rešenje za nekog sa hroničnim sinusitisom. U bazenu je rastvoren hlor koji deluje nadražajno i na zdravu sluzokožu a kamoli na onu promenjenu upalnim procesom. Izlaganje hloru se ne preporučuje osobama sa zapaljenjima gornjih disajnih puteva.
Ako baš imate želju da se bavite plivanjem, bez obzira na iritaciju koja je posledica toga, čim izađete iz bazena dobro istresite nos i ne bi bilo loše ispiranje fiziološkim rastvorom. Pošto ovo ispiranje na bazenu nije praktično probajte da nađete bočice sa brizgalicom (kao što imaju neke kapi za nos) i u nju sipajte fiziološki rastvor (0.9 %NaCl ne onaj sa glukozom) i upotrebljavajte posle svakog plivanja.
Kod hroničnog sinuzitisa ne postoji ograničenje u svakodnevnim aktivnostima sve dok je vazduh koji se udiše normalne temperature i adekvatne vlažnosti. U tom smislu zimi su dobre aktivnosti u zatvorenom prostoru (teretana, mali fudbal... miris i nije neki, ali je manje štetno od hlora).

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: