Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Cista u sinusu
PostPoslato: Čet Dec 29, 2005 11:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 17, 2005 5:08 pm
Postovi: 49
Problem:
Retenciona cista u alveolarnom recesusu desnog maksilarnog sinusa dijametra oko 24mm
Problem pri disanju na nos.
Sta treba raditi? Operacija?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 07, 2006 6:16 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jan 06, 2006 8:15 am
Postovi: 5
nisam sigurno od velike pomoci ali ako smem da pitam sta je prouzrokovalo tu cistu ako su sinusi onda cu te kasnije pitati za savet
sve najbolje


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 21, 2006 1:00 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 17, 2005 5:08 pm
Postovi: 49
Alergija na kucnu prasinu, i ceste prehlade u detinjstvu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 21, 2006 2:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Dec 05, 2005 12:31 am
Postovi: 599
Lokacija: Kragujevac
Retencione ciste u maksilarnom sinusu nisu neka retkost. Uglavnom su bez simptoma i ne prave problem, a nastaju na sluzokoži oštećenoj zapaljenjem.
Problem pri disanju na nos nije uzrokovan cistom. Cista se nalazi unutar sinusa i ne može da zapuši nosne hodnike. Problem zapušene nozdrve mogao bi da se objasni alergijom ili hroničnom upalom sinusa. Na CT snimku se obično može videti da li je cista zapušila ušće maksilarnog sinusa, a ako se to desi taj sinus postaje podložan infekciji, a jedan od simptoma hroničnog sinusitisa je i zapušenost nosa. Alergija je stanje u kojem je moguć nastanak polipa, tako da i oni mogu da zapuše nos (lako se dijagnostikuju pregledom nosa kod ORL).

Ako nema hroničnog sinusitisa, nema bolova koji potiču od sinusa (bol u obrazu, bol u zubima ispod ciste, bol u oku ili osećaj pritiska na strani sinusa) cista se ne dira.
Ako se cista inficira ili postoji hronični sinusitis koji ne reaguje na terapiju i postoje česta pogoršanja onda se cista operiše, najčešće FES (endoskopska intervencija).
Treba proveriti šta je uzrok zapušenog nosa, ako je alergija onda se leči alergija, polipi mogu da se operišu (takođe endoskopski).
Ne postoje lekovi koji mogu da eliminišu cistu.

Alergije na prašinu najefikasnije se leče tako što se prašina redovno briše (svaki dan), uklanjaju se predmeti koji skupljaju prašinu (stolice sa meblom menjaju se drvenim, na pod se stavlja laminat ili parket i svakodnevno briše, knjige se ne drže u otvorenim ormanima nego u staklenim vitrinama, često provetravanje). Ako je alergiji na prašinu pridružena alergija na grinju (po nekima je to isto, ali nije baš) onda s vremena na vreme treba tepihe, krevete i druge platnom presvučene površine premazati sredstvima koja ubijaju grinje (ima ih u apotekama). Efikasni su i paročistači. Treba otkuvavati posteljinu i redovno je menjati (jednom nedeljno), a jastuci treba da su punjeni veštačkim materijalima, a ne perjem.
Ukoliko ove higijenske mere ne pomognu može se probati sa lekovima (Loratadin tablete, kratkotrajni tretman steroidnim sprejevima za nos ili kome pare nisu problem preparati sa hromoglikatima koji se upotrebljavaju takođe kao sprej za nos /Lomusol npr., ne znam da li postoji još neki ovde kod nas/), ali treba imati u vidu da je kod alergije na grinje i prašinu ipak najvažnije smanjiti izloženost.

Dobar ORL specijalista bi morao da predloži sveobuhvatan tretman i da otkloni svaku nejasnoću.

_________________
Internet ne sme da bude zamena za posetu lekaru!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Feb 19, 2008 12:11 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
meni je isto predložen CT snimak sinusa zbog mogućnosti ciste, ali meni ona pravi probleme. nije mi zapušen nos ali se sluz sliva niz ždrelo ... primam terapiju antibiotika i kortikosteroida u roku od 6 nedelja pa ako ne prođe idem na endoskopsku intervenciju


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Feb 24, 2008 2:18 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 08, 2007 12:59 am
Postovi: 11
I ja takodje imam cistu u desnom maxilarnom, a dijagnostikovana mi je i Rinophatia vazomotoria! Da li mi moze neko reci nesto vise o ovome? Imam ceste glavobolje, zapusen nos skoro uvek, menjanje raspolozenja (znam da je sve posledica ovog). Terapija: farmakoloska ili hirurska?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 25, 2008 2:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
Meni je moj ORL specijalista rekao da posle druge nedelje terapije trebalo bi da osećam poboljšanja a njih nema ...

Evo nešto o tome (na engleskom): Maxillary sinus mucus retention cyst

A ovo je primer vađenja ciste operativno: Endoscopic Removal of a Maxillary Sinus Cholesterol Cyst

Endoskopski vid operacije se na VMA radi u totalnoj anesteziji, oporavak traje dva dana, nema bolova i rešava problem!

Meni su rekli da su moje česte upale izazvane devijacijom nosa i predložili mi da to operišem (kad skupim parice) što ću i uraditi. Takođe je moguće da su ove upale uzrokovane refluksom sadržaja želudca, tako da ću i to ispitati.

Moja preporuka je da se lečiš kod najboljih (npr. VMA ili klinički centar), da ne žališ pare za terapiju i da sam istražuješ i saznaš dosta o svojoj bolesti.

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 5:03 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
zazy je napisao:
I ja takodje imam cistu u desnom maxilarnom, a dijagnostikovana mi je i Rinophatia vazomotoria! Da li mi moze neko reci nesto vise o ovome? Imam ceste glavobolje, zapusen nos skoro uvek, menjanje raspolozenja (znam da je sve posledica ovog). Terapija: farmakoloska ili hirurska?


A da li si alergičan na nešto? Odradi alergo-testove. Ako nisi alergičan možda je LPR

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 07, 2008 11:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 08, 2007 12:59 am
Postovi: 11
Radila sam alergo test i nisam ni na sta alergicna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 08, 2008 11:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Feb 01, 2008 3:48 pm
Postovi: 165
Lokacija: Pančevo
To je dobro :D

Nego, jel su ti radili endoskopiju da tačno vide šta izaziva stvaranje sluzi i odakle se stvara. I ja imam cistu u maksilarnom sinusu (čekam CT da vidim tačno gde), imam povremene upale sinusa ... ali već mesecima nemam zapušen nos. Sada imam neko slivanje u grlo, pa je to verovatno od te ciste (ili mukokele) koja je iritirana ili je jednostavno ojedena sluzokoža želudačnom kiselinom, pošto patim od vraćanja želudačne kiseline u grlo.

Da sam na tvom mestu, ispitao bih sinuse endoskopijom, da se vidi koliko su upaljeni, da se možda uzme uzorak i proveri da li ima bakterija pa da se to leči ... Ako neće u državnoj da ti rade, plati privatno ... daćeš malo više para, ali ćeš uštedeti mesece mučenja koji ti predstoje


Rinophatia vazomotoria je u 99% slučajeva slivanje izazvano alergijom. Ako nije alergija, onda ti nešto drugo nagriza sluzokožu koja proizvodi sekret (bakterije, gljivice ili želudačna kiselina).

Pogledaj temu http://www.doktor.rs/forum/viewtopic.php?t=15569

_________________
iako nekad napišem koju na nekim temama, nisam lekar.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 09, 2008 4:18 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Feb 08, 2007 12:59 am
Postovi: 11
Uradicu endoskopiju (da se raspitam gde to rade), pa cu videti sta je. Vec nedelju dana mi nije zapusen nos ali to je zato sto koristim sprej Flixonase i od njega mi je uvek bolje!
U svakom slucaju tebi hvala na informacijama, jer iako sam stalno u kontaktu sa doktorima, znacilo mi je puno! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista u sinusu
PostPoslato: Sub Jun 13, 2009 6:47 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Jun 13, 2009 6:20 pm
Postovi: 2
Imam cistu u levi maksilarni sinus. Uz to imam i svakodnevne glavobolje.Misljenje doktora je razlicito, neki kazu da mi je glavobolja , koja je na predni dio tacno kod sinusa nije od te ciste, druge kaze da je od ciste i da mora da se intervenise i otstrani cista, te mi prestale glavobolje. Inace ovo su naodi KT u sinusa: "retenciona cisticna lezija na dno levog maksilarnog sinusa sa longitudinalen dijametar 2.2 sm. i tranzverzalen 2.2 sm. Zadebelena nosna ligavica, vospalitelne promene na etmoidalne sinuse." Isto zanima me i kakva je to intervencija. Je li slozena, bolna, sa kakve je anastezije? :roll: unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Cista u sinusu
PostPoslato: Čet Apr 03, 2014 1:22 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Apr 03, 2014 1:07 am
Postovi: 1
Operisala sam polipozu nosa 3 puta i jednom polipozu maksilarni i etmoidalnih sinusa. Polipoza se vratila i opet trebam na op, radila sam MRI PNS i osim ispunjenih maksilarni,etmoidalnih sinusa imam i polipozu u oba odsjecka frontani sinusa koji su hipoplasticni koju takodje prati i minimalna rubna hiperplazija i retenciona cista cca 3mm uz prednji zid lijevog odsjecka sfenoidalnog sinusa. Teski sam alergicar (kucna prasina, grinje kucne prasine, ljeskov polen, ambrozija, brezov polen, latex, razne boje, pelin, asperigilus fumingatus), na lijekovima sam bila skoro tri godine i prestala sam da pijem tablete iz razloga sto svaka tableta ima u sastavu boje na koje sam ja alergicna. Imam tetovazu i interesuje me da li je moguce da se polipoza vraca zbog tetovaze koju imam (boja) jer ostale alerene koliko god mogu izbjegavam. Cista po prvi put mi se pojavila i kada to operisem da li postoji mogucnost vracanja? Jel ima neko neki savjet?

Takodje sam cula za BICOM terapije (biorezonantne terapije) da li je neko probao vec, kakvi su utisci?

Hvala :)


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 13 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: