Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: strah
PostPoslato: Pet Dec 26, 2008 7:43 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 10:04 pm
Postovi: 12
lorazepam :(Kakav je to lijek?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 26, 2008 9:33 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Mar 12, 2008 6:29 pm
Postovi: 26
Koliko ja znam to ti je neka vrsta sredstva za smirenje ali mozda bolje da ti to jos neko fino i detaljno objasni...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Pet Dec 26, 2008 9:58 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2007 1:26 pm
Postovi: 3326
Lokacija: Svuda i nigde
mis1505 je napisao:
lorazepam :(Kakav je to lijek?


Ja pronadjo ovo!Nadam se da ce ti biti od pomoci ?


Lorazepam tablete, injekcije
(lorazepam)

N05BA06

anksiolitik, benzodiazepinski

Sastav:
Jedna tableta sadrži:
lorazepam..................1 mg ili 2,5 mg

Jedna ampula od 1 ml sadrži:
lorazepam....................2 mg

Dejstvo:
Lorazepam je benzodiazepinski derivat koji, poput ostalih benzodiazepina, u centralnom nervnom sistemu olakšava delovanje glavnog inhibitornog transmitera – gama aminobuterne kiseline. Već u malim dozama izaziva popuštanje psihičke napetosti, stabilizuje vegetativni nervni sistem i povoljno utiče na najrazličitije psihosomatske reakcije. Pri tome je naročito očigledan njegov anksiolitički efekat. Pošto isključuje emocionalne faktore, pre svega je delotvoran pri uklanjanju emocionalno i psihički uslovljenih oboljenja. Budući da deluje već u malim dozama, većinom nema ozbiljnijih neželjenih efekata.

Indikacije:
Lorazepam tablete koriste se za kratkotrajnu terapiju primarnih i sekundarnih stanja psihičke napetosti praćenih strahom i u lečenju insomnije (nesanice). Daje se i u premedikaciji, pre hirurških ili obimnijih stomatoloških intervencija.
Injekcije lorazepama koriste se u terapiji akutnih anksioznih stanja, za kontrolu i prekid epileptičnog statusa, kao premedikacija u pripremi bolesnika za hirurške intervencije i kao dodatni lek u antiemetičkim koktelima za bolesnike na hemioterapiji.

Doziranje i način primene:
Lorazepam je moguće davati peroralno, intramuskularno i intravenski. Među parenteralnim putevima pogodniji je intravenski.
Lorazepam tablete
Uobičajena peroralna doza u terapiji anksioznih oboljenja iznosi 2 do 6 mg, ali ukupne dnevne doze mogu dostići i 10 mg. Dnevna doza deli se u 2-3 pojedinačne, od kojih večernja doza treba da bude najveća. U lečenju insomnije, jednokratno, pred spavanje, daje se 1 mg do 4 mg lorazepama. U preoperativnoj pripremi daje se 2-3 mg lorazepama veče pred intervenciju, a ako je neophodno, naredno jutro daje se još jedna, nešto niža doza. Alternativni pristup je da se 2-4 mg aplikuje peroralno 1 do 2 časa pre hirurške intervencije.
U stomatološkoj premedikaciji, lorazepam se daje u dozi 1-2,5 mg, 90-120 minuta pre intervencije.
U lečenju starih i iscrpljenih osoba, ukupnu dnevnu dozu lorazepama treba smanjiti približno za oko 50%.
Deca starosti 5 do 13 godina, u preoperativnoj hirurškoj pripremi, a u zavisnosti od telesne mase, dobijaju 60 minuta pre operacije 0,5-2,5 mg lorazepama (50 μg/kg)
Lorazepam ampule
U lečenju akutne anksioznosti uobičajena doza je 25-30 μg/kg svakih 6 časova. U premedikaciji 30 do 45 min (intravenski put) ili 60 do 90 min. (intramuskularni put) pre operacije, ordinira se doza od 50 μg/kg. Injekcija treba da bude razblažena, daje se lagano (brzinom od oko 2 mg/min) i plasira se u neki od većih venskih krvnih sudova.
U terapiji epileptičnog statusa doza iznosi 4 mg i daje se jednokratno, intravenski. Polovina ove doze (2 mg) preporučuje se u dece. Kada se lorazepam daje kao pomoćni lek za sprečavanje povraćanja u toku terapije citostaticima doza iznosi 25-50 μg/kg i daje se 25-30 min. pre hemioterapije.

Neželjena dejstva:
U izuzetnim slučajevima, u početku lečenja ili pri visokim dozama, javlaju se blagi umor, pospanost, nezainteresovanost i vrtoglavica, koji prolaze tokom lečenja ili posle smanjivanja doze. Izuzetno se javlja suvoća usta, mišićna slabost i ataksija. Ove pojave mogu da se izbegnu individualnim prilagođavanjem doze.
Vrlo retko opisuje se paradoksalno reagovanje na lorazepam, koji se manifestuje uznemirenošću, agitacijom, mentalnom konfuzijom i smetnjama vida.
Nagli prekid dugotrajne terapije lorazepamom može biti praćen konvulzijama, koje je moguće uspešno kupirati fenobarbitonom ili intravenskim diazepamom.

Kontraindikacije:
Lorazepam ne treba primenjivati u osoba preosetljivih na lekove iz grupe benzodiazepina ili na konstituense koji se koriste za formulisanje njegovih farmaceutskih oblika, u bolesnika sa insuficijencijom plućne funkcije i u osoba sa glaukomom ili Myastheniom gravis.

Upozorenje:
Lorazepam, kao monoterapiju, ne treba davati bolesnicima sa primarnom depresijom ili akutnom psihozom.
Terapijska primena lorazepama u bolesnika sa kompromitovanom bubrežnom ili hepatičnom funkcijom mora biti obazriva, započeta sa malim dozama, uz stalno praćenje terapijskog efekta.
Ne preporučuje se davanje lorazepama deci ispod 12 godina starosti.
Osobe koje se leče lorazepamom imaju smanjenu toleranciju na alkohol i druge depresore CNS.

Trudnoća i dojenje:
Davanje lorazepama u trudnoći i tokom dojenja nije kontraindikovano, ali lek treba koristiti samo ako za to postoji apsolutno terapijsko opravdanje. Ne treba ga primenjivati u prvom trimestru trudnoće, dok ordiniranje radi sedacije pred porođaj može iziskivati potrebu za oksigenacijom novorođenčeta.

Uticaj na sposobnost upravljanja motornim vozilima i mašinama:
Kao i kod drugih lekova sa delovanjem na CNS, tokom lečenja lorazepamom dolazi do umanjenja psihofizičkih sposobnosti. Lekar i farmaceut dužni su da upozore bolesnika da za vreme uzimanja leka izbegava upravljanje motornim vozilom ili rukovanje mašinama.

Način izdavanja:
Lek se može izdavati samo uz lekarski recept.

Način cuvanja:
Tablete Lorazepam treba čuvati u originalnom pakovanju, zaštićen od svetlosti, na sobnoj temperaturi i van domašaja dece.
Injekcije Lorazepam treba čuvati u frižideru, zaštićeno od svetlosti i van domašaja dece.

Rok upotrebe:
Tablete: 3 godine
Injekcije: 2 godine

Pakovanje:
Kutija sa 30 tableta od 1 mg
Kutija sa 20 tableta od 2,5 mg
Kutija sa 50 ampula od 2 mg/1 ml
Nadam se da ce ti biti od koristi bar malo ?
Prijatno!
SlikaSlika Svima srecni prestojeci praznici :wink:

_________________
Slika
"Ne jadikuj mnogo nad sitnim bolovima, jer bi sudbina mogla početi da te leči - krupnim."
Neruda


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 12:35 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 26, 2008 1:03 am
Postovi: 6
mis1505 je napisao:
lorazepam :(Kakav je to lijek?


Šta će ti to?
Zašto ti je naslov teme "Strah"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: strah
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 5:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 10:04 pm
Postovi: 12
Cao svima.Znala sam da je to neki lijek za smirenje.Zasto strah.Duga prica,ali u kratko ja sam dozivjela neke stresove prije dve godine i sve se to pretvorilo u strah.Stajanje u redu,setnja nikakva,druzenje nista,zujanje,drhtanje,a kad naide taj napd ja mislim gotovo umirem. Srce,lupa,znojim se,jednom rjecju haos.Tako dvije godine dijagnoza depresija,stres.Sad mi je bolje od svih lijkova ja nista ne pijem,ali jedna psihologica mi je dala lorazepam zato sam pitala jer ja doktorima ne vjerujem.Vjerujem ljudima koji su u slicnoj situaciji kao ja.Sad popijem neka bromazepam,ali sam shvatila da sama moram da rjesim taj stah.Imam pomoc jednog prijatelja on me hrabri dosta.Mikalja zaista si se potrudio hvala.Luta mislim da si dobio neki priblizan odgovor zasto strah.Jer je postao dio mog zivota na koji se ja polako navikavam i ujedno borim protiv njega.Geja hvala i tebi.Eto toliko.POZDRAV SVIMA. :lol:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 5:21 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Obratite se psihijatru a ne psihologu.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 6:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 10:04 pm
Postovi: 12
Bila sam i kod psihologa i psihijatra i nista mi nije pomogolo, pila sam sve moguce lekove koji postoje...kako da izbacim taj strah iz sebe ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 6:31 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 02, 2008 11:59 pm
Postovi: 365
mis1505 je napisao:
jedna psihologica mi je dala lorazepam zato sam pitala jer ja doktorima ne vjerujem.
Jeste sigurni da je to psiholog ? Ona nema nikakvo zakonsko pravo da vam propisuje lekove. To moze samo doktor-specijalista psihijatrije ili neuropsihijatar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 7:50 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 02, 2008 10:04 pm
Postovi: 12
Nisam rekla ko mi je dao lekove ali je to bio naravno psihijatar...a ne psiholog...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 27, 2008 9:06 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 02, 2008 11:59 pm
Postovi: 365
mis1505 je napisao:
Nisam rekla ko mi je dao lekove ali je to bio naravno psihijatar...a ne psiholog...


Gala06 je napisao:
mis1505 je napisao:
jedna psihologica mi je dala lorazepam
Jeste sigurni da je to psiholog ? Ona nema nikakvo zakonsko pravo da vam propisuje lekove. To moze samo doktor-specijalista psihijatrije ili neuropsihijatar!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Dec 28, 2008 2:07 am 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Nov 25, 2006 6:53 am
Postovi: 1809
Lokacija: canada
Ja imam lorazepam i koristim ga samo u slucajevima velikog napada panike.Inace ovde su mi dali male sitne tablete,jedna se stavi ispod jezika i deluje u roku od 2 minute.Inace imaju i normalne da se piju ali one sporije deluju.Moje su 0,5mg i ne idem nigde bez njih.Posle uzimanja ne spava mi se nego me jako,jako opusti i sva napetost prode,gusenje,plalc itd.
Ne znam da li ti je doktor prepisao da pijes svaki dan.....ili ti je neko drugi dao......
Ako si ih dobila nemoj ih piti na svoju ruku nego se posavetuj sa lekarom.Nije svaki lek za svakoga.....
Srecno


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Čet Avg 30, 2012 10:33 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Avg 30, 2012 10:06 am
Postovi: 1
Prolazim kroz veoma tesku fazu mog zivota (umro nam je clan porodice,sa djevojkom sam raskinuo a ona je nasla drugog), fakultetska godina se blizi a ja se bojim da od stresa kojem sam izlozen,nesanice i depresije necu moci da ucim (dosta dobar sam student,sve u roku sam dao) pa me interesuje koje sredstvo za smirenje da koristim? Volio bih neko koje ce me dovoljno smiriti i emocionalno iskljuciti a da ne izaziva preko dana preveliku pospanost.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Sub Sep 01, 2012 7:37 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Jul 12, 2005 1:46 pm
Postovi: 2402
ne brini balsa--sto vise brines sve vise te to pogadja---lako je ovo reci al hajde ucini--
U slicnoj sam situaciji bio-problem u vezi,brat mi umro od karcinoma-na poslu nesporazumi---nisam mogao bez neuropsihijatra--srecom sada je bolje al vec 3 godine pijem lekove-
najdelotvornije je --promeniti sredinu-okruzenje ako za to ima uslova,,nesto novo ..npr posao ili drustvo--nekog prijatelja u koga imas beskrajno poverenje-pokusaj nesto a lekove ne izbegavaj--samo se naoruzaj strpljenjem
SRECNO


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: strah
PostPoslato: Pon Sep 03, 2012 1:52 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Avg 09, 2012 4:08 pm
Postovi: 266
Ako imate DOBROG neuropsihijatra, i odlazite REDOVNO na ZAKAZANE kontrole,te pijete redovno doze lekova koje vam je ON preporucio (ne na svoju ruku),verujem da necete biti zavisni od tih lekova,nego da ce vam biti lakse.Zavisi koliko cete piti lekove za smirenje,i koju dozu ce vam preporuciti neuropsihijatar.Znam da je u ovom zdravstvenom problemu potrebno VREME, strpljenje,prijatno okruzenje-ukoliko ga mozete naci-a zivotne probleme na zalost ne mozemo niti mimoici,niti predvideti.
Svako od nas je posebna individua,i svako od nas drugacije podnosi Stresne situacije.Smatram da NIJE sramota ici kod neuropsihijatra,i da osoba treba da se suoci sama sa sobom,pa da se opredeli za neke od opcija:
-kako ce i na koji nacin resavati svoje teske Psihicke traume,ili probleme.
-Hoce li joj trebati lekovi,i strucne lekarska pomoc
-ili ce svoju Problem situaciju resiti na neki Drugi nacin.
Bitno je da VI LICNO IMATE pozitivan stav o sebi,i da POZITIVNO gledate na ZIVOT-bez obzira sto nije "idealan,niti ce biti takav-"Da budete Optimista prema sebi,i spremni da se Optimisticno uhvatite u Zivotni kostac sa razno raznim situacijama,i da cete se TRUDITI DA VECINOM izaci KAO pobednik..-psiha je CUDO,zar ne??-Budite PONOSNI na sebe, i NA svoj Optimisticni nacin zivljenja. VERUJTE U SEBE!!Budite sami sebi "najbolji drug",tako sto cete sami sebe podrzavati,hrabriti..ZNAM DA TO NIJE lako..Nije tesko Probati..SVE NAJBOLJE.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 19 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: larsfloris i 64 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: