Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Kasnjenje menstruacije - kada se treba zabrinuti?
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 2:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Imam uredne cikluse, 28-30 dana. Kad sam pod stresom dobijem koji dan ranije. Nisam nikad ostajala trudna. Danas mi je 35. dan ciklusa i jos nisam dobila. Test na trudnocu je negativan (inace uvek koristimo kondom i koliko znam nije pukao). Ne secam se da sam prosla kroz nesto posebno stresno. Pocinje vec malo da me iritira. Koliko kasnjenje se "tolerise"?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 4:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Mar 11, 2005 11:32 am
Postovi: 170
Lokacija: Beograd
Draga Cat,
Sacekaj jos koji dan, ali ipak je najbolje i najsigurnije da posetis svog ginekologa.
Pozdrav,
Masha


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 4:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 31, 2004 1:34 am
Postovi: 39
Lokacija: Vojvodina
Draga Cat,
ja sam nedavno na ovom forumu postavila slicno pitanje, zapravo imala sam slican problem. Nazalost, nisam ovde naisla na odgovore. Zato i zelim da ti kazem par reci, jer mislim da znam kroz sta prolazis. I ja sam radila test na trudnocu iako sam bila sigurna da nema potrebe, i bio je negativan, kasnije sam ga ponovila, isti rezultat. I sto ti Masha kaze, idi kod ginekologa, sta drugo, meni je dao inekcije lutestrola, dobila sam 41. dana ciklusa. I nisam i dalje dobila nikakvo objasnjenje niti mi je ginekolog rekao da treba da dodjem na pregled, apsolutno nista.
Nemoj da brines, videces da ce sve ispasti ok.
Pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 6:40 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Niko od ljekara ovdje ne voli ovakva UOPSTENA PITANJA KAO STO JE VASE...STA MOZE DA DOVEDE DO IZOSTANKA MENSTRUACIJE ?
Zasto ?
Zato sto odgovor na takvo pitanje zahtijeva pisanje i tipkanje, to je cijela lekcija o amenoreji / izostanku menstruacije / kao za studente...objasnjavanje termina i kako funkcionise hipotalamo-hipofizno-adrenalno-ovarijalna osovina i genitalni trakt...da li vam je ovo jasno ? ne...ali to je 'osovina organa, hormona i medjureakcija ' koji su preduslov za normalne menstrualne periode, zavrsno sa normalnih ispravno razvijenih genitalnim traktom.

Dakle kada pocinjem objasnjenje svojim studentima...kazem ovo je jos jedan dokaz da sve pocinje iz glave...gdje se nalazi hipotalamus, dio mozga koji je odgovoran za nase emocionalno stanje i ne samo to i u kome se luce GnRh / gonadotropin realisin hormons / a oni dalje uticu na hipofizu da luci FSH, LH, TSH, prolaktin koji dalje djeluju na ciljana tkiva...FSH i LH na jajnike na produkuju folikule, estrogen i progesteron, a ova dva hormona uticu na cervikalnu sluz, endometrijum, da primi oplodjeno jajasce, TSH djeluje na tkivo stitne zlijezde da luci T3,T4, a prolaktin je hormon laktacije i stresa....
dakle sve sto moze da dovede do bilo kakve izmjene jednog od ovih faktora moze da dovede do izostanka menstruacije.

Centralno / hipotalamus i hipofiza /
- hronicno oboljenje / psihijatrijsko, Kronova bolest .../
- anoreksija, bulimija i svako naglo gubljenje / dobijanje na tezini
- atleticarke, klizacice, balerine...
- lijekovi
- hronicni stres
- tumor hipofize, mozga
- Kalman sindrome / primary amennorrhoea/
- hipopituitarizam
- hemohromatoza
- radijacija, operacija
- krvarenje u hipofizi

Tiroidna zlijezda
- hypo i/ili hyperthiroidisam

Adrenalne zlijezde
- congenitalan adrenalna hiperplazija / primary amenorrhoea/
- Addisonova bolest
- tumor zlijezda

Jajnici
- gonadal dysgenesis / primary amenorrhoea/
- ovarian failure
- autoimuni oophoritis
- PCOS
- tumor na jajniciima / benigni i maligni /
- radijacija

Uterus
- priraslice
- agenezija / primarna /
- trudnoca

Cerviks
- agenezija / primarna /

Vagina
- agenezija / primarna /
- transverse septum / primarna /

Himen
- imperforate himen

Kada kazem primarna amenoreja, znaci da ta pacijentkinja nije nikada imala menstruaciju, a sekundarna amenoreja je kada nakon normalno ustanovljenog menstrualnot ritma, izostane menstruacija, sto je kod vas slucaj.

Najcesci razlozi izostanka menstruacije su ANOVULACIJA, TRUDNOCA I CISTE NA OVARIJIMA.

Bitno je naravno u kome zivotnom dobu se to desi...kod mladih djevojaka koje se nalaze u toku prve dvije godine od dobijanja prve menstruacije, cesto se desi da dodje do izostanka menstruacije jer se jos nije uspostavilo redovno funkcionisanje hormonalne osovine, tako da to se ne mora da radi nikakvo specijalno ispitivanje nego samo redovne 6 mjesecne kontrole, uraidti hormonalni profil, ultrazvuk i to je sve. Ako djevojke ne mogu da podnose neizvjesnost kada ce da dobiju menstruaciju i da im se to desi u skoli, i prodje kroz garderobu, mi ih stavimo na OCP oralne konraceptive i ciklus se uredi vrlo brzo.

Kod zena koje su perimenopauzalne isto se desava, anovulacija, tako da osim hormona i pregleda, a ponekad ultrazvuka ne treba nista raditi.

Kod zena koje su u reproduktivnom periodu, kao sto je Jana 28 , jos ne znam kolik Cat ima godina ?!#$% onda je najverovatniji uzrok anovulacioni ciklus / nisu ni svi ciklusi kod mladih zena ovulatorni / ...i trudnoca sto je iskljuceno negativnih pregnancy testom...ja bih preporucila da ga ponovite jos jednom...a treci uzrok su ciste / benigne folikuarne na jajnicima - neprsnuti folikul od prosle menstruacije /, koje ne treba operisati ako nisu vece od 6 cm, i ne pricinjavjau bolove.

Kod ovakvog tipa amenoreje, ja uradin progesteron challange test, sto znaci dam progesteron tablete, 10 mg jednu dnevno 10 dana i onda ako je sve u redu dobijete menstruaciju i svi su hormoni u redu i pregled i ultrazvuk, onda ako pacijentinja ne zeli trudnocu, obicno prepisem pilule.

To je samo kratki opis i uzeo mi je pola sata...kad dodjem u bgd placate kapucino i kolace u nekoj dobroj poslasticarnici.

Pozdrav,
obgyn


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 7:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 31, 2004 1:34 am
Postovi: 39
Lokacija: Vojvodina
HVALA PUNO!
Razumem ja da objasnjenje zahteva dosta vremena i da je pitanje uopsteno a razloga je mnogo. Svakako, vazi za kapucino i kolace...!
Veliki pozdrav i hvala jos jednom!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 9:57 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 06, 2005 7:59 pm
Postovi: 28
I mojoj drugarici se slicna stvar dogadjala par puta. Utvrdjeno je da ima pojacano lucenje stetnog progesterona i da jedino sto moze da joj sredi ciklus jesu kontraceptivne pilule. Tako da u svakom slucaju kod ginekologa moras da odes a onda razmisli i o pilulama jer osim sto vise neces dolaziti u ovakve situacije, imaces redovne cikluse koji nisu bolni i krace traju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 9:59 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
sta je to stetni progesteron ???
To nije medicinski termin, i nije mi jasan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Dec 23, 2005 11:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
obgyn je napisao:
To je samo kratki opis i uzeo mi je pola sata...kad dodjem u bgd placate kapucino i kolace u nekoj dobroj poslasticarnici.

Pozdrav,
obgyn



To uopste nece biti problem. :) Hvala. Ja sam inace dobila danas tako da sam vas eto definitivno gnjavila ne samo uopstenim nego i nepotrebnim topicom. Ali meni iskreno mnogo znaci sto ste odvojili vreme da objasnite jer malo ko danas ima strpljenja za to i nikako nije uzalud jer ako se ja nisam prepoznala ovde, neko drugi hoce.

Sad nije bitno ali imam 26 godina, menstruaciju od dvanaeste, u 16. sam imala prekid ciklusa od 3 meseca zbog dijete (citaj:izgladnjavanja) i dobila sam neke hormonske injekcije i kasnije tablete Cycloproginova cini mi se...secam se da sam od njih bila zestoko gladna ali mi se ciklus normalizovao. Menstruacije su isle na 30-32 dana, poslednjih nekoliko godina na 28-30 dana. Dobijala sam ranije u izuzetno stresnim situacijama, npr. kad sam davala uslov za drugu godinu na faxu :), posle neke teze povrede i sl. Dakle i pored nerviranja i istini za volju povremeno neuredne ishrane ponekad ciklus mi je bio stabilan i predvidljiv.

Pocetkom decembra bila sam na ginekoloskom pregledu gde je konstatovano da imam "eritroplakiju koja na dodir malo krvari" i uzet mi je bris za Papa test a posle toga sam imala neku sukrvicu dva dana sto me jeste brinulo. Inace sve ostalo je bilo u redu, nisam bila bolesna, nisam bila posebno nervozna a nekoliko dana pred ocekivanu menstruaciju sam pocela da se osecam cudno, prvo su mi bradavice na dojkama postale osetljive, imala sam cudne grceve u stomaku, nimalo nalik na simptome koje obicno imam i na kraju mi je kasnila menstruacija...OK, priznajem, uplasila sam se. Verovatno je dobar deo toga i proizisao od te psihicke napetosti. Ali samo sam covek. Drugi put sigurno necu paniciti.

Hvala!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 24, 2005 4:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Sep 16, 2005 9:05 pm
Postovi: 591
Lokacija: Novi Sad
Jana je napisao:
Draga Cat,
ja sam nedavno na ovom forumu postavila slicno pitanje, zapravo imala sam slican problem.


Ja sam tek sad videla taj tvoj prethodni post (i ostale sa slicnom tematikom) inace verovatno ne bih i ja pitala isto. Zaboravila sam da stavim zvezdicu u pretrazi pa mi je izbacilo da nema rezultata. :( Procitala sam izmedju ostalog da se tolerise kasnjenje do 7 dana dakle nemam zbog cega da brinem. Razmazio me je ciklus svojom pravilnoscu :) pa sam se uspanicila cim je zakasnio 24 casa... :lol: Tebi zelim dobro i nadam se da si sledecu menstruaciju dobila na vreme i bez problema...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: pomoc..
PostPoslato: Pet Mar 09, 2007 2:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Mar 09, 2007 1:44 pm
Postovi: 1
Lokacija: Tz
hi.. ja sam nova na ovom forumu i imam par pitanja...ovo mi se vec drugi put ponavlja..kasni mi menstruacija, ovaj put, vec 6 dana...brinem se da nisam ostala trudna (jednom prilikom je pukao kondom) ne znam sta da radim....imala sam protekli mjesec stresnih situacija ali nikakda mi nije ovolko kasnilo? sta da radim? da li postoji mogucnost da sam trudna iako nije svrsio u mene?? :-? plz mi pomozite... hvala :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 18, 2008 4:02 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Dec 25, 2005 12:49 pm
Postovi: 3
obgyn je napisao:
Kod ovakvog tipa amenoreje, ja uradin progesteron challange test, sto znaci dam progesteron tablete, 10 mg jednu dnevno 10 dana i onda ako je sve u redu dobijete menstruaciju i svi su hormoni u redu i pregled i ultrazvuk, onda ako pacijentinja ne zeli trudnocu, obicno prepisem pilule.

To je samo kratki opis i uzeo mi je pola sata...kad dodjem u bgd placate kapucino i kolace u nekoj dobroj poslasticarnici.

Pozdrav,
obgyn


Ovako, pre tri meseca sam imala problema sa kasnjenjem menstruacije od oko dve nedelje i javila sam se svom ginekologu koja mi je dala gore pomenutu terapiju, uz objasnjenje da se radi o perzistentnom folikulu, tj. De Grafovom folikulu koji iz nekog razloga nije pukao nego se u toj fazi i zadrzao (izostanak ovulacije, ako ne varam). Ja sam te dve nedelje imala sve simptome PMSa, i otekle grudi i bubuljice i sakupljanje tecnosti u organizmu i pojacan vaginalni sekret - ali mece nije bilo. Dobila sam tablete orgametrila na deset dana po jednu, i dobila menstruaciju u narednih nedelju dana. Dva meseca nakon toga se ciklus sredio, dobijala sam tacno na 30 dana. Sada su se opet javili isti simptomi kao gore opisani. Vec imam zakazan termin kod doktorke, ali mi se cini da mi orgametril nije odgovarao (zbog mucnina) a i na kontroli mi nije prepisala nikakve pilule niti dalju terapiju... Vec mi je palo na pamet da promenim ginekologa, jer mi se cini da je neka greska, cim se simptomi ponovo javljavu u kratkom vremenskom periodu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Apr 19, 2009 3:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Apr 19, 2009 3:23 pm
Postovi: 1
Imam jedno pitanje... Da li menstruacija moze da kasni zato sto sam nekih 3 nedelja bila pod terapijom? Ispila sam 2 kutije lekova i primila 5 garamicina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Problem!
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 12:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 25, 2009 11:53 am
Postovi: 1
Lokacija: Bg
Sad i ja imam jedno pitanje za vas..
Poslednju menstruaciju sam imala 24.maja. Uvek dobijem na 28-31 dan. Par puta sam dobila na 32, 33 dana ali to prosle godine, takodje u ovo vreme, oko maja.
Danas mi je vec 33 dan i uzasno sam zabrinuta sto ne dobijam. Razloga za paniku u principu nemam. UVEK koristim kondom. Ponekad nam se desi da sa kondomom to uradimo do kraja, (mozda jedanput ovog meseca), inace uvek pre nego sto on ejakulira prekinemo. Inace bila sam na odmoru, na moru, 10ak dana, od 10og do 20og juna, tako da i nismo mnogo upraznjavali seks ovog meseca(nisam bila sa njim).
Juce sam uradila test i bio je negativan, s tim sto sam ga radila uvece, ne prvom jutarnjom mokracom.
Zanima me razlog zbog koga mi moze kasniti i to da li je moguce da je povrh svih ovih stavki i dalje moguca trudnoca u pitanju??? Znam da mi niko sa sigurnoscu ne moze reci, ali bar vase misljenje recite, jer sam ja uzasna panicarka i samo mi najgore (trudnoca) prolazi kroz glavu!!
Jos nesto, nemam bas neke simptome kao da cu dobiti, mozda me malo zlezde na grudima bole(sto je mozda i od mog stalnog pipkanja ne bi li osetila bol u grudima koji je karakteristican pred menstruaciju), pojacano mi ide sekret i to je to.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasnjenje menstruacije - kada se treba zabrinuti?
PostPoslato: Sre Jul 18, 2012 10:08 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 18, 2012 9:54 pm
Postovi: 2
A joooj,meni treba pomoc!!!!
U zadnjih pola god imam problema sa mens.ciklusom zbog veoma niskog progesterona,dobila sam Dabroston tablete,10mg,dva puta na dan,10 dana...I svaki mjesec nakon sto ispijem tablete,u toku od 3, 4 dana dobijem menz...Medjutim,ovaj put je malo drugacije,ispila sam ih prije 11 dana i jos uvijek nisam dobila...Nisam prosle kroz nikakav stres u zadnje vrijeme...Ne znam sta bi moglo da bude...Nisam otisla kog ginekologa,jer sve cekam,sad ce, sad ce...:D (budala)
Uradila sam prije nekih 5,6 dana i test na trudnocu koji je negativan...?Ja koliko znam trebala bih da dobijem u toku nekoliko dana nakon sto ispijem te tablete...Moze li neko da kaze sta moze da uzrokuje izostanak menza,iako pijem te tablete??


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Kasnjenje menstruacije - kada se treba zabrinuti?
PostPoslato: Čet Jul 19, 2012 10:49 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jul 19, 2012 10:40 am
Postovi: 1
I ja cu postaviti vec postavljeno pitanje, ali moram da navedem svojslucaj :-? Kasni mi vec 10 dana, imala sam odnose po zavrsetku prethodne menstruacije, nismo koristili zastitu, ali nije svrsio u meni...Nakon zavrsenog ciklusa imala sam stresan period, ispitni rok, diplomski...Moguce da je i to razlog??? Ne usudjujem se da uradim test, jer mi trudnoca sad bas i nije potrebna :-? Pre par dana sam imala bol u stomaku kao da cu dobiti, boleli su me jajnici, kao i ledja i iskocile su mi i bubuljice, ali nje nema :( Poludecuuuuuu.......Sta da radim :-?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 31 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2, 3  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 65 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: