Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: nostrifikacija diplome doktora medicine u grckoj
PostPoslato: Pon Apr 21, 2008 12:13 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Apr 21, 2008 12:04 am
Postovi: 1
Lokacija: nis
Zanima me trenutna situacija u vezi sa nostrifikacijom diplome doktora medicine u grckoj, prvo je potrebno nauciti jezik, to poloziti, a onda... Koliko ispita, koliko godina i kako je sto se tice posla? konkretno, Solun...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Apr 26, 2008 9:10 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
posalji e-mail na koji od medicinskih fakulteta u grckoj. Tamo ces najlakse dobit info.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Nadam se da nije kasno...
PostPoslato: Sre Nov 26, 2008 9:19 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:30 pm
Postovi: 5
Dragi drsp, dragi svi vi koji imate vremena i volje da procitate ovaj post,

nadam se da nije kasno i da ces ovo procitati (odavno si pisao/la...).
Cak i graci (pisem malim slovom jer ih jos manje postujem!) koji zavrse medicinu kod nas moraju da polazu dodatne ispite. Nakon toga se radi "agrotiko" tj. specijalizacija najcesce u nekom zabacenom selu -prve godine, a kasnije samo u nekom selu. Retko se u grskoj (opet malo slovo!-grcka je lepa ali bez grka i siptara-veeeeeliko iskustvo i dugogodisnje u istoj) moze da se nadje DOBAR lekar, uglavnom ih pacijenti NE zanimaju, cini mi se da posao rade bez i malo ljubavi vec iz "moranja"-kao da ih neko bije da to rade (cast izuzetcima koji su,veruj mi, vrlo retki). Dacu ti samo jedan primer-SAMO JEDAN- iz svog, a bogato je i iskustvo mojih bliskih osoba.
Dete mi je bocnuo komarac, ubod se inicirao usled ulaska bakterije u isti, za jedan dan se to prosirilo po celoj nogici i cak je preslo i na drugu nogicu i izgledalo je kao da je neko gasio cigarete po telu!!!! Hitno smo ga uvece odveli u dezurnu kliniku gde ga je pregledao dr i rekla da dodjemo ujutru kad bude dr specijalista tu, a u medjuvremenu da mu mazemo jod. Dosli smo ujutru, dr ga je pregledalo i rekao kako on tu nista ne moze vec da mora hitno SUTRA na koznu kliniku (koja je bolnicka veeeelika zgrada) kako bi tacno ustanovili sta se desava. Naravno, da bi se uopste otislo na koznu kliniku, zakazuje se "randevu" po vise dana ili nedelja u napred(varira). Stoga, trebalo je otici najkasnije do 6:30 na kliniku i uzeti br za taj dan. Kada smo otisli, dete je imalo 3 god (jos uvek u grupi beba), bio je najgori slucaj u cekaoni a NIKOME NIJE PALO NA PAMET DA KAZE DA SE PUSTI DETE DA PRVO UDJE!!!! To je grcka NEkultura!!!! (Vezano za njihovu "kulturu" bih imala puuuuuno puuuuno puuuuuuno toga da vam pricam!!!). Eto, stigli smo i mi na red nakon visecasovnog cekanja... Glavna dr je sedela naspram nas, uzela stapic kako bi dodirnula bebinu nogicu koja nije bila zarazna(sto je bilo ponizavajuce, uvredljivo i bolno za jednu majku), pogledala ofrlje i rekla kako bi trebalo da pije jedan jak lek, da se prska nekim sprejem i niposto da ne koristimo jod!!! Rekla je i da ako ne dodje ni do kakvih promena da dodjemo za 3 nedelje kako bismo promenili terapiju!!!!!!!!!!!!!!!!! Na to sam je pitala da obzirom da se primenjuje terapija do prvih rezultata je potrebno max tri dana, zar ne bi bilo bolje da dodjemo mnogo ranije. Paaaa, moze, da, pa da promenimo lekove! Bogu hvala pa sam bila pribrana i svesna opasnosti u kojoj se nalazilo moje dete te sam joj rekla da moje dete nije zamorce kako bi se isprobavali razni JAKI lekovi na njemu i da ja nemam decu za bacanje! Bila je uzasno neljubazna jos od samog pocetka, rasisticki raspolozena kao i veeelika vecina grka,a na samom pocetku mi je rekla :"Vase dete mora da zna grcki jer ovde zivi!" na sta sam joj odbrusila da dete ima tri godine, da razume i govori Srpski, Spanski i grcki i da koristi nekoliko fraza Engleskog jezika(nista na silu-takva mu je prirodna sredina). Sa tri godine se ni maternji ne govori perfektno, a ovo dete razume i govori 3 jezika!
Odmah posle toga sam u ocaju zvala majku koja je u Beogradu, ona je pozvala nacelnika pedijatrije na Institutu za Majku i Dete (bez uvrede, ali mislim da je dr M. najbolji pedijatar kod nas),opisala mu celu situaciju i on je imao TACNU DIJAGNOZU!!! Neverovatno! Nisam mu ja direktno opisala, vec peko "gluvih telefona" postovani dr je shvatio o cemu se radi. Porucio mi je koja bi terapija trebalo da se primenjuje i da odem kod pedijatra odmah kako bi se utvrdila dijagnoza. Vratili smo se na pedijatriju u dom zdravlja, primila nas je doktorka poreklom iz Latino Amerike(!) i preko reda nas je uputila kod koznog na istom spratu (divna dr,ne dere se, nije arogantna-sto je redak slucaj medju celom "rasom")....
Na kraju cele frke i jurnjave, ispostavilo se da je ona neotesana odvratkusa sa kozne klinike mogla da mi otruje dete njenim pogresnim lekovima, da smo mu na njegovu stetu ukinuli jod i prskali sprej koji je na gr trzistu zabranjen za upotrebu vec duze vreme i koji je pogorsao situaciju, da je sve ono sto je dr M. rekao zapravo prava stvar koja mi je spasila dete!
Toliko o SAMO JEDNOM iskustvu sa dr u gr!
Toplo bih preporucila svima da se klone sto dalje grcke! I moja jako dobra prijateljica koja je studirala i radila u Engleskoj na Klinici, vratila se u gr gde je bila niko i nista, gde su joj vrata svuda zatvarali, dobila je 4 ponude da odabere sta i gde zeli da radi, odabrala je jednu od klinika i vrlo brzo postala nacelnik odeljenja, zavrsila magistarske studije, po dolasku u England je dobila vilu i jako dobru platu, a pre godinu dana je kupila kucu! Tek da vidite kako sve funkcionise u grckoj a kako negde u svetu. S tim sto-u gr cete uvek biti marginalac i stranac, a u svetu ce vas postovati kao coveka!!!!
Toliko od mene, a vi sami prosudite.
Ukoliko je ikome potrebna bilo kakva informacija vezana za gr i vise nego jadne grke, slobodno pisite na pp.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Zaboravih...
PostPoslato: Sre Nov 26, 2008 9:31 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:30 pm
Postovi: 5
Po mom pisanju i pravopisu (mozda zbog brzog kucanja bude nekih manjih gresaka) mozete da zakljucite da ni malo nisam nepismena, tako da ne morate da me napadate vezano za moj post i veliku razocaranost u grcku "rasu".
Naravno, zelela bih samo jos da naglasim da grci koji su neko vreme ziveli van grcke nemaju nikakve veze sa onima koji zive u istoj. Na zalast ili na srecu, upoznala sam puno njih koji su se vratili u svoju rodnu zemlju grcku da u njoj ostanu do kraja zivota, ali su se vrlo brzo predomislili i vratili tamo odakle su dosli- nikako nisu mogli da se uklope!
I nemojte ih vise prisvajati da sun prijatelji jer to nisu!!! Zivite tamo malo duze! To sto ste svake godine u gr na moru nikako ne znaci da ih poznajete- uz osmeh ce vam i oko iz glave izvuci a kamo li novac! Istina je samo da se Solun mnogo razlikuje od Atine i da su nam bliskiji.
Bas sam se raspisala.... Zato i ne volim da pricam o njima!!! Ufffff!!!!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 26, 2008 11:26 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Mislite da to shto vam se desilo nije moglo da vam se desi bilo gde na svetu?

Pogreshne dijagnoze se svakodnevno postavljaju i deci i odraslima u celom svetu, i mislim da ni vi ne treba da vredjate i nazivate svakojakim imenima (kao shto se nas zamolili u drugoj temi) sve osobe koje zive u nekoj zemlji.

Ja bi onda trebalo da pishem tako kako ste vi pisali o srbiji i lekarima koji se ovde shkoluju? Samo zato shto sam imala iskustvo pogreshnog dijagnostikovanja? Ili nepravilne hirurshke intervencije?

Jel treba da ljude hushkam protiv lekara u Srbiji onda?

Vas bes prema lekaru kod kog ste lechili svoje dete je prerastao u neshto jako ruzno.

A ako vam je Dr. M. toliko pomogao zashto ste se odselili u Grchku? Zashto zivite tamo?

Nemojte sebi stvarati takav odnos prema ljudima sa kojima zivite i prema stranoj zemlji u kojoj trenutno zivite, to ce chiniti i vashe dete, a ako ste nezadovoljni menjajte zivotnu sredinu, to je u svakom sluchaju manje skupo i shtetno po vase zdravlje!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 27, 2008 1:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Nov 22, 2008 10:30 pm
Postovi: 5
Ako ste primetili, naglasila sam SAMO JEDAN primer! Inace ih ima stvarno mnogo, a da su rasisti i da postoji oooogromna diskriminacija- postoji. Tek da Vam zagolicam mastu, podrazumeva se da su ljudi na postdiplomskim studijama malo uctiviji, obrazovaniji i malo vise open mind, sto u slucaju mog studiranja u Atini, mog angazovanja na svetskim Kongrsima i Festivalima-nije se pokazalo kao takvo. Jedino su ljudi na vodecim polozajima cenili moje znanje i iskustvo (vezano za moj posao) a svi ostali su ispoljavali jako ruzne emocije po svakom pitanju. Na sve moguce nacine su se trudili da me "skinu" sa polozaja koji sam imala, bez i malo krvi u obrazima su predamnom govorili "kako moze ona-ona je stranac!!!" na sta im je bilo odgovarano kako svako je prema svojim sposobnostima i znanjem rasporedjen na odredjena mesta. MENE je bilo sramota pa sam pognute glave slusala sve to umesto da se oni stide svog ponasanja i svojih reci. Mogla bih Vam stvarno mnogo pricati o mom decenijskom iskustvu u grckoj, ali necu da se nerviram.
Samo sam htela da vam svima maaaalkice otvorim okice kako ih ne biste hvalili i medj' zvezde stavljali. Mene su roditelji vaspitali da se ljudi dele na dobre i lose i nikako drugacije-ni po boji, ni po veri niti po icemu drugome. Stoga cu vam ponovo naglasiti da postoje i oni fini, ali ih je neverovatno tesko naci. I sa njima uvek s postovanjem i na distanci. Samo tako mozete da odrzite jedno fino "prijateljstvo".
Inace, da, vracam se u Srbiju gde ce mi bar dete biti zasticeno po pitanju zdravlja, gde ce ga gledati kao coveka i gde nece doziveti "zigosanje" kao stranac, kao sto se to desilo jednom malenom decaku od 10ak godina i to u bogatom delu Atine kada su klinci vikali: "Pusti ga-on je Rumun!"!!!!!
I nisam ih nazivala "stokom" jer nemam nameru da vredjam divne zivotinje, vec sam samo napisali da su jadni sto je vrlo blaga rec za njih. Uostalom, raspitajte se kako se <Srbi i stranci lepo provedu kad odu samo do njihove Ambasade kako bi predali dokumenta za vizu. Molim Vas, nemojte tako zustro da ih branite. Prvo ih upoznajte ali DOBRO pa onda pricajte o njima. Sticajem mojih zivotnih okolnosti, mnogo bliskih prijatelja imam iz raznih delova planete, stranci su uglavnom svi, upoznata sam sa mnogo kultura i civilizacija, i stoga mislim da imam pravo da govorim SAMO o onome o cemu znam. Nazalost, mnogi pricaju svasta o onome sto ne znaju, tako su i o Srbiji pisali sve najgore oni koji nikada nisu ni krocili u nju, cak i oni koji nisu znali ni gde se nalazi. Ja, primera radi, o jednoj Ceskoj ne mogu da govorim jer jako malo znam o njoj. Nadam se da cete razumeti o cemu govorim (pisem).
I logicno je da svuda postoji strucan i nestrucan kadar, u svakoj zemlji i svakoj profesiji, ali da se toliko neljudski i bahato neko ophodi.... Pocela sam da pisem jos jedan primer vezan za njihovo psovanje, dranje, vredjanje, ali sam obrisala- ne mogu da se stresiram. Bogu hvala te suprug i ja nismo radili za grke, zbog prirode posla radili smo sa kim smo hteli MI, gledala sam da sto manje stupam u kontakt sa njima i to mi je ustedelo puno zivaca.
Jos jednom, finih ima u gr, ali cete ih tesko naci. Inace su SVI "fini" kad treba da vam izvuku novac ili bilo kakvu korist od vas!!!! Budite oprezni pri druzenju sa njima-moja topla preporuka! Cini mi se da bih mogla da napisem jednu mnogo dobru knjigu o svemu tome sa istinitim primerima iz licnog iskustva. Dobra ideja, mozda to i uradim.
Moje pisanje je bilo dobronamerno bez ikakve namere da ikoga uvredim, vec da bar malo doprem do svesti naseg coveka koji neprestano govori o nasem prijateljstvu. Ono sto i grcima uvek govorim je da "Srpsko-grcko prijateljstvo postoji"ali da "grcko-Srpsko-NE!". I nije mi ni malo neprijatno kad im to kazem, pa kada pocnem da im objasnjavam zasto i kako se ponasaju prema strancima, sami me prekidaju i govore kako znaju sve to i kako se i medjusobno ne podnose! Mnogi to priznaju i zaloste se sto je bas njihova zemlja takva i zao im je sto sve tako jadno.
Eto. Obzirom da sam svesna cele situacije da vidim sve i stvari gledam onakve kakve su, ne morate mi davati savete sta bi trebalo da uradim ili ne uradim jer cu se sa svima vama sloziti! A i vi cete se sloziti sa mnom da je cesto lakse pricati nego sprovesti u delo, uvek je tudji problem laksi nego nas (i toga sam svesna pa nikada ne omalovazam problem drugoga i nikada olako ne govorim "pa uradi ovo ili ono" jer je to van svake pameti), a situacija sama po sebi nalaze sta se moze ciniti u datom trenutku.
Veliki i topli pozdrav svima!
Nadam se da ste razumeli sta sam htela da kazem, a ako niste.... Jednog dana hocete....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 11 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: