Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Ako netko zna nek pomaga! :)
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 2:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 2:21 pm
Postovi: 2
Problem je pistanje u usima.
Da ne duljim prica bi nekako isla ovako. U autu imam jedno 8 zvucnika zajedno sa subvuferima i pojacalom i sad ja to imam jedno 2 godine i recimo da mi 2 godine kresti ta muzika iz auta. Koliko je to glasno mozete i sami predpostaviti. No neki dan sam otisao na godisnji 2 tjedna i dodjem doma u Liku a ne moram govoriti kolika je tamo tisina. Onda sam poceo ispitivat svoju zenu MA JEL TI CUJES OVO? - kaze ona KOJE? - ja MA OVO PISTANJE?....pa me proglasila ludim. Pa sam mislio mozda i jesam lud. Neznam. Pa onda se usredotocim na taj zvuk pa onda mislim da mi pisti ko ekspres lonac. I tako cijeli godisnji. Uzas. Pisti i ne prestaje. Kako mi zena psiholog po struci kaze ona meni da ja imam onu bolest na latinskom (doduse sve su na latinskom) onu sto stalno ti pisti. I da u 30 posto slucajeva zna biti uzrokovana preglasnim okruzenjem.
I onda se sjetim zvucnika + da ne zaboravim - ono dodem sa posla kuci (radim na gradilistu) pa mi jedan vid rekreacije i opustanja video igrice na kompjuteru - pa onda znam po 4 sata presjediti i igrati sa slusalicama na glavi.
Znam da je sad glupo pitati ima li sanse da sam ja to pistanje u usima zaradio od zvucnika u autu + slusalica na glavi kad vjerovatno jesam.
Nego ljudi moji ima li ista da mi moze to maknut iz glave? - neke tablete sto ih mogu kupiti u apoteci? - jer glupo mi da sad idem kod doktora. Reci ce mi doktroica da nisam normalan - znam ju. Prvo da probam ovako pa ako ne ide idem do nje.
Hvala svima na eventualnim odgovorima.
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 2:47 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Prestani da se izlazesh glasnoj muzici i glasnim tonovima i ako ne prodje za mesec dana obrati se specijalisti ORL medicine!

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 2:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 25, 2008 2:21 pm
Postovi: 2
tamaraft je napisao:
Prestani da se izlazesh glasnoj muzici i glasnim tonovima i ako ne prodje za mesec dana obrati se specijalisti ORL medicine!


iskreno - kolike su mi sanse da to prodje za mjesec dana? :D
ili da prefolmuliram pitanje - jel znas ikog da mu je proslo kroz mjesec dana?
To kad sam bio doma mi se cini da je bilo u obadva uha - sad da me se pita rekao bih vise u lijevom.
Bacio sam odmah sve zvucnike iz auta.
A igrice? - dakle ni slusalice na glavi? :(


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 3:09 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Sushtanej i pishtanej u ushima moze biti simptom: visok krvni pritisak, kifoze, spondiloze, ostecenja srednjeg uha, upale sinusa, cervikalnog i torakalnog sindroma, ako je povezan sa oshtecenjem sluha, ako ne chujesh dobro onda moze da se sumja na hronichni tinitus uha.

Tinitus

Sta je tinitus?

"Tinitus" oznacava medicinski strucni izraz za sumove, za koje se zna i pod imenom zujanje, zvizdanje ili sustanje u uvu. Karakteristicno je da za ove sumove da po pravilu za njih nisu odgovorni spoljasnji izvori zvuka i da se gotovo uvek mogu cuti samo od strane osobe koja pati od tinitusa.

Ukoliko su ovi sumovi povezani sa psihickim smetnjama, tada se isto govori o tinitusu a pri tome se misli na smetnje koje su prouzrokovane tinitusom. Ovde spadaju na primer depresije i smetnje spavanja. U novije vreme za ova stanja upotrebljava se izraz "kompleksni tinitus".

Tinitus je - bar u pocetnoj fazi - simptom bolesti. Simptom je vazno upozorenje da se na telesnom i/ili psihickom polju desava nesto sto dovodi do ostecenja ili bolesti. Mnoge osobe koje imaju tinitus osecaju se bespomocno u ovoj situaciji.

Tome cesto doprinose:
- strah od opasnih uzroka
- nedovoljna informisanost osoba sa tinitusom
- pogresne informacije od lekara (tu se nista ne moze uciniti, sa tim se treba ziveti)

U vecini slucajeva osoba sa tinitusom se moze boriti protiv straha pazljivim i potpunim informacijama kao i ispravnom dijagnostikom.

Kako izgleda tinitus?

Tinitus dozivljavamo kao potpuno razlicite zvukove, kao na primer pistanje, sustanje, zvizdanje, lupanje, zvonjenje, grebanje. Kada je u vezi sa teskim ostecenjima sluha mozemo ga registrovati i kao melodije. Ponekad se desava da se istovremeno pojavi vise sumova. Ovi sumovi se mogu registrovati u jednom uvu, u oba uva ili u glavi.

Kako nastaje tinitus?

Tinitus moze nastati na brojne razlicite nacine:

- Ostecenje bukom/akusticka trauma
Cesti uzrok sumova u uvu (do oko 30%) jeste ostecenje neznih slusnih celija bukom ili praskom. Tu spadaju pre svega muzika koju omladina slusa u slobodno vreme (vokmen, diskoteke, rok-koncerti), ali i buka na radnom mestu. Traume praskom mogu se skoro uvek izleciti pravovremenim tretmanom.

- Smetnje cirkulacije
Smetnje cirkulacije su od strane lekara najcesci pretpostavljeni razlog za nastanak tinitusa, te je na ovoj pretpostavci zasnovano i lecenje. Ova dijagnoza na koju se najpre pomisli morala bi se resiti sto je moguce ranijom i preciznijom dijagnostikom. Samo odgovarajucom dijagnostikom mozemo utvrditi veoma razlicite uzroke tinitusa kao simptoma, a potom ukoliko je moguce i eliminisati ga. Ovde vazi pravilo: Sto ranije, to bolje.

- Iznenadna (akutna) nagluvost
Pod pojmom akutne nagluvosti podrazumeva se iznenadni potpuni gubitak sluha ili iznenadno nastala nagluvost, koja se uglavnom desava na jednom uvu. Ova bolest je cesto pracena sumovima u uvu, a znatno rede vrtoglavicama. Na osnovu brojnih studija utvrdeno je da se u mnogim slucajevima sluh ponovo oporavi (spontano izlecenje). Cesto se, medjutim, desi da se sumovi u uvu i/ili gubitak sluha ponovo pojave.

- Ostali uzroci
Osim ovih glavnih uzroka postoje jos brojni drugi uzroci na koje treba misliti. O njima mozete razgovarati sa svojim lekarom:

- Oboljenja vratne kicme
- Bolesti u podrucju zuba i vilicnog zgloba
- Presbyacusis (smanjenje sluha uslovljeno starenjem)
- Acusticus neurinoma (tumor slusnog zivca)
- Morbus Menière (kruzne vrtoglavice povezane sa nagluvoscu)
- Oboljenja srca i krvotoka
- Metabolicki poremecaji
- Oboljenja bubrega
- Hormonalni poremecaji
- Okoštavanje uzengije, trece slusne koscice, za unutrasnje uvo (otoskleroza)
- Hronicne upale srednjeg uva, funkcionalne smetnje Eustahijeve tube
- Trovanja (intoksikacije) narocito lekovima
- Povrede lobanje i mozga, oboljenja centralnog nervnog sistema
- Anestezija, narocito u kicmeni kanal (spinalna anestezija)

Kako dolazi do tinitusa?

Tinitus ne mora nuzno nastati u uvu. On cesto moze nastati u mozgu. Za razumevanje tinitusa treba uzeti u obzir da se kompletan slusni sistem sastoji od uva (spoljasnje, srednje i unutrasnje uvo), slusnog zivca i odredjenih delova mozga.

Pojednostavljeno se slusanje obavlja na sledeci nacin: u uvu se mehanicki impulsi (zvucni talasi) pretvaraju u elektricne impulse, slicno mikrofonu. Za ovo su odgovorne slusne celije u unutrasnjem uvu. To su nervne celije koje imaju mikrosopski nezne treplje. Pobudivanje zvucnim talasom ce pokrenuti tecnosti u unutrasnjem uvu,a usled toga ce se treplje slusnih celija savijati. Elektricni impulsi koji pri tome nastaju bice dalje preneti preko nervnih vlakana do mozga. Ovde postajemo svesni zvucnog talasa i on za nas biva prepoznatljiv, a u ovom obliku on je prepoznat kao sum.

Cesto se, delom bazirano na objasnjenjima zasnovanim na pretpostavkama, u objasnjenjima tinitusa polazi od cinjenice da su osetljive slusne celije unutrasnjeg uva ostecene ili da ostecenje postoji u nervnim putevima. Kada mi cujemo "signale iz nicega" kao sto je to slucaj kod tinitusa, ne mozemo na razuman nacin pronaci poznati izvor zvuka i stoga ni pretvoriti ga u razuman signal.

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 23 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: