Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ANKSIOZNOST-DEPRESIJA
PostPoslato: Sub Dec 10, 2005 2:39 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 2:11 am
Postovi: 3
Molim Vas da mi pomognete. Moja supruga se leci od depresije i anksioznosti, panicnih napada i agorafobije. Njen tretman je bio da sada sledeci: prvo osam meseci individualne psihoanaliticke terapije pa onda prelaz na grupnu psihoanaliticku terapiju u trajanju od 4 meseca, sto znaci da sada jednom nedeljnom ide na seanse. Moram da napominjem da koristi sledece lekove: ksalo od 1mg, 3 puta na dan; flunirin, 1 ujutru; ditamin, 1 ujutru; i do skoro trixifen, 1 uvece. U pocetku (trixifen), po pola na dan i jedno uvece, sada je taj lek izbacen. Moje konkretno pitanje je da li je terapija odgovarajuca za njeno stanje. Malo da opsiem, kao njen muz, sta vidim i osecam pored nje. Da pocnem.
Uglavnom, vidi se po njoj kako pati, povlaci se u sebe, prisutna je ona fizicki, ali su joj misli na sasvim drugoj planeti ako mogu tako da kazem. Malo se nalazim u corsoku jer nije nam dozvoljeno da razgovaramo o terapiji, u smislu da treba da je ostavim da sama resi svoje intimne probleme, ali kada je vidim u takvom teskom stanju, onda mi se povraca od muke, zelim da joj pomognem, makar i da popricamo o tome, znam da mozda nije puno, ali verujem da kroz pricu covek se oseca nekako lakse, pocinje da stvara neku veru u ljudima. Duboko mislim da je izgubila veru u ljude, odnosno ponekad daje utisak neke neprevazidjene jacine dok u sledecem trenutku slabija je od misa. Te osilacije u raspolozenju su drasticne. Znam tacno da prepoznam svako njeno raspolozenje zato sto zivimo zajedno i volim je svim srcem i ne mogu, ali teram se u skladu sa njenim terapeutom, da budem "slep" na njenu muku i da je pustim da ima svoje licno iskustvo, u dobrom smislu kao i u losijem. Samo sto pokusavam da losije stvari teram od nje kako je ne bi povredile jos vise, ili ih obojim kako ne bi one izgledale toliko ruzne. Znam da je njena bolest izleciva, to je pozitivno, ali isto tako treba dosta vremena. U poslednje vreme, imam utisak, da stagnira, kao da je na nekoj mrtvoj tacki. Doduse primecujem da sve teze i teze odlazi na seanse jer po njoj ne odgovaraju joj, pa kada smo saznali da trixifen se vise ne proizvodi u inostranstvu, onda smo pomislili da je mozda njeno lecenje neadekvatno, zato molim za pomoc i hteo bi da znam gde i kod koga da se obratim da bi joj pomagao efikasno zato sto sam joj obecao da necu vise "se mesati" u lecenju jer po terapeutu, ometam tok lecenja. Odgovori te mi, potrebno mi je jako! Hvala Vam unapred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 10, 2005 12:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 12:18 pm
Postovi: 5
Imam, slican problem.Mislim da me nijedan lekar ne moze naterati da se distanciram na taj nacin.Trixsifen je antipsihotik. Imas i na sajtu www.depresija.com/forum dosta ljudi koji imaju iskustva sa lekovima i tom bolescu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 10, 2005 12:24 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 10, 2005 12:18 pm
Postovi: 5
Izvini poresna adresa.treba www.depresija.org/forum


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Dec 10, 2005 1:02 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Nenade, na forumi ciji ti je sajt Danica dala, ima puno onih sa svezim iskustvom u lecenju - pitaj ih slobodno.

Ja ti mogu reci da smo moj suprug i ja imali slicnne probleme kada sam ja isla na neki vid psohoterapije (nekada davno, davno).
Njemu (kao i tebi) uopste nije bilo lako, pogotovo jer se tu uplice neko sasvim treci i "petlja se u nase porodicne stvari", kako smo mi osecali.
Ja sam imala veliki otpor i dr je rekao mome muzu da on tesko moze da me leci posto oseca da ga ja ne podnosim (sto je bilo sasvim tacno, a uostalom ja to nisam ni krila)... pa smo menjali lekare, ali sam tu bila baksuz, jer se uvek desi da lekar koga su mi preporucili nije bio tu vec bude njegova zamena (najcesce to bude deciji psihijatar)... tako da to nije bilo uopste dobro za mene.

Dinstanciranje koje lekar od tebe trazi, hmm....pa, to je tesko reci.. ali, nekada suprugu smeta kada se osoba sasvim osamostali, ja sam i dan-danas preterano vezana za svoga supruga i moje lecenje svakako nije izvrseno do kraja, ali ovakav zivot (bez onih nekadasnjih tegoba) nama oboma odgovara.
Uostalo, nasa deca su zdrava i sasvim samostalna, cak imamo i unuka. :)

Mislim da vas dvoje svakako treba da imate neku vasu licnu konverzaciju sto se samog lecenja tice, pa makar da oboje znate sta je ono najmanje sto od lecenja ocekujete. NE mora psihijatar bas sve da zna. ;)
Bracni par je jedan tim i ne verujem da je preterano distanciranje dobro, jer bi to meni licilo na nezainteresovanost. Znaci, treba naci meru u svemu tome, ali ne meru koja odgovara psihijatru vec vama dvoma. Jer vi treba da ostanete zajedno, a psihijatri su ti koji mogu da se menjaju (ako treba).

Sto se terapije tice, tu ce svaki lekar dati drugaciju kombinaciju lekova (a opet slicnu).
Ono sto vi treba da znate je da ti lekovi mogu privremeno jako da uticu na vasu suprugu.... mislim na njeno ispoljavanje emocija i sl... mada sam ja uvek vise verovala u lekove nego u psihijatre koji su samo ljudi sa ogranicenom moci... ali to je vec tema za sebe.

Svuda se pise o tegobama onoga ko ima taj poremecaj, a nigde o tome kako je bracnom partneru, a ja dobro znam da vam nije lako...

Mislim da vi aktivno treba da saradjujete u lecenju jer ste vi sami sastavni (i veoma bitni!) deo zivota vase supruge.
pozdav,
danka


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 15 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: