Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Bol nakon vadjenja zivca - Za miminamama-u
PostPoslato: Uto Nov 18, 2008 11:38 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 10:52 pm
Postovi: 3
Radjeno mi je umrtvljivanje te vadjenje zivca, i ubrzo nako vadjenja pocinje da me boli zub, kada grizem i na hladno, a cesto i iz cista mira, toliko da moram da popijem brufen. Ovo se desava vec nedeljama, a za to vreme jednom nedeljno odlazim kod zubarke i ona mi prosiruje kanale, ispira ih dezinfekcionim sredstvom(hidrogenom verovatno) i stavlja novi lek, ali to ne pomaze.

Ove nedelje sam odlucio da odem kod privatnog lekara, da potrazim pomoc sto sam i uradio. On kaze da je to sve predugo trajalo, i da jedino sto moze da uradi je da jos jednom prodje kroz kanale, i par dana nakon toga da zatvara zub, i onda da cekamo da vidimo kako ce da reaguje, da li ce se bol na ugriz smanjiti postepeno...

Da li da pristanem na ovo, da se zatvaraju koreni iako me cesto boli zub, i to po celu noc i boli na ugriz i na hladno, a zivci su izvadjeni i ne oseca se zadah sa iglice kojom se prolazi kroz kanale.

Takodje me zanima da li je 60e previsoka cena za jedan prolazak kroz tri kanala (jedan odlazak zubaru) i nakon toga punjenje kanala i plomba(drugi odlazak) ?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol nakon vadjenja zivca - Za miminamama-u
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 12:00 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ako jeste taj zub u pitanju. Zub u kom nema zivca ili je zivac mrtav ne moze da boli na hladno. Sto ce reci da ili iz nekog kanala nije izvadjen zivac, ili nije umrtvljen, ili nije umrtvljen neki deo zivca. Jednom recju da je nesto od zivca ostalo. E tu sad treba videti da li su svi kanali otvoreni kako valja. A bol na pritisak govori u prilog tome da je vrlo moguce da postoje u koliko opet bol na pritisak nije od tog zuba nego se projektuje od drugog. Ako nisu da se lepo otvore. Pa na dalje postoji par puteva da se ponovi otrov ili da se ostatak zivca izvadi iglicama. Sto se punjenja kanala tice odmah posle sirenja ja se na to ne bi usudio. Iz razloga sto je taj zub vec stajao otvoren i sto je verovatno u njega ulazila pljuvacka. Najpametnije je ponoviti lek CaOH2 pa cak CaOH2 sa jodoformom 2X po 7 dana pa tek onda puniti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 10:07 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Postovani Chinaski,
lecenje trokorenih zuba je prilicno zahtevan posao, i moze zadosta stvari da podje naopako, na zalost.

U nacelu, prema simptomatologiji, moze da vas boli zub koji se leci, a moze da bude neki susedni, cak i naspramni, zbog toga sto je nacelno misljenje da samo ziv zub moze da bude osetljiv na termicke podrazaje.

Ako vas boli (samo) zub koji se leci, nije neobicno da boli na pritisak/kuckanje, ali ako vas boli na hladno postoje sledece mogucnosti: da postoji neko grananje osnovnih korenova koje koleginica "ne moze da dohvati" iglicama, da nije odstranjen zivac u celosti, da se zivac "obnavlja" - sve ovo su vrlo retke pojave, i generalno su resive, pod uslovom da su osnovna tri kanala jasno prolazna.
Osetljivost lecenog zuba na kuckanje/pritisak ukazuje na sledece mogucnosti: da je u prolasku iglicama "preforsirana" duzina kanala, te se svakim sledecim prolazom iglicama dodatno iritira predeo preko vrha korena zuba (ovo moze da da itekakvu osetljivost na pritisak); da su korenovi zakrivljeni, a da koleginica ne moze da prodje (ili nema cime), te postoji zaostalo tkivo koje je nedostupno ciscenju kanala; da - zbog pogresne tehnike - nije ni dosla do vrha kanala korenova (vrlo cesta stvar), te zaostalo tkivo daje bolove na pritisak; da nisu postovana pravila asepse/antisepse...itd.itd.

Ako vas boli neki od susednih, ili cak naspramnih zuba, to je vrlo lako ustanoviti, jer bol na hladno je klasican simptom dubokih karijesa, koji mogu i da se previde, i mislim da je (za bol na hladno) daleko veca sansa da je neki drugi zub, a ne ovaj koji se leci.

Sto se tice cene, mislim da nije preterana, ali ne za tu..."dozu" usluge, znate. Matori endodonti kad "naslede" slozeno lecenje, kao sto je kod vas situacija, prvo promotre pazljivo snimak, i dva ako treba, i sa lupom, pa onda procene stanje na zubu, pa onda kazu jasno koja vam je sansa. Zubu, mislim :).
Ako se odluce na lecenje, i smatraju da ima smisla pokusati, onda lecenje ide po fazama gde se zub zatvara...sa uloscima, "fitiljicicima" sterilne vate natopljenim u razlicite lekove, puni se antibiotskim preparatima, i raznim lekovima u celini, da sad ne gnjavim - ali se u samom pocetku zatvara samo delimicno (zbog drenaze, i "ventilacije" u slucaju postojanja likvefakcione gangrene, da "gasovi" ne cine pritisak unutar zuba. Dakle, cena je u redu, ali za celo lecenje by the book, koje moze da podrazumeva sveukupno i desetak poseta pre nego dodjete do plombe.
Ako smem da vas savetujem, pokusajte da nadjete nekog ozbiljnog endodonta. Kanali korena zuba se ne pune definitivnim punjenjem, niti ma cime nalik na to, dogod su prisutni bolovi kakve ste opisali. Endodont bi, sa ispravnom dijagnozom i terapijom, ako proceni da ima smisla leciti taj zub, mogao da vas resi bola doslovno za par dana, ili bar da ga svede na podnosljivu meru, sa tendencijom ka boljem.
Nadam se da nisam jako iskomplikovala, da sam na vasem mestu trazila bih endodonta, pa ako treba i jos jednog endodonta :), i puno srece...:).


@Kolega,
obratite paznju na ono sto sam rekla Bumbaru: algoritam.
Ako imate problem kao na gospodinu Chinaski, onda lepo sebi nacrtate ovako: bol na hladno - od? bol na pritisak - od?.... Ako je na hladno, moze biti taj - zasto?, a moze biti susedni ili naspramni - zasto?, i onda lepo, sukcesivno, resavate problem, a tako i objasnite pacijentu, jer ste vi generacija koja ce itekako morati da nauci ono sto se pre nije moralo: da ume i da moze pacijentu na razlozan nacin da objasni sta se zbiva, i sta ce moci ili biti dalje.
Pokusajte, dakle, da poredjate svoje misli prema algoritmu, i pokusajte da poredjate svoje strucno znanje prema tome, a da i vama zvuci logicno, i da mozete takav stav da branite pred kolegama, i to suvislo.
Osim ovoga, pokusajte da se uzdrzite od pominjanja konkretnih lekova - u ovakvoj situaciji, jer postoji SPISAK lekova koji se stavljaju izmedju faza lecenja, to je vec nivo babine vradzbine.

Kad smo vec kod toga, da li vam je neko sa endodoncije, sa fakulteta - i ko - spominjao kalcijum-hidroksid u kombinaciji sa jodoformom, ili je to iz nekog drugog izvora?

Svako dobro.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 11:21 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
miminamama je napisao:

Kad smo vec kod toga, da li vam je neko sa endodoncije, sa fakulteta - i ko - spominjao kalcijum-hidroksid u kombinaciji sa jodoformom, ili je to iz nekog drugog izvora?

Svako dobro.


Iz nekog drugog izvora je :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 3:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 10:52 pm
Postovi: 3
Hvala vam na opsirnom odgovoru. Pokusavao sam da ustanovim da li je bas taj osetljiv na hladno, i prilicno sam siguran da jeste, mada je i sedmica(zub do njega) pokvarena. Potrazicu endodonta jos danas i razgovarati sa njim.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 19, 2008 8:12 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
@Chinaski,
nema na cemu, i od srca mnogo srece :). Ako sitgnete da se javite kasnije, volela bih da cujem sta endodont misli.

@Kolega,
sa postovanjem onoga od koga ste culi za punjenje pastom sa kombinacijom CaOH2+jodoform, pokusajte VI da promislite svojom glavom: iscitajte sta znate o jodoformu, i sta se od njega ocekuje u terapijskom smislu, pa sta znate o CaOH2, i sta su njegove indikacije, i kojim skolama lecenja pripadaju, itd. itd. - pa pokusajte da osmislite da li je to terapijski, farmakodinamski, farmakokinetski itd. racionalna kombinacija u zadatim okolnostima (obzirom na dijagnozu), tj. da umete da branite svoj stav na ovu konkretnu temu - odnosno - da li je u pitanju krupna glupost ili nije i zasto :).
Mislim, ne morate meni ovde pisati, ali VI da znate makar ovu sitnicu. Mlad ste covek i treba od pocetka da se ucite onome kako nesto jeste.....

Prijatno vece.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 10:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Draga koleginice, o mesavini CaOH2 i jodoforma sam ucio od coveka u ciju svesku za zakazivanje vec vise godina ne mozete da uglavite pacijenta. Iako teoretski , kad sagledate sve teoretske aspekte ova kombinacja mozda i nema nekog smisla u praksi je ubitacna kombinacije :) Predlazem od srca da se proba.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 20, 2008 11:22 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Vidite, ja sam pitala VAS, a argument da taj kolega ima prebukiran raspored - imao je i Karadzic, da se razumemo, to nije strucan argument.
Ako zelite, uopste, da budete ozbiljan doktor, da vas neko shvati ozbiljno, ma koliko imao godina i staza, morate ZNATI, dakle - bas kako sam vam rekla - da umete VI licno, iz svoje glave, da branite svoj stav, a ne da mi kazete "verujte na rec, probajte", to je nivo "Bazara". I posle cete reci da niko nece da vam pomogne, a vi sami necete da naucite nesto samostalno....
Zasto ne pokusate da pitate vaseg predavaca na endodonciji sta misli o toj kombinaciji? Kako sam shvatila, imate izuzetne predavace. Ili vise verujete "stomatologu koji ima prebukiran raspored"?
Ili se mozda - opet saplicemo o taj deo da morate imati solidno poznavanje lekova da mozete da pitate predavaca?
Promislite.

Gospodine Chinaski,
izvinjavam se sto vasu temu koristim za ovakve razgovore, necu vise :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 24, 2008 2:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Nov 18, 2008 10:52 pm
Postovi: 3
Zeleo bih jos jednom da vam zahvalim na pomoci. Nasao sam endodonta, otisao na pregled, i doktorica se odmah prihvatila posla, izgleda da je kanal bio upaljen... Odmah je zapocela terapiju susednog zuba kojem ce takodje morati da se odstranjuje zivac. Od onda uopste nemam bolove, izgleda da je terapija delotvorna. Izvesticu vas na kraju kako je sve proslo, da nisam procitao vas savet verovatno bih otisao kod gore pomenutog kolege i ostao bez zuba...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 25, 2008 9:31 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Okt 22, 2006 7:52 am
Postovi: 408
Dragi gospodine Chinaski,
jako mi je drago da vise nemate bolove :) i da ste uspeli da nadjete resenje. Ja sam ovde vec vise puta napisala da su endodonti malko...specijalna sorta :), oni imaju vrlo opsezno i specificno strucno znanje, i veliku volju i zelju da spasavaju zube, to je bilo jedino moguce resenje. Godinama radim sa "matorim" endodontima (gde su da me cuju, lol) koji su u stanju i za dzabe da lece zube, sa mnogo entuzijazma i dobre volje, samo ako pacijent ima volju i zelju, samo da spasu...

Zao mi je sto ste se namucili, i hvala vam sto ste bili tako ljubazni da mi napisete da ste dobro :).
Izvinite jos jednom zbog off topic konverzacije na vasoj temi, jos jednom srdacan pozdrav i sve najbolje :). Bas ste me obradovali :).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Bol nakon vadjenja zivca - Za miminamama-u
PostPoslato: Uto Feb 21, 2017 5:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 31, 2013 2:34 pm
Postovi: 12
I ja imam slicne simptome pa ako neko zna dobrog endodonta koji to moze da resi molim da mi posalje pm. Hvala.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 10 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: