Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: ENDOMETRIOZA???
PostPoslato: Čet Okt 16, 2008 9:09 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Okt 16, 2008 8:27 am
Postovi: 1
Pozdrav svima,
Postavicu kompletan gin. i hist. nalaz nakon laparoskopije koja mi je radjena u aprilu ove godine :

Cista desnog jajnika precnika 5cm, uterus pravilan kruskolik, desna utuba i ovari u adhezijama sa okolnim organima koje se oslobode a zatim otvori cista iz koje se izlije taman gust sadrzaj koji se aspirira a kapsula ciste ostrani i posalje na PHD. Desna tuba oslobodjena i fimbrije ocuvane.
Lijeva tuba i ovari takodje u adhezijama koje se oslobode a dio posalje na PHD. Nakon oslobadjanja, fibrije se otvore a sluznica je ocuvana.

Patohistoloski nalaz:

Cysta endometriotica ovarii
Cysta follicularis ovarii.

1. Materijal su dva nepravilna tkivna fragmenta promera 0.4 i 0.8 cm čija površina je neravna i zamućena. Tkivni fragmenti su delom sivkastobelicasti a delom mrki. Tkivo je žilave konzistencije.

Histološki pregledan materijal su isečci tkiva peritoneuma koje je difuzno prožeto brojnim hemosiderofagima i penušavim makrofagima. Histološki nalaz odgovara fokusu starog krvarenja.

2.Materijal je više nepravilnih tkivnih fragmenata promera 1.3 cm, 1.8 cm, 1.9 cm, 2,1 cm i 2,2 cm čija površina je delom glatka i sivkasta a delom neravna i prekrivena je sivkastosmeđim trošnim mrvičastim materijalom. Tkivo je žilave konzistencije.

Histološki pregledan materijal su isečci tkiva ovarija u kome se nalazi zid ciste čiji lumen jednim delom oblaže jednoredan, pravilan, visokocilindrični epitel endometrijalnog tipa čija jedra su okrugla, jednaka su, bazalno orjentisana a citoplazma im je srednje obilna, bazofilna je.

Zid ciste gradi vezivno tkivo sklerotičnog izgleda u kome se neposredno uz epitel nalaze nakupine hemosiderina i manje grupe svežih ekstravaziranih eritrocita ( znaci starog i svežeg krvarenja).
U zidu ciste su prisutni i fokusi endometrijalne strome. U tkivu jajnika se nalazi i jedna tercijarna folikularna cista.

Nakon laparoskopije nisam primala nikakvu terapiju i receno mi je samo da bih trebala sto pre da zatrudnim...sto se naravno nije dogodilo

Samo jos nesto da napomenem,CA 125 je u redu a poviseni su mi TSH I prolaktin i na terapiji sam letrox100 i bromokriptin do daljnjeg...

Imam 27 godina, 5 god. u braku a moja pitanja su:

1. Da li ovaj nalaz definitivno ukazuje na endometriozu?

2. Da li je moguća trudnoća prirodnim putem?


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 172 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: