Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: prolaktin
PostPoslato: Pon Feb 21, 2005 4:56 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 01, 2005 2:16 pm
Postovi: 8
Dok cekam na red kod endokrinologa, da li mi neko moze reci koliko je alarmantna vrednost prolaktina 723. Sta je moguci uzrok (grudi su ok, bila sam na ultrazvuku)?
Hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Prolaktin - odgovor
PostPoslato: Pon Feb 21, 2005 11:17 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Prolaktin je hormon koga luci prednji rezanj zlezde hipofize i glavna mu je uloga u stimulaciji mlecnih zlezdi u periodu dojenja. Medjutim, veliki broh tkiva u organizmu ima receptore na koje ovaj hormon moze da deluje.
Osim toga, postoji mogucnost njegove sinteze i van hipofize, kao neke imunoloske celije ili nervne celije.
Iako je nalaz povecanih vrednosti prolaktina najcesce zbog povecanog lucenja hormona zbog tzv. endokrinih tumora, sud o tome mora da da jedino Vas endokrinolog na osnovu detaljnog klinickog pregleda.
Vase vrednosti nisu mnogo iznad normalnih, koje mogu da zavise od nekoliko faktora, poput vremena davanja uzorka krvi (zna se da vrednosti variraju normalno u toku dana), same laboratorije i aparata na kome je analiza uradjena. Prema referentnim vrednostima Zavoda za laboratorijsku dijagnostiku Hexalab, koji ima nekoliko medjunarodnih sertifikata o kvalitetu gde je ukljucen i endokrinoloski deo, gornje granice vrednosti prolaktina kod zena iznose 652 mlU/L.
Trebalo bi da ponovite analizu i da je pratite tokom vremena, ali samo uz kontrolu Vaseg endokrinologa.
Nema razloga strahu, zato hrabro napred!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Referentna vrednost
PostPoslato: Čet Feb 24, 2005 4:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Feb 01, 2005 2:16 pm
Postovi: 8
Najpre da Vam se zahvalim na odgovoru.

Referentna vrednost prolaktina u laboratoriji koja mi je radila pomenutu analizu je 530mU/L. Inace, bila sam na UZV pregledu i on nije pokazao nikakve promene na jajnicima i materici. Razlog odlaska na analizu je bio premenstrualno krvarenje u trajanju od 3 dana (par tamnih kapi u toku ta tri dana). Ali, ipak moram sacekati i misljenje endokrinologa.
PS Da li stres moze biti uzrok nastalog poremecaja... ili je problem sa hipofizom?????

Jos jednom, HVALA NAJLEPSE.

Srdacan pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 12, 2005 2:23 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 12:16 am
Postovi: 85
Stres sigurno utice na prolaktin. Ja sma imala isti problem sa prolaktinom. Lezala sam na institutu za endokrinologiju i uradjene su mi sve moguce analize,a zakljucak je da je stres uticao na povecanje nivo prolaktina.
Bilo kao bilo treba da se posavetujes sa endokrinologom cisto da bi se iskljucile sve druge mogucnosti, kao sto je ucinjeno kod mene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Mar 12, 2005 2:24 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Pon Mar 07, 2005 12:16 am
Postovi: 85
Stres sigurno utice na prolaktin. Ja sma imala isti problem sa prolaktinom. Lezala sam na institutu za endokrinologiju i uradjene su mi sve moguce analize,a zakljucak je da je stres uticao na povecanje nivo prolaktina.
Bilo kao bilo treba da se posavetujes sa endokrinologom cisto da bi se iskljucile sve druge mogucnosti, kao sto je ucinjeno kod mene.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 15, 2005 7:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 15, 2005 7:03 pm
Postovi: 3
Imam 30 god. Ciklus nemam vec 6 mjeseci. Radila sam hormone stitne i polne hormone, kao i snimanje jajnika i materice. Sve je u granicama normale, osim prolaktina koji je

8h 4700
9h 4850
10h 880

Molim Vas mozete li mi odgovoriti sta moze biti uzrok ovoliko povecanog prolaktina.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Prolaktin - odgovor
PostPoslato: Sre Mar 16, 2005 5:21 pm 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Sto se tice najcescih uzroka povisenih vrednosti prolaktina u krvi, mozete procitati odgovor od 21 Februara (clanu Zaklini). Niste naveli da li imate i neke propratne simptome (isticanje mleka, glavobolje i sl) i da li uzimate neke lekove, sto moze imati uticaja na analize.
Vrednosti prolaktina koje navodite su izuzetno velike. Medjutim, sve ukazuje na to da ste trecu vrednost netacno napisali, jer za sat vremena je skoro nemoguce da padne za 6 puta. Osim toga, niste naveli na kom aparatu (npr. AXSYM, ELECSYS) je analiza radjena (ili laboratoriju), jer sereferentne vrednosti razlikuju.
Ukoliko je ovo prvi put da otkrijete povecane vrednosti prolaktina, trebalo bi da analize ponovite, ali iskljucivo pod nadzorom Vaseg lekara (endokrinologa).
Mozemo Vam preporuciti da analize ponovite u Zavodu za laboratorijsku dijagnostiku - Hexalab, cija endokrinoloska laboratorija ima veliko iskustvo sa odredjivanjem polnih hormona (kao i prolaktina, naravno).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 16, 2005 8:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 15, 2005 7:03 pm
Postovi: 3
Dragi Dr,
Sto se tice propratnih efekata imam isticanje mlijeka, ponekad glavobolje i bolove u stomaku. Uzimala sam Sulpirid zadnjih pola godine 1 dnevno
Treca vrijednost nije pogresno napisana, vec tako pise u nalazu iz biohemijske laboratorije Klinickog centra Crne Gore. Granicne vrijednosti kod njih su 100 - 550, a u nalazu doslovno pise: PROLAKTIN mU/L 8h- 4815,0 9h - 4728,0 10h - 848,0

Uradila sam milion nalaza i snimanja i svi su uglavnom u redu. Pokušajte molim Vas da mi ovo objasnite.
Poydrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Prolaktin - odgovor
PostPoslato: Čet Mar 17, 2005 12:23 am 
OffLine Saradnik
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 9:16 pm
Postovi: 75
Evo dva nova momenta koja niste prosli put napisali - galaktoreja (isticanje mleka, najcesce iz povecanih mlecnih zlezda) i dugotrajna primena leka Sulpirid (Vi znate u kojoj indikaciji).
Da li ste znali da je moguce nezeljeno dejstvo Sulpirida upravo hiperprolaktinemija, odnosno povecano lucenje i koncentracija prolaktina u krvi? Da li Vam je to neko od lekara ili farmaceuta rekao? Sulpirid je lek koji blokira dopaminske receptore, a zna se da je dopamin supstanca koja sprecava lucenje hormona prolaktina. Stoga je logicno zakljuciti da je to jedan od mogucih razloga Vaseg problema.
Ipak, i dalje Vam savetujemo da posetite endokrinologa, koji ce naci pravi odgovor.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Sep 25, 2008 10:15 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Sep 25, 2008 10:02 am
Postovi: 1
U Hexalabu sam radila analizu hormona i prolaktin je pokazao vrednost od 1700. Da nisam proverila u drugim laboratorijama kao i analizu profil-prolaktina u laboratoriji Konzilijum, vec bih pila lekove.

Naime, moj prolaktin iznosi vrednost od 92. Dakle, u pitanju je patoloska razlika i greska Hexalaba. Raspitivala sam se i doznala da ovo nije njihova jedina greska, odnosno da ih cesto prave u analizama.

S obzirom na to da sam licno prosla kroz veliki stres, zelim na ovaj nacin, da upozorim devojke koje su radile u Hexalabu, da svoje analize ponove i u drugim laboratorijama.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 10, 2008 2:22 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 10, 2008 2:15 pm
Postovi: 1
Molim Vas, da mi neko odgovori dok cekam prijem kod endokrinologa.
Naime, poslednji nalazi su mi jako losi, u 8h je izmejerena vr prolaktina 6669,5 a u 11h je bila 128,1. Da bih bila sigurna uradila sam nalaze u dvije laboratorije isto jutro, u drugoj laboratoriji su mi izmjerili oko 8h 5226 a oko 11h 328. Poslednjih 2 godine imam problema sa visokim prolaktinom, radila sam rendgen turcike i ct. Receno mi je da nema nikakvih promjena koje bi ukazale na postojanje adenoma, doduse tada mi je najvisa vr prolaktina bila oko 1600. Moram napomenuti i da su mu grudi jako bolne, otecene i da dodir osjecam velike zlijezde koje su jako bolne, ultrazvuk nije nista pokazao. Da li imam razloga za brigu s obzirom na visinu vrijednosti. Pokusavam da nadjem dobrog endokrinologa u CG, zivim tu ali svi dr kod kojih sam isla davali su mi razlicite dijagnoze. Molim Vas da mi odgovorite.

_________________
~brizna~


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 11, 2008 10:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jun 09, 2008 1:58 pm
Postovi: 168
Vec dugo me bole dojke kao da rastu (imam 27 god) ali to sam prepisivala spavanju jer svaku noc doslovno spavam na prsima pa sam tako mislila da one bole zbog mog nepovoljnog polozaja prilikom spavanja....nikada nije mlijeko isticalo iz njih.....ali stresa ima previse
TAkodje imala sam i predmenstrualno krvarenje....
Da li povecan prolaktin smanji imunitet....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kadida
PostPoslato: Čet Dec 18, 2008 4:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jun 27, 2008 4:46 pm
Postovi: 6
Lokacija: prilep makedonija
pozdrav!!!!
umam neprijatni miris u ustama i jezik mi je beli. Zanima me dali kandida moze biti uzrok neprijatni i losi miris u usnama.Mislim da ce me razumeti sta sakam da pitam i ako nisam dobra vo pisejne jer sam iz makedonija.
unapred hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 01, 2009 7:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 01, 2009 7:30 pm
Postovi: 1
Molim vas da li mozete da mi pomognete?prolaktin mi je zadnji put bio 6000 pila sam sulprid tablete pola godine dva puta po jednu.Imam glavobolju ,zujanje u usima i ruka me boli.Molim vas da mi odgovorite koji su siptomi od ovoga.Unaprijed zahvalna.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jun 25, 2009 3:41 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Jun 25, 2009 3:30 pm
Postovi: 1
kapiram svi ovde imaju povisen prlaktin...ja imam 2. problem..meni je NIZI.
imam 19 godina,ne pusim, ne pijem, nista ne koristim i nemam pojma sta mi je...


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 16 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 27 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: