Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 11:16 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 18, 2005 2:09 pm
Postovi: 34
To ipak nije ponisten konkurs, nego su pogresno rangirali, pa su im vratili liste iz ministarstva.
zvezdaru nisam pratila, ali sam cula da je njihov prvobitni konkurs za samo specijaliste ponistne i ponovo raspisan i za 'obicne' lekare.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Okt 02, 2008 9:22 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
Samo jedno malo pojasnjenje, citiracu deo teksta iz samog konkursa a koji se odnosi na formiranje rang liste kako ne bi bilo zabune.

Приликом одлучивања о избору кандидата вредноваће се, поред услова прописаних правилником о организацији и систематизацији послова: просек оцена на факултету, односно вишој/средњој школи здравствене струке; дужина студирања; дужина чекања на запослење (што се доказује потврдом издатом од стране Националне службе за запошљавање); радно искуство у струци након положеног стручног испита на пословима пружања здравствене заштите (укључујући и волонтерски стаж), као и положен специјалистички испит из одговарајуће области (ако га кандидат има), и положен испит за научно звање магистра и/или доктора наука (ако га кандидат има).

После завршеног избора кандидата, а пре закључивања уговора, директор здравствене установе дужан је да поднесе детаљан извештај Министарству здравља, који треба да садржи податке о расписаном огласу; списак пријављених кандидата; бодовање по критеријумима утврђеним од стране Министарства здравља за избор кандидата (бодовна листа),
као и одлуку о избору кандидата.

Уколико два кандидата применом критеријума имају исти број бодова, предност имају особе са инвалидитетом и припадници ромске националности.


Normalno je da ce lekar koji ima polozen doktorat ili specijalizaciju (pa makar ona bila i volonterska) i minimum 3 godine radnog iskustva imati prednost po bodovnoj listi u odnosu na lekara koji je tek zavrsio fakultet.

Prema tome kada se kaze zaposljavanje mladih lekara tu se isto tako misli i na lekare koji rade na odredjeno vreme od 3 meseca, sest meseci ili menjaju neku kolegenicu koja je na porodiljskom bovovanju ili je na specijalizaciji.

Ovim konkurskom ministarstvo prakticno dozvoljava zdravstvenoj ustanovi da zaposli mladog lekara na neodredjeno vreme a tu ne smeju biti diskriminisani lekari koji rade ili menjaju nekog od kolega i koji su zaposleni na odredjeno vreme. Kao sto vidite sve se uzima u obzir i boduje i na kraju formira konacna rang lista koja se salje ministarstvu na verifikaciju.A tek posle toga po odobrenju ministarstva se potpisuje ugovor o radu.

Kao sto vidite konkursi koji nisu sprovedeni na nacin koji je propisalo ministarstvo su odbijeni a liste revidirane.

E sad....gde su u celij toj prici oni najmladji lekari koji su upravo zavrsili fakultet ima li mesta i za njih u velikim centrima kako sto su Beograd, Novi Sad , Kragujevac i Nis. Pa tesko jer cesto oni ne mogu imati veci broj bodova na ovom konkursu od lekara koji su zavrsili postdiplomske studije ili specijalizacije i koji vec rade na odredjeno vreme u ovim ustanovama. Ali zato u manjim centrima za lekara sa dobrim prosekom uvek ima mesta...Ali pitanje je da li su ti najmladji lekari spremni da rade u manjim mestima...Moje misljenje je da nisu..

Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 6:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Okt 03, 2008 6:30 pm
Postovi: 3
bla bla...

U konkursu sve izgleda dosta jednostavno i lako za proci...
Al' nigde nisu napisali da je uslov, bar u Kragujevackom zdravstvenom centru bio da aplikant ima zavrsnu specijalizaciju sa 27 godina.
I gle cuda, lekar koji je primljen nije ispunjavao taj uslov...
Sokantno, zar ne?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Okt 03, 2008 9:33 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
Уколико два кандидата применом критеријума имају исти број бодова, предност имају особе са инвалидитетом и припадници ромске националности.


Kakav je ovo kontrarasizam??? :o

Uprvo naglasavanjem da je neko primljen na posao zato sto je Ciganin, bode se u oci ljudima da je on nesto razlicito - A NIJE! Pritom, NE POSTOJI ROMSKA NACIONALNOST! To je nonsens!

Uzgred, ti ljudi se zovu Romi, ali i Cigani, to nije sramota da se kaze, bas mi je malo muka od bezanja od reci "Ciganin", ako je sramota to reci, neka se zabrani hiljadu najlepsih pesama uz koje se veselimo na slavljima!

Izvinjavam se kolegama, malo skrecem sa teme, ali ovakvi "kljucevi" za kadriranje su nam poznati iz nekih prethodnih vremena, znamo dokle su nas doveli...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 3:01 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
@Dr.Dare

Bla, bal , sokantno ili ne, nemam pojma, no samo htedoh da vam skrenem paznju i pojasnim kako je moguce da se na pojedinim klinikama prime lekari koji tamo vec rade, posto imam utisak da neki ucesnici ovde na forumu to nisu razumeli. Ne kazem da nema korupcije, nepotizma i slicnih prljavstina ali da li je to bas toliko koliko se nama u prvi mah cini? Je li nekada u nasoj istoriji bilo bolje, jel ranje bilo manje korupcie?

Poznajem neke ljude koji su dobili posao putem ovog konkursa i sasvim sam siguran da nisu imali nikakve veze. Recimo u ustanovi u kojoj ja radim poslednji sa spiska koji je dobio posao je lekar bez specijalizacije i bez doktorata sa 3 godine radnog staza na odredjeno vreme, koji je 18 meseci cekao na posao po polozenom strucnom ispitu i imao godinu dana pripravnickog staza i pri tome prosecnu ocenu na fakultetu 9,60 a studije zavrsio u roku od sedam godina. Svi ostali koji su primljeni su imali vise bodova od njega , veci prosek, krace studiranje i duze su cekali na posao.

No meni je zanimljiv jedan drugi profil naseg nacionalnog mentalnog sklopa, pa sad nesto razmisljam o ovim trenutno aktuelnim temama, eto korupcija, nepotizam, rodjacke veze, stranacka pripadnost, i sad posto se pomalo zanimam i sa istoriskim dokumentima dodje mi pod ruku ono pisamo Dr. Rudolfa Arcibalda Rajsa „Cujte Srbi” koje je pisao pre nesto manje od 90 godina ako se ne varam, pa to uporedim sa danasnjom situacijom i vidim da se kod nas u zadnjih 90 godin po tom pitanju nista nije promenilo, pa se prosto pitam da li smo mi zaista devijantan narod ili je sistem u pitanju.

Sa druge strane pogledam kolegu iz Grcke, koji je dobio specijalizaciju iz opste medicine, porodicni lekar i koji je sada na specijalizaciji u Grckoj a ko zna gde ce i na koje ostrvo da ga posalju posle zavrsene specijalizacije i covek se ne buni, shvata sta mu je posao i radi tj specijalizira a mi bi sve nesto posteno ali ako nam se pruzi prilika da nesto izmuvamo istog momenta smo spremni da sve nase moralne paradigme tj obrasce sopstvene cestitosti bacimo pod noge.. Gresim li? Jesmo li svi mi skloni nepotizmu i korupciji kao narod ili je samo sistem problem?


@ Dr Ivica

Ako zelite da kazete da je ovim konkusmom greska sto se prednost daje pripadnicima romske nacionalnosti u slucaju da dva kandidata imaju isti broj poena moram vam reci da se ne slazem sa vama po tom pitanju.
Romi jesu posebna nacionalnost tj etnicka grupa koja po ustavu RS ima prava da za sebe kaze da su Drzavljani Republike Srbije Romske nacionalnosti, kao sto mi za sebe kazemo da smo drzavljani Srbije, Srpske nacionalnosti. Naravno po ustavu niko vas ne moze naterati da se etnicki opredelite ako to ne zelite. Znaci u pitanju je etnicka grupa sa svim svojim obicajima, kulturom, jezikom ali i sa najmanjim obrazovnim potencijalom u nasem drustvu, socijalno, obrazovno, kulturno i kako god hocete to je najniza etnicka grupa, retkim obrazovanim pojedincima svakako treba pruziti priliku za posao, ako zelimo da budemo demokratsko i liberalno drustvo.
Ovde se ne radi o favorizovanju jedne etnicke grupe vec se kaze da ako dva kandidata imaju isti broj bodova prednost se daje socijalno i etnicki najugrozenijem sloju naseg drustva, osobama sa invaliditetom i romskoj populaciji.tj unapred je sprecena diskriminacija osoba sa invaliditetom i pripadnika romske nacionalnosti..Ne vidim tu nista lose...
Izvinite ako sam malo skrenuo sa teme
Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 5:36 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@Bogi,

Korupcija i nepotizam ne samo da su prisutni, nego glavni problem naseg zdravstva! Tj. pravi redosled bi bio nepotizam, politicka podobnost, pa korupcija! Nepotizam je poslednjih 15-tak godina unistio Medicinski fakultet u BG, koji je postao pacija skola prof. dece. Nasi najbolji lekari gotovo po pravilu odlaze u inostranstvo, ili ako ostanu u zemlji, najcesce su u zapecku. Najboljim lekarima ne mozemo smatrati one koji su administrativno u najkracem roku zavrsili fakultet prosekom 10.00 ('ajde da ovom prilikom ne nacinjem tu temu) kao sto se to kod nas radi - nego one pojedince koji su svojim kvalitetom izborili mesto u inostranim projektima. Kada takvi zele da se vrate, sa zavrsenim doktoratima oni se dozivljavaju kao smetnja! Procitajte na sajtu Med. fakulteta (www.med.bg.ac.yu) obrazlozenja pri izboru u zvanje saradnika u nastavi, u kojima su otpadali kandidati sa vrednim internacionalnim biografijama, uz obrazlozenje da primljeni (prof. deca) "ostavljaju utisak", "od studentskih dana se zanimaju za predmet", "imaju ocenu 10", itd... Ovi izvestaji se nalaze u donjem desnom uglu sajta, u linku za "vesti" .....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 5:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Citiraj:
Nepotizam je poslednjih 15-tak godina unistio Medicinski fakultet u BG, koji je postao pacija skola prof. dece.


Ja bih rekao da je ovaj period bar dvostruko duzi - 30 godina i duze. Jos dojk sam ja studirao - poceo krajem 1980-ih, bilo je toliko predavaca sa istim prezimenima, sve brat-i-brat, dva sina od mame-i-tate... Tatina cerkica, mamin sin, roditeljkso chedo... U 5. gofini ja dajem ginekologiju u predroku kod profesora M. A., a njegova cerkica koja je samnom u grupi (bila na pocetku, posle se nekako izgubila...), srece me i kaze - ma ja ne zurim, isla sam kao predstavnik studenata fakuleta u Rio!!! Ni pet-ni sets. Koji bre Rio, kad, zasto, koja studentska organizacija??? Ja nisam imao vremena ni da saznam da takve organizacije postoje, a kamoli da me biraju da budem predstavnik za Rio!

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 9:21 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Nov 20, 2004 2:24 am
Postovi: 51
@DrBGD

Ok, jasno mi je sve to, ipak ovde je bilo reci o samom konkursu a ja sam eto na neki nacin zeleo da kazem da je ipak bolje nego sto je bilo pre nekih desetak godina, eto naveo sam vam i jedan primer sa ovog konkursa koji mi je poznat.
Mislim da oko cele te price korupcije , nepotizma i stranacke opredeljenosti, sada mozemo da razvijemo diskusiju i ne negiram da ste u pravu ali hajde da pogledamo malo unapred, hajde da verujemo da ce biti bolje , vise pravicnosti , a manje korupcije. Mislim da nam svima nedosteje malo optimizma, pozitivne energije i vere u bolje sutra.
Sto se tice profesorke dece, odlaska u Rio i svega ostalog sto je pomenuo Dr.Ivica, jasno mi je sve to, ali sta da se radi, eto ko nam je kriv sto meni i vamam Doktore roditelji nisu profesori na fakultetu, mozda bi i mi koristili privilegije uticajnih roditelja, moramo shvatiti da i u buducosti ne mozemo svi biti isti ali uvek ce biti pametnih i dobrih lekara koji ce moci da se dokazu ako ne u zemlji onda bar u inostranstvu. Nekima je put do vrha laksi zahvaljujuci roditeljima, nekima je tezi ali na kraju prave vrednosti uvek isplivaju u prvi plan, ja hocu da verujem u prave vrednosti.

Puno pozdrava


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 04, 2008 9:59 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 01, 2007 12:38 pm
Postovi: 3083
@Bogi,
sta da kazem - verujem da ce biti bolje, a situacija koja je nasa realnost ce uticati i na moje glasanje na predstojecim izborima....


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 24 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: