Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: aspirin i lekovi u trudnoci
PostPoslato: Sre Nov 09, 2005 12:29 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Maj 14, 2005 12:49 am
Postovi: 96
Da li zena sme piti aspirin u prvim mesecima trudnoce?U slucaju gripa da li trudnica sme uzimati TAMIFLU?Sta je sa ostalim lekovima,sta se sme a sta se ne sme?
Da li se osim folne kiseline trebaju uzimati tablete kalcijuma itd?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 09, 2005 10:13 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
Pazi ovako, zlatno pravilo - u prva tri meseca trudnoce zaboravi na lekove! Kljukaj se vitaminima kako se nebi prehladila. Andol ni pod razno! Tvoj lekar, ce ti u zavisnosti od tvog zdravstvenog stanja dati ono sto je dozvoljeno, ako ti je naravno potrebno (Utrogestan, Pregnyl, ampule gvozdja-Tot'Hema, ili neki slican preparat, Folan, vitamine...). Cini mi se da, ukoliko se bas nedaj Boze razbolis, mogu da se "provuku" preparati na bazi penicilina (ako naravno nisi alergicna). Ja sam, nazalost, imala lose iskustvo sa prehladom u 3 mesecu, dali su mi Eritromicin i sve se lose zavrsilo... :cry:
Moj ti je savet VOCE, POVRCE, VITAMINI, U NEOGRANICENIM KOLICINAMA, LEKOVE ZABORAVI!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Nov 09, 2005 10:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Nov 21, 2004 2:56 pm
Postovi: 383
Lokacija: Zemun
E da, sto se tice kalcijuma, uzimaj ga najbolje u obliku mlecnih proizvoda. Litar mleka ili jogurta dnevno! Sir, pavlaka, kiselo mleko... sta vec volis. :wink: [list=][/list]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Nov 10, 2005 3:01 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Pon Feb 28, 2005 2:56 pm
Postovi: 1378
Aspirin se ne preporucuje u niskorizicnoj trudnoci, zato sto mijenja reakcije agregacije trombocita, stanice bitne za koagulaciju. Jedino kada se daje u trudnoci jeste kod trombofilija, i tada se daje samo baby dose...sto je 80mg.
Posebno se ne smije davati malom djetetu / do 11 g...je l to malo dijete ? / ako ima virusne infekcije, kao sto je influenca, varicela...jer moze da izazove nastanak Reye-ovog sindroma, sto ima za mogucu posljedicu vrlo ozbiljno ostecenje jetre i mozda sa mogucim trajnim posljedicama.

Za Tamiflu, jos uvijek nema istrazivanja na ljudima...pokazalo se na istrazivanja na misevima, ako je davan u trudnoci, da moze da izazove neke 'manje' kostane anomalije, ali nista drugo....zbog jedne influence, niko nece da rizikuje zdravlje fetusa, nego ce da pije dosta tecnosti, da uzima PARACETAMOL / ACETAMINOPHEN /, da se utopli i prespava...tu istu influencu.

I kako rece Trudnjaca izbjegavate uzimanje lijekova u trudnoci ukoliko to zaista nije neophodno a narocito bez ljekarskog savjeta

pozdravi,
ObGyn


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 4 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 68 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: