Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Uto Maj 13, 2008 11:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
S obzirom da sam ljubitelj sakupljanja šumskih plodova ( pečurke ) skoro sam išao u šumu nekoliko puta u nadi da su počele i svaki put sam naleteo bar na jednog poskoka. Dva puta zamalo da stanem nogom na njega i primetio sam ga u poslednjem trenutku i izbegao dodir. Ne znam šta se dešava ali sam čuo da je jako puno ljudi imalo susret sa zmijama ove godine ( mnogo njih smatra da će ove godine biti najezda zmija - ne znam na osnovu kojih informacija ). Mislio sam da poskok i nije preterano opasna zmija kako se priča ali sam na internetu pronašao da se radi o zmiji koja je otrovnija od nekih vrsta kobri - što me jako iznenadilo i moram priznati jako uplašilo te sam kupio sve što je potrebno za eventualnu zaštitu i nedajbože prvu pomoć pošto sam idem u šumu !
Pokušao sam da dodjem do informacija putem interneta i uspeo sam pronaći šta čovek MORA da uradi nakon ( nedajbože ) ujeda ali nigde nisam mogao pronaći odgovor na pitanje koje me konkretno interesuje a to je :

Koliko vremena nakon ujeda POSKOKA ima čovek dobrog zdravlja da stigne do bolnice ?

Ono što me dodatno šokiralo je da ova vrsta zmije ( POSKOK ) u popodnevnim satima ( predveče ) , se često penje na drveće čekajući ne bi li uhvatila neku pticu :o ??? Mislio sam da ovo ima samo u Amazonu, Africi :( i filmovima dok nisam pročitao da su neki ljudi napadnuti baš sa drveta :o jer nisu primetili zmiju na vreme a verovatno ni ona njih čim je tako reagovala jer se u principu zmije pa i poskok obavezno sklanjaju od ljudi ali samo ako ih primete na vreme ,inače može doći ( ako govorimo o poskoku ) do neverovatno brzog ujeda gde sam na više mesta pročitao da bukvalno čovek nije ni svestan da ga je ujela jer je sam ujed neverovatno brz ???

Stvarno bih voleo da se javi neko ko ima pravu informaciju o pitanju koje sam postavio.


HVALA !

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 14, 2008 5:04 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
Heh pa sto mislis da se zove poskok :wink: nego sto skoce sa drveta.

U dalmaciji ih ima jako puno. Kao sto verovatno znas one jako retko napadaju, nisu agresivne i sklonice se ukoliko je bas ne iznenadis.
Vecina poskoka je bezopasno i retke su ove druge, mada ih ima.
Zmija te nece ugristi ako joj ne predstavljas opasnost, u suprotnom najverovatnije nece biti smrtonosan ugriz (ne zele te ubiti nego samo oterati).
Kod ugriza je bitno da ako je moguce stegnes iznad mesta ugriza da otrov ne ide prema srcu, kao npr kad povredis ekstremitet i sprecavas gubitak krvi. I treba sto hitnije otici u bolnicu.

_________________
The person who says it cannot be done should not interrupt the person doing it.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 14, 2008 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Hehe medi, ti sada razmišljaš kao i ja pre nego što sam imao par bliskih susreta posle čega sam seo za kompjuter i počeo da tražim što više podataka o dotičnoj zmiji.
U pravu si kad kažeš da većina njih ne predstavlja opasnost za čoveka i uvek će pokušati da pobegne ali .... uvek ono ali ! Napomenuo sam da umalo dva puta nisam stao na poskoka u roku od samo par dana. Sve je to lepo i "možda" tačno ali uvek postoje izuzeci a to je ono što nisam napisao prethodno da ne ispadne da previše dramim a dogodilo mi se prošle godine.
Sunčan dan ( što podrazumeva da je zmija pokretna i po tekstovima koje sam čitao treba da se sklanja ako me primeti ) , ali ona se nije sklonila iako sam udarao štapom po lišću baš iz tog razloga i zapravo nisam ni stigao da je vidim kada se začuo jak udadac u lišću i skok na mene, i u tom trenutku sam se instiktivno pomerio jer uvek sa oprezom idem u tom delu upravo zbog toga što sam ih uvek tu i ranije viđao. Bio sam, sam u šumi ako isključim mog kućnog ljubimca koji nije ni shvatio šta se desilo. Zmija mi je bukvalno proletela pored kolena i to je jedino čega se sećam i njene boje ( crvenkasta - ženka poskoka ) ali se previše brzo odigralo da bih tek posle par minuta shvatio u kojoj sam opasnosti bio. Očigledno me primetila kasno ( ako je verovati da nikad ne napada ako nije ugrožena ) i da je pokušala da me ujede inače bih pobegla na drugu stranu.
Tada sam počeo da verujem narodnim pričama da poskok ipak može da skoči. Posle toga kada sam se smirio shvatio sam šta se zapravo desilo. Verujem da me je kasno primetila i da se podigla pripremajući se za napad a u tom položaju može da se baci ( po internet sadržajima koje sam pregledao do 40 cm ), međutim u mom slučaju bilo više od jednog metra ali je nagib terena bio takav da je stajala na uzbrdici po kojoj sam se ja penjao i njen let ustvari mogu jedino objasniti nagibom terena kada se bacila na mene ( nizbrdo ). Ono što me još šokiralo je to kojom brzinom je pobegla posle pada. Mišljenja sam da ni najbolji maratonac nije u stanju da joj pobegne ako bi htela da izvede napad do kraja. Glupo je da pišem koliko brzo je otišla jer se to ne može porediti sa trčanjem čoveka - nema šanse da joj pobegneš ako se namerila na tebe !
Do tada sam imao iskustva da je vidim i da se jednostavno samo lagano udalji ili jednostavno ostane na mestu pa ja nju obilazim.
U principu ih se ne bojim ako ih vidim na vreme i ranije sam ih hvatao ali posle svega što mi se dešavalo počeo sam jako ozbiljno da razmišljam o njima u smislu da su i one počele drugačije da se ponašaju, stoje na mestu gde ih vidim ili se spremaju za napad ???
Dodatno šokantno o POSKOKU je to što sam saznao da se on penje na drveće u popodnevnim časovima i tu se pritaji bukvalno nepokretan ( što ga čini s obzirom na okolinu i njegove boje tela dodatno neupadljivijim) i čeka neku nesrećnu pticu koja će tu možda sleteti da razgleda okolinu. Naravno u takvoj situaciji predstavlja jako veliku opasnost i za čoveka, mislim da ne treba objašnjavati zašto... ? !
Zbog ovoga je poželjno za one koji beru pečurke da taj posao obavljaju pre podne, odnosno najpoželjnije ujutru !

Kako uvek postoji budala od čoveka tako postoji i budala od poskoka koji može da ignoriše sve prethodno napisano pa da se na "pravom" mestu nadje u "pravo" vreme. Izgleda da ove godine baš krše pravila ponašanja pa stoga svim ljudima savetujem jako veliki oprez !

Zbog toga sam kupio duboke gumene čizme i pročitao par korisnih saveta u slučaju da nekoga POSKOK ili neka druga zmija ugrize :

Mere preventive :

1. Nositi duboke gumene čizme ! U više od pola slučajeva, ujeda ispod kolena i često za ruku posebno u sezoni branja pečurki kada krenete ubrati pečurku !
2. Poneti sa sobom nešto čime bi ste ( nedajbože ujeda) mogli da podvežete mesto koje je ujela !
3. Kupiti par ampula C vitamina ili otopine kalijevog permanganata !
4. Poneti sa sobom oštar nož !
5. Špric i nožiš za rezanje ampula !
6. Eventualno neku sisaljku ako je imate koja bi mogla da povuče sadržaj ujeda, ako ne onda gumenu rukavicu ili kondom !

Šta uraditi ako vas ujede zmija ?

1. Ne paničiti i pokušati se maskimalno smiriti iz razloga pružanja prve pomoći samom sebi ili prijatelju ! Napetost dovodi do ubrzanog rada srca čime se otrovu omogućava brže rasprostiranje po telu.
2. Odmah povezati povezom iznad mesta ugriza da bi se blokiralo kretanje otrova prema srcu. Ne preterivati sa stezanjem !
3. Pokušati (ako možete) napraviti nožem rez između dva uboda i ne previše dubok max. do 1 cm. Istisnuti rukom krv i sav sadržaj koji izlazi.
- ako imate pumpicu onda je prislonuti na ranu i isisati sve što može da se izbaci.
- ako nemate pumpicu nikako ne isisavati otrov usisavanjem u usta jer uvek ima pokvarenih zuba ili ranica u ustima što će otrovu omogućiti brže kretanje. U ovom slučaju uzeti kodom ili rukavicu i preko njega pokušati isisati otrov iz rane. Na ovaj način ne dolazite u direktan dodir sa otrovom i možete to ponoviti nekoliko puta. Problem ove metode je u tome što ugriz može da se nađe na nezgodnom mestu te mu jednostavno ne možemo prići na ovaj način ukoliko to radimo sami sebi.
- razmišljao sam možda da bi odgovaralo kupiti pumpicu za ispumpavanje mleka kao kod žena koje doje što bi moglo završiti posao ispumpavanja otrova iz rane, naravno za one koji ne mogu doći do prave pumpice.
4. Nakon isisavanja otrova ( uglavnom ovom metodom se izbaci do 30% otrova ) treba preći na ispiranje rane otopinom kalijum permanganata ili vitaminom C iz ampule. Ranu isprati dobro i na kraju špricem ubrizgati ili otopinu kalijum permanganata ili vitamin C u samu ranu. Na ovaj način se preostali zmijski otrov vezuje na mestu ujeda.
5. Ne kretati se previše brzo jer ćete na taj način omogućiti bolju cirkulaciju otrova koji se nalazi u krvotoku.
6. Odmah se javiti u bolnicu !

Iako ste sve ovo gore uradili ipak će se javiti simptomi ujeda u roku od 2 min. u vidu peckanja i otoka mesta ujeda. Naravno bol će se pojačavati kao i otok.

Jako bitno je takođe zapamtiti ( ako ste poznavalac zmija ) koja zmija vas je ujela da bi ste to rekli lekaru. Ako se ne razumete u ove stvari onda će biti dovoljno objasniti kako je izgledala pa se onda možete moliti bogu da lekar kome ćete doći u ruke zna nešto o zmijama da bi znao o kojoj se radi, te da bi vam dao odgovarajući serum ???

Ne nositi serum sa sobom jer on mora da se čuva na nižim temperaturama inače može da napravi daleko veću štetu nego korist za onog ko ga primi.

Uglavnom koliko sam shvatio ( iz tekstova koje sam pročitao po internetu ), čovek ima dovoljno vremena da ga prevezu do bolnice. Koliko tačno je to vremena nisam uspeo pronaći ali koliko sam uspeo da zaključim da sve zavisi i od mesta ujeda ( da li je otrov ubrizgan direktno i krvotok ili koliko je blizu glave odnosno srca ).

Pošto ja i dalje nameravam da berem pečurke i pored svega što mi se desilo ( ovaj put primpremljen da samostalno mogu uraditi sve neophodno u slučaju kontakta ) , a pošto i dalje idem sam sa svojim psom zanima me da li mogu sam da vozim kola do bolnice ili moram da siđem do puta i potražim nekoga ko će me odvesti ?

Zaista bih voleo da se javi neki lekar koji je imao pacijanta sa ovim problemom ili jednostavno da se javi neko koga je ugrizao poskok !

Da ne zaboravim, specijalna pumpica koja je napravljena u ove svrhe može se pogledati na linku ispod kao i objašnjenje za upotrebu !

http://www.medri.hr/~dwolfl/tox/aspivenin.htm

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 14, 2008 10:45 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
U tački 3 u delu : Šta uraditi ako vas ujede zmija ?

napisao sam:

3. Pokušati (ako možete) napraviti nožem rez između dva uboda i ne previše dubok max. do 1 cm. Istisnuti rukom krv i sav sadržaj koji izlazi.

* obratiti pažnju na deo gde je napisano da rez između ugriza zmije ne treba da bude dublji od 1 cmm - u ovom delu obratiti pažnju da se ne preseče vena ili arterija i ovo pravilo može da se preskoči ali otrov mora brzo da se isisa iz oba ugriza ali za one koji to mogu uraditi je poželjno da se uradi jer je lakše osloboditi se otrova. Za one koji ne znaju uvek postoje dva mesta ugriza jer zmija ima dva zuba a u slučaju odraslog poskoka oni mogu da budu dužine do 1 cm.

Takodje jako bitno je da povez koji ste stavili pomerate na gore ( prema srcu ) za 1-2 cm na svakih 15-20 min.

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Maj 14, 2008 11:21 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 22, 2007 10:44 pm
Postovi: 230
E da sad si me podsetio, treba zarezati mesto ujeda sto pre i pustiti krv napolje.

Moja baba je zivela u kraju gde ima poskoka, znali su i u kucu uci a pod svakim vecim kamenom si je mogao naci.

Tacno je da joj ne mozes pobeci, ali ja jos nisam cula slucaj da je jurila nekog hahaha, mozda neka malo poludela :).


A opreza nikad dosta, svakako da je dobro da preduzmes sve mere predostroznosti.

_________________
The person who says it cannot be done should not interrupt the person doing it.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Maj 15, 2008 12:36 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Nisam ja ni napisao da me je jurila samo se jednostavno bacila na mene !

Nisam siguran ko se koga više uplašio ? Samo sam rekao da sam bio jako iznenađen brzinom kojom se udaljila pa zbog toga sam i napisao da kada bi odradila napad do kraja čovek ne bi imao ni teoretske šanse da se odbrani ! Sva sreća pa uglavnom beže !

Usput evo sedim već za kompjuterom 6-7-8 sati ( ne znam ni sam koliko ) i samo tražim podatke o zmijama i naišao sam na sajt planinara koji su nekada pisali o poskocima.

Svi se slažu u sledećem :

- izbeće napad kad god to može i pobeći će
- u šumi nikako ne hodati u patikama ( nema buke pri hodanju )
- u šumi ili niskom rastinju uvek praviti galamu štapom da bi ste joj na vreme dali šansu da pobegne. Ovo pravilo ne važi danima proleća kada nema sunca, tada su jako trome i ne beže i tada postoji realna opasnost da stanete na nju i tada će sigurno da se brani ugrizom. Zato gledati gde staješ.
- pravilo da se samo popodne kače na drveće i tamo čekaju plen izgleda da nije tačno jer po priči planinara i zaljubljenika u zmije uvek se može desiti da se nađe na drvetu. Zato je potrebno gledati i gore i dole !
- takođe nije tačno da su najaktivnije u podne i posle podne ! Uvek su aktivne kada su gladne !


* Konačno pitanje na koje sam tražio odgovor ne može biti definisano jer podatak koliko vremena imate do bolnice zavisi od :

1. Zdravlja osobe koju je zmija ugrizla
2. Da li imate urođena antitela ( neke osobe ih imaju rođenjem )
3. Da li ste ranije ikada primili serum ( ovo utiče u pozitivnom smislu na produženje vremena )
4. Gde vas je zmija ujela ? Ako je ujed bliži glavi ili srcu onda ... ostaje da se molite , naravno u svim slučajevima je potrebno što više iscediti otrov !

Za utehu : postoji statistički podatak da je u čitavoj bivšoj SFRJ od 1945 pa do današnjeg dana od ugriza zmije umrlo navodno manje od 10 osoba !

Svi se slažu da su mere koje sam i napisao gore najbitniji deo posla koji se može uraditi. Sam serum nije uopšte bezopasan i može izazvati anafilaktički šok kod nekih osoba, te je zato potrebno testiranje pre ujeda ako već niste u situaciji gde nema izbora pa vredi rizikovati !

Razlikuju se podaci oko sredstva za ispiranje. Ja sam naveo rastvor kalijumovog permanganata ili vitamina C u ampuli. U principu ostale stvari koje sam pronašao imaju istu funkciju ali u našim uslovima mislim da je najlakše doći do vitamina C u ampuli !

I na kraju sam pročitao da su trebale biti formirane helikopterske jedinice prve pomoći baš za ovakve slučajeve ali nisam našao podatak da se to zaista i dogodilo !

U svakom slučaju napisao sam dovoljno podataka za sve one koji imaju navike kao i ja ili slične ,pa možete naučiti šta treba da se uradi za slučaj ujeda zmije što će vam svakako ozbiljno uvećati šanse da ne prođete kroz pakao !

Samo hrabrost, maksimalna koncentracija i smirenost i bićete spašeni !!!

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Maj 23, 2008 9:48 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Evo jedan dobar savet kako napraviti pumpicu za isisavanje otrova !

Pošto kod nas ne može da se nabavi pumpica za isisavanje otrova setio sam se nečeg što može lepo da se iskoristi a ujedno je jako efikasno i jeftino.
Cilj je kupiti špric da bude što veći odnosno što deblji u prečniku. Izvaditi pokretni deo iz šprica tako da praktično ostane samo ono telo od šprica i onda ravno odseći donji deo šprica tako da sada imamo veliku otvorenu površinu. Vratiti pokretni deo u špric i dobili ste pumpu za isisavanje !
Znači : postavite donji otvoreni deo ( koji ste isekli ) na mesto ujeda i povučete dršku šprica na gore što stvara vakuum i izvlači otrov !
Na ovaj način možete isisati otrov sa bilo kog dela tela u slučaju da zatreba. :wink:

PS: Zaštitio sam patent , nema švercovanja ! :wink:

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 3:45 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Sub Dec 22, 2007 9:07 pm
Postovi: 1484
Lokacija: VMA
[quote="SQL"]
Tada sam počeo da verujem narodnim pričama da poskok ipak može da skoči.
NE SKAČE, VEĆ SE "BACA" SA DRVETA-OTUD IME.
Verujem da me je kasno primetila i da se podigla pripremajući se za napad a u tom položaju može da se baci ( po internet sadržajima koje sam pregledao do 40 cm )
TIH 1m SE NE BACA, VEĆ SE ISPRUŽI
.....ili se spremaju za napad ???
SAMO AKO SE OSETE UGROŽENIM
Uglavnom koliko sam shvatio ( iz tekstova koje sam pročitao po internetu ), čovek ima dovoljno vremena da ga prevezu do bolnice. Koliko tačno je to vremena nisam uspeo pronaći ali koliko sam uspeo da zaključim da sve zavisi i od mesta ujeda ( da li je otrov ubrizgan direktno i krvotok ili koliko je blizu glave odnosno srca ).
BAŠ TAKO :lol:

_________________
sva pitanja u vezi kalkuloze urotrakta (kamen u bubregu i mokraćnim kanalima) mozete poslati na [email protected]


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 7:49 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Mar 25, 2008 2:32 pm
Postovi: 6556
Lokacija: Planeta Zemlja
Ugriz poskoka je često smrtonosan. Čak i netom izleženi mladunci dugi od 15 do 18 cm su opremljeni otrovom i otrovnim zubima te mogu zadati vrlo ozbiljan i opasan ugriz.

Otrov se pretežno sastoji od hemotoksičnih tvari, koje zgrušavaju krv i izazivaju šok.

Njegov snažan otrov može ubiti manje kicmenjake u roku od nekoliko sekundi.

Za čoveka je smrtna doza u proseku 25 - 40 mg ovisno o dobi, zdravlju i mestu ugriza. Snaga njegovoga otrova čak je jača i od nekih kobri kod kojih je smrtna doza u proseku 30 - 50 mg. Prvi simptomi trovanja su bol i/ili oticanje ugriženog dela tela. Otok se javlja 2 - 3 minute nakon ugriza i brzo se širi.

U velikih primeraka zubi mogu biti i 1 cm dugi, pa otrov može biti unesen u mišić što ubrzava razvoj simptoma trovanja. Mesto ugriza treba podvezati, da bi se sprečilo kruženje otrova po telu, a ugrizenog treba što hitnije odvesti lekaru, da mu pruži jedinu delotvornu pomoć, injekciju protuotrova (seruma).

_________________
Zdravlje je stanje potpunog telesnog (fizičkog), duševnog (psihičkog) i socijalnog blagostanja, a ne samo odsustvo bolesti i iznemoglosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 12:20 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Dragane nema veze da li je spao, pao , skočio , bacio se ili se ispružio. Konkretno pored moga kolena je proleteo i to sam napisao a jedino objašnjenje koje imam je da je to bilo moguće zbog velikog nagiba terena.
Ono što kažeš da će uvek da izbegne susret nije tačno a evo iz kog razloga. Kada je sunčano vreme tada su jako pokretni i tada će verovatno pobeći. Tri puta sam išao posle kiše i sva tri puta sam naišao na poskoka ( sklupčanog ) koji me je definitivno primetio kao i ja njega. Nije ni pokušavao da pobegne ili da ode zato što sam ja u njegovim očima veći od njega.
Namerno sam počeo da ga dodirujem štapom i tek tada se malo trznuo ali i dalje ostao na istom mestu. Kada sam ga pritisnuo onda je postao agresivan i krenuo prema meni a do tada nisam znao da može onako da sikće , baš glasno. Posle toga se preselio na onaj svet !
E pošto sam pročitao na internetu da mu je onaj "nosić" mekan , proverio sam to i zaista mogu potvrditi da jeste ako nekog zanima.
Sve u svemu ne idem više u šumu i dosta je glupiranja jer ne mogu da gledam i gore i dole a posebno ne u gustim delovima šume.

Tamara , što se tiče seruma, serum koliko sam ja pročitao nije sigurna varijanta za pacijenta jer može da ima katastrofalan ishod. Najbitnije je uraditi ono što sam prethodno pisao ( o prvoj pomoći ) ako to neko može sam sebi da uradi jer se time eliminiše dovoljno otrova pa se najčešće ( opet kažem koliko sam čitao ) pacijent posmatra u bolnici da se vidi da li se organizam sam može izboriti sa otrovom ili ne. Poslednja varijanta je davanje seruma. Da bi davanje seruma bilo sigurno pacijent može da se istestira prethodno pre nego i ode u šumu gde ima mogućnost da ga zmija ujede i onda se zna da li može da primi serum ( a da pri tome nema posledica ) ili ne ili ako to nije slučaj što se najčešće i dešava u praksi ( ljudi se ne testiraju pre odlaska u šumu ) sve kasnije je odluka lekara koji posmatra pacijenta. Opet napominjem da sam ovo o testiranju na mogućnost primanja seruma čitao na internetu ( na više mesta , navodno lekari su pisali ) pa prema tome ne snosim nikakvu odgovornost za tačnost ili netačnost ove informacije.

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 12:25 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Jan 14, 2007 9:06 pm
Postovi: 427
Ispravka : Dragane izvini nisi ni napisao da će uvek da izbegne čoveka nego da neće da ga napadne ako se ne oseća ugroženim a ja sam dao komentar kao da si rekao da će uvek da izbegne čoveka !

Još jednom izvinjavam se za netačno citiranje !

_________________
Zdravlje je najveće bogatstvo !


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Uto Sep 09, 2008 5:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Sep 09, 2008 5:05 pm
Postovi: 4
Lokacija: pocitelj
SQL je napisao:
S obzirom da sam ljubitelj sakupljanja šumskih plodova ( pečurke ) skoro sam išao u šumu nekoliko puta u nadi da su počele i svaki put sam naleteo bar na jednog poskoka. Dva puta zamalo da stanem nogom na njega i primetio sam ga u poslednjem trenutku i izbegao dodir. Ne znam šta se dešava ali sam čuo da je jako puno ljudi imalo susret sa zmijama ove godine ( mnogo njih smatra da će ove godine biti najezda zmija - ne znam na osnovu kojih informacija ). Mislio sam da poskok i nije preterano opasna zmija kako se priča ali sam na internetu pronašao da se radi o zmiji koja je otrovnija od nekih vrsta kobri - što me jako iznenadilo i moram priznati jako uplašilo te sam kupio sve što je potrebno za eventualnu zaštitu i nedajbože prvu pomoć pošto sam idem u šumu !
Pokušao sam da dodjem do informacija putem interneta i uspeo sam pronaći šta čovek MORA da uradi nakon ( nedajbože ) ujeda ali nigde nisam mogao pronaći odgovor na pitanje koje me konkretno interesuje a to je :

Koliko vremena nakon ujeda POSKOKA ima čovek dobrog zdravlja da stigne do bolnice ?

Ono što me dodatno šokiralo je da ova vrsta zmije ( POSKOK ) u popodnevnim satima ( predveče ) , se često penje na drveće čekajući ne bi li uhvatila neku pticu :o ??? Mislio sam da ovo ima samo u Amazonu, Africi :( i filmovima dok nisam pročitao da su neki ljudi napadnuti baš sa drveta :o jer nisu primetili zmiju na vreme a verovatno ni ona njih čim je tako reagovala jer se u principu zmije pa i poskok obavezno sklanjaju od ljudi ali samo ako ih primete na vreme ,inače može doći ( ako govorimo o poskoku ) do neverovatno brzog ujeda gde sam na više mesta pročitao da bukvalno čovek nije ni svestan da ga je ujela jer je sam ujed neverovatno brz ???

Stvarno bih voleo da se javi neko ko ima pravu informaciju o pitanju koje sam postavio.


HVALA !

_________________
colakovic


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Pet Maj 17, 2013 3:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Maj 17, 2013 3:24 pm
Postovi: 1
Najezda zmija, a protuotrova nema i ne zna se kad će ga biti!

Iako je na gotovo cijelom području BiH ovog proljeća evidentan enorman porast broja zmija, pojedine zdravstvene ustanove nemaju nijedan serum protiv zmijskog otrova.
Ovu poražavajuću činjenicu potvrdili su Nezavisnim novinama, prije svega, na području Livanjskog kantona, navodeći, što je još više alarmantno, da i ne znaju kada će ga nabaviti. Isti problem je, kako su Nezavisne uspjele saznati, i u ambulantama u manjim mjestima u BiH, koje imaju po jedan ili nijedan serum.
Naime, problem bi mogao da nastane ukoliko za transport pacijenta kojeg je ujela zmija treba mnogo vremena do najbliže bolnice koja ima serum. Međutim, u zdravstvenim ustanovama navode da imaju planove transporta, po kojima ne bi trebalo dolaziti do komplikacija.
Tako su u Domu zdravlja Krupa na Uni rekli da u ovom trenutku nemaju serum protiv zmijskog otrova, ali i da posljednjih godina nisu imali evidentiranih ujeda. Međutim, ukoliko bi došlo do ujeda, u ovom Domu zdravlja navode da imaju plan.
Dakle, ukoliko dođe do toga, pacijenta treba transportovati do najbliže opšte bolnice, a to je u Prijedoru, koja je na sat vremena vožnje, što je sasvim dovoljno da se reaguje”, pojasnili su i dodali da su na našem području najopasnije zmije šarka i poskok, nakon čijeg ujeda se teža klinička slika razvija tek nakon četiri do osam sati.
S druge strane, u Zavodu za javno zdravstvo Livanjskog kantona rekli su nam da u ovom trenutku nemaju nijedan serum protiv zmijskog otrova, iako je i na području tog kantona evidentan veliki broj zmija.
Ono što najviše zabrinjava je da u ovoj ustanovi uopšte ne znaju da li će biti nabavke seruma, zbog mnogih, pa i finansijskih poteškoća.
“Mi smo svjesni da on spasava ljudske živote, ali ga mi, nažalost, nemamo”, rekli su u ovom zavodu i dodali da možda u nekom od domova zdravlja ima pokoji serum, ali nisu mogli to potvrditi.
U Domu zdravlja “Dr Jovan Rašković” u Mrkonjić Gradu rekli su da imaju dovoljne količine ovog seruma, potrebnog za prvu pomoć, dok su isto potvrdili i u domovima zdravlja u Nevesinju, Petrovcu, Prnjavoru, te u Zavodu za javno zdravstvo Srednjebosanskog kantona. Inače, prodajna cijena ovog seruma u apotekama se kreće oko 119 KM.
Savjet stručnjaka: Treba pripaziti gdje stati
Ljekari kao mjere opreza navode nošenje dugih hlača i visoke obuće kako bi noge bile zaštićene od ugriza.
“Takođe, treba pripaziti gdje stati, prije odmora provjeriti mjesto na koje želite sjesti i ne dodirivati rukama nepregledna mjesta. U slučaju nailaska na zmiju, nemojte paničiti, te je polako zaobiđite ili zaplašite udarcima nogom”, upozoravaju stručnjaci.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Ned Sep 22, 2013 4:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Sep 22, 2013 3:40 am
Postovi: 7
Samo da dodam i te kako skače,video sam jednom poskoka koji pokušava da preskoči ogradu, tako da nije bezveze naziv. Nije agresivna zmija,ali ako se desi da ujede može da bude vrlo gadno jer je jedna od najotrovnijih zmija evrope,sve zavisi od veličine zmije tačne vrste itd. Neverovatno retko se dešava da ujede ljude ali kada se desi bolje bi bilo da imate protivotrov ili bolnicu u blizini jer može ozbiljne posledice da ostavi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: Ujed zmije - POSKOKA !
PostPoslato: Sre Feb 07, 2024 3:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Feb 07, 2024 3:25 pm
Postovi: 1
Pozdrav svim članovima.
Samo želim podijeliti nekoliko stvari u slučaju da vas ugrize zmija. Posjetite stranicu gdje sam naručio proizvod i uvjerit ćete se u njegovu pouzdanost.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 20 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 7 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: