Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 8 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Border line
PostPoslato: Sre Okt 05, 2005 9:04 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 05, 2005 8:45 pm
Postovi: 3
Moze li mi neko nesto reci o BORDER LINE dijagnozi kod deteta od 11,5 godina.Nije da bas nista ne znam, ali to je tako malo u odnosu na moje neznanje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Kada i kako je kod deteta dijagnostifikovan borderline?
PostPoslato: Ned Okt 09, 2005 10:13 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 10:06 pm
Postovi: 4
Molim Vas da mi kazete nesto vise o tome.
Od kada dete pokazuje simptome koji su dijagnostifikovani pod poremecajem licnosti granicnog (borderline tipa)?

Kako Vi licno dozivljavate dete, kako se ono ponasa sa Vama, a kako sa ostalim osobama?

Srdacan pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Hvala sto se javili !
PostPoslato: Ned Okt 09, 2005 11:55 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 05, 2005 8:45 pm
Postovi: 3
Pre svega, zaista sam se obradovala sto mi je neko odgovorio.To je bila moja prva poseta ovom sajtu, pa sam zbog izostanka bilo cijeg odgovora bila pomalo razocarana...Svejedno, sada je sve o.k.
Ne znam ni sama odakle da pocnem...Dijagnoza postoji tek od pre tri meseca, ali su problemi poceli mnogo godina ranije.Reagovanje roditelja nastupilo je tek kada je dete drasticno popustilo sa uspehom u skoli i pocelo da zapada u konflikte i sa vrsnjacima i sa odraslima, i u skoli i u slobodno vreme...Dete je emocionalno preosetljivo, nestalne paznje, slabih matematickih sposobnosti, rasejano, socijalno nezrelo, brzopleto... i sve sto uz to ide! Tu je jos i uticaj naslednog sarenila i sa majcine i sa oceve strane, mesavina vaspitnih uticaja, nestabilna materijalna situacija (a gde danas i nije?), izolovanost mesta stanovanja itd. Dete je pod terapijom Rissara, a od nedavno i Flunisana. Sa manjim oscilacijama, sve (mozda) ide na bolje, ali...Uvek postoji sumnja u misljenje, u detetove sposobnosti, u terapiju, u znanje, u sebe...
Pa, nesto sam verovatno i pojasnila i zaista bih volela da mi se ponovo javite! Iskreno Vas pozdravljam i ocekujem Vas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Samo da Vas pozdravim...
PostPoslato: Uto Okt 11, 2005 9:53 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 10:06 pm
Postovi: 4
... i da Vam kazem da Vas nisam zaboravila.
Javicu se za dan, dva, opet. U medjuvremenu sta ima novo sa detetom, "malim borderlincem"? Kako podnosi lekove?
Pozdrav!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Okt 22, 2005 5:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Okt 05, 2005 8:45 pm
Postovi: 3
Nema Vas Dragana... Proveravam svakog dana i strpljivo cekam Vas odgovor.Stanje sa detetom je stabilno, ali ne i u skolskom postignucu.To nam je sada veliki problem.Javite se, molim Vas...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Pozdrav... bila sam odsutna...
PostPoslato: Pon Okt 31, 2005 7:24 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 10:06 pm
Postovi: 4
Tesko mi je palo sto ste me cekali a ja se nisam javljala...
Bila sam odsutna neko vreme.

Iz ovoga sto sam ja uspela da saznam za sada o borderlinu kod odraslih to je da je PROZAC najdelotvorniji kod osoba sa tim oboljenjem.
Ako dete vec uzima neki antidepresiv ne bi bilo lose pitati lekara da li je PROZAC adekvatan za njegov uzrast.

U principu, odrasli sa ovom bolescu veoma slabo reaguju na lekove, na gotovo sve lekove. Neke studije ipak pokazuju primetno pozitivno dejstvo PROZACA odnosno FLUOXETINA, kako je njegov hemijski sastav.

Ali obavezno pitajte lekara, ipak je u pitanju dete i lekar treba da zna koji lek je indikovan a koji nije kod dece njegovog uzrasta.

Pozdrav...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: I jos nesto...
PostPoslato: Pon Okt 31, 2005 7:31 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 09, 2005 10:06 pm
Postovi: 4
Ako bilo kada lekar odluci da promeni lek i zameni ga nekim drugim, budite posebno obazrivi prvih dana odnosno nedelja, jer promena leka moze na pocetku terapije biti veoma burno pracena. Ponekad je potrebno te promene pratiti i manjim dozama benzodiazepina, sve do trenutka kada novi lek ne pocne da deluje kako treba, za sta je obicno potrebno od par dana do par nedelja, zavisno od leka.


Obratite paznju na ovo, jer, to su iskustva sa ovim lekarima koje ja poznajem, obicno lekari menjaju lekove ne obracajuci paznju na ovakve i slicne "sitnice" sto moze biti opasno.
POZDRAV...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 31, 2005 7:36 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Uto Mar 22, 2005 10:15 pm
Postovi: 52
Lokacija: Beograd
Border line spada u poremećal ličnosti.
Poremećaj ličnosti podrazumeva prožimajući, perzistirajući neprilagođen model ponašanja. To je poremećaj crta ličnosti,a ne stanja. Obično se prvi put javlja u kasnoj adolescenciji ili ranoj odrasloj dobi.
Postoji više tipova poremećaja ličnosti: paranoidni, sizoidni, sizotipni, antisocijalni i dr.
Važno je da se detetu stvarno potvrdi ta dijagnoza i da uz konsultaciju sa psihijatrom preduzmu određene mere. Mislim da sva pitanja postavljena ovde treba da uputite psihijatru ili psihologu koji dete vodi!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 8 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 12 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: