Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Da li bi bilo normalno da komore u zdravstvu predlazu ministra zdravlja, umesto da to bude partijski cinovnik sa beskonacnim brojem mandata?
Da 88%  88%  [ 7 ]
Ne 13%  13%  [ 1 ]
Ukupno glasova : 8
Autor Poruka
 Tema posta: Reci i dela ministra Milosavljevica
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 1:06 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
STE SVE DOZIVOTNI MINISTAR NIJE URADIO


http://www.b92.net/info/emisije/intervj ... v_id=60025

25. jun 2002.
Tomica Milosavljevic: Promene u zdravstvu
Intervju u emisji radija B92:


Citiraj:
"(...) hocemo jedan efikasan i racionalan sistem u kome rade odgovorni ljudi, doktori, medicinske sestre i sve drugo osoblje, u kome se zna podela nadleznosti, u kome su primarni nivo zdravstvene zastite lekari opste medicine u domovima zdravlja i njihove kolege specijalisti iz odredjenih specijalnosti, ginekologije, pedijatrije, da na tom nivou pacijent tacno zna sta moze da ocekuje, koju ce listu usluga, tako grubo receno, koje preglede, koje postupke tu da dobije."


NIJE URADJENO! Na nivou primarne zdravstvene zastite (PZZ) js uvek su i oftalmolozi, internisti, orl specijalisti, dermatolozi.. - razmeseni u ordinacije pri domovima zdravlja ili u "medicinama rada"... Lista usluiga nikada nije definisana.


Citiraj:
"Kada na taj nacin podelimo posao, onda nece biti situacija mesanja, sto je inace znak krize sistema, nece biti odlaska na prvi pregled kod lekara specijaliste ili subspecijaliste"


UPRAVO SUPROTNO - sve sto je ministar uradio svojim "reformama" samo je pojacalo tendenciju koju u prethodnom pasusu on 2002. godine "namerava" da ukine.

Citiraj:
"Naravno da je akcenat u tim promenama pre svega u primarnoj zastiti zato sto je elementarna stvar u svakom sistemu zdravstva da najveci broj problema covek mora da resi na tom primarnom nivou kod svog lekara opste medicine ili mozda svog buduceg porodicnog lekara ili vec kako cemo ga zvati. Porodicni lekar nije nista drugo nego dobar doktor opste medicine, dobro edukovan, pripremljen da leci bolesnika racionalno misleci na trosak za lekove, misleci na to da ce imati i kontrolu tog rada, i strucnu, i finansijsku, koji ce to osiguranje obezbedjivati. U jednom momentu cemo doci do toga da ce i placanje tih lekara biti delimicno po broju bolesnika koje on leci, pa posle toga i potpuno po tom broju. Ne moze biti svejedno da li covek ima 1.500 kartona ljudi koji su odabrali da ih bas on leci kao onaj koji recimo ima stotinak ljudi koji zele da se lece kod njega. Pocece polako u tom sistemu da se pravi razlika."


Akcenat "promena" tokom ministarskog rada g. Milosavljevica nikad nije bio u domenu PZZ - osim sto je na taj segment zdravstva svaljena nevidjena adminsitrativnih obaveza, formulara i izvestaja... Ministar daje svoju jednostavnu definiciju porodicnog lekara. Ipak, kada je katedra za specijalizaciju opste medicine na fakultetu u Beogradu to htela da srovede i u delo i da pocne da skoluje porodicne lekare, to su ostale katedre (citaj: ministrove kolege, profesori) stopirale. U medjuvremenu, izraz "porodicni lekar" kao da je anatemisan, danas ga vise niko i ne pominje, zamenjen je oksimoronom "izabrani lekar" i jasno je da je sve bila prazna prica.

O placanju prema broju pacijenata koji su opredeljeni za pojedinog lekara nema ni govora - iako je zavrseno "opredeljivanje" pacijenata, koje je donelo u mnogim situacijama vise stete pacijentima i lekarima, nego koristi.

Citiraj:
"S trece strane, savremeni zakon o lekovima koji treba da bude veoma slican evropskom zakonodavstvu, koji treba da zavede red na trzistu lekova, koji treba da odvoji originalne lekove od generickih"


Od ovog odvajanja nije bilo nista, stavise, duplirao se broj generickih lekova na takozvanoj "pozitivnoj listi"!


Citiraj:
"Ja nemam nijedno gotovo resenje u dzepu. Zaista, kada kazem sirok strucni konsenzus, onda to tako i mislim. Sve ovo sto sam vam sada izneo kao neke argumente, ako se sutra pokaze u razgovorima s mojim kolegama da ne stoji, da postoje argumenti za nesto drugo, ja cu biti potpuno otvoren za sugestiju i ta odluka ce biti zajednicka."


Ovo je maltene JEDINA ISTINITA TVRDNJA ministra Milosavljevica - on nema resenja, a sto danas kaze, vec sutra ce poreci. Zapocinje akcije, pa ih gasi, najavljuje promene, pa ih i ne pokrece, daje ostavke, pa se vraca u vlade sa istim ljudima...


Citiraj:
"(...) znaci informacioni sistem definitivno u zdravstvenom sistemu ne postoji. Otprilike 4% ustanova u Srbiji ima neke rudimente kompjuterskog informacionog sistema (...) Mi cemo graditi taj sistem i to je jedan od prvih prioriteta. Informacioni sistem je nesto bez cega savremeni zdravstveni sistem ne moze."


Usudjuje li se ministar da danas izjavi koliko je, posle cetiri mandata i SEST GODINA, doprineo svojim radom da se ovaj procenat poveca?


http://www.nin.co.yu/2003-06/26/29614.html
NIN, 26.06.2003


Citiraj:
"plan reforme zdravstvenog sistema projektovan je do 2015. godine...."


Zakljucak - bar do tada ne ocekujte novog ministra!

Citiraj:
"(...) ako hoćemo da imamo jasno odvojenu primarnu, sekundarnu i tercijarnu zdravstvenu zaštitu, ako hoćemo medicinu zasnovanu na dokazima, ako hoćemo unapređenje kvaliteta, sređivanje odnosa između korisnika usluga i onih koji je pružaju, onda moramo da promenimo pravila, a ona se menjaju zakonima"


Zakoni koji su doneti u medjuvremenu samo su uneli jos veci haos, uredbe, pravilnici i ostala podzakonska akta jos su vise zamaglila granice izmedju primarne, sekundarne i tercijarne zastite, odnosi u zdravstvu su monopolozovani u korist drzave jos vise nego ranije, a "medicina zasnovana na dokazima" potkopana je do temelja uvodjenjem "alternativne medicine" na mala vrata u spisak "odobrenih metoda lecenja", uvodjenjem homeopatskih preparata u drzavne apoteke, klerizacijom pojedinih medicinskih ustanova i citavih segmenata zdravstva i nizom drugih dogadjaja i odluka koje je ili licno inicirao, ili potpisom "blagosiljalo" ministar Milosavljevic.

Citiraj:
"(o Lekarskoj komori i licenciranju): Da bi se dozvola obnovila mora da se dokaže kontinuitet medicinske edukacije u tih sedam godina. Ko donosi kriterijum? Pa, sama komora, jer je autonomna, ali i njen stručni odbor koji bude određen za tu oblast."


Cetiri godine kasnije, ministar je odlucio da sam donese i potpise pravilnik o nacinu sticanja licence, direktno se sukobivsi sa rukovodstvom tek formirane Komore!???

Citiraj:
"Po zakonu, državno osiguranje je obavezno. On predviđa i mogućnost dobrovoljnog dopunskog osiguranja, ali ono nikada nije aktivirano, jer nije bio definisan osnovni paket usluga. Nije se prepoznavalo šta je to što država garantuje da bi se obezbedilo dopunsko. Ono što mi sada radimo, jeste prepoznavanje osnovnog paketa usluga, da bi se ostavio prostor za dopunsko - privatno ili državno - osiguranje"


Osnovni paket usluga - sve vise "Sveti gral" srpskog zdravstva - nije definisan ni do danas i najverovatnije je da nikada nece ni biti definisan, jer niko ne sme da zamisli socijalne potrese koje bi izazvala ovakva - sustinski NEOPHODNA - prekretnica u zdravstvu. Ministar je toga itekako svestan, pa sa svojim proklamativnim nastupima nastavlja iz godine u godinu, dok iza toga nastavlja po starom, razvlaceci obecanja i fraze od mandata do mandata, u fotelji koju je sasvim prisvojio.

Citiraj:
"...ako je do sada dopunski rad bio dozvoljen 50 odsto, mi ga smanjujemo na trećinu radnog vremena. Ali, otvaramo prostor lekaru, jer može da radi i u svojoj ustanovi, to jest može da otvori privatnu ordinaciju. Naravno, ukoliko dobije dozvolu komore i uz njenu kontrolu."


Posle par godina, gospodin ministar odlucio je da ovo promeni, najavio je do kraja 2008. godine zabranu dopunskog rada lekarima, sto je, inace, potpuno u neskladu sa Zakonom o radu, koji predvidja da svaki zaposleni ima pravo na dopunski rad... Ali, zar je vazno sta kaze neki tamo Zakon o radu, pa promenicemo i to, imamo vremena! Makar do 2015. godine...

Citiraj:
" NIN: Kako će se izabrani lekar kontrolisati?
TM - Ako čovek ima, na primer, 62 godine i nađe mu se tumor debelog creva, onda Fond ima pravo da proveri da li mu je pet godina unazad rađeno sve ono što bi trebalo. Lekar je u obavezi, kao što sam rekao, da u kartonu evidentira sve što je predočio pacijentu, rizike od bolesti, kao i to da ga je slao na analize. Dakle, lekar mora da ima dokaze. Ako, znači, pacijent ima rak debelog creva, a lekar nema dokaz da ga je upozorio na rizik, on će biti kažnjen.

NIN: A kako će biti stimulisan?
TM - Jedan od načina je sledeći: izračunaće se količina novca koja ide po pacijentu godišnje na lekove. Lekar će znati - ako napiše recepte u vrednosti manjoj od proseka, biće stimulisan od Fonda. Dakle, ako uštedi, dobiće procenat nazad. Ali će, takođe, znati da ako bude nešto uskratio građanima, onda ga ovi neće odabrati sledeće godine. On će morati stalno da vaga između toga šta daje pacijentu da bude zadovoljan i šta daje Fondu da Fond bude zadovoljan i to neće biti lak zadatak, ali će biti zahvalno jer će ljudi moći da prepoznaju da su stvarno stubovi sistema."


Lekar na nivou PZZ bice kriv za bolesti, a lekari na nivou sekundarne i tercijarne zdravstvene zastite lecice samo one pacijente zbog kojih je - jer su se razboleli - kaznjen njihov "izabrani" lekar???!

Bitno je, dakle, da se pacijent na vreme upozori na rizik - makar od toga imao toliko koristi koliko i od posete babi-vracari. Pritom, zabranjeno je "izabranom lekaru" da salje pacijente na mamografiju, zabranjeno mu je da sam trazi doplere, CT-snimanja, zabranjeno mu je da inicira stres-test opterecenja bez misljenja kardiologa, ne moze maltene nista - a bice kriv za sve! Ili nece - mirno ce gledati kako mu pacijenti koji su ga izabrali umiru, jer savest je smirio upisom u karton tvrdnje da ih je upozorio???

Pa zasto onda da ne uvedemo jedinstven stambilj za zdravsteni karton: "Pacijentu sam lepo rek'o da pazi sta radi!". AMIN! Italik u dnu stambilja neka pruzi dopunsko objasnjenje: "Takodje sam mu dao brosuru o izmenjivim i neizmenjivim rizikofaktorima i kako moze sa tim da se slika, dopunsku brosuru o statistikama u medicini i koliko one znace onim jadnicima koji "kao izuzetak potvrdjuju pravilo" (zar nije utesno pacijentu operisanom nekom rutinskom operacijom da razmislja da nije mozda BAS ON onaj JEDAN U HILJADU kome ce se - statisticki - operacija ipak zakomplikovati i i zavrsiti fatalno!?). Svog voljenog pacijenta sam brizno uputio i na enciklopediju alternativne medicine i preporucio mu redovan post i molitve, kao i redovnu godisnju kontrolu, prvog radnog dana posle Kozme i Damjana, nasih prepodobnih Svetih Vraca!"

Naporedo sa svim ovim, kako predvidja ministar Milosavljevic, lekar na nivou PZZ bice nagradjivan od Fonda ako pise manje lekova...? Bar tako je najavljeno pre PET godina. U medjuvremenu, Fond pise samo opomene...

Kakav sistem, kakva vratolomija!!! Naravno, to NIKADA ne bi mogao da smisli lekar koji je radio u PZZ. Ali moze ministar, koji je od te prve linije fronta udaljen kilometrima i kilometrima!...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 06, 2008 5:01 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
http://www.kurir-info.rs/clanak/politik ... ezamenljiv


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 12:55 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jan 10, 2008 9:15 pm
Postovi: 139
Lokacija: Zrenjanin
Svaka vam cast dr Ivice vidi se po medicinskom forumu stvarno da ste pozrtvovani doktor kamo srece da u Zrenjaninu postji jos koji takav!Gledam danas MINISTRA kako lepo sve govori a NEZNA sta ce sa 2000 doktora i 15000 sestara pa neka ih zaposli u bolnici koji hoce da rade,a ne samo da da vuku papire kao da rade,a pacijenti cekaju i po 4-5h na pregled i ako im je zakazano u 8h!Ako je tako onda bolje da bolesnici idu u VECERNJU ORDINACIJU,ako imaju novac a ako nemaju nek Crknu.JA hvala Bogu imam novac a sta ce oni sto nemaju to?(Neznam da li uopste bolujem od angine pektoris ili me vuce po po privatnim anbulantama,da bi placala sve preglede a ja nista ne osacam!?) :evil:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 10:24 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
"Vecernja ordinacija" je kruna svih gresaka koje ce gospodin Milosavljevic da napravi. O tome u posebnom postu koji cu sada da napisem.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 1:36 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Avg 08, 2008 12:33 am
Postovi: 3
Lokacija: Uzice
U pravu ste potpuno i svaka vam cast!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

_________________
Zdravlje je najbitnije...Sve ostalo su sitnice....


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Avg 19, 2008 10:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Avg 19, 2008 10:34 pm
Postovi: 275
Mislim da bi svi nezaposleni lekari trebalo da se udruze kao i njihove porodice i prijatelji jer to i jeste drustveni problem i da se aktiviramo i preko medija i u vidu raznih organizacija i u smislu raskrinkavanja korupcije pri zaposljavanju u zdravstvu i ta se tako sami izborimo za svoju karijeru!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 6 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 6 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: