Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: Pitanje za dr Ivicu
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 1:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Imam dete od osam godina. Vec dve godine pati od alergije. Zapusen nos, slivanje u grlo, curenje nosa i laringo kasalj. Specijalista ORL nam je prepisao Flixonase sprej za nos. Rekao je da ga koristimo sto duze jer se samo duzom upotrebom postize efekat. Ranijih godina preko leta nije imala nikakve probleme a sada su joj letnji meseci najgori. Sta nas tek ceka na jesen ne smem ni da pomislim. Tegobe ima preko cele godine. Alergo probe koje smo radili su bile negativne ali doktor tvrdi da je u pitanju alergija na nesto drugo (sto nije bilo u alergotestu). Da li mozete da mi kazete koliko dugo sme da se sipa Flixonase sprej u nos? Koliko se pravi pauza i sta raditi dok ne sipamo Flixonase jer se stanje odmah pogorsava (uporan laringo kasalj i zapaljenje dusnika tri puta u zadnja tri meseca). Kako mozemo saznati na sta je dete alergicno i da li je moguce da nije u pitanju alergija nego nesto drugo? Sta mislite o homeopatskom Leku koji se moze kupiti u apoteci, mislim da se zove popilen. Unapred zahvalna. Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 3:28 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Dali je ucinjen RTG Glave i obnosnih sinusa?

efekat flixonase-a i slicnih spray-eva postize se za 14 dana i onda sledi pauza od barem tedan dana. Ali to je sve zavisi o samoj sluznici i koliko je ona ostecena, pa svaki lekar ima svoje sheme. Istotako je pitanje koliko je to sigurno alergijska upala a ne mozda bakterijska koja je presla u hronicnu. Neki pacijenti imaju slicne tegobe pa flixonase koriste "sezonski", recimo svako leto mesec dana u komadu.

Pomaze i malo domace/vlastite terapije. A to jeste podizanje imuniteta sportom i zdravom prehranom. Plivanje, termalna voda, cisti zrak. Razmislite o inhalatoru, takoder osetlivost sinusa i sluznice nosa zastitite adekvatnom odecom tokom leta i zimi.

pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Avg 07, 2008 10:20 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Guevara je dao veoma dobro objasnjenje, meni samo ostaje da kazem da ja u svom protokolu imam kao obavezne sledece procedure i savete:

1. uraditi bris grla i nosa, kao i pregled sputuma
2. insistirati da se pazljivo evaluira eventualna potreba da se operisu krajnici i sinusi
3. u kucu uneti ozonizator, a iz sobe u kojoj spava dete izneti tepihe i bilo sta sto skuplja prasinu
4. razmotriti davanje Galitifena (ketotifena) kao sirupa.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 12:42 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Guevara je napisao:
Dali je ucinjen RTG Glave i obnosnih sinusa?

Hvala vam na odgovoru. 28. avgusta idemo na kontrolu kod ORL specijaliste na Institutu za majku i detet, pa cemo videti da sta ce nam doktor reci. Prosli put kada smo bili na osnovu pregleda je rekao da su krajnici uredu i da je u pitanju alergija. Ja se plasim da ce ovaj put biti isto. Sta je to RTG glave i da li mozda znate da li se to radi na Institutu za majku i dete. Ja bih svakako volela da uradimo sve analize koje su potrebne i da se tacno utvrdi sta je uzrok njegnog stanja. Ja znam ljude koji su alergicni ali svi oni i znaju na sta su alergicni.

pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 12:52 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
1. uraditi bris grla i nosa, kao i pregled sputuma
2. insistirati da se pazljivo evaluira eventualna potreba da se operisu krajnici i sinusi
3. u kucu uneti ozonizator, a iz sobe u kojoj spava dete izneti tepihe i bilo sta sto skuplja prasinu
4. razmotriti davanje Galitifena (ketotifena) kao sirupa.

Hvala vam na odgovoru. Bris grla i nosa su joj uvek bili uredu, specijalista ORL takodje kaze da su joj krajnici uredu i da nema potrebe za operacijom. Kada je imala cetiri godine operisali smo treci krajnik i narednih godinu dana nije imala nikakve tegobe. Kada su se tegobe pojavile doktor je rekao da je to alergija. Ozonizator imamo ali ne vidim nikakvu razliku. 28. avgusta idemo na kontrolu kod specijaliste ORL na Institutu pa cemo videti sta ce nam reci. Ja se samo plasim da ne ostane pri stavu da je upitanju iskljucivo alergija a da ne uradimo nikakve dodatne analize.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 2:50 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
RTG glave - Rentgen (slikanje) glave. To se moze uradit u svakome malo vecem domu zdravlja, svakoj bolnici a ima i masu privatnika naokolo.

PS: a da razmotrite malo jedan odmor sa detetom negde na moru? Necete verovati, ali morski vazduh, mediteranska klima, borove sume i slicno doslovce rade cuda kod alergija i sinusitisa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Avg 08, 2008 3:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
PS: a da razmotrite malo jedan odmor sa detetom negde na moru? Necete verovati, ali morski vazduh, mediteranska klima, borove sume i slicno doslovce rade cuda kod alergija i sinusitisa.[/quote]

Prosle godine smo bili i na moru i na Zlatiboru, po preporuci lekara. Na moru je non stop duvala nos i nije joj prijalo. Otisli smo na Zlatibor i bilo je super. Ove godine na Zlatiboru je bilo katastrofa. Gledali smo da setamo sto vise a ona je non stop imala slivanje niz grlo, duvala nos cak je i dva puta i povracala koliko je bila prepuna sekreta. Vodili smo je tamo i kod lekara, nalaz na plucima uredu, grlo uredu, a dete katastrofa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 09, 2008 2:54 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Ako je bilo toliko lose na moru - onda slika stvarno govori u prilog jakog hronicnog sinusitisa.

Za pocetak Slikanje glave, a onda konzultacija sa dobrim otorincem ili lekarom opste medicine.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Avg 09, 2008 5:07 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Hvala na savetu. Javicu sta smo uradili na pregledu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 10, 2008 9:37 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Jos sam nesto zaboravila. Ako je recimo u kuci toplo a napolju hladno njoj se odmah zapusi nos. Aprimetila sam da joj smetaju jaci mirisi, odmah dobija suvi kasalj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Avg 10, 2008 10:40 am 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Postoji verovatno vazomotorni rinitis, poremecaj sirenja i skupljanja kapilara u nosnoj sluzokozi, koji su malo "zbunjeni" na nagle promene temperature, ili promene raspolozenja, itd... Ovakav poremecaj ume da spontano nestane kod dece kad udju u pubertet.

Sve najbolje.

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Avg 13, 2008 11:11 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
[quote="dr ivica"] Hvala na odgovoru. Cula sam skoro za neki test koji se zove intolerancija na zivotne namirnice. U njemu su zastupljeni i inhalacioni alergeni i oni putem hrane. Radi se nalaz preko krvi. Mislila sam da je odvedem na taj test posto kozne probe nista nepokazuju.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 24, 2008 10:28 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Bili smo kod ORL specijaliste koji nam je rekao da je njegov nalaz uredan, da su krajnici uredu i da sinusi ne mogu biti problem deteta od 8 godina. Uputio nas je kod alergologa. Kod alergologa smo radili kozne probe koje su bile negativne, spirometrija uredu, eozinofili uredu. Prepisao nam je nazoneks sprej da vidimo kako ce reagovati na njega u Galitifen sirup. Stanje je malo bolje. Kada je zdrava ne curi joj nos i nema tegobe koje je imala pre toga, ali je sada sklona virusnim infekcijama. Razboli se jednom mesecno i uvek isto, virusna infekcija, laringo kasalj, upala dusnika i sve se na kraju zavrsi antibiotikom. Interesuje me da li je u ovom slucaju potrebno izvrsiti pregled kod imunologa.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 24, 2008 10:29 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 06, 2008 5:34 pm
Postovi: 25
Bili smo kod ORL specijaliste koji nam je rekao da je njegov nalaz uredan, da su krajnici uredu i da sinusi ne mogu biti problem deteta od 8 godina. Uputio nas je kod alergologa. Kod alergologa smo radili kozne probe koje su bile negativne, spirometrija uredu, eozinofili uredu. Prepisao nam je nazoneks sprej da vidimo kako ce reagovati na njega u Galitifen sirup. Stanje je malo bolje. Kada je zdrava ne curi joj nos i nema tegobe koje je imala pre toga, ali je sada sklona virusnim infekcijama. Razboli se jednom mesecno i uvek isto, virusna infekcija, laringo kasalj, upala dusnika i sve se na kraju zavrsi antibiotikom. Interesuje me da li je u ovom slucaju potrebno izvrsiti pregled kod imunologa.


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 14 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 8 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: