Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:06 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Ma samo sam prenio komentar, inace pojma nemam sta i kako je tacno bilo jer nisam bio prisutan.

A i sam se raspitujem za ovaj drugi teretman jer je (bar mi se cini) nesto novo.

----

U vezi Suprasorb-a i ulcus-a sam nasao ovo:

http://www.lohmann-rauscher.at/enid/dcc ... um_4t.html


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:16 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
Da, to je to. Istina, Suprasorb baš i nije jeftin za naše uslove, ali je "olakšavajuća" okolnost ta što se ne koristi ceo, već se potreban deo iseče (sterilnim makazama, naravno), tako da jedno pakovanje može da posluži za nekoliko nanošenja...

Inače, prvih nekoliko dana, menjanje zavoja karakteriše izuzetno jak miris, međutim taj neprijatan miris je najbolji pokazatelj koliko rana brzo zarasta. Nakon mesec-dva, neprijatnog mirisa skoro i da nema, ivice rana se polako izdižu, rana se skuplja, a jasno se vidi i sama granulacija, bolja prokrvljenost rane, stvaranje novog tkiva...

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:17 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Sep 25, 2007 7:47 pm
Postovi: 1468
macadamia je napisao:
Ma kakva bre klanica, metod koji sam pomenula je apsolutno neinvazivan.


Cuj klanica :x :evil: !!! U klanici se ubija stoka radi ishrane ,a u medicini postoji samo i samo hirurgija.A na klanicu je podsecala u doba Napoleona i Cezara a danas je i jedina kurativna opcija.Sve ostalo je cisto simptomatsko.Prosto se najezim kada u svakoj sferi medicine pokusava da se nesto proturi nesto neinvazivno a da pri tome efikasnost nije dokumentovana dobro dizajniranom prospektivnom studijom ili meta analizon istih.Uostalom cak i misljnje experta je na trecem ili cetvrtom mestu po validnosti.I ovde pricate o bandazama sada je kasno kada se napravi ulkus.Bandaziranje se primenjuje u pocetnim stadijumima varikozne bolesti uostalom koju krv nameravate da potiskujete kad je valvularni aparat sasvim propao pa vi potiskujete krv u duboke vene a ona se vraca.Jel vi mislite da se u medicini radi po sistemu "smuti prospi".A ako ta metoda ne pomogne ??Onda na klanicu :roll: :evil: :o :x .Neverovatno!!!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:24 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Sep 13, 2005 8:14 pm
Postovi: 267
Lokacija: Užice
@Severus

Nisam dovoljno stručna da ulazim u konkretnije diskusije oko toga da li je terapija efikasna ili nije, samo prenosim tuđa iskustva, kao i tekstove objavljenje u referentnim svetskim vaskularnim i flebološkim žurnalima. Toliko što se tiče tzv. "niške" terapije.

http://www.novosti.co.yu/code/navigate.php?Id=10&status=jedna&vest=111855&datum=2007-11-26

Što se tiče terapije Suprasorbom, za nju mogu da tvrdim da je pomogla i to dosta mojoj baki, koja je rane imala unazad 7 godina, i koja je probala sve moguće terapije (osim operativnog zahvata). Pre samog tretmana Suprasorbom, urađen je dopler vena, koji je pokazao da operacija nije neophodna, i vaskularni hirurg je rešio da pokuša prvo metodom Suprasorb + elastični zavoj.

Još samo da napomenem da su rane bile prilično velike i duboke, a kod jedne je čak došlo i do pucanja vene... Suprasorb je i to uspeo da "zakrpi", i to u razumnom periodu.

Znači, ne kažem da ove dve terapije mogu da pomognu svakom, već samo iznosim podatke da su nekima pomogle.

_________________
Slika
Never, under any circumstances, take a sleeping pill and a laxative on the same night. :)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 10:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Hej, hej

ja se izvinjvam, jsam sam kriv. Naime, to sam ja napisao. a macadamia je to samo citirala negodujuci. A komentar je nastao kao sveukupni utisak svega toga vidjenog u bolnici. I nespretno je mojom krivicom prenesen, zato je i izbrisan.

I nisam nikakv expert, osim mozda ga Google, pa se hvatam za medicinske izraze i tako pretrazujem po internetu.

Valjda je toliko dozvoljeno? Pokusavam se vise uputiti u problem jer... Ma necu dalje...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 11:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Skoro sve ste rekli u vezi prosirenih vena i ulkusa osim.......
kvalitet venskih valvula,odnosno zalistaka je stvar genetike i tu se nista ne moze......ali se moze smanjiti telesna tezina,skratiti stajanje u mestu,sedenje sa prekrstenim nogama.
Jos nesto......ma koliko hiruske intervencije imale dobar efekat,isti je vremenski ogranicen,tj. prolazan, tako da se prosirene vene opet vracaju.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Mar 04, 2008 11:47 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Feb 07, 2008 5:35 pm
Postovi: 246
Skoro sve ste rekli u vezi prosirenih vena i ulkusa osim.......
kvalitet venskih valvula,odnosno zalistaka je stvar genetike i tu se nista ne moze......ali se moze smanjiti telesna tezina,skratiti stajanje u mestu,sedenje sa prekrstenim nogama.
Jos nesto......ma koliko hiruske intervencije imale dobar efekat,isti je vremenski ogranicen,tj. prolazan, tako da se prosirene vene opet vracaju.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 11:04 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 27, 2007 1:56 pm
Postovi: 2

Hvala svima na ovim informacijama.Ponavljam nisam lekar i laik sam za medicinu.Sebe smatram malo upućenijim laikom, jer mi je najbolja prijateljica pedijatar, pa neke informacije dobijam od nje.
S obzirom da se radi o otvorenim ranama, moja mama nije bla spremna da eksperimentiše i slušala je savete lekara.Kako već godinama ima proširene vene, posećuje i vaskularnog hirurga u KBC u Beogradu.Čini mi se da je to dr. Maksimović.
Kada je bila mlađa, možda sa 40-45 godina bila je u Novom Sadu kod dr. Ač Franje, koji joj je davao neke injekcije od kojih se krv u venama pretvara u neku vrstu vezivnog tkiva, tako da su na taj način te proširene vene isključene iz krvotoka.
Da li je i to moglo kao posledicu dati ove rane koje ona sada ima i šta mislite o tome ?
Generalno njen organizam ima lošu perifernu cirkulaciju, interesuje me šta dovodi do pojave ovih rana, jer i sestra i ja imamo problema sa proširenim venama.
Nadam se da se mi na neki način možemo preventivno zaštititi bar od tih rana.
Takodje me interesuje šta bismo nas dve mogle preduzeti po u lečenju proširenih vena.Moj posao je takav da mnogo sedim (nekada i po 12 i više sati), a sestra više stoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Mar 05, 2008 3:37 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Uto Mar 04, 2008 6:16 pm
Postovi: 9
Hej, jos nisam dobio neki odgovor u vezi VAC terapije ili lijecenja na VMA ili negdje drugdje u BG.

Hvala svima koji su do sada uzeli truda u pisanju na temi.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: najnovije o ulcusu
PostPoslato: Pon Jul 28, 2008 3:21 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Jul 28, 2008 2:54 am
Postovi: 1
evo da se vam malo javim sa najnovijim saznanjima o ulcus, trenutno pisem diplomski o slicnoj temi, pa na osnovu onoga sto sam dosada proucio mogu tu nekih par stvari iznijeti
kao prvo se kod ulcusa mora rijesavati osnovna bolest, da li je posrijedi problem sa venama, arterijama ili neki drugi faktor ili cak vise njih to se mora vidjeti, sam ulkus se novim metodama moze dovesti do zacijeljenja, lokalna se terapija zasniva prije svega na VLAZNIM oblogama koje se moraju redovno mijenjati, rana se ne smije nikada isusiti, prije stavljanja treba ranu dobro prouciti i vidjeti u kakvom je stanju, te ju potom ocistiti, kako? ima vise nacina, najbolji je da ju kirurg ocisti, debridira, ako pokazuje znakove infekcije treba ju ispirati sa antiseptikom (daleko najbolji na bazi polihexanida, recimo lavaset ili jos bolje prontosan, jedini koji cisti eventualni biofilm bakterija, a da ne ostecuje ranu, ako se moze kod vas nabaviti) i onda se ide sa vlaznim oblozima koji ako je moguce u taj antiseptik namociti, naravno ima modernih obloga koji se mogu tu kombinirati,alignati, hydrogel,.. neko je spomenuo suprasorb, ne znam na koji je mislio, ali suprasorb x-PMBH je daleko najbolji, super kombinacija perfektnog obloga sa antiseptikom, mogu se koristiti oblozi i na bazi srebra, ali bakterije mogu postati rezistente. svakako odmah zaboraviti na lokalne antibiotike zbog rezistencije
sve to moze biti dosta skupo, pa ovdje preporucujem najjednostvniju metodu, koju sam vise puta koristio i pokazala se super efikasnom, naci nekoga vani i nabaviti otopinu lavasepta, njime dobro isprati ulcus, namociti sterilne komprese i tu oblogu barem jedanput dnevno mijenjati, ispocetka i dvaputa, kod skidanja komprese ponovo ju jos jednom natopiti i pazljivo ukloniti da nije bolno, kad se uhvati granulat, prestati i samo stiti ranu
pozz


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 25 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 309 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: