Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Sep 30, 2005 10:41 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Cestitam vam svima, ali podrzavam -a, buduci da je Zyban:
1. jak antidepresiv (tako je i napravljen, pa su ispitivanja preusmerena u drugom pravcu), cija je jedna od poznatih posledica nesanica, odnosno, hiperaktivnost (iskusila i na svojoj kozi)
2. vrlo sumnjiv lek, cije tacne sastojke nigde ne mozete naci (da li mislite da je normalno da imate nesvestice, opstu malaksalost, stomacne tegobe jer uzimate antidepresiv?)
3. lek koji vrlo mali broj lekara preporucuje, stavise, izricito su protivnici njegovog uzimanja
4. sto rece EyesWideShut, cista hemija

Jos jednom, cestitam svima koji su prestali da puse (na koji god nacin), ali i dalje glasam za jaku volju i malo muke, barem je prirodno.

A EyesWideShut-u: probaj da uz sve sto vec radis jedes i puno jabuka, onih kiselih, jer, dokazano, ubijaju svaku zelju za nikotinom, kao sto i ublazuju posledice nikotinske zavisnosti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: zyban
PostPoslato: Sub Okt 01, 2005 10:39 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
znam za bar deset osoba koje su uz pomoc zybana ostavile cigarete a sve one su se konsultovale sa lekarima i nikome nijedan lekar nije rekao da ga ne koristi! takodje i ja sam pitala bar dvadesetak apotekara,bila sam opsednuta i gde god sam videla apoteku-pitala sam za misljenje,svi do jednog su imali samo reci hvale!
sve tegoba koje sam ja imala bile su na nervnoj bazi,ja,veliki obozavalac cigareta ostavila sam ih nakon 3-4 dana, NEMOGUCE!
eto to je mene zaprepastilo i pocela sam da razmisljam u negativnom pravcu ali posle jednog jedinog razgovora sa lekarom koji se bavi ovom problematikom,sve "tegobe" su nestale osim mozda hiperaktivnosti sto je normalno za jedan antideprresiv! onda sam ukapirala da sam sve uobrazila!
A to sto je to hemija,pa svaki lek to jeste,kad nas boli glava ili zub,cak i vitamini sumeci i oni drugi,hrana koju jedemo... a cigarete koje smo pusili godinama su otrov ali nam to ipak nije smetalo da ih godinama konzumiramo!!!
Svaka cast svakome ko je uspeo da ostavi cigarete samo snagom svoje volje,tim ljudima skidam kapu,ali posto postoji zyban mislim da nema potrebe zlopatiti se ali svako treba da se posavetuje sa lekarom,narocito hronicni bolesnici i da postupa po uputstvu a takodje i da se dobro informise,a na internetu zaista ima dosta o zybanu.
za mene je to isto kao- necu da koristim epidural na porodjaju,to je hemija,hocu da me boli!!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: svidja mi se....
PostPoslato: Ned Okt 02, 2005 10:14 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2005 9:03 pm
Postovi: 18
sto je ova 'polemika' izrazito konstruktivna.
znaci, imamo pobornike hemije i one koji su protiv.
iako makijaveli nikad nije izrekao 'cilj opravdava sredstvo', u ovom slucaju je izraz potpuno adekvatan.
tesko je proniknuti koji je to mali zamajac koji ce biti dovoljan da neko odluci da prestane sa trovanjem. svako ima svoju vrstu motivacije.
jedna nam je zajednicka - zdraviji zivot u svakom pogledu.
ne mogu reci da sam vec nepusac. ta fizicka zavisnost je potrajala svega nekoliko dana. ona psihicka ce trajati mnogo duze... ali vec sad osecam da se mnogo lakse budim, da se budim odmorniji. da ne pominjem 'mirise' duvana u ustima, na prstima, na odeci...

svako ce od nas pronaci nesto drugo. snezana, hvala ti. rece i moja koleginica sa posla: samo ti 'cepaj' jabuke i sve ce biti ok!

sad cu ja lepo u setnju :lol:

pozdrav svima!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Re: zyban
PostPoslato: Ned Okt 02, 2005 10:54 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
ambra je napisao:
znam za bar deset osoba koje su uz pomoc zybana ostavile cigarete a sve one su se konsultovale sa lekarima i nikome nijedan lekar nije rekao da ga ne koristi! takodje i ja sam pitala bar dvadesetak apotekara,bila sam opsednuta i gde god sam videla apoteku-pitala sam za misljenje,svi do jednog su imali samo reci hvale!


Vidis, a kod mene sve suprotno. Posto su mi od Zybana svojevremeno poiskakale limfne zlezde, odem ja na Infektivnu. TRI doktora zaredom napljuju Zyban najgore na svetu. Cak me upute da pogledam neku emisiju na TV_u u kojoj je Zyban stavljen pod mikroiskop pa se govori o njegovom hemijskom sastavu, cak se nagovestava da moze biti uzrocnik kancera (!). Ajd sad, mislim ja, malo ga preterase. Onda, posto su mi zlezde i dalje oticale (a svi nalazi bili uredu) odem na ORL u sklopu Mediicinskog faxa, i tamo DVA doktora bukvalno se izvicu na mene sto pijem to "Smece". Oboje kazu: MA baci to s...., samo volja i nista vise. Dakle, to je vec 5 lekara i to ne bilo kojih, vec specijalista.

Jedino mi je lekarka opste prakse rekla: "Pa, uredu je da to pijes". Ali, na stranu sta su oni rekli (iako vise verujem specijalistima nego opstoj praksi), meni je zyban stvorio jezive probleme. Moze da prica ko sta hoce, ali NIJE NORMALNO da od jednog leka, vec posle tri dana uzimanja, padas u nesvest, imas teske gastro probleme, opstu malaksalost, vrtoglavice, da mi poiskacu limfni cvorovi (povukli se cim sam prestala da ga pijem). Inace sam savrseno zdrava (sto su sve analize koje sam radila upravo zbog tih zlezda pokazale). Dodajem da ja ne pijem nikakve lekove nikad (ne racunam antibiotike u retkim slucajevima). Bice da sam otud senzibilnija na dejstvo hemije - ali i ta cinjenica ide u prilog mojoj tvrdnji da je zyban uzasno stetan.

No, svako ima prava da radi sa svojim organizmom sta hoce.

A poredjenje sa epiduralom je, eufemisticki receno, neozbiljno.

Za EyesWideShut: Makijaveli jeste "izrekao" da cilj opravdava sredstvo (procitaj Vladaoca). Nije to sazeo u navedenu izreku, vec je tezu razradio u vidu esejistickog osvrta na drustveno uredjenje i ona se provlaci kroz ceo esej. Interpretatori, skloni sublimaciji, sazeli su njegovu ideju u pomenutu tezu.

U svakom slucaju, vazno je da ljudi ostavljaju duvan, na koji god nacin. Ali onaj ko zeli da ga ostavi, trebalo bi da ipak zna i za stetne posledice, kao i za eventualnu dobrobit koju izaziva odredjeni lek. U tom smislu, dobro je da se sto vise ljudi ukljuci u ovakve polemike, sa svojim licnim iskustvima. Tako ce oni koji zele da ostave duvan moci da sami odluce sta im je ciniti.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Okt 02, 2005 4:00 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Ned Okt 02, 2005 12:12 pm
Postovi: 8
Zyban moze biti kancerogen... ajde! A cigarete su inace blagotvorne... mislim, uzimaces tu hemiju par nedelja da bi se skinula sa hemije kojom se trujes ceo zivot... ne vidim gde je tu problem?

Sve i da je stetniji od heroina, ako za tih par nedelja uspes da batalis cigarete, vredi!

Moj otac uskoro planira da krene terapiju Zybanom i jako me zanima na sta ce to da lici, preko 20 godina pusi 3 pakle svakodnevno...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: nije da se pravdam...
PostPoslato: Ned Okt 02, 2005 4:40 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2005 9:03 pm
Postovi: 18
lose vreme, pa visim na netu.vidim, razgalamili smo se, hehe, sto je pozitivno.
dzenik, ako treba kupi caletu dzak grickalica. nek se ugoji, nek spava, nek radi sta god hoce, samo da ne zapali cigaretu. ma, u glavi je sve, kazem vam.
prva kafa po prestanku pusenja je trazila cigaretu.
ulazak u auto je neminovno trazio da se zapali cigareta.
tih 'motivacija' ima na desetine.
snezana, zato i kazem da 'on' to nije rekao. ljudi uvek iskrive reci...posle tvog iskustva ne mislim vise da 'cilj opravdava sredstvo'. sigurno sam pusio dve pakle dnevno. krenuo sam da zavaravam sebe puseci 'light' cigarete. da, kao imaju malo katrana i nikotina.
kontraefekat, rekao bih! samo sam pusio 30% vise cigareta da bi nivo otrova bio srazmeran mojim receptorima u glavi.
svojevremeno cuh 'istinu' da severnoamericki indijanci (domoroci u postojbini duvana) nisu oboljevali od kancera. pusili su, odnosno 'puckali' cistt duvan. ova rafinisana i namirisana tvar obogacena 'secerima' i ko zna cime jos...definitnvo je daleko od tog i takvog duvana. ovo je jedno laicko gledanje pa ga ne uzimajte u obzir. al gde ima dima, ima i vatre (samo ne cigara, hehe)!


pozdravcici!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Okt 03, 2005 9:01 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Apr 25, 2005 1:42 pm
Postovi: 162
Da, najteze je osloboditi se "prisilnih radnji" koje si pobrojao (cigareta kako udjes u kola, kako se probudis...), koje su psiholoska zavisnost.

Meni je bilo najlepse kada sam prvi put osetila miris poljskog cveca (nije naziv istoimenog filma :)) u vazni na stolu, koji je bio udaljen oko 1m od mesta gde sam sedela. Neverovatan osecaj da ti culo mirisa ponovo funkcionise!

A posle samo desetak dana ten mi se toliko promenio da nisam mogla da verujem, skroz se "iscistio" od one duvanske sivkasto-zute boje (inace sam pusila 20-tak god, po 2 pakle dnevno).

Za Dzenik: naravno da je nikotin sa svim hemikalijama koje se stavljaju u cigarete kancerogen, ali rezon "pet dana nekog sumnjivog preparata ne moze da mi steti koliko pakla cigareta", po meni, bas i nije dobar argument. To je kao sledeca analogija: debeo si ceo zivot jer krkas sve nezdravo i sad, da bi oslabio jer ti, recimo, to smeta zdravlju, pices kojekakve "carobne" tablete (jos nezdravije), umesto da ulozis malo (malo vise) napora i kompletno promenis nacin zivota i baziras ga na konceptu zdrave ishrane i redovnog vezbanja.

Zyban ocigledno aktivira neke jake blokatore u organizmu, buduci da izaziva osecaj gadjenja na miris duvana (ja sam imala osecaj kao da pusim vlazan karton), kao sto izaziva i mnoge druge tegobe - sto sve govori koliko je on jak. I jos uvek se ne znaju posledice koje on eventualno moze da ostavi na duze staze.

Zanimljivo je, recimo, da ako se uzima po drugi put (znaci, ako ste ga pili prvi put i iz nekog razloga ponovo propusili), njegovo dejstvo se duplo smanjuje (licno iskustvo, kao i iskustvo nekolicine ljudi oko mene).

No, svakome volja da radi kako mu odgovara.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: zyban
PostPoslato: Uto Okt 04, 2005 7:38 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Feb 20, 2005 1:34 pm
Postovi: 108
za Dzenik: Potpuno se slazem s tobom,pusila sam deset godina po paklu u proseku ( za vreme studiranja i vise od toga),imala sam osecaj kao da mi se cepaju pluca,pri udahu su jezivo skripala,sve to mi nije bilo dovoljno da ostavim cigarete,jednostavno bih probala i kada ne bih uspela odlaga bih za neka druga vremena!
Zyban nikako ne moze da se poredi sa raznoraznim preparatima koji se reklamiraju na TV-u pre svega jer ga mozes kupiti u svakoj apoteci i nikako se ne moze svrstavati u isti kos sa ostalim carobnim tabletama!
Zyban,ma kakva hemija bio ( kao uostalom i svaki drugi lek) ne moze biti stetniji od cigareta u kojima ima najmanje duvana i ko zna cega sve jos,samo da bi se stvorila sto veca zavisnost!
Tako da verujem da ce tvoj otac uspeti da prestane da pusi,a nadam se i moj koji ce nakon cetiri meseca od mog prestanka ( sto je u novembru) takodje krenuti sa zybanom!!!!
Mesec dana zybana nije nista ni strasno ni opasno u poredjenju sa decenijama pusenja!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ma da se pohvalim samo :)
PostPoslato: Sre Okt 19, 2005 11:14 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2005 9:03 pm
Postovi: 18
ovo ja ulazim u cetvrtu nedelju bez cigareta.
da se smatram 'izlecenim', ili ?!?!?

ni ne pomisljam vise na to zlo!
ah da, deblji jedno 4 kilograma, sto je podnosljivo. brzo ce to dole.

izdrzite!

pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ostale osobine zybana:)
PostPoslato: Ned Okt 23, 2005 4:02 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Avg 24, 2005 9:05 pm
Postovi: 2
Pozdrav:)
Naime prvo bih zelio dati podrsku svima koji zele da ostave pusenje jer ja jos uvijek nemam jaku volju za to ,moji problemi su druge vrste.
Zyban(bupropion HCl) je po svom sastavu potpuno isti kao lijek po imenu Wellbutrin koji se koristi kao antidepresiv,a u iste naravno znate da spada i Zyban.Dakle potpuno isti lijek koji ima dva imena i daje se za 2 razlicite stvari,ostavljanje pusenja i depresiju(zasto je tako,nepoznato mi je).Surfajuci po internetu otkrio sam da se taj Wellbutrin daje kao dodatak nekim drugim antidepresivima iz SSRi grupe(Prozac npr.) da bi se elminisale nuspojave koje izaizvaju seksualnu disfunkciju(smanjenje seksual. zelje,zakasnjela ejakulacija isl).
Zanima me da li ste vi za vrijeme koriscenja zybana osjetili neku promjenu u tom pogledu(povecanje seksualne zelje) jer bih zelio probati zyban u te svrhe buduci da se Wellbutrin jos uvijek ne moze naci kod nas.
Vasa iskustva mi mnogo znace :D
Unaprijed hvala


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: cigarete?!?!?!?
PostPoslato: Pon Nov 07, 2005 12:01 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2005 9:03 pm
Postovi: 18
sta su to cigarete ?!?!?
morao sam da otvorim ponovo ovu temu ne bi li video koliko je to proslo od dana kada sam odlucio da ostavim pusenje.
ne racunam nesto posebno vreme, ali sam zaista preporodjen.

ne mogu zaista zamisliti da ikada vise zapalim ijednu cigaretu. naravno da sad mogu malo 'popovati' pusacima oko sebe. ne cinim to zbog sebe, vec zbog njih samih!

ako pocinjete sa ostavljanjem cigareta shvatite samo jedno: nema prestanka pusenja zavaravanjem sebe da skrivecki zapaliti jednu ne znaci nista!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Karakter
PostPoslato: Sre Nov 09, 2005 10:53 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 26, 2005 1:30 pm
Postovi: 54
Lokacija: Zemun
Kada sam imao 15 godina i poceo da redovno kupujem cigarete rekao sam sebi da cu ih ostaviti prvi put kada mi zasmetaju...
Sada imam 34 godine i ne pusim vec 2,5 godine, jer sam poceo da kasljem posle budjenja od cigareta.
Nisam koristio nikakve lekove niti preparate. Jednostavno sam sam sebi rekao da "od danas nema vise cigareta" bila je kriza mozda nesto malo manje od mesec dana i prosla je.
Takodje sam ostavio i kafu posto mi ona vice nema tu car i draz bez cigarete...
Stvar je karaktera coveka u ostavljanju cigareta.
ILI JESI ILI NISI...
Mislite o tmoe...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Nov 14, 2005 4:59 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 05, 2005 11:50 am
Postovi: 5
Dakle, ocigledno je da postoje dve grupe ljudi: oni koji lako ostave cigarete i oni kojima to teze pada. Za ovu drugu grupu u koju i ja spadam prava pomoc je Zyban, a za sve iz prve grupe mislim da su nadljudi pa se cak i malo plasim za njih i one oko njih jer ne kaze se dzabe "ko ostavi cigarete ostavice i vas".

I ja sam obisao mnostvo domacih i stranih sajtova pre nego sto sam krenuo da ga uzimam i nigde nisam nasao da je u bilo kojoj zemlji taj lek zabranjen, sto bi bilo obavezno ukoliko je Zyban kancerogen. Stavise, ako pogledate Betinu arhivu vesti, nacicete clanak od 26/01/2005 koji govori o kampanji protiv pusenja koju je organizovao Institut za zast. zdravlja (Batut) i u kome se kaze:

"Akcija se odvija svakog radnog dana od 10-14 časova u prostorijama Saveza Srbije za borbu protiv pušenja, kada se svakom pušaču koji kupi jednu kutiju preparata Zyban, uz račun, poklanja još jedna kutija leka, navodi se u saopštenju Instituta za zaštitu zdravlja Srbije."

Naravno, svaki covek na svoj nacin trpi apstinencijalnu krizu, tako da nekima iskacu zlezde drugima srce lupa jace, treci ne spavaju, ali za to optuziti Zyban i time odvratiti neke ljude koji su hteli da to pokusaju a nemaju bas snaznu volju (a, kao sto rekoh, u takve i ja upadam) u najmanju ruku je nepravedno.

Zato po meni svi tarzani i zestoki momci i devojke koje zele da se junace i da se dokazu kroz snaznu unutrasnju borbu sa apstinencijom treba da dobiju aplauz i podrusku od svih nas, ali moraju biti svesni da izjavama kako "pet specijalista tvrdi da treba da se baci to smece" mozda zauvek odvracaju sve one koji su to procitali da pokusaju da uz ovaj lek ostave cigarete.

Svima koji bi da ostave ovo zlo u blizoj ili daljoj buducnosti ja od srca preporucujem Zyban uz tri jaka argumenta:

1. Ovaj lek se sasvim slobodno prodaje u svim drzavnim i privatnim apotekama u zemlji

2. Institut za zastitu zdravlja Srbije ga koristi i promovise u svojim kampanjama protiv pusenja.

3. Ja ne pusim od 01 septembra i siguran sam da sam u tome uspeo ponajvise zahvaljujuci Zybanu koji mi je ublazio pocetne krize u prvih 6 nedelja.

Naravno da to nije caroban lek, jer bez cvrste odluke ne bi bio dovoljan i naravno da moze da ima neke sporedne efekte (kod mene je bilo nesanice nekoliko dana), ali to sve vredi pretprpeti zbog krajnjeg cilja kome svi mi ovde tezimo: zdravom zivotu bez smrada duvana.


Ziveo Zyban!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 9:33 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Feb 26, 2005 1:30 pm
Postovi: 54
Lokacija: Zemun
Ziveo karakter!!! :wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ma hajde!
PostPoslato: Uto Nov 15, 2005 9:45 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Sep 19, 2005 9:03 pm
Postovi: 18
pa, ja sam karakter.
'oni' su kupili karakter, hehehe!
salim se, nego ajde vi sad meni nesto objasnite. unazad nekoliko dana osecam umor, nevidjen umor. sad je pola devet a ja ceznem za spavanjem. spavao sam osam sati nocas. oci mi se sklapaju.
jel to mene jos neka 'pusacka' kriza 'vata, ili....
evo, prodjose dva meseca.
sad sam postao grozan! cim neko od pusaca zakaslje, pogledam ga i kazem mu u lice: mozda imas tumor! mislim, mozda je samo zahvatio grlo, mozda nisu pluca. iako, mozda i jesu!
nemojte da vam se cini groznim ovo sto govorim, jedan od razloga sto sam prestao pusiti je institut u sremskoj kamenici. ne daj Boze nikome. voleo bi da se sa svima vama svuda vidjam, samo ne tamo.
eto, barem sam iskren!
laku noc!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Zaključan forum Ova tema je zaključana, ne možete da menjate postove ili da odgovarate  [ 30 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Google [Bot] i 18 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: