Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta: Dnevne potrebe za vitaminima i mineralima
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 11:32 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 07, 2006 6:59 pm
Postovi: 12
Koji multivitaminski preparat trenutno koristite i mogli biste da ga preporucite drugima (sta mislite o walmark-ovom Energy Q 10 Spektrum)?

Evo da dam primer dnevnih potreba za vitaminima i mineralima:


Магнезијум Дневне потребе за магнезијумом код одраслог човека износе између 300-400 mg

Цинк Дневно га је потребно уносити у количини од минимум 5 милиграма, а препоручује се око 15-20 милиграма.

Хром Његова дневна употреба би требало да износи минимум 1 милиграм дневно

Манган Њега би требало дневно уносити у количини од најмање 1 милиграм

Гвожђе Код одраслих особа од 10 милиграма дневно до 20 код жена, док је за време дојења потребно 30.

Кобалт Ипак минималне дневне потребе за кобалтом су веома мале 0,05 ppm.

Никл Дневно би га требало минимално уносити у количини 0,3 мили грама.

Бакар Дневно је потребно минимално унети 0,5 ppm

Арсен је један од микроелемената и његова минимална дневна количина је веома ниска 0,04 милиграма

Селен дневно одрасле особе треба да унесу износи 55 микрограма

Јод су веома мале и износе једва 200 микрограма

Vitamin A 0,8 do 1,5 mg
Vitamin B1 1-1,2 mg
Vitamin B2 1-1,2 mg
Vitamin B5 4-10 mg
Vitamin B6 1,2-2 mg
Vitamin B12 oko 3 mkg
Vitamin C 100 mg
Vitamin D 5-10 mkg
Vitamin E 10-15 mg
Vitamin H 30-100 mkg
Vitamin K 60-70 mkg


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jan 27, 2007 11:48 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Ja SVAKI DAN vec godinama pijem Oligovit mada me je malo smorio i sada hocu da predjem na CENTRAVIT koji mi deluje mnogo mocnije, skuplji je i mislim da je daleko bolji. Prosto ne mogu da verujem da je taj Oligovit mnogo dobar kad' kosta jedva iznad 100 dinara... za 30 tableta... najbolji preparat koji sam pio je CENTRUM... on je zakon, ali je bas, bas skup. Pijem i CINKOSEL takodje svaki dan.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 6:44 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Ned Maj 22, 2005 9:18 pm
Postovi: 931
Kupio sam danas CENTRAVIT za 437 dinara, ima 27 raznih vitamina i minerala. Izgleda jako kvalitetno. Sumnjam da postoji nesto bolje za te pare. Proizvodi se u Hrvatskoj.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jan 28, 2007 8:54 pm 
Korisnikov avatar OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Mar 16, 2006 1:33 am
Postovi: 1329
Lokacija: BEOGRAD
Ja sam jedno vreme vodila borbu sa imunitetom, pa sam dugo pila Oligovit -nikako mi nije prijao , a nije imalo ali nikakvog efekta.
Onda sam nakupila neki jači virus koji mi je prouzrokovao neke aritmije , počela sam da pijem Centrum ,i ok. mada meni nije mnogo pomogao .
E sad pijem Revitu i prva godina da me nije dokačio neki virus , jeste prehlada,

DA li sam ojačala imunitet , pa zbog toga ,ili stvarno ima efekta Revita ,eto to se kod mene tako pokazalo.
:wink:


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 05, 2007 4:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 05, 2007 3:42 pm
Postovi: 13
Svima bih savetovala Natural twist IMUNO ili HOMEO.
Pored toga sto predstavljaju vitaminsko-mineralni dodatak ishrani jako su veliki izvor proteina i naravno aminokiselina.Prednost nad svim preparatima u vidu kapsula i tableta dajem im zato sto su 100% prirodni,sto znaci bez aditiva,emulgatora,konzervanasa,korigenasa mirisa i ukusa,boja.Na bazi su surutke,pirincanog mleka,pivskog kvasca i boba.
Poznato je da se surutka koristi za regenerisanje i uopsteno zdravlje jetre a da je jetra organ zaduzen za imunitet.
Iz sopstvenog iskustva kao i iskustva velikog broja ljudi iz moje okoline.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Feb 05, 2007 4:15 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pon Feb 05, 2007 3:42 pm
Postovi: 13
Zaboravila sam da vam kazem da ih mozete nabaviti u apotekama kao i u radnjama zdrave hrane i u Idei kao i u Imo centru.Vise o proizvodima mozete videti na www.lenic.co.yu.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Mar 02, 2007 3:05 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 07, 2006 6:59 pm
Postovi: 12
Pozdrav svima,
Od danas sam poceo da koristim Centrum + lutein. Sadrzi 27 razlicitih esencijalnih vitamina, minerala i mikroelemenata u odgovarajucim kolicinama prema dnevnim dozama Svetske zdravstvene organizacije, mislim da je obuhvacena celokupna dnevna potreba za ovim elementima (a pogotovu i za zdrave osobe, sto me je i posebno interesovalo). Preparat sadrzi i lutein koji pomaze u ocuvanju zdravog vida.


http://www.shopinprivate.com/cenmul180tab.html
Na stranici je proizvod sa 180 tableta. Ja sam uzeo bocicu sa 30 tableta (koristi se jedna dnevno) koja kosta 700 din.


Postavio bih jedno mozda laicko pitanje:
Naime, ovi multivitaminski proizvodi koji su vidu tableta preporuka je da se uzimaju uz obrok kao dodatak ishrani uz dovoljnu kolicinu tecnosti pa me interesuje kako oni imaju najbolji efekat (pre obroka, posle obroka, u toku obroka, koliko tecnosti, koje tecnosti i sl.)?

Napomena:
Ovo pitam jer prvi put koristim tablete (pa cak i multivitaminske), do sada sam koristio neke blaze multivitaminske napitke (tipa cedevita).


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Mar 04, 2007 6:03 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 07, 2006 6:59 pm
Postovi: 12
Evo i podataka o Centrumu

http://www.speedyshare.com/settings.php ... 1c788be054


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Preporucene dnevne doze vitamina
PostPoslato: Ned Okt 21, 2007 11:27 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 07, 2006 6:59 pm
Postovi: 12
Ovo su preporucene dnevne doze vitamina
A (Retinol, Akseroftol) - 0,8 do 1,0 mg.
B1(Tiamin, Aneurim) - muškarci 1.2-1.4 mg/d, žene 1.0-1.1 mg/d, trudnice i dojilje 1.4-1.5 mg/d.
B2 (Riboflavin) - muškarci 1.4-1.7 mg/d, žene 1.2-1.3 mg/d, trudnice i dojilje 1.5-1.7-2.0 mg/d
B3 (Niacin, Vitamin PP) - muškarci 16-19 mg/d ekvivalenata niacina, žene 13-15 mg/d ekvivalenata niacina, trudnice i dojilje 15-18 mg/d ekvivalenata niacina - 1 mh=60 mg dijetetskog triptofana
B5 (Pantotenska kiselina) - muškarci 4-7 mg/d, žene 4-7 mg/d, trudnoća i laktacija 10 mg/d
B6 (Piridoksin(ol), adermin) - muškarci 1.8-2.2 mg/d, žene 1.8-2.0 mg/d, trudnoća i laktacija 2.3-2.4 mg/d
B7 (Biotin, vitamin H) - od 2 mes. do 4 god. 0.15 mg/dan, odrasli 0.3 mg/dan, trudnice i dojilje 0.3 mg/dan
B11 (Folna kiselina, folacin) - 0.4 mg/d, žene 0.4 mg/d, trudnice i dojilje 0.5-0.8 mg/d
B12 (Cijankobalamin) - muškarci 3 µg/d, žene 3 µg/d, trudnice i dojilje 4 µg/d
B13 - 1 do 1,5 g
C (askorbinska kiselina) - muškarci i žene 60 mg/d, trudnice i dojilje 100 mg/d
D2 (Ergokalciferol, kalciferol) -
D3 (holekalciferol) - odrasli, trudnice, dojilje i deca 400 i.j. vitamina D3 ili 5-10 µg
E - za odraslu ženu 8 mg, a za odraslog zdravog muškarca su 10 mg
F - 10-20 g/dan
K - 300 µg


Lepih tekstova o vitaminima ima na:
http://www.* REKLAMA */vitamini/index.php


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: Multivitamini
PostPoslato: Ned Dec 16, 2007 4:36 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Čet Dec 07, 2006 6:59 pm
Postovi: 12
Evo jos jednog linka koji ce me definitivno odvojiti od multivitaminskih preparata (s obzirom da sam relativno zdrava osoba:

http://www.* REKLAMA */moje-zdravlje ... avlje.html

Multivitamini ugrožavaju zdravlje

Uzimanje veštački proizvedenih vitamina nema nikakav pozitivan uticaj na zdravstveno stanje, već ga, naprotiv, može ozbiljno ugroziti, pokazalo je istraživanje međunarodnog naučnog tima. U istraživanju je učestvovalo 250.000 ljudi, a studija je pratila uticaj na njih vitamina A, E, C, betakarotena i elemenata selena u tragovima. Rezultati su objavljeni u stručnom časopisu Američkog medicinskog udruženja. Prema toj 'superstudiji', najbolje je prošao vitamin C, a selen nije doprineo popravljanju zdravstvenog stanja ispitanika, ali ga nije ni ugrozio. Korišćenje vitamina E povećalo je rizik od smtri za četiri procenta, betakarotena za sedam, a vitamina A za čak 16 odsto. Kod žena koje su uzimale dnevnu dozu vitamina A dvostruko veću od preporučene, udvostručila se pojava osteoporoze. Kod oba pola, bez razlike, vitamini C, E i betakaroten su povećali nivo LDL, tzv. lošeg holesterola. Učesnici istraživanja koji su uzimali povećane doze betakarotena, koji se smatra sredstvom za zaštitu od raka, na kraju su oboleli od tumora za celih 18 odsto više od prosečne populacije. Veće doze vitamina D uticale su na povećano zgrušavanja krvi, čime se povećava rizik od tromboze. Pri tome je 70 odsto svih ispitivanih osoba na početku istraživanja bilo potpuno zdravo. Svi navedeni vitamini su smatrani značajnim antioksidantima, znači likvidatorima slobodnih radikala. To su začeci ćelijskog metabolizma koji ubrzavaja starenje organizma, snižavaju imunitet i dovode do nastanka kardiovaskularnih bolesti, raka, Alchajmerove i Parkinsonove bolesti. Pozitivan uticaj vitamina A, C i E protiv slobodnih radikala je dokazan, ali iz 'superstudije' proizilazi da iza tih pozitivnih rezultata ne stoje samo vitamini. Ulogu imaju i druge materije, koje su sadržane samo u prirodnim proizvodima. Veštački stvoreni vitamini te materije nemaju, tako da nas ne mogu sačuvati od ozbiljnih bolesti, ukazali su autori studije.

Pozdrav !!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Dec 17, 2007 7:10 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sub Dec 15, 2007 2:05 pm
Postovi: 20
najbolji dodatak ishrani i podrska imunitetu je propolis koji je i prirodni antibiotik,a odlican je i ekstrakt biljke echinace (ono ljubicasto :D ) plus zdrava ishrana....


ni jedan lekar ne preporucuje vitaminske tablete a negde sam citala da one sumece valjda izvlace vitamine iz tela da bi se organizam izborio sa toliko ugljen dioksida ili tako nesto....u svakom slucaju prave mnogo vise stete neo koristi


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jan 29, 2008 2:56 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pon Jan 14, 2008 1:21 pm
Postovi: 160
Mene zanima kada je nabolje da se uzima voce da bi se vitamini iz voca najbolje iskoristili. Neki kazu ujutru na prazan stomak i bar pola sata pre jela. A drugi kazu da ta kiselina voca bogatog vitaminom C, kivija, limuna samo "prostruze" zeludac i da je bolje pojesti nesto pre toga.

_________________
Da bi se pobedio strah od smrti, prvo se mora savladati strah od zivota.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Feb 07, 2008 1:10 pm 
Korisnikov avatar OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Dec 14, 2006 9:36 pm
Postovi: 806
Meni vockice prijaju nevezano za vreme uzimanja. Doduse, borci za lepo telo ga ne savetuju u drugoj polovini dana zbog ugljenih hidrata.

U apoteci su mi nedavno preporucili neki multi komplex, ili tako nesto. Pravi se posebno za zene i za muskarce, prema dnevnim dozama, a koliko se secam ima mnoooogo vitamina, izmedju ostalog i liposolubilnih (tj. one nerastvorljive u vodi- A,D,E,K), cije povecano unosenje definitivno steti organizmu. I te tablete se piju 1 dnevno (ima ih 30 u pakovanju) ,i podmiruju 100% potrebe organizma. E sada, sta ako ja vitamine unosim i hranom... sta sa vitaminima ciji se visak ne izlucuje...??? :-?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 18, 2008 9:56 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Jul 18, 2008 9:48 am
Postovi: 7
Portal o prehrani... Poigrajte se s aplikacijom Tanjur

www.mojaprehrana.net


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 19, 2008 10:34 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 4:59 pm
Postovi: 134
Lokacija: N.Beograd
Prvo, organizmu je potrebno oko 600 minerala i vitamina dnevno da bi mogao normalno da funkcionise!! to sve naravno unosimo preko hrane! sve tablete i sirupi su extrakti i zato organizam apsorbuje samo oko 5%. pogledajte na tim kutijama pise verovatno 500-1000mg. sve go vestak i zato prave vecu stetu nego korist!! :evil:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 21 Posta ] 
Idi na stranicu   1, 2  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 29 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: