Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 01, 2008 8:45 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
@ dr. Severus pogresno sam se izrazila na Figo IIIa sa mislila na uspostavljanje dijagnoze kao sto je mama u uspostavljanju dijagnoze FIGO IIb na to sam mislila :wink:

Ma taj radiolog koji je dao misljenje snimka ocigledno nema iskustva ili jednostavno nece da preuzima odgovornost na sebe ili se nije ni preterano angazovao oko snimka i ovo nije moje licno misljenje posto sam ja jos uvek laik vec i misljenje tog dr. kod kog smo danas bili (a kolege su) i on se isto zacudio da radiolog posle CT snimka trazi UZ kao potvrdu...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 03, 2008 8:11 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Evo konacno nekih koliko-toliko dobrih vesti posle mnogo muke.. (u kakvoj zemlji zivimo ovde je i samo dobijena prilika da se neko leci dobar uspeh...)

Strasno u kakvoj zemlji zivimo.. i kakvo je stanje u zdravstvu pogotovo na onkologiji. Juce sam bila sva slomljena, mislila sam da cu nervni slom da da dobijem. Sada cu malo da vam se izjedam i raspisem :)
Onaj dir. tamo neki internista-onkolog koji je kao na recima hteo da nam pomogne i da nam sredi sve.. i koji nas je na kraju se ispostavilo zavlacio nedelju dana... na kraju nas je iskulirao i otisao na odmor.. rekao nam da se javimo za ginekoloski pregled tu na IORS i da se pozovemo na njega.. Kada smo otisli, oni nas iskluirali rekli da bez telegrama ne moze nista, kada smo im objasnili da se TU mnogo brzo siri i da se za mesec dana prosirio i na to su nas iskulirali rekli kao sticice telegram do kraja nedelje u kom ce da pise kada ce da pocne lecenje. Ja sam htela u zemlju da propadnem od muke.
Pocela sam da kukam i naslu su se moj brat tu i decko (Djuka) tj. njegovi koji su okrenuli nekog i mama je danas bila prva na listi za lecenje, kao prioritet i nacelnica ce da vodi njen slucaj. (Evelina ti si u nekim postovima rekla ako se ne varam da je ona vrhunski strucnjak). Mama od decka nam je i ranije pomogla tako sto nas je povezala sa glavnom med. sestrom na ginekologiji sa IORS-a, ali ona jedino sto je mogla je da nam zakaze skener, da dodeli da slucaj vodi nacelnica (i ona kaze da je ona odlican strucnjak) i da bude tu kada mama bude primala hemo da je pazi ali nikako nije mogla da ubrza slucaj. Nismo znali da ce tako brzo da se siri pa smo cekali i nismo hteli da gnjavimo zenu ili da jurimo neku vezu da se to ubrza, medjutim eto za tih mesec dana se ipak prosirio.. Da smo se setili ranije samo mozda bi bila mnogo bolja situacija ali ovako.. sta je tu je...
Danas smo brat i ja otisli kod nekog onkologa sa IORS-a koji inace dolazi kod mog brata na fakultet i vrsi sistematkse preglede profesorkama i asistentkinjama na faxu (brat mi je asistent) i kada je video rezultate odmah sa njima otisao u prijemnu sobu na ginekologiji i poceo da se dere tamo i bio mu je komentar kakav telegram vi trazite za ovakve hitne slucajevei kada su pogledali listu moja mama prva tamo. Mi to nismo ni znali da je prva jer mi je decko tek danas javio da je sredjeno kada smo vec bili tamo. Otisli smo kuci po majku i posle mnogo muke i posle vise od mesec i po dana cekanja i izgubljenog dragocenog vremena mamu smo smestili na IORS. Danas je imala pregled ginekoloski (nazalost opet je prokrvarila :( ) i rekli su da se danas odmori i od sutra krecu sa svim analizama i pocinje lecenje koliko sam razumela prvo ce da pocne sa HT (i to ovaj onkolog sto ga zna brat rekao da bi najbolje bila sto jaca HT sa 2 ili 3 citostatika samo da mama moze da izdrzi to, nije mi objasnjavao koji protokol i sta, kaze da se ne opterecujem sa time da ce videti sve doktori sta i kako), pa ce posle da joj "ubace" i zracenje. Tamo na gin. kazu da za opet treba da se ceka, mada cula sam se sa deckom i njegovima i kaze da se ne brinemo da ako dr. procene da treba sto pre da joj se pocne i sa zracenjem da ce ga poceti sto pre. Uh ala sam se raspisala... izvinite nekako se lakse osecam...
Sada nadamo se najboljem...
Pozdrav,
i sve najbolje.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 9:27 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Drzim palceve da je lecenje pocelo.
Da li imas neke nove vesti? Jel ti mama na II spratu?

Ginekoloski pregled je na pocetku lecenja (i na procenama) uvek obavezan pa makar pacijentkinja upravo stigla sa klinike sa papirom da je uradjen pregled.
Sta da ti kazem, ali ja sam nakon svakog pregleda imala slabo krvarenje. Neznost i obzir im nisu bas jaca strana! A radi se i vaginalni i rektalni pregled.
A sto se tice ovog sto vas je zavlacio pa nista novo. Desavaju se takve stvari. Nebih sada da pisem na ovom mestu sta mislim da je covek ocekivao.... Moj ti je savet da se ne razmisljas previse o vremenu koje ste izgubili. Vidis i sama da ovde poput ludaka moras da trcis, vuces za rukav, molis, cvilis. I Kurta i Murta ti govore kako nema problema i kako ce oni to sve srediti, a ti cekas i cekas. no, na kraju od sve jurnjave ipak uspe nesto i da se uradi. hocu da kazem - od hiljadu mucaka na kraju bude i jedno ispravno jaje, tako da na kraju ima svrhe!

Ako osecas da ti pomaze ovakvo pisanje - pisi.
Ja te citam.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 11:54 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Bila sam kod mame ona lezi na 4.spratu, mala je sobica, uska ima 6 kreveta, sto se tice ovako smestaja, fino izgleda imaju veliki TV, klima uredjaj, radio...
Radili su joj taj ginekoloski pregled to juce, a danas su joj radili analize krvi... i EKG. To je posebna prica.. sta su joj uradili...
na jedno 3 mesta su je izbusili za obicno vadjenje krvi...
Prvo je neki medicinski-brat probao da joj izvadi krv pa je promasio venu,napravio joj jednu modricu, pa je pokusao opet iz te leve ruke gde inace joj se jako slabo vide vene (ja isto par puta nisam uspela da joj izvadim, ali nisam silila nikad) i tada joj je probusio venu i napravio haos, tj. upropastio joj spavacicu od krvi, ta ruka joj je sva otecena (jos je u nju sada prikacena infuzija)... ono je strasno ja kada sam videla danas samo sto se nisam slogirala. Nego otisla sam kasno i nisam imala kome da se zalim inace bi im svasta rekla... Onda je neka druga sestra uspeda da joj izvadi krv iz druge ruke, mada i ta ruka joj je otekla.. (ne mogu da verujem da ne umeju krv da izvade). Elem krvna slika joj je odlicna, samo ima mali manjak kalijuma, pa su joj napisali da joj kupimo neke kesice kalijuma. EKG nije bas sjajan tj. rekli su joj da ima problema sa srcem, a to smo vec znali jer je celog zivota patila od visokog pritiska. I na poslednjem EKG-u pre 2 meseca isto su rekli. Inace pritisak joj je sada pa nizak 110 sa 65, a nije pod terapijom ni dr. ne znaju kako. Nadam se samo da joj nece odbiti hemoterapiju zbog toga, onda su nazalost prognoze tek mnogo lose... :(
Mada njoj su rekli da ipak hoce ali uz poseban nadzor kardiologa, probacu da nadjem tu dr. nacelnicu da pokusam da porazgovaram sa njom.

Ono me je zacudilo, u nalazima koji joj stoje pored kreveta pise gore HITNO i stoji dijagnoza Figo st. IIb, oni ko da su samo uzeli i prepisali nalaz konzilijuma iz N.Fronta koji je od pre mesec i po dana, ko da nisu pogledali CT snimak i silnih UZ-ova.. ja bi volela da je i dalje st. IIb ali nazalost mislim da nije tako, tj jeste mozda ako gledaju lokalnu uznapredovalost i zanemare te mm promene na jetri :(
Mada mozda to stoji tako, dok mama ne bude izalsa pred njihov konzilijum na kome ce odluciti o lecenju, valjda je takva procedura za pocetak lecenja.
Mama su danas prikacili na infuziju, da li joj neke antibiotike zato sto ima temperaturu 37-38 koju ionako ima poslednje 2-3 nedelje.
Inace koliko ja znam prvo ide ta priprema i te sve analize pa valjda konzilijum onda (ispravi me ako gresim), pa sa HT bi trebala pocne sledece nedelje koliko sam ja razumela mamu, mada ona je sva malo izgubljena (razumem je) tako da ne uzimam to sve zdravo za gotovo dok ja ne porazgovaram sa doktorima.Inace videla sam na onim nalazima pored kreve i nalaz psihologa da pacijent nije obavesten o nezeljenim posledicama hemoterapije i zracenja, da je ne informisan po pitanju lecenja, da nije upoznat sa duzinom boravka u bolnici i sl. pise kao nesto rad u maloj grupi, neka predavanja da joj drze koliko sam razumela. Za zracenje ce mo verovatno morati opet da poguramo malo da bi sto pre bila na programu i za to. Nadam se da TU nece da se siri za vreme trajanja HT vec je logicno da se povlaci, zato se i daje a zracenje u tom slucaju pretpostavljam da moze i da saceka malo. Tako da ne znam ni kakvo lecenje ce da joj sprovode.
Meni samo nesto nije jasno (bas razbijam glavu sa njenim lecenjem, umesto da spremam moje ispite ali jace je od mene dok ne pocne lecenje verovatno cu takva da budem) koliko je mama pricala tamo sa zenama ni jednoj zeni koja je imala stadijum iznad IIa nisu nakon zracenja i HT radili radikalnu historektomiju (mnoge od njih su i malo mladje od moje mama i koliko mi se cini u dobrom fizickom stanju), povukao se njima skroz TU ali zna se da je posle zracenja, bez operacije mogucnost recidiva veci nego uz operaciju, pogotovo za agresivnije tipove TU kao sto je ovaj mamin. (ovo za mogucnost recidiva sam pitala prof. sa fakulteta koji je gin.-onkolog koji je prvo hteo da operise mamu pa posle rekao da je suvise rizicno za sada pisala sam vec o tome.) Tako da za "sendwitch" za koju je i dr. Severus rekao da je optimalna mislim da nece biti nista osim ako i za tu operaciju treba "veza" da bi je uradili posto pretpostavljam da da je za njih ako se posle zracenja TU povuce u potpunosti lecenje gotovo. Opet sam pocela da razbijam glavu sa time iako sam ja samo nadam se uskoro dr. opste prakse ali ne vredi to je jace od mene s obzirom da oni dr. tamo mi deluju totalno "opusteno" sve natenane vec su oguglali na to da pacijentu posvete potpunu paznju i da se zainteresuju za svaki slucaj posebno u cilju sto boljeg izlecenja i produzavanja zivota.
Nadam se da me nece dr. Severus mnogo iskritikovati zbog ovih postova :)
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 05, 2008 6:16 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
[quote="Ivana_82"] a danas su joj radili analize krvi... i EKG. To je posebna prica.. sta su joj uradili...
na jedno 3 mesta su je izbusili za obicno vadjenje krvi...

U principu su jako dobri u vadjenju krvi. Nakon nekoliko hemo svi imaju problem sa krtim venama koje pucaju i tada cak i oni najbolji imaju muku da pronadju venu.

Nadam se samo da joj nece odbiti hemoterapiju zbog toga, onda su nazalost prognoze tek mnogo lose... :(

Iskreno, i ja se nadam.[i]

Ono me je zacudilo, u nalazima koji joj stoje pored kreveta pise gore HITNO i stoji dijagnoza Figo st. IIb, oni ko da su samo uzeli i prepisali nalaz konzilijuma iz N.Fronta koji je od pre mesec i po dana, ko da nisu pogledali CT snimak i silnih UZ-ova

[i]Upravu tako, za njih je merodavan izvestaj konzilijuma koji je poslao na Onkologiju.



Mama su danas prikacili na infuziju, da li joj neke antibiotike zato sto ima temperaturu 37-38 koju ionako ima poslednje 2-3 nedelje.
Inace koliko ja znam prvo ide ta priprema i te sve analize pa valjda konzilijum onda (ispravi me ako gresim), pa sa HT bi trebala pocne sledece nedelje.....

Po pravilu nesme da primi hemo ako ima neku upalu. Kod mene su vracali zene ako su bile jako prehladjene, a i mom tati je jedna hemo pomerena jer je dobio temperaturu i primao antibiotike (sve se je to desavalo u bolnici).

Inace videla sam na onim nalazima pored kreve i nalaz psihologa da pacijent nije obavesten o nezeljenim posledicama hemoterapije i zracenja, da je ne informisan po pitanju lecenja, da nije upoznat sa duzinom boravka u bolnici i sl

To svima napisu kao da smo svi maloumni i upravo sisli sa planine. Ja sam npr. bila ubedjena da kod mene to ne pise i mozes misliti mog iznenadjenja kada sam videla da iste te recenice stoje i kod mene.
Inace, dace joj da potpise papir kojim pristaje na hemo terapiju i zracenje.


...... Nadam se da TU nece da se siri za vreme trajanja HT vec je logicno da se povlaci,......

i]Da, povlaci se u slucaju da celije reaguju na ordinirani citostatik. E vidis, to je ono kad boga molis da ti lek koji primas i deluje, a veruj mi da to, na zalost, nije uvek slucaj. Izvini, mozda ovo nisam trebala da ti napisem. mozda i izbrisem dok dodjem do kraja. Ako ne zaboravim! [/i]

Meni samo nesto nije jasno..... koliko je mama pricala tamo sa zenama ni jednoj zeni koja je imala stadijum iznad IIa nisu nakon zracenja i HT radili radikalnu historektomiju .......

Ne razmisljaj unapred. Sacekaj da krene lecenje i korak po korak.
Tu zaista ne mozes nista da promenis.


.......da oni dr. tamo mi deluju totalno "opusteno" ......

tako dugo dok dobro rade svoj posao neka deluju kako hoce. Jako je bitno imati poverenje u svog ordinirajuceg lekara odnosno nacelnika. Inace, bitne odluke koje se odnose na samo lecenje, ne donosi sobni lekar. Postoji velika vizita ujutro i "Super velika" vizita jednom nedeljno. Procene koje se vrse nakon odredjenog broja ciklusa sluze da bi oni mogli da donesu odluku da li da nastave sa istom terapijom ili da je menjaju. (U mom slucaju prva procena je bila nakon III hemo, a druga nakon VI).

Inace, za razliku od tvoje mame ja sam bila na II spratu (Odeljenje za solidne tumore) i tu su dve "ginekoloske" sobe, tako da prica o nacelnici vise ne stoji.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jul 07, 2008 11:16 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Hvala ti evelina sto imas strpljenja da citas ove moje postove...
Znam da se moze desiti da citostatici ne deluju uopste, ali opet se nadam da ti lekari imaju dosta iskustva u lecenju ovih tumora i da se vec zna koji protokol (mislim na kombinaciju citostatika) se primenjuje u kom slucaju... ali takodje znam i da svaki organizam moze da drugacije reaguje na terapiju ... ali opet se nadamo najboljem...
A za promene na jetri nam je rekao jedan hirurg da mogu da se i operisu iako su 2 jer su malog promera, ali je najbitnije primeniti prvo preporucenu terapiju (HT+RT) pa pratiti... (kod CA debelog creva koji daje metastaze na jetri znam da ih operisu i kada ih ima 3 (ako su malog promera) sto je bio slucaj od muza od jedne sestre sa IORS-a koju poznajemo i sada posle 3 godine je ok nema ponovnih recidiva inace adenoCa je bio u pitanju).
Najbitinije je da mami prvo deluju ti antibiotici tj. da nema vise temp. i da konacno vise pocne sa terapijom...

Nego evelina nikako da pitam, kako si ti i kako ti je tata?
Mozes i na PM da ne idemo u off topic ;)


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 12:43 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Bila sam danas do mame.Radili su joj opet sultra zvuk male karlice i abdomena i RTG pluca... i EKG. Ona valjda (koliko sam uspela da vidim na semi onkoloskog instituta) lezi na odeljenju za radioterapiju malignih tumora ginekološke regije i njen slucaj je preuzela na sebe nacelnica tog odeljenja Ass.dr.sc.med. Vesna Plešinac-Karapandžić inace je zena spec. radiologije (a glavna medicinksa sestra je Branka koju poznaju roditelji od mog decka koja je i zakazla mojoj mami skener i sprovela je sve). Inace ova dr. je jako fina i htela je sve da mi objasni lepo... Prosto nisam ocekivala da ce da nadje vremena za mene i da mi sve objasnjava i to posle jutarnje vizite, kada obicno svi dr. ispare negde..
Na snimku se u jetri primecuju promene 2 su maligne kao sto se videlo i na CT-u a jedna je hemangiom (tj. benigna promena). Na plucima se vidi i dalje neka mala kalcifikacija ali nije metastaza (mama je imala pusacki staz 30. godina). Obelezili su joj regiju zracenja (i napred i pozadi bas veliku regiju ce da joj zrace jer je i TU veliki kada se gleda lokalna uznapredovalost to vec figurira ka IIIa ali zbog ovih ona kaze malih metastaza to se vodi kao IVb (mada pored kreveta i dalje stoji IIb). Ide sutra na konzilijum.
Rekla je da je situacija ozbiljna ali da ce da je lece, probace radikalnom terapijom pa koliko uspeju, kao nadamo se najboljem.. Ona kaze da ima dosta iskustva u zracenju ovih TU i da je ona ubedjena da ce se on skroz povuci, glavni problem za uspesno (radikalno) lecenje je kaze reakcija na hemo-terapiju i povlacenje metastaza sa jetre to im je primarno i da se TU vise ne siri (i ona je kao i dr. severus rekla da je donekle ohrabrujuce sto su male). Oni za sada ne razmisljaju o nekim hirurskim intervencijama zbog toga sto je mama operisala tu neurizmu i kaze da nece da rizikuju (a neurohirurg koji ju je operisao je u nalazu rekao da slobodno moze sve vrste terapija ukljucujuci i hirursku intervenciju) i prvo krecu sa HT (verovatno vec za 2-3 dana) pa ce onda da ukljuce i zracenje. Onnda procene.. pa ce da vide dalje šta i kako... to je ona meni u kratkim crtama, jer naravno ne znaju ni oni kako ce mama da reaguje na terapiju... dobro je samo sto je ipak sposobna da prima HT.. makar i uz poseban nadzor kardiologa. Uh... šta je tu je..

Pozdrav svima i sve najbolje!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jul 08, 2008 4:15 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Ma bitno je da hoce da je lece! Meni je nekako to dovoljno dobar znak. Nisu oni bas nesto emotivni pa da lece skupim citostaticima i nakon sto su procenili da nema sanse.
Ajde samo polako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 7:57 am 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Pa znam... lecice mamu ali opet je pitanje kako... na konzilijumu su joj rekli da ce prvo da prima HT pa da ce posle da krene i na zracenje (ne bi joj valjda stavljali markere ako nece da je zrace tj. lece :o) ali da ce na odeljenju da joj kazu kada ce da pocne (i dalje ima temperaturu svako vece i prima injekcije) i da se kardiolog isto pita koju ce HT primiti, mada koliko sam shvatila nije njoj to toliko strasno sa srcem, problem je samo sto ima trenutno nesto nizi pritisak i sto joj je malo uvecano srce (posledica lecenja visokog krvnog pritiska).
Pozdrav.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 12:49 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Nova promena od danas... mama krece sutra sa zracenjem, a HT ne znam kada ce da prima to mi mama rekla danas preko telefona... otisao je brat danas u posetu nadam se da ce uspeti da sazna od nekog dr. ili makar sestre nesto vise.

Pretpostavljam tj. nadam se da HT ne smeju jos da joj daju zbog toga sto ona konstantno uvece ima temperaturu i prima injekcije, a verovatno da ne bi vise gubili vreme krece prvo sa zracenjem to je neka moja preptostavka mada ne mora da znaci. Nadam se samo da je nisu skroz odbili za HT :( , mada iskreno ne vidim razloga za to, ima ljudi koji su i srce operisali pa im primenjuju HT, a mamin hirurg koji joj je operisao glavu je dozvolio sve terapije... nisam pametna ni ja...

Steta sto je severus na odmoru imala bi par pitanja za njega...


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 3:14 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Ivana,

Moj tata je prvo primao samo hemo, da bi od januara, kada je krenuo sa zracenjem, primao hemoterapiju na svakih 21 dan. Znaci - ne svaki dan (mislim da bi to bilo jako tesko izdrzati).

Iz iskustva znam da hemo terapija obara pritisak. Zene koje su inace pile pre lecenja lekove protiv visokog pritiska,uopste nisu imale problema sa pritiskom. Stavise, bio je i nizi od normale.
pozz


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 7:48 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Pa znam da bi hemo-terapija trebala da obori pritisak, ali u toliko gore jer mami je sada konstantno nizak pritisak 100 sa 65 eventualno joj poraste na 110 sa 65, tako da mozda i zbog toga a i temperature koju ima svakodnevno ne pocinju jos cikluse HT vec da ne bi gubili vreme krecu sa zracenjem...
Inace mozda i ne krene sutra sa zracenjem vec tek od sledece nedelje jer su stravicne guzve a ona jos prima antibiotike (tj. injekcije)... a za vikend ce sada verovatno kuci... sve se to mnogo odugovlaci ali na zalost mi tu vise nista ne mozemo da uticemo.. samo da se nadamo da rak nece jos vise da se prosiri za ovih nedelju dana od skenera...
Pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 9:26 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Jul 09, 2008 9:15 pm
Postovi: 2
Lokacija: tuzla
Zdrvoo..slucajno sam trazila po internetu o raku maternice i nAletim na ovaj forum ..Iskreno se andam i biti cu zahvalna ako mi neko da vise informacija o tome..Jos bi bolje bilo da mi se neko javi ko je t vec prosao(kemoterapije,zracenja...))
Razlog sto se javljam je naime da moja mama je operisana prije 3 sedmice od raka grlica....Izvadjeni su jajnici,maternica,grlic....Sad je salju na konkomitentnu kemoradioterapjiu..u Sarajevoo...Naime limfni cvorvi i zlijezde srecom nisu zahvacene....Tip carcinoma je:DG cervics uteri gr.Ib G-3___......Receno je da je to neki od aktvnijih carcinoma znaci nejogovo dejstvo sirenje je znatno brzee....Ono sto mene brine i sto je cudno,da joj rade unutrasnje zracnje....To traje nekih 45 min jako je bolno i uzasno,neki metal se stavlja kroz vaginu i debelo crijevooo i vrsi se to zracenje...Nejasno je zato sto je se mogla napraviti operacija i odstarniti..Zasto sad teziti ka ovome tipu,zarcenja koje se cini jako ne logicnoo.....????MOLIM AKO IMA NEKO OPERISAN OD RAKA GRLICA DA JE MOZDA IMAO ISTI TIP RAKA,NEKA SE JAVII I PODRZI ME I POMOGNE NEKIM DODATNIM INFORMACIJAMA...UNAPRIJED HVALAA...

_________________
.......


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 09, 2008 11:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sub Jun 21, 2008 1:08 am
Postovi: 94
Evo ja cu ti odgovoriti posto je dr. Severus onkolog na odmoru, a moja mama se bori sa istom bolescu na zalost u po odmakloj fazi.

Kod tvoje mame su primenjena sva 3 modaliteta lecenja sto je dobro i po svim "standardima" kako se danas lece ti TU. Operacija - radu uklanjanja kompletnog TU i okolnog tkiva, zracenje - kao postoperativni tretman radi unistavanja eventualno preostalih kancerogenih celija i HT - radi sprecavanja nastanka metastaza sto ce reci primenjen je radikalan tretman lecenja u cilju potpunog izlecenja od bolesti.

Operacijom je izvadjeno sve sto se moze izvaditi... ali se primenjuje unutrasnje zracenje da bi se unistile eventualno preostale kancerogene celije... nikada se ne moze sa 100% biti siguran da li je ili nije posle operacije ostala neka kancerogena celija koja kasnije moze dati recidiv (tj. ponovnu pojavu bolesti).
G3 oznacava histoloski gradus karcinoma u ovom slucaju agresivan tip, tj. slabo diferentovan sto znaci da se brze siri ali isto tako po recima dr. Severusa koji je inace onkolog i aktivan je na ovom forumu , sugerise bolji odgovor na hemo-terapiju.
Mojoj mama isto ima taj agresivan tip ali je na zalost otkriven vec kada je bio inoperabilan u IIb stadijumu i dok smo cekali za skener i za prijem na IORS (nekih mesec i po dana) prosirio se na limfne cvorove i dao metastazu na jetri i sada je lecenje ne izvesno. Inace ona pocinje sa zracenjem i hemoterapijom najverovatnije od sledece nedelje.
Kod tvoje mame je cancer okriven u pocetnom stadijunu tj. Ib stadijum i ima dobre prognoze.
Nadam se da sam ti makar malo pomogla.
Pozz!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Čet Jul 10, 2008 8:29 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Pet Okt 05, 2007 7:10 pm
Postovi: 695
Svaka cast!
Mislim da ja mogu da se povucem sa foruma. Dobih naslednicu. :wink:


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 146 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1 ... 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Sledeća

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 28 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: