Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 
Autor Poruka
 Tema posta: lecenje cajevima
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 6:18 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 19, 2008 11:05 pm
Postovi: 118
Verujem da cajevi mogu prilicno da pomognu u lecenju, pogotovo ako je u pitaju sluzokoza, bilo da je u pitanju sluzokoza zeluca, nosa ili nekih drugih organa.
Mene sad interesuje da li redovno ispijanje cajeva moze da naudi organizmu, pogotovo ako su u pitanju miksevi cajeva i da li smeju redovno da se piju. Ako se pravi pauza, kolika treba da bude?
Nailazila sam na razlicita misljenja, ali nicim argumentovana.
Zna li neko nesto o ovome i moze li da da bar u neku ruku siguran odg.
Hvala
Cak sam naisla na to da mogu da naude jetri!!!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 9:56 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Uto Apr 06, 2004 2:00 am
Postovi: 1003
Cajeve ljudi prihvataju olako.
Ovde ne mislim na caj od nane ili kamilice ili maticnjaka - to ti nece nauditi, naprotiv!
Nece ti nauditi ni ako stavljas kapi od sleza u nos ili popijes 1 kaf.soljicu toga caja da bi smanjila kiselinu u zeludcu ili se tim cajem intimno isperes da bi sprecila neku infekciju - to je sve bezazleno tj, ili pomogne ili ne pomogne, ali nece da shteti !

Ali, postoje cajevi sa kojima treba oprezno i neki zaista mogu ostetiti i jetru!
Posebno su opasne nestrucno spravljene mesavine cajeva.
A jos je opasnije mesanje cajeva i lekova.

Na primer, caj od koprive nikakao ne ide uz lekove za hipertenziju (a dobro je poznato kako je korisno uzimati tinkturu koprive, ali, eto cak ni to nije za svakoga).
Caj od valerijane (ili kapi ili drugi preparati od valerijane) se ne uzima u isto vreme kada i lekovi za umirenje/depresiju (ako se kapi uzimaju ujutru, uvece se i moze uzeti neki blazi lek, ali nikako u isto vreme).

Ta ista tako dobra i poznata valerijana (odoljen) nikako ne ide u kombinaciji sa lekovima za srce ili hipertenziju jer mogu da pojacaju negativna dejstva leka.

Ja (i pored toga sto uzimam terapiju za hipertenziju) cesto koristim te biljne smeshe kao pomocno sredstvo (ili kao prventivno sredstvo) za: sprecavanje mokracnih infekcija, ili za jetru (da joj pomognem jer moram uzimati navedenu terapiju, mada cu jetri jos vise pomoci ishranom)... ali se prethodno uvek konsultujem sa kvalifikovanim fitoterapeutima ili farmaceutima koji rade u biljnim apotekama (lekari malo znaju o biljkama, to je moje iskustvo).

Ja sam na vise sajtova pisala da je potrebna jedna opsta edukacija sta se sme uzimati od tih preparata i sl, ali slaba vajda jer je sve to komercijalizovano.

Biljne mesavine se obicno piju 1-3 meseca pa 1 mesec pauze, mada sam ja (po savetu strucnog fitoterapeuta) pila caj za topljenje zucnih kamenaca bez prestanka 1,5 godinu (uz redovnu kontrolu) - odmah da dodam da je to islo paralelno sa dijetom i da mi kamenje se nije ni malo smanjilo i da sam se ja ipak na kraju laparoskopski operisala... ali ja nisam imala nikakve tegobe, a takodje jedina nakon operacije nisam nosila dren sto pripisujem upravo cajevima.

Tako da sam ja za cajeve, ali pod nadzorom.
pozdrav


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pet Jul 04, 2008 10:25 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Jun 19, 2008 11:05 pm
Postovi: 118
Hvala Danka na ovako iscrpnom odgovoru.
Pijem mix cajeva za ciscenje jetre, a osecam da mi prija u svakom mogucem pogledu(ne smeta zelucu, dok mi voda i svi sokovi bas smetaju; inace sam sklona prehladama i gripu, a dok sam ga pila, grip koji su svi oko mene prelezali, mene je preskocio....).
Pila sam ga par meseci aktivno, pa sam resila da napravim pauzu; malo me je uhvatio strah jer sam pocela da ga pijem umesto svih ostalih tecnosti( naravno nesto blazi nego obicno, jer sam duplirala kolicinu vode, na istu kolicinu caja). To je valjda ok?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sub Jul 05, 2008 9:40 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sre Mar 19, 2008 4:59 pm
Postovi: 134
Lokacija: N.Beograd
Samo biljke( cajevi i sl.)!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 9 Posta ] 

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 76 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: