Prijava na doktor.rs mailing listu
Pratite nas redovno putem newslettera.

Sva vremena su u UTC + 2 sata




Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3
Autor Poruka
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 2:39 am 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Uto Jan 10, 2006 5:31 pm
Postovi: 155
dr ivica je napisao:

Sad odjednom obnavljaju Domove zdravlja, kao da je to ne znam kakva tekovina javnog zdravstva. A da podsetim, koncept Doma zdravlja prvi put je izmedju dva rata testiran u onoj cuvenoj Pekam opstini u Londonu (odakle su Del Boj i Rodni iz serije "Mucke" alias "Only fools and horses"). Posle samo godinu-dve, odustali su Englezi od toga i rekli: ovo je potpuno nefunkcionalno i ne valja! Ali, preuzeli su ga Sovjeti, pa eto, posle "oslobodjenja" 1945. godine i mi dobismo ovakav nakardni sistem, koji je porodicne lekare oterao sa scene. Tako danas i posle vise od pola veka od ove sramote nasi "strucnjaci" za javno zdravlje kreiraju politiku prema tom istom propalom modelu!





Istina.

Nego, pitanje za koleginice i kolege - da li ste ikada probali da odete u Dom zdravlja kao pacijent, ali da ne kazete da ste dr, da malo osetite na svojoj kozi kako je to biti pacijent u Srbiji?

Ja jesam, bilo je vise nego poucno. Svi ti uputi koji su potrebni, iako su neki dupli (specijalista me posalje na pregled, ali ja pored njegovog uputa moram da se vratim u Dom zdravlja, da bih uzela uput lekara opste prakse, koja mi kaze da ona ne moze da napise upit za subspecijalisticki pregled, da to moze samo specijalista, ja kazem da imam uput specijaliste, ali da mi traze i uput iz Doma zdravlja, zena pise uput i krsti se), sva ta cekanja, lekari pustaju preko reda one koji dolaze preko veze, iako nas nekoliko stoji u hodniku i uredno ceka svoje vreme, jer se insistira da se pregledi zakazu. Ah, da - i to zakazivanje - telefon zvoni mnogo puta pre nego sto neko podigne slusalicu, onda vam saopste da nema slobonih termina u naredne dve nedelje, onda zakazete kad vec i zaboravite zasto ste krenuli kod lekara, a onda u hodniku gledate kako pred vama uvode one koji nemaju zakazano, ali imaju vezu,....

Mozda sam malo oduzila, ali - nije svemu kriv sistem, ima nesto i u nama samima, u nasem pristupu, u nasem stavu.

Zavrsicu citirajuci Mahatmu Gandija:

Be the change you want to see in the world!


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 09, 2008 9:55 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
Ja sam probao, ne samo kao pacijent, nego i kao tata dva deteta koja sam vodao po beogradskim klinikama.

Sve je upravo tako kako ste opisali. Zato se u svojoj ordinaciji i trudim da stvari budu drugacije.

Ali, da se ne lazemo: nece se nista promeniti dok se ne promeni sistem zdravstvenog osiguranja i dok se pacijent ne shvati od strane lekara kao KLIJENT. Doslovno - kao MUSTERIJA! Tek tada ce lekari i svo medicinsko osoblje poceti da se ponasaju onako kako se sa pravom ocekuje.

Uostalom, jasno nam je svima kakva je razlika u odnosu prema pacijentima u domu zdravlja ili drzavnoj bolnici sa jedne strane i u privatnoj ordinaciji ili privatnoj poliklinici sa druge strane. Prosto je neverovatna transformacija pojedinih namrgodjenih lekara koji maltene ujedaju pacijente u drzavnim ordainacijama - oni u privatnim ordinacijama kuvaju kafu pacijentima i ljube ih u ruku!!! Ovo je hipokrizija rodjena iz nakaradnog sistema zdravstvenog osiguranja koji imamo...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: kad vec pricate o dijagnozama recite vi meni sta ovo moze
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 1:08 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
da bude

Gojazna osoba, na jednom se rusi na ulici. Zatim krece reakcija u vidu tresenja, iskolacenih ociju , neuravnotezenog disanja koje bi se vise moglo svrstati u neko jedva vatanje vazduha, sve prati vrlo ubrzan rad srca i onda dolzi do naglog pada pulsa na ispod 30 otkucaja u minuti pa sve slabije i slabije do skorog prestanka rada srca. Koza i usne su da kazem blede.

Neko unutrasnje krvarenje?


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 2:12 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Sre Maj 28, 2008 2:13 pm
Postovi: 14
Ja sam dozivjela da se doktori prema meni ponasaju kao prema stoci, a tek jedna dr ginekolog.Nek lijeci svoje frustracije u svojoj kuci a ne na pacijentima.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Uto Jun 10, 2008 5:14 pm 
OffLine Stalni član Stalni član
Pridružio se: Čet Jul 27, 2006 6:20 pm
Postovi: 3798
Lokacija: Pozarevac
@ studentbgd

Mada ce se mozda studenti buniti sto zanemarujem pojedine knjiski navedene simptome i uzdrazvam se od konkretiovanja dijagnoze, ja bih rekao da je na osnovu ovoga navedenog nemoguce reci bilo sta drugo, do da pacijent ima kardijalni sok, a sta ga je izazvalo, infarkt, plucna embolija, ruptura nekog organa sa hopovolemijom, ili slicno, to je maltene nemogice reci bec analiza - ili - kako je opisan slucaj - bez obdukcije...

_________________
Primarijus dr med. Ivica Zdravkovic, specijalista opste medicine
NEAKTIVAN, osim za savete putem Facebooka.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Pon Jun 16, 2008 10:23 am 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Intereresantna tema, ali sad krece sa slucajevima sto nije za mene.

Kad nesto ne valja onda znaci da nema para. Bilo bi dobro da neko napise kako funkcionise zdravstvo u razvijenim drzavama. A kod nas je jos neka tranzicija pa se svi bore za pare. A one kod fonda. Da ne bi sve bilo tako jednostavno tu su i farmaceutske kuce koje se bore da njihovi proizvodi dodju na listu. A sto i lekari nesto ne rade (mislim da se bore za svoje pare)?

Mala smo zemlja, po nekim pokazateljima siromasna, pa malo para ide za zdravstvo. I u rukama drzave su, preko fonda.

Uloga drzave

Prica se o privatnim klinikama, bolnicama. To bi bilo lepo ali drzava (kakva god da je) odrzava ovako stanje, skoluje studente, lekare, obezbedjuje besplatnu zdravstvenu zastitu nekim kategorijama itd. S druge strane mora da skoluje i specijalnosti koje nisu mnogo atraktivne, ali su potrebne.

I lekari su deo drustva pa moraju malo i da dele sudbinu ostalih ako se vec ne trude da nesto promene. A pitanje da li im odgovaraju velike promene?

Skolovanje

Uloga drzave je da skoluje lekare (fakultet), pa specijalizacija (3-4 godine) i eventualno subspecijalizacija (2 godine). Kad bi to neko placao sve bi bilo drugacije. Koji bi privatnik platio skolovanje 3-4 godine?

Ako je privatno onda se skolovanje placa, koliko citam u americi skolarina oko 100000 usd, ali ko zavrsi dobru skolu to vraca za godinu-dve. Tako da se tu ne mozemo porediti.

Organizacija.

Postaviti dobrog lekara za direktora je mozda gubitak jednog lekara. Radi minimalno, a posao mu je da je juri pare za ustanovu. Pitanje je da li vise doprinosi kao lekar ili kao menadzer.

Mozda se sad prave domovi zdravlja da budu funkcionalniji. Osim opste prakse tamo bi trebalo da se nadju i internisti, dijagnostika i slicno. Ovako, hitna pomoc odma nosi u bolnicu jer nema gde.

Privatluk

Na granici. To sto neko otvori (poli)kliniku, zakaze pregled pa onda angazuje nekog lekara popodne nije bas najsrecnije. I privatno radi samo sto se isplati, najcesce dijagnostika.

Zasto ima mnogo pacijenata popodne nije tesko odgovoriti. Kod privatnika ne smes da se razbolis. Ako se desi idi posle posla kod lekara. Opsta praksa radi ceo dan, ali ako treba kod sepcijalste oni obicno rade sam pre podne, i eto njima mesta za tezgu.

Pravo

Nije zanemarivo, jer u ovoj situaciji, kada se nesto desi nema krivca. Kad je privatno pljuste tuzbe. Kad neko plati hoce kvalitet. Bogami na tom zapadu u godisnji budzet privatnih klinika ulaze i troskovi sudskih sporova kojih uvek ima.

***

Sve u svemu. Kad bi neko sam placao svoje skolovanje i ziveo od zadovoljnih musterija onda bi sve bilo drugacije. Za sada nije tako.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta: ....
PostPoslato: Pon Jun 16, 2008 9:20 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Čet Mar 15, 2007 10:13 pm
Postovi: 633
Ja za skolovanje imam odlican predlog koji bi obradova malo onih prakticara a vrlo verovatno razbesneo filozofe i teoreticare koji je na fakultetima medicinske i stomatoloske struke daleko vise.

1. Svesti teoretski gradivo na onu neophodnu kolicinu za posao, znaci sta treba da znas da bi bio dobar doktor medicine ili stomatolog , znaci jedno kvalitetno teoretsko znanje koje ostaje u glavi i primenljivo je za dalje

2. Obavezna praksa!!!! Cak i privatnim lekarima koji ispune odredjene kriterijume dati pravo da studenti kod njih rade praksu. Svakog doktora koji dozvoli da student u njegovoj ordinaciji radi i koji je voljan da objasnjava da se oslobodi 50% dazbina. I praksa minimum minimuma godinu dana sve ukupno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Sre Jul 16, 2008 4:51 pm 
OffLine Novi član Novi član
Pridružio se: Pet Dec 22, 2006 7:49 pm
Postovi: 43
Da ne otvaram novu temu jer je ova manje-vise o zdravstvenom sistemu

Pre neki dan sam pogledao film Majkla Mura SiCKO. Znam da je kriticar americkog drustva, ali ako je pola od onoga tacno onda je ovde bajno. U Americi nemas pravo da se razbolis.

Bilo bi dobro da neko iz zemalja koje se pominju napise koliko je to tacno.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 2:23 pm 
OffLine Aktivan član Aktivan član
Pridružio se: Sub Apr 26, 2008 8:31 am
Postovi: 216
Lokacija: planet earth
Praksa studenta medicine mora zapocet odma nakon ulaska u bolnicu.

Na kraju ljudi zavrse med. fakultet bez da su jedanput dali injekciju, kamo li IV injekciju, namesti braonilu, izvrnili kapak, nezna se ni BLS, kamo li ALS sa adrenalinom, atropinom itd.

Jedan student 3 ili 4 godine je sasvim dovoljno spreman da asistira lekarima - recimo na hitnom traktu i od njih uci i praksu i difernecinalnu diagnostiku. Niko ne trazi da student operise ili da se bavi laparoskopijom.... samo praksa, za pocetak to znaci odnos i razgovor sa ljudima. Ima masu studenata medicine koji nisu svesni da je posao medicine RAD sa BOLESNIM i NEMOCNIM ljudima! I na kraju takvi zavrse u opstoj medicini gde veliki posao lekara znaci i razgovor i savjet bolesniku.

My 2 cents.


Vrh
 Profil  
 
 Tema posta:
PostPoslato: Ned Jul 27, 2008 2:46 pm 
OffLine Stalni član Stalni  član
Pridružio se: Sre Jul 16, 2008 1:04 pm
Postovi: 68
Lokacija: Bor
Guevara je napisao:
Praksa studenta medicine mora zapocet odma nakon ulaska u bolnicu.

Na kraju ljudi zavrse med. fakultet bez da su jedanput dali injekciju, kamo li IV injekciju, namesti braonilu, izvrnili kapak, nezna se ni BLS, kamo li ALS sa adrenalinom, atropinom itd.

Jedan student 3 ili 4 godine je sasvim dovoljno spreman da asistira lekarima - recimo na hitnom traktu i od njih uci i praksu i difernecinalnu diagnostiku. Niko ne trazi da student operise ili da se bavi laparoskopijom.... samo praksa, za pocetak to znaci odnos i razgovor sa ljudima. Ima masu studenata medicine koji nisu svesni da je posao medicine RAD sa BOLESNIM i NEMOCNIM ljudima! I na kraju takvi zavrse u opstoj medicini gde veliki posao lekara znaci i razgovor i savjet bolesniku.

My 2 cents.


slazem se u potpunosti! imam drugaricu na V god.medicine gde su pre svega muski lekari uzas, smatraju da zena treba da cuva decu,a ne da uci skolu,a ovi mladji lekari upisuju medicinu, jer im je sama medicina zanimljiva, a ne bolesnici....sta vise reci :o znam da lekar ne sme da se previse emotivno unosi u sve to, ali ovo je nesto drugo...

_________________
samo pozitivno!!!


Vrh
 Profil  
 
Prikaži postove u poslednjih:  Poređaj po  
Započni novu temu Odgovori na temu  [ 40 Posta ] 
Idi na stranicu   Prethodni  1, 2, 3

Sva vremena su u UTC + 2 sata


Ko je OnLine

Korisnici koji su trenutno na forumu: Nema registrovanih korisnika i 17 gostiju


Ne možete postavljati nove teme u ovom forumu
Ne možete odgovarati na teme u ovom forumu
Ne možete monjati vaše postove u ovom forumu
Ne možete brisati vaše postove u ovom forumu

Pronađi:
Idi na:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
 
Besplatno preuzmite doktor.rs aplikaciju za Vaš Android uređaj!
Ili skenirajte QR kôd sa vašim Android uređajem za najbrže preuzimanje: